Ciche dni

Muza
2020-05-20
2020-05-20
Magdalena Sommer

“Kochał ją tak mocno, ale jednak w jakiś sposób ją rozczarował”.

Sięgnęłam po tę książkę nie wiedząc co mnie czeka.
Nie ma tu wartkiej akcji, ani napięcia. Jest za to studium rozkładu małżeństwa, gdy “do głosu dochodzi milczenie”. Ta historia ma sobie kłębowisko emocji, czasem tak trudnych do zdefiniowania.

Małżeństwo Maggie i Franka było szczęśliwe, pełne miłości i wzajemnego uzupełniania się. Dlaczego więc tych dwoje kochających się ludzi od pół roku nie zamieniło ze sobą słowa?
Mieszkają pod jednym dachem, jedzą wspólnie posiłki, śpią w jednym łóżku, a wszystko to w milczeniu.
Co sprawiło, że Frank zamilkł i odsunął się od żony, mimo iż tak bardzo ją kochał?
Cała ta sytuacja staje się nie do zniesienia, aż Maggie pewnego dnia próbuje odebrać sobie życie.
Szpital, śpiączka, wyrzuty sumienia i to poczucie, że Frank może stracić ukochaną żonę, bez wyjaśnienia jej swojego milczenia, bez wyzwolenia bólu, który w sobie nosił.

Za namową pielęgniarki, mężczyzna siedząc przy łóżku żony zaczyna opowiadać o dręczących go demonach i tajemnicy swojego milczenia.
Czy zdoła uratować to, co było dla niego ważne? Czy nie jest na to za późno?

Smutna, czasami bolesna historia o poczuciu winy i dręczących sekretach. Szczególnie struny emocji może poruszać w duszy czytelnika-rodzica. Zakończenia po trosze się spodziewałam, ale i tak w oczach stanęły mi łzy.
Książka ma swój klimat, jednak momentami mi się dłużyła. Miałam wrażenie, że fabuła przeciągana była na siłę.
Brakowało mi dynamiki, dialogów. Czegoś co by trochę ożywiło historię. Suche opisy wydarzeń, które stanowią większość książki, przedstawiane zostały w powolnym tempie i deczko męczyły.
Historia ukazana z perspektywy Franka w jego opowieściach oraz Maggie- w formie pamiętnika, pokazuje jak brak rozmowy, poczucie winy i źle pojęta chęć chronienia tej drugiej osoby, sprawiają że z małej rysy robi się wielka przepaść.
Gdyby tchnąć więcej energii w tę fabułę i ubogacić ją o dialogi, a nie tylko w same przemyślenia, to byłaby to idealnie wciągająca historia.

“Kochał ją tak mocno, ale jednak w jakiś sposób ją rozczarował”.

Sięgnęłam po tę książkę nie wiedząc co mnie czeka.

Małżeństwo Maggie i Franka było szczęśliwe, pełne miłości i...

piękna ale i smutna historia rodziny i ich miłości do siebie

piękna ale i smutna historia rodziny i ich miłości do siebie

Bardzo dobra książka. Szybko się czyta. Bardzo wciąga. Polecam

Bardzo dobra książka. Szybko się czyta. Bardzo wciąga. Polecam

Wzruszająca i piękna ❤️
Portret dojrzałego małżeństwa, które skrywa przed sobą dużą tajemnicę.

Wzruszająca i piękna ❤️
Portret dojrzałego małżeństwa, które skrywa przed sobą dużą tajemnicę.

To jest mádra ksiázka, a takie lubié. Poruszonych jest tu wiele tematów: eutanazja, samotnosc, pózne macierzynstwo, narkotyki, poronienie itd. Niby szczésliwa rodzina, majáca pieniádze, zdrowie, milosc, dlugo oczekiwane dziecko, a cos zburzylo ten spokój któregos dnia. Czy kochajacy sié ludzie powinni zatajac przed sobá swojá przeszlosc, czy Frank i Maggie byli nadwazliwymi rodzicami? Czy Ellie byla zbyt wrazliwa, zbyt samotna? Momentami taka przeslodzona nieco historia, ale z drugiej strony tak brutalnie prawdziwa. Rodzice oddali by wszystko, aby ratowac swe dziecko, czy profesor i Jego zona zrobili wszystko dla swej córki? Czy ich uczucie przetrwa? Ciekawa jestem czy kolejne ksiázki tej autorki poruszá równie interesujáce tematy. Polecam, nie wiem czemu niektórzy dali tak niskie noty, moze nie do konca ,,wyczuli temat''.

Bardzo słaba książka. Początek dość wciągający, ale im dalej, tym gorzej. I to ciągle powtarzanie "wytrzymaj jeszcze chwilę, nim zdradzę Ci co zrobiłam (-em)"

Bardzo dobra książka, która opowiada historię starszego małżeństwa i problemu z jakim muszą się zmierzyć. Postacie zostały bardzo dobrze przedstawione, autorka fantastycznie oddaje ich emocje. Historia jest złożona i dla nikogo nie jest łatwa. Początkowo nieco się ciągnie, dopiero po chwili chwyta czytelnika za serce. Mamy tu do czynienia z różnymi emocjami, zaczynając od smutku, przygnębienia idąc przez strach a kończąc na nadziei. Wnioski jakie wypływają z książki są takