Nr 56. Pamiętaj, nazywam się Ekaterina

Oficyna Wydawnicza Bractwa Trojka
2016-06-20
2016-06-20
Jagoda Dolińska
imigranci imigracja uchodźcy pamiętnik lesznowola ośrodek dla uchodźców literatura faktu więzienie

Okładka książki Listy od uwięzionych 2019 Maria Alochina, Andrzej, Julij Bojarszynow, Diren Coşkun, Eric King, Ekaterina Lemondżawa, Atefeh Rangriz, Piotr Riabow, Nadieżda Tołokonnikowa
Listy od uwięz... Maria Alochina, And...

[...]
– Jesteś numer 56 – mówi Muraz. – Co 56? Pytam. – Numer. Twój numer to 56 – wyjaśnia. Przyglądam się kartce, gdzie napisany jest tylko numer. – Tu nie mamy imion. My jesteśmy 52 i 53. Jesteśmy tu miesiąc, jesteś trzecią osobą, którą przywieźli tu po nas – wyjaśnia Muraz. – Chwileczkę! – wołam do kapitana. […] Kapitan odwraca się w moją stronę. Biorę do ręki kartę, wstaję z krzesła i wyższym niż naturalnie głosem mówię: Remember, my name is Ekaterina.

Nie mam pojęcia dlaczego w ogóle nie zarejestrowałem wcześniej tej sprawy. W październiku 2012 roku tekst Gruzinki ukazał się w Gazecie Wyborczej na pierwszej stronie. Tekst podyktowany został przez telefon ludziom z Kolektywu Syrena, którzy starli się pomagać uchodźcom i nagłośnić, to w jakich warunkach są przetrzymywani.

2012 rok, czyli trzy lata przed kryzysem migracyjnym. Polecam lekturę komentarzy pod tym oryginalnym tekstem oraz umiejscowienie tej daty w realiach politycznych

W 2012 roku, czyli siedemdziesiąt lat po II wojnie światowej i obozach koncentracyjnych funkcjonujących w Polsce, ktoś wpada na pomysł, żeby przetrzymywanych imigrantów oznaczać numerami i KAZAĆ w taki sposób się zgłaszać funkcjonariuszom Straży Granicznej.

Sześćdziesiąt siedem lat po procesach norymberskich funkcjonariusze oraz pracownicy tłumaczą się, że oni tylko wykonują rozkazy.

całość:

Dodaj cytat z książki Nr 56. Pamiętaj, nazywam się Ekaterina