Raz jeszcze w wyłom

Okładka książki Raz jeszcze w wyłom
Agnieszka FulińskaŁukasz Krukowski Wydawnictwo: Fantazmaty fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Fantazmaty
2020-10-27
2020-10-27
fantasy sf bitewne fantastyka opowiadani

Wahałem się z oceną tej antologii, bo jest ogólnie lepsza od poprzedniej, a mimo tego zadawałem sobie pytanie podczas lektury, co się stało z Fantazmatami, w których jeszcze niedawno czytało się dużo tekstów odważnych, nietypowych, nietuzinkowych, ciekawych i tak dalej. Gdzie antologie to były opasłe tomy, w których każdy miał szanse znaleźć coś smakowitego, bo była duża różnorodność. Ostatnio pod tym względem firma obniżyła nieco loty, wypuszczając antologie po kilka tekstów, wśród których trudniej przebierać. W przeciwieństwie do "Zbrodni doskonałej", która żadnym z tekstów nie dorastała do tytułu - "Raz jeszcze w wyłom" przyajmniej w większości jest o bitwach ("Wyrywając dusze" z dobrym pomysłem i ciekawym światem, "Władcy Ludzkich Ciał" najsłabsi w stawce, choć pomysł niezły, i "Biała brama", która po mało zachęcającym wstępie pozytywnie mnie zaskoczyła) albo ma bitwy w tle, jak opowiadanie zamykające tom, dziejące się "na zapleczu" niewątpliwie fantastycznym, autentycznej i ewidentnie solidnie zriserczowanej bitwy ("Słońce Austerlitz", chwilami trochę bardziej thriller niż czysta batalistyka, ale bitwa gra ważną rolę). Te teksty ratują bitewność antologii i są zupełnie niezłą choć trochę za małą dawką bitewnej fantastyki spod bardzo różnych sztandarów (fantasy, weird, historia alternatywna). To daje posmak wcześniejszych, bardzo dobrych Fantazmatowych antologii i nadzieję, że firma podniesie się z kryzysu. Ze względu na te opowiadania daję nieco na wyrost siódemkę, bo one trzymają Fantazmatowy poziom, są na temat i miłośnik różnych gatunków może szukać zaspokojenia.

Szkoda tylko, że zbiór otwiera opowiadanie ("Kolor piekła"), które będąc niezwykle sprawnie i do pewnej chwili wciągająco napisane, a nawet obiecując solidny kawałek space opery batalistycznej okazuje się ostatecznie zbiorem grepsów niegodnych takiej antologii ,i jakimś niezbyt śmiesznym żartem ze zbioru bitewnego. Podobnie "Kluczarnia" to całkiem zabawny tekst, taka satyryczna scenka z otaczającej nas rzeczywistości, który nie powinien się tu znaleźć. Jeśli sięgam po antologię bitewną, to oczekuję militariów, może trochę historiozofii, może historii alternatywnej, wariacji w klimatach high albo low fantasy czy space opery, a nie podszytej gębą Gombrowiczowską walki o kuratorialne papiery, gdzie batalistyka jest tylko metaforycznie przywoływana. Niech będą miecze, muszkiety, lasery, miecze świetlne, pojedynki na siłę woli albo szarże na czerwiach pustyni, albo cokolwiek innego, może być nawet kawaleria z samochodów czy wojna gangów, ale nie bawią mnie w takiej antologii zgrywy w tym tonie jak to opowiadanie. Jak ma być humor, to niech to będzie Pratchett. Zapewne redakcja była otwarta na różne traktowanie bitew, ale ten tekst jest przegięciem w kierunku niedosłowności traktowania tematu.

Wszystkie teksty są solidnie napisane, choć po "Władcach" i "Bramie" widać brak doświadczenia autorów, to teksty najsłabsze językowo i literacko. ilustracje są OK, i od strony technicznej jak zwykle w Fantazmatach nie ma się do czego przyczepić - pod tym względem mało kto obecnie w Polsce trzyma podobny poziom.

Pierwsze opowiadanie tomu mnie rozczarowało zakończeniem, choć jest spoko napisane i czytało się dobrze, pozostałe podobały mi się bardziej.

Ogólnie całkiem przyzwoita antologia, lepsza od wielu puszczanych drukiem w uznanych wydawnictwach. Przyznam, że patrząc na nazwiska twórców (mało rozpoznawalne), nie spodziewałem się, że będzie tak dobrze. Polecam – darmocha!

WIĘCEJ:

WIĘCEJ:

Dodaj cytat z książki Raz jeszcze w wyłom