Zmyślenie

Burda Książki
2020-03-25
2020-03-25
Ewa Kleszcz
manipulacja nienawiść obsesja szantaż thriller zemsta

Moje pierwsze spotkanie z autorką i na pewno nie ostatnie ;) Jestem pozytywnie zaskoczona ta pozycją bo podchodziłam do niej z jakimś takim lekkim dystansem. Ale wciągnęła mnie tak, że jestem pozytywnie zaskoczona. Super pomysł na fabułę.

Trochę przegadana, zdecydowanie przekombinowana, mocno przewidywalna.

Pierwsza połowa książki bardziej przypadła mi do gustu. Czytadło z gatunku do przeczytania i zapomnienia.

Trochę przegadana, zdecydowanie przekombinowana, mocno przewidywalna.

Stella kupuje swój wymarzony dom i planuje w nim przyszłość. Trwa remont i pewnej nocy do drzwi wali pobita, zakrwawioną kobieta szukająca pomocy. Jednak z każdym dniem okazuje się, że wszyscy do koła kłamią. Ukrywają swoją przeszłość, motywy przybycia w to miejsce. Kogo i dokąd zaprowadzą te wszystkie kłamstwa i tajemnice? Jaki wpływ na wydarzenia ma stary dom, który kiedyś przed laty pełnił funkcję domu pomocy ofiarom przemocy gdzie każda kobieta mogła znaleźć bezpieczna przystań?

Po śmierci rodziców Stella kupuje wymarzony dom i razem z narzeczonym, Jackiem, zaczynają jego remont. Jack próbuje odnaleźć się z dala od Londynu, ale z trudem znosi długie dojazdy i niekończące się prace remontowe. Pewnego dnia w drzwiach staje pobita kobieta i prosi o pomoc. Stella, ku niezadowoleniu Jacka zgadza się ją przyjąć do domu i chronić przed przemocowym mężem. Z biegiem czasu sprawy jednak się coraz bardziej komplikują, a tajemnicza kobieta nie jest tą, za którą się podaje.

Kupiona za grosze książka okazała się być całkiem przyjemnym thrillerem, w którym kłamstwo goni kłamstwo, a prawda jest trudna do zniesienia. Autorka zwraca uwagę na toksyczną miłość, która rani, manipuluje i poniża, a w konsekwencji prowadzi do niewyobrażalnej tragedii. Może i książka nie powala na kolana, ale jest w niej coś, co mi się podobało. Mrok, tajemnice i chwile grozy.

"Zmyślenie"
Autor: Jess Ryder
Wydawnictwo: @wydawnictwo_slowne

Czy zmyśliłaś/łeś kiedyś taką historie, z której nie mogłaś/łeś wybrnąć ?
Której konsekwencje były tylko coraz gorsze ?

Stella cudowna żona, będąca w idealnym małżeństwie z Jackiem znajduje dom, który wydaje się być tym wymarzonym.
Jacek niechętnie zgadza się na jego kupno, tymbardziej że wymaga on sporego remontu.
Namowy ukochanej jednak wygrywają i Jack poświęca się w 100% odbudowie budynku, w którym wynajdują coraz bardziej przerażające rzeczy...
Przez to ich relacje niestety zaczynają się psuć i małżeństwo oddala się od siebie.
Sytuacji nie ułatwia fakt, że w pewnym momencie do ich domu trafia Lori, która z powodu przemocy swojego męża prosi ich o pomoc.
Dom który miał być ich spokojną ostoją i przynosić radość i spokój, teraz staje się skutecznym "więzieniem."
Wszyscy w tym domu stają się ofiarami własnych oszustw.
Ciężko czytać tę książkę wiedząc jak wiele zła powoduje przemoc.

Co sie działo w tym miejscu ?
Jakie tajemnice kryje dom ?

"Zmyślenie"
Autor: Jess Ryder
Wydawnictwo: @wydawnictwo_slowne

Czy zmyśliłaś/łeś kiedyś taką historie, z której nie mogłaś/łeś wybrnąć ?
Której konsekwencje były tylko coraz gorsze ?

