Letnie marzenie

Okładka książki Letnie marzenie Cathy Cassidy
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Letnie marzenie
Cathy Cassidy Wydawnictwo: Iuvi Cykl: BOMBOnierki (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2020-04-15

Wyróżniona opinia i

Letnie marzenie

przeczytanych książek 1889 napisanych opinii 334

Anoreksja to dość powszechny temat w środowisku baletowym, w książce temat wdg mnie został ukazany dobrze,ale nie najlepiej. Denerwowało mnie to, że choć bliscy zauważali problem to nikt nie potrafił Summer jej w tym pomóc. Mimo, że nie ma polskiej wersji 4tomu i 5 to sięgnę po więcej w języku angielskim,bo bardzo mnie zaciekawiła historia każdej z sióstr bombonierek.

Szkoda, że już więcej tomów nie pojawi się w Polsce. Ta część była naprawdę realistyczna i nieprzerysowana. Polecam, bo to nie była typowa gadka o marzeniach.

"Letnie marzenie" to trzeci tom serii "Bombonierki" Cathy Cassidy.
Dwa pierwsze tomy to: "Wiśniowe serce" i "Piankowe niebo".

Główną bohaterką i narratorką jest 13-letnia Sammer.
To bliźniacza siostra Skye - bohaterki poprzedniego tomu.
Dziewczyny mają jeszcze dwie biologiczne siostry
oraz przybraną siostrę Cherry - bohaterkę pierwszego tomu.

Sammer od zawsze marzyła o balecie.
Po raz kolejny otwiera się przed nią szansa wypłynięcia na szersze wody.
Może nie od razu będzie to światowa scena, ale miejsce w nowej szkole baletowej.
Summer przygotowuje się do egzaminu prawie bezustannie ćwicząc.
Poświęca temu niemal wszystkie chwile i myśli i ogranicza jedzenie.
Dużo od siebie wymaga, ale wciąż czuje się niedoskonała.
Dodatkowo czuje się samotna i niezrozumiana.
Mama daleko - pojechała w podróż poślubną daleko.
Bliźniaczka zakochana, a najstarsza siostra coraz dziwniejsza.

To bardzo wartościowa i świetnie napisana książka.
O ambicjach, etykietach, rodzinie, przyjaźni, miłości, trosce.
No i o jedzeniu, a raczej o problemach z jedzeniem.

Polecam młodszym nastolatkom.

"Letnie marzenie" to trzeci tom serii "Bombonierki" Cathy Cassidy.
Dwa pierwsze tomy to: "Wiśniowe serce" i "Piankowe niebo".

Główną bohaterką i narratorką jest 13-letnia Sammer.
To bliźniacza siostra Skye - bohaterki poprzedniego tomu.
Dziewczyny mają jeszcze dwie biologiczne siostry
oraz przybraną siostrę Cherry - bohaterkę pierwszego tomu.

Sammer od zawsze marzyła o...

,,Liczy się tyle, że kiedy zachowujesz się w określony sposób, ludzie tego właśnie od ciebie oczekują. Wtedy ty, chcąc spełnić oczekiwania, podążasz tą drogą, aż nagle okazuje się, że nie znasz innej ścieżki i jesteś uwięziona..."

Jak ja kocham ta serię! Jest to tom trzeci i bardzo nad tym ubolewam. Odwlekałam tą chwilę przeczytania jej tak długo, jak tylko mogłam. Wiedziałam, że jest niesamowita, taka książka z przesłaniem i duszą, która po skończeniu czytania was oplata i pokazuje, że życie wcale nie musi być takie straszne, jeśli tylko jest ktoś, kto nas kocha...
W tej części działo się sporo, zresztą jak zwykle. Summer trenowała na zaból, by dostać się do szkoły baletowej, do której zostały tylko trzy miejsca. Jak to ona, doskonała perfekcjonistka zaniedbała wszystkich dookoła poddając się głodowi. Ilekroć ktokolwiek chciał zwrócić jej uwagę, że robiła źle, od razu odbierała to jako atak. Wciąż wydawało jej się, że jest za gruba, co głos w jej głowie tylko potęgował. Nie dostrzegała nawet delikatnych podchodów pewnego chłopca, który od dawna darzył ją uczuciem. Wszelkie jego komplementy brała jako kpinę z jej osoby. Choroba, która zaczęła ją osaczać sprawiała, że we wszystkich widziała wrogów. Miała pretensje do siostry, że ma chłopaka, który jest dla niej dobry i czuły. Czepiała się przyjaciółki sądząc, że chce dla niej jak najgorzej. Zobaczyła nawet wroga w pewnej ważnej dla niej osobie. Wszystko osaczyło ją na tyle, że kiedy wybuchł pożar ona zamiast działać, zwyczajnie zemdlała...

