Język niemowląt

Okładka książki Język niemowląt Melinda Blau, Tracy Hogg
Okładka książki Język niemowląt
Melinda BlauTracy Hogg Wydawnictwo: Klub dla Ciebie poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Secrets of the baby whisperer
Klub dla Ciebie
2007-01-01
2007-01-01
83-89314-27-4
Marek Czekański
język niemowlęta dzieci noworodki pediatria

Okładka książki Język rodziny Melinda Blau, Tracy Hogg
Język rodziny Melinda Blau, Tracy...

Spodziewałam się jednak innego typu treści i bardziej konkretnych rad mogących pomóc mi w zapanowaniu nad moim maluszkiem i ułatwieniu mu funkcjonowania. Nie wyniosłam z tej książki niczego odkrywczego.

Mam bardzo mieszane uczucia względem tej książki. Z jednej strony, niektóre informacje tutaj zawarte są dość ciekawe, a z drugiej strony kompletnie nie na czasie. Rok pisania tej książki to 2000. Przez 24 lata bardzo wiele się zmieniło w temacie opieki okołoporodowej, pielęgnacji noworodków, schematu karmienia i rozszerzania diety. I pomimo, że posiadam najświeższe wydanie ( III poprawione),to wiele informacji tutaj zawartych , jest zwyczajnie przestarzała.
Dlatego uważam, że ta książka to nie jest jakiś "must have" na dzisiejsze czasy. Jestem bardziej zwolenniczką teorii, że każdy rodzic posiada swoją intuicję i wie co dla jego dziecka jest najlepsze.

Ojej, ta książka naprawdę się źle zestarzała. Z jednej strony nie dziwię się, że zbiera negatywne opinie, ale z drugiej strony jest tu pewna idea, która szalenie przemawia do mnie i mojego wyobrażenia o rodzicielstwie. Chodzi mi o komunikację i szacunek w kontakcie z niemowlęciem. Ja wierzę, że niemowlę rozumie znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać, a już na pewno jest mocnym detektorem wszelkim emocji. Mówienie z sensem, np. o wykonywanych czynnościach daje naprawdę dobry efekt. Wierzę też w rutynę, o której autorka dużo mówi, ale nie wierzę w negatywny wpływ noszenia i przytulania, o którym też tu mowa. Przeraża mnie wizja odkładania małego dziecka na siłę po 130 razy tylko po to, by to zasnęło wyczerpane w łóżeczku. Przeraża mnie, że noszenie dziecka traktowane tu jest poniekąd jak "psucie" i zły nawyk. Oczywiście na minus jest krytyka karmienia na żądanie, gdzie teraz wiemy już, że karmienie piersią to nie tylko pożywienie, ale też bliskość i bezpieczeństwo.

Można z tej pozycji coś fajnego wyciągnąć, słuchanie płaczu naprawdę ma sens i można z niego wyczytać różne komunikaty. Jednak nie jest to książka do bezkrytycznego przyjęcia, oby nikt nie podążał bezrefleksyjnie za wskazówkami w niej zawartymi.

Jestem zawiedziona, choć ten poradnik bardzo mi polecano. Choć zawiera wiele przydatnych wskazówek, trzeba wziąć pod uwagę, że był on pisany prawie 25 lat temu, w dodatku zgodnie ze standardami amerykańskim, wobec tego obecnie znaczna część rad i przekonań jest najzwyczajniej nieaktualnych.

Jako ojciec i lekarz stanowczo odradzam ten poradnik. Promuje zaniedbywanie potrzeb niemowlęcia, nie stwarza dobrych warunków do rozwoju laktacji u kobiet karmiących piersią- szczególnie na wczesnym jej etapie gdy niemowlę potrzebuje ssać i rozkręcać ją dosłownie poprzez wiszenie na piersi mamy,. Książka promuje ignorowanie potrzeb dziecka poprzez schemat/plan który nie bierze pod uwagę jego indywidualnych potrzeb i komfortu. Będziemy wnioskować o jej wycofanie z rynku, gdyż jako lekarz spotykam wiele kobiet którym zaburzyła laktację.

Tracy chwali się, że w przypadku jednego uparciuszka podnosiła go i kładła aż 128 razy (!!!),zanim się poddał. Całą noc spędziła na walce z przerażonym niemowlakiem, któremu może chciało się pić lub jeść, albo miał utajony refluks i na leżąco mleko cofało mu się do gardła, albo który uznał zapach obcej baby kręcącej się po sypialni za zagrażający i prosił rodziców o pomoc.… strażnicy książka …

Straszna książka. Przemocowa. Jeśli ktoś chce przeczytać to odradzam i polecam zaufać sobie. Tulić dziecko, kołysać, karmić na żądanie. Ta tresura jaką poleca Hogg powinna być zakazana. Nie bez przyczyny wszystkie towarzystwa naukowe odradzają ta książkę.

To moja pierwsza książka o dzieciach, którą przeczytałam będąc w pierwszej książki.
Uważam, że jako wprowadzenie w świat niemowląt jest dobra, zaczyna od absolutnych podstaw typu szacunek dla małego człowieka. Nie wyciągnęłam z niej za dużo szczegółów jak postępować, bardziej jak nie postępować i były to raczej skrajności, ale był to poziom wiedzy w sam raz na początek.

Kompletna pomyłka cała Hogg i jej bzdety w tej książce które ranią młode mamy i ich dzieci. Powołuję się na nieaktualną wiedzę w kwestii karmienia piersią, aktywności dziecka i usypiania.

Ilość półprawd, ćwierćprawd i totalnych mitów dotyczących karmienia piersią przyprawia o ból głowy. Na choćby króciutkie omówienie każdej laktacyjnej bzdury można by poświęcić kilka obszernych wpisow. Nie bójmy się radykalnych stwierdzeń – porady rodem z „Języka niemowląt” zepsuły laktację tysiącom kobiet na świecie. Dla tych co chcą się dowidzieć czegoś dobrego o laktacji polecam hafija.pl

Książkę prędzej nazwałabym językiem tresury niemowląt i promowaniem przemocy wobec nich. Bardzo nie polecam. Wraz z koleżankami chcemy wystąpić do wydawnictwa o zakaz jej sprzedaży aby nie sprzykwidzoa żadnej innej mamy jak mojej znajomej która straciła mleko bo się chciała trzymać planu Hogg i karmiła raz na 3 godziny. Dziecko płakało z głodu… i skończyło się mm bo laktacja stanęła.. masakra. 2023 a ludzie kupują ten poradnik.

• Poradniki
  • Dziecko

Dodaj cytat z książki Język niemowląt