Rzeczy ulotne

Okładka książki Rzeczy ulotne
Neil Gaiman Wydawnictwo: Mag Ekranizacje: Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach (2018) fantasy, science fiction
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Tytuł oryginału:
Fragile Things: Short Fictions and Wonders
Wydawnictwo:
Mag
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
8374800348
Tłumacz:
Paulina Braiter-Ziemkiewicz
Ekranizacje:
Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach (2018)
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Uniwersum DC według Neila Gaimana Neil Gaiman, Alan Grant, Mark Verheiden
Ocena 7,3
Uniwersum DC w... Neil Gaiman, Alan G...
Okładka książki Księga Cmentarna - tom 1 Neil Gaiman, Scott Hampton, Tony Harris, Kevin Nowlan, P. Craig Russell, Stephen B. Scott, Galen Showman, Jill Thomson
Ocena 8,0
Księga Cmentar... Neil Gaiman, Scott ...
Okładka książki Sandman: Noce nieskończone Glenn Fabry, Neil Gaiman, Milo Manara, Miguelanxo Prado, Frank Quitely, P. Craig Russell, Bill Sienkiewicz, Barron Storey
Ocena 7,8
Sandman: Noce ... Glenn Fabry, Neil G...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Ostatnie kuszenie Neil Gaiman, Michael Zulli
Ocena 7,2
Ostatnie kuszenie Neil Gaiman, Michae...
Okładka książki Wilki w ścianach Neil Gaiman, Dave McKean
Ocena 7,1
Wilki w ścianach Neil Gaiman, Dave M...
Okładka książki Księgi Magii John Bolton, Neil Gaiman, Scott Hampton, Paul Johnson, Charles Vess
Ocena 6,8
Księgi Magii John Bolton, Neil G...
Okładka książki Sandman: Pora mgieł, cz.2 Mike Dringenberg, Neil Gaiman, Dick Giordano, Malcolm Jones III, Kelley Jones, Dave McKean, Steve Oliff, George Pratt, Philip Craig Russell, Daniel Vozzo, Matt Wagner
Ocena 8,2
Sandman: Pora ... Mike Dringenberg, N...
Okładka książki Sandman: Pora mgieł, cz.1 Mike Dringenberg, Malcolm Jones III, Kelley Jones, Philip Craig Russell, Matt Wagner
Ocena 8,3
Sandman: Pora ... Mike Dringenberg, M...

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
561 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1498
573

Na półkach: , , , , , , , , ,

Zapraszam do dyskusji:
http://miedzysklejonymikartkami.blogspot.com/2016/02/203-neil-gaiman-rzeczy-ulotne-cuda-i.html

Moje doświadczenia z twórczością Neila Gaimana można by zebrać w Opowieści przez duże "o". Skrótem: przez wiele lat uważałam ją za straszny szajs, by później się zakochać. A jako że miłość moja zaczęła się od zbiorku opowiadań (Drażliwe tematy - recenzja tutaj), to musiałam rozwinąć związek w tym kierunku. W łapki chwyciłam Rzeczy ulotne, czyli pozycję wcześniej od wyżej wymienionej. I niestety usatysfakcjonowana do końca nie jestem, co jednak zrzucam na karb zbyt dużych oczekiwań.

Tak jak i w Drażliwych tematach znajdziemy tu głównie stosunkowo krótkie formy oparte, przynajmniej teoretycznie, na małych, błyskotliwych konceptach. Jako że jest ich wiele i są bardzo zróżnicowane również pod względem jakościowym, postanowiłam pokrótce przedstawić wam swoją "drogę", czyli chronologiczny zapis odczuć.

Zaczyna się ciekawie, bo od "Studium w szmaragdzie", czyli miksie... Conan Doyle'a z Lovecraftem. I o ile "Sherlockowa" część jest świetna, to ta "Lovecraftowa" kuleje. Gaiman fajnie wykorzystał i przetworzył mitologię Cthulhu, ale atmosfery nie pozostawił za grosz. "Październik w fotelu" opiera się na pewnej baśni i zawiera pomysł, który autor wykorzystał później pisząc Księgę cmentarną. Niezłe, choć nie powala. W przeciwieństwie do utworu kolejnego, czyli "Zbłąkanych oblubienic złowieszczych oprawców w bezimiennym domu nocy potwornego pożądania". O ile "gotyku" (nie potrafię nie używać cudzysłowu, gdyż nadal nie rozumiem, skąd wzięto tę nazwę) z zasady nie lubię, to takie go użycie zasmakowało mi bardzo. Zabawa konwencją zawsze dobra, tyle mogę napisać.

Jednak już dwa kolejne opowiadania z kategorii paranormalno-ciuthorrorkowych nie powaliły. "Smak goryczy" miał prawdopodobnie oddać multikulturową atmosferę Nowego Orleanu, ale również mnie nie porwał. Później następuje krótkie i błyskotliwe "To inni", by zaraz zostać zastąpione przez wariację Gaimana na temat literatury noir, czyli "Pamiątki i skarby". O ile lubię te klimaty, to tu akurat zupełnie mnie nie przekonały. To samo tyczy się "Na grzecznych chłopców czekają dary", które ogółem ujdzie, ale o którym nic więcej nie potrafiłabym napisać. "Fakty w sprawie zniknięcia panny Finch" są bardzo przyjemne, ale chwilami nieco niedopracowane.