Słuchajcie, wybaczcie, że tyle wam opowiedziałam, choć to zaledwie zalążek przeżyć i historii naszych bohaterów. Gdybyście nawet przypadkiem natrafili na akurat ten tom, to na samym końcu przeczytacie ich rysopis i miejsce w książce. Dodatkowo znajdzie się też notka na cudowne przepisy, które podczas czytania wywoływały we mnie burczenie w brzuchu. Jednym słowem, to najlepsza seria dla młodzieży, która zaczęła zauważać swoje ciało. Głowna bohaterka ma trzynaście lat i szmat problemów z którymi się boryka.
Bardzo wam polecam serię trzech sztuk jako gwiazdkowy prezent:-)

Niezwykle wciągająca. Nie mogę się doczekać kolejnej części, by znów móc czytać bez możliwości oderwania się :)

Historia Summer miłośniczki baletu i marzy o zostaniu baletnicą, dlatego też ciężko trenuje przez całe lato, aby się dostać do prestiżowej szkoły baletowej w Wielkiej Brytanii.
Książka porusza trudny temat zwłaszcza dla młodych dziewczyn problemy z zaburzeniem odżywiania - anoreksja.
Dziewczyny jeden morał z tej historii nie wolno się głodzić

Dziewczyny jeden morał z tej historii nie wolno się głodzić

Po prostu GENIALNA uwielbiam tą książkę.

Po prostu GENIALNA uwielbiam tą książkę.

Młodzieżowa seria BOMBOnierki skradła moje serce już od pierwszego tomu. Z wielką chęcią sięgam po przygody każdej z kolejnych sióstr. A tom z Summer w roli głównej bardzo przypadł mi do gustu. W dodatku poruszył bardzo ważny problem wśród nastolatek.

Summer to siostra bliźniaczka Skye. Zakochana jest w balecie i od dziecka chciała być prawdziwą baletnicą. Miała szansę, ale pierwsze ważne przesłuchanie zawaliła. Było jej bardzo przykro i była pewna, że już nigdy nie zostanie baletnicą. A tym czasem ma kolejną szansę! Przyjaciółka nauczycielki Summer zaprasza ją na przesłuchanie, dzięki któremu może dostać stypendium do szkoły baletowej. Summer uważa, że to dar od losu, dlatego też skupia się na osiągnięciu celu. A to przeradza się w obsesję.

Dziewczyna co raz częściej zwraca uwagę na swoją sylwetkę. Uważa, że jest gruba i dlatego też zaczyna stosować drakońską dietę. Nie widzi w tym nic złego, a efekty stają się zadowalające. Z czasem zaczyna nawet słyszeć głos, który namawia ją do wielu złych rzeczy.
Przed rodziną udaje, że wszystko jest w porządku. Nawet sama dla nich gotuje, ale nic z tego nie je. Zawsze znajdzie jakąś wymówkę. Jest z tym tak naprawdę sama, bowiem z nikim nie chce o tym rozmawiać. A pech chciał, że mama wraz z Paddym są w swojej podróży poślubnej.

Miłym zaskoczeniem jest tutaj w końcu Honey, która do tej pory pokazywała nam się jako ta najgorsza z rodzeństwa. A tym czasem odsłania swoją wrażliwszą stronę - co prawda na chwilę, ale myślę, że wydarzenia z tego tomu dały jej nauczkę. Nawet trochę ją polubiłam. Ta dziewczyna ma wiele tajemnic.

Coś jeszcze tutaj wychodzi na jaw, ale w fabułę to ja już nie będę się zagłębiać, co by nie spojlerować.

Czyta się naprawdę dobrze i szybko. Język i styl cechuje prostota. Rozdziały są krótkie. Jest to naprawdę dobra młodzieżówka i aż jestem w szoku, że tak bardzo mi się podoba. Młodsi czytelnicy będą zadowoleni.

