Demony zemsty. Beria

Okładka książki Demony zemsty. Beria Adam Przechrzta
Okładka książki Demony zemsty. Beria
Adam Przechrzta Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Demony (Adam Przechrzta) (tom 6) fantasy, science fiction
Demony (Adam Przechrzta) (tom 6)
Demony zemsty. Beria
Fabryka Słów
2020-04-24
2020-04-24
Adam Przechrzta Demony

To już ostatnia część przygód pułkownika Razumowskiego. Z jednej strony to dobrze, bo autor będzie miał więcej czasu dla innych bohaterów swoich cykli, no i ileż razy Razumowski może ocierać się o śmierć? Nawet Bond nie dałby rady... Z drugiej strony bardzo lubiłam cały cykl "Demony" i ciężko mi znieść, że póki co, autor nie napisał kolejnej części (a zakończenie sugeruje, że mógłby).
Nie ukrywam, że najlepsze części cyklu to te, które działy się w czasie II wojny światowej. Tam wszystko było nowe, świeże i pewnie bardziej wciągające, ale mimo to, nie ukrywam, że do pułkownika (hrabiego) Razumowskiego mam ogromny sentyment i nostalgię.
Mimo obecnej sytuacji geopolitycznej na świecie lubię książki, których akcja dzieje się w Rosji (obecnej czy carskiej) więc dla mnie był to pewnie dodatkowy plus. Widać, że autor ma wykształcenie historyczne i interesuje się historią Rosji i służb specjalnych. A to, że Razumowski musi walczyć nie tylko z Berią czy Stalinem, ale również z rozwścieczonymi Chińczykami, czy uważać na Doskonałych... No cóż, przecież z czegoś dobrą historię trzeba skleić. Polecam cykl i polecam autora.

Jak na tak ciekawą i wciągającą fabułę końcówka serii mocno mnie rozczarowała. Zakończenie mogło by być mocniejsze . Ale oceniając całokształt polecam tę pozycję. Wszystkie książki serii o hrabim Aleksandrze Przeździeckim lub jak kto woli pułkowniku Razumowskim trzymają w napięciu i dobrze się je czyta.

Cała seria Jest dobra, ale nie rewelacyjna. Mam wrażenie że poziom spada, wszystko robi się powtarzalne jakbym ciągle czytał to samo. Wydaje się jakby autor miał tylko trzy pomysły i ciągle mielił to samo zmieniając tylko scenografie.
Zakończenie jest denne i otwarte na kolejne książki serii których nie ma. Dlatego czekam, ale już nie z utęsknieniem.

Odniosę się do cyklu. Ciekawy, wciągający, ale....
Jako całość, nie powala na nogi. Nie jest to coś, co bym chciał ponownie przeczytać. Na pewno, nie jako całość.
Pułkownik... Taki typ McGywera. Z zapałki i ziemniaka zrobi czołg, bunkier, i do tego furę ze skórą.

Odniosę się do cyklu. Ciekawy, wciągający, ale....

Im dalej w las tym słabsza jakość

Im dalej w las tym słabsza jakość

Audiobook

Najsłabszy tom serii...

Dalsza część spisku skierowanego przeciwko Berii, oraz koniec poszukiwań korzeni Razumowskiego.
Pojawia się też grupa skupiająca arystokratów - Biały Kreml, a także (ni z tego i owego) mistrz Sun w Moskwie i Chińska Triada w Wiedniu.
Jak dla mnie ten tom jest najsłabszy ze wszystkich. Rozrywki co prawda dostarcza, jednak słabszej niż w poprzednich częściach. Niby dużo się dzieje (przynajmniej w zamierzeniu autora),ale wszystko jest potraktowane jakby "po łebkach".

A może to ja jestem już zmęczona tą serią oraz lektorem, który nadal często myli się w wyrażaniu emocji czy zmianie tonu wypowiedzi przy poszczególnych postaciach (zaczyna dobrze, ale później gdzieś się gubi, a słuchacz razem z nim - to męczące).

Ocena na tle całej serii: 5 - 5,5 gwiazdki.

Audiobook

Najsłabszy tom serii...

Ostatnia książka z serii, więc opisując odniosę się do wrażeń z całej serii.

Podobała mi się mieszanka, którą przygotował Przechrzta:
1) wartkiej akcji (i owszem czasami ocierająca się swoją konwencją o granicę "zabili go i uciekł" - nawet bardzo ale wdzięcznie tej granicy nie przekraczająca,
2) ciekawostek historycznych i historyczno- fikcyjnych, zachęcających do doczytywania więcej na niektóre tematy i wyłapania, które elementy fabuły są oparte na faktach, a które tylko do nich luźno nawiązują,
3) Opisu systemu jakim był związek radziecki i refleksji nad nim przez pryzmat ewolucji głównego bohatera. To ostanie dzieje się jakby na marginesie i w początkach serii ma się wrażenie, że autor w postawie bohatera prawie pochwala ten system, ale jest tylko początkiem powolnej, ale widocznej ewolucji, która dzieje się równolegle z odkrywaniem przez głównego bohatera swojej przeszłości.

Czyta się szybko i przyjemnie. I tego właśnie od tej serii oczekiwałem.

Ostatnia książka z serii, więc opisując odniosę się do wrażeń z całej serii.

Podobała mi się mieszanka, którą przygotował Przechrzta:
2) ciekawostek historycznych i historyczno- fikcyjnych, zachęcających do...

A jednak!

A jednak!

Żałuję, ze nie zakończyłem na "Demonach Wojny". Każdy kolejny tom tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że socjalistyczne normy nie zaginęły w społeczeństwie, czekam z niecierpliwością na 84 tom serii: "Demony czasu hałasu. Macierewicz"

Razumowski nie rozczarowuje.
Ostatni tom cyklu wojennego autorstwa Pana Przechrzty.
Stalin umiera, rozpoczyna się bezwzględna walka o wpływy i władzę w której niekoniecznie miejsce znajdzie nasz poczciwy Razumowski..
Parę wątków się wyjaśnia, kilka pozostaje niewyjaśnionych.. Zakończenie dla mnie niekoniecznie satysfakcjonujące, spodziewałam się trochę fajerwerków.. a tu spokój... i taki niedosyt..

Razumowski nie rozczarowuje.
Ostatni tom cyklu wojennego autorstwa Pana Przechrzty.

Dodaj cytat z książki Demony zemsty. Beria