Jacek niechętnie zgadza się na jego kupno, tymbardziej że wymaga on sporego...

,,Zmyślenie '' to moje pierwsze spotkanie z Jess Ryder. Na początku książka się niemiłosiernie dłuży, jest nudno, jest nijako, lecz warto przeczytać ją do końca. Zakończenie zaskakuje, całość - pasuje do siebie jak ulał. Kryminał z dużym wątkiem obyczajowym- przemoc wobec kobiet i dzieci, przemoc psychiczna i fizyczna o tym jest ta książka, ale nie tylko.
Najciekawszym momentem moim skromnym zdaniem w tej książce jest przyjaźń z kobietami, które mimo wielu różnic łączyło jedno- przemoc w domu. Paradoksalnie wszystko je różniło, a mimo to połączyli się w jakiś sposób już na zawsze. I tak jak opisuje to tutaj w tym momencie jedna z bohaterek- dni w Westhill House - były jednymi z najszczęśliwszych........
Książka niezwykle złożona pod względem psychologicznym. Przemoc w rodzinie, domy opieki, squoty, i innego rodzaju miejsca opieki dla kobiet i dzieci które doznały cierpienia. Traumy z dzieciństwa, przeszłość która ma ogromny wpływ na nasze całe życie, próby powrotu, błędne koła, przyjaźń , szukanie pomocy, niezrozumienie, strach, lęk, bezradność- długo by tutaj opisywać, co tutaj autorka zawarła w swojej książce. Samo życie, takie jakie ono jest szare z przebłyskami tęczy, kolorów.....
Polecam !

Najciekawszym...

Fajna historia. Może zakończenie lekko rozczarowuje, ale książka bardzo mi się podobała.
Myślę, że sięgnę po tę autorkę jeszcze nie raz.

Myślę, że sięgnę po tę autorkę jeszcze nie raz.

Wciągająca, ale dopiero w połowie, pierwsze 100 stron się ciągnie.

Wciągająca, ale dopiero w połowie, pierwsze 100 stron się ciągnie.

Ciekawa książka, cały czas trzymała w napięciu, chociaż trochę rozczarowało mnie zakończenie. Ale ogólne OK.

Stella dostaje spadek po śmierci rodziców i postanawia się przenieść w spokojną, podmiejską okolicę, by uciec od zgiełku Londynu. Znajduje opuszczony dom i przenosi się do niego wraz ze swoim partnerem Jackiem. Na ogłoszenie o poszukiwaniu fachowca do remontu odpowiada Alan, złota rączka, który od razu bierze się do pracy. Jakiś czas potem w nocy do drzwi stuka zapłakana Lori, która uciekła przed maltretującym ją mężem. Lori, która początkowo miała tylko przenocować, zostaje u Stelli na długo. Powoli poznajemy sekrety bohaterów, a właściwie bohaterek, Stella skrywa mroczne tajemnice, Lori, która mówi tylko o tym, co chce, a gdy pojawia się Abigail, przyjaciółka Lori, sprawy komplikują się jeszcze bardziej.

Opowieść jest pełna tajemnic osobistych kobiet skrzywdzonych przez los, kobiet, które zaznały przemocy domowej, od której trudno się uwolnić, a trauma zostaje na całe życie i wpływa na całą rodzinę, dzieci również dostają rykoszetem i albo wyjdą z tego silne, albo nie będą umiały poradzić sobie ze sobą.

W powieści każda kobieta, sfrustrowana, zniszczona przez doświadczenia życiowe kłamie, by jakoś ułożyć sobie życie. Zakończenie jest zaskakujące, ale pozwala uwolnić się od ciemnej przeszłości.

Książka dobrze skonstruowana, choć dla mnie, pomimo ważnych tematów w niej poruszanych, trochę zbyt infantylna, może sprawił to język, którym jest napisana.

Jess Ryder Zmyślenie Zobacz więcej
Jess Ryder Zmyślenie Zobacz więcej