Historia Summer pokazuje, że niewiele potrzeba, aby przez własne marzenia zatracić się i znaleźć na niewłaściwej ścieżce. Anoreksja to poważny problem, którego nie wolno lekceważyć. Owszem, marzenia są ważne, ale zdrowie ważniejsze. Bo bez niego nic nie osiągniemy.

autorka balansuje na granicy komedii z powieścią obyczajową. wakacje, miłość. wszystko w czasach młodości i dorastania. porcja dobrego humoru ale jest też kilka poruszających wątków.

Po rewelacyjnym Piankowym niebie bałam się sięgać po kolejne tomy. Z jednej strony bardzo chciałam poznać historię Summer, ale z drugiej obawiałam się, że nie dorówna ona historii Skye. Jednak przemogłam się i przeczytałam tę powieść. Jak myślicie: jestem zadowolona czy raczej rozczarowana?

Marzeniem Summer od zawsze był taniec, a konkretnie balet. Czuła, że jest to dziedzina, w której się odnajduje i coś, co przynosi jej prawdziwą radość. Kiedy pojawia się niepowtarzalna szansa na zdobycie miejsca w elitarnej szkole baletowej, zaczyna desperacko starać się, by je zdobyć. Rok szkolny się kończy, wakacje rozpoczynają, jednak Summer nie ma czasu na beztroskie lenistwo. Nadchodzące przesłuchanie staje się jej obsesją, a ona sama zaczyna tracić kontrolę nad samą sobą...

Główna bohaterka tej części, w poprzedniej książce nie za bardzo przypadła mi do gustu. Miałam wrażenie, że w stosunku do siostry bliźniaczki zachowuje się egoistycznie, a także nie zwraca uwagi na to, czego chce właśnie Skye. Kiedy jednak zaczęłam czytać tę książkę, zmieniałam swoje podejście do niej o sto osiemdziesiąt stopni. Udało mi się o wiele lepiej poznać Summer i zrozumieć jej poczynania. Mogę również z czystym sumieniem napisać, że bardzo polubiłam tę dziewczynkę, która gdzieś tam się pogubiła, ale imponowała mi jej determinacja w dążeniu do celu.

Autorka poruszyła tutaj okrutnie ważny temat, który podejrzewam, że jest znany większości młodych tancerzy. Zaburzenia odżywiania, obsesja na punkcie swojego wyglądu i chorobliwie ambitna potrzeba osiągnięcia celu. Cathy Cassidy poprzez postać Summer pokazuje, jak zgubne może być to podejście oraz jak szybko można popaść w ogromne problemy zdrowotne. Wydaje się, że to jest długotrwały proces, ale autorka udowadnia, że to wcale tak nie jest. Łatwo jest się zatracić i doprowadzić się do dramatycznego stanu, ale powrócić do normalności - tak prosto i przyjemnie nie jest.

Jedyny element, który nie do końca mi tutaj zagrał, było przedstawienie tak młodych osób w taki sposób, jakby nie mieli oni 13-15 lat, a już osiemnaście. Nie przepadam za takim ukazywaniem młodych osób, jakby byli oni już dorośli i mogli wszystko. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że jestem już stara (w końcu te 22 lata zaraz to już nie przelewki...),świat poszedł już do przodu, a te wszystkie młode osoby rzeczywiście często się już tak zachowują, więc domyślam się też, że autorka właśnie taki miała cel - chciała, by ta historia była jak najbardziej dostosowana do obecnych czasów.

Letnie marzenie to powieść, która sprawiła, że czułam ból, czułam dużo smutku i nawet wylałam trochę łez. Jest to bardzo dobrze i ciekawie napisana książka, którą podsunęłabym wszystkim młodym osobom. Zarówno ku przestrodze, a także po to, by, być może zdołali odnaleźć jakieś rozwiązania swoich problemów i trosk.

Jeżeli nieobce Wam powieści młodzieżowe to koniecznie musicie poznać książki z tej serii. Nie zabraknie śmiechu, smutku i łez - ale o to właśnie chodzi w dobrych książkach. Mają wywoływać dużo emocji, a Letnie marzenie zdecydowanie spełnia tę funkcję. Nie mogę doczekać się kolejnych części.

Marzeniem Summer od zawsze był taniec, a konkretnie balet. Czuła, że jest to...

• Przeczytane 2020
  • Młodzieżówki
  • Literatura młodzieżowa

Dodaj cytat z książki Letnie marzenie