Małe Licho i lato z diabłem

Małe Licho (tom 3)
Wilga
2020-09-02
2020-09-02
literatura dla dzieci literatura polska przygoda przyjaźń spotkanie tajemnica wakacje
Inne

Wyróżniona opinia i

Małe Licho i lato z diabłem

przeczytanych książek 450 napisanych opinii 254

Te historyjki można polecać w ciemno dzieciakom małym dużym i tym tzw. wewnętrznym ;-). Pod płaszczykiem bajek fantasy kryją się życiowe mądrości, i sposoby na zrozumienie swoich emocji.

To już trzecia przygoda z Lichem oraz Bożkiem w roli głównej.

Zaczyna się najlepszy czas w roku, a mianowicie wakacje. Z powodu remontu Bożek ma jechać do Ody, ale tym razem nie sam, a w towarzystwie Licha i Gucia. Do tego niespodziewanie spotyka Witka, z którym będzie musiał spędzić czas. Także dużo się dzieje i jak to wakacje nigdy nie są nudne.

Książka jest literaturą dziecięca ale polecam przeczytać każdemu bo to bardzo miło spędzony czas. W dodatku książka uczy zarówno dzieci i jak i nas dorosłych. Dialogi między bohaterami, a zwłaszcza Bazyli i Licho idealne na poprawę humoru. Momentami groźna i straszna, ale po każdej burzy czy wichurze wychodzi słońce. Świetnie wykreowana relacja dwóch młodych chłopców i pokazanie, ze pozory jednak mylą i warto dać każdemu drugą szansę.

Koniec alleluja.

To już trzecia przygoda z Lichem oraz Bożkiem w roli głównej.

Książka jest literaturą...

Pierwszy i drugi tom serii słuchałem w formie audiobooka jakiś czas temu. Wspominam je bardzo dobrze, więc postanowiłem wypożyczyć kolejne części w papierze - chociażby dla samych obrazków, pod których względem oczywiście się nie zawiodłem! Sama historia zaś... była jednak nieco rozczarowująca. I piszę to z bólem czytelniczego serca :(. W mojej głowie opowieści Kisiel o Lichu i Bożku były wartkie, pełne akcji, ciekawe. Po przeczytaniu "Małego Licha i lata z diabłem" nie wiem, czy nie było to wrażenie spowodowane tylko dzięki fenomenalnemu lektorowi? Przekonam się niebawem, bo kolejne dwa tomy mam na półce i pewnie w najbliższych dniach po nie sięgnę.

Cudna. Jak zawsze 😊

Cudna. Jak zawsze 😊

Z 3 części przygód Małego Licha ta, póki co, wydaje mi się najsłabsza. Nadal mamy to świetne poczucie humoru Marty Kisiel, ale w całości coś mi "nie siadło".
Wiele oczekiwałam po spotkaniu Bazyla i Licha. Wychodzi na to, że są do siebie aż za bardzo podobni, bo wprawdzie było uroczo, ale bez fajerwerków. Zdecydowanie wolałam konfrontację Bazyla z Tsadkielem w poprzedniej części (która, moim zdaniem, póki co była najlepsza). Chyba lubię, kiedy postacie sobie dogryzają. ;)

Szczerze mówiąc nie podobał mi się ten tom, był nudny. Początek jeszcze mnie wciągnął, ale ta druga połowa już kompletnie nie i skończyłam, bo skończyłam. Chyba po prostu nie lubię wakacyjnych książek :).

Alleluja, wakacje czas zacząć! I nie byle gdzie tylko w tajemniczym, magicznym domu cioci Ody (równie magicznej i tajemniczej). Jeżeli ktokolwiek myśli, że wakacje to tylko kakałko i bambosze to srodze się myli. Wakacje Bożydara to noc pod namiotem w czasie burzy, wielkie groźne tajemnice i równie groźne... wyzwania koleżeńskie. Duet Bożek i Bazyl nie zawodzą, wręcz przeciwnie, coraz bardziej się rozkręcają. I dobrze!

Urocza książeczka. Jako dorosła, przeczytałam jako uzupełnienie Dożywocia (dla dorosłych).

Jeden element mi się nie podobał. Bardzo szybkie i chaotycznie rozwiązanie "przygody" Bożka w tej części. Poza tym uwielbiam kochane Licho i kakałko😋

Gdy jesień hula za oknem "wakacyjne Licho" poleca się do czytania.

Bożek, świeżo upieczony absolwent trzeciej klasy, za sprawą remontu domu zostaje wysłany z Lichem do cioci Ody i czorta Bazyla. Wakacje z kompanami, namiotem i ciepłym kakałkiem zapowiadają PRAWDZIWĄ WIELKĄ PRZYGODĘ. Przygoda ta okazuje się jednak o wiele bardziej upiorna i ekscytującą niż chłopiec przypuszczał.

Cykl Małe Licho, pióra Marty Kisiel, to książki-pewniaki. Idealne zarówno na chandrę, jak i ożywienie nudnej podróży autobusem. Dobra zabawa i łzy śmiechu gwarantowane. A szczypta magii anielsko-diabelskiej przywoła tęsknotę za dawnymi, młodzieńczymi latami.

"Małe Licho i lato z diabłem" to nie tylko uroczo zabawna historia. To również opowieść o dorastaniu, tolerancji, przyjaźni i...stercie naleśników z powidłami śliwkowymi.

Cóż więcej mogę rzec - zjadłobym rosołku sz kluszeczkamy i poczytało kolejną książkę z cyklu Małe Licho.

Gdy jesień hula za oknem "wakacyjne Licho" poleca się do czytania.