"Dziwne dziewczynki" to krótkie historyjki inspirowane utworami z płyty. Prawdopodobnie pełnię uzyskałyby właśnie w połączeniu z nimi, ale czytałam je w autobusie, więc wszystko spaliło na panewce. Niektóre koncepty są zwyczajnie świetne, lecz miałam wrażenie, że autor zbytnio je upoetyzował i starał się użyć jak najmniejszej ilości słów. Choć być może średnio korzystne wrażenie wynika ze średniego tłumaczenia. Za to "Arlekin i walentynki" to lekkie i przyjemne opowiadanie w typowo Gaimanowskim stylu. Ciepłe, wywołujące uśmiech na twarzy.

Teraz przejdę do utworu, który wzburzył mnie najbardziej, czyli "Problemu Zuzanny". Jak już sam tytuł wskazuje, Gaiman podejmuje tu kwestię Zuzanny z Opowieści z Narnii i tego, że po zakończeniu akcji nie trafiła ona do "nowej Narnii". Jest to clue całego sporu (argumenty obu stron zaskakująco ciekawie przedstawione zostały w artykule na Wikipedii - link), dla mnie dość idiotycznego z założenia. Gdyby Opowieści z Narnii interpretować bez jakichkolwiek nawiązań do chrześcijaństwa, byłaby to zwykła bajka i to dość średnia (przynajmniej w moim odbiorze). Jednak całość można i chyba nawet powinno się traktować jako olbrzymią metaforę. I wówczas ktoś zwyczajnie musiał podzielić los Zuzanny. Zupełnie nie rozumiem, jak można było wymyślić, że postawiono na niej kreskę. A w ogóle to zdanie o pończochach jest wyrwany z kontekstu. Jak można kogoś karać za lubienie pończoch?! Dobra, nieco przesadziłam (chociaż mogłabym tak nawet godzinami, a nawet przepisać "po swojemu" to opowiadanie, gdybym się zawzięła). A wystarczyło napisać, że zirytowany Gaiman popełnił irytujący (po)tworek. Kropka.

Dobra, ruszamy w dalszą drogę. W "Jak myślisz, jakie uczucie?" napotykamy ciekawe wykorzystanie golema i kilka słów o miłości. Następny "utwór" (bo ciężko go zakwalifikować) to jeden z najlepszych w zbiorze, a mianowicie "Piętnaście malowanych kart z wampirzego tarota". Piętnaście maksymalnie półstronicowych historyjek, próbujących z różnych stron ugryźć problem wampiryzmu. Próbujących bardzo skutecznie. Słabsi są "Karmiący i karmieni", czyli krótka opowiastka z gatunku tych o przerażających starszych paniach. "Krup chorobotwórców" to natomiast przede wszystkim zabawa słowem. Zabawą nazwać możemy również genialne "Gdy nastał koniec", czyli coby się stało, gdyby odwrócić akt stworzenia. "Kartki z pamiętnika..." również odnoszą się do muzyki i w zasadzie nie zrozumiałam ich ogólnej idei. Taki tępak ze mnie. "Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach" miało świetny pomysł początkowy, ale później wszystko nieco się rozlazło. Inaczej jest z "Ptakiem słońca", który od początku do końca jest intrygujący i zabawny.

Na koniec, tak jak i w Drażliwych tematach, otrzymujemy dłuższe opowiadanie ze świata Amerykańskich bogów. "Władca górskiej doliny" okazał się lepszy, ale wciąż nie jakiś wybitny. Ot, niezła historia.

Powyżej nie wspominałam o wierszach, a one również tutaj występują. Nie rozpisywałam się o nich przy okazji poprzedniego zbioru opowiadań, bo żaden aż tak mnie nie przekonał. Tu jest inaczej. I choć wciąż mam wrażenie, że liryka to nie jest, a co najwyżej poetycko rozpisane nagie koncepty, to i tak mi się podoba. W "Zmianie w wodwo" autor ciekawie opisuje przemianę człowieka w zwierzę od strony psychicznej. W "Instrukcji" pisze o roli baśni w naszym życiu, a w "Moim życiu" za pomocą hiperboli piętnuje ludzką tendencję do narzekania (i sposobu, w jaki ta tendencja się przejawia). "Dzień w którym przybyły spodki" to utwór najbliższy liryce, zaskakujący i przyjemny. Za to w "Wymyślaniu Aladyna" Gaiman fajnie przekształca "Baśnie z tysiąca i jednej nocy", ukazując je z punktu widzenia Szeherezady.

Scrolluję na górę i dziwię się, że tyle mi to miejsca zajęło. Ja to zawsze: od skrajności w skrajność. Ale wróćmy do recenzji. Choć Rzeczy ulotne zawiera kilka naprawdę genialnych utworów, to znajdziemy tam też dużo przeciętniaków i tych z kategorii "tylko niezłe". Fanów Gaimana powinno zadowolić.

Zapraszam do dyskusji:
http://miedzysklejonymikartkami.blogspot.com/2016/02/203-neil-gaiman-rzeczy-ulotne-cuda-i.html

Moje doświadczenia z twórczością Neila Gaimana można by zebrać w Opowieści przez duże "o". Skrótem: przez wiele lat uważałam ją za straszny szajs, by później się zakochać. A jako że miłość moja zaczęła się od zbiorku opowiadań (Drażliwe tematy - recenzja...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 357
  • Przeczytane
    1 686
  • Posiadam
    799
  • Chcę w prezencie
    102
  • Ulubione
    78
  • Teraz czytam
    68
  • Fantastyka
    63
  • Fantasy
    32
  • 2018
    29
  • Neil Gaiman
    24

Cytaty

Więcej
Neil Gaiman Rzeczy ulotne Zobacz więcej
Neil Gaiman Rzeczy ulotne Zobacz więcej
Neil Gaiman Rzeczy ulotne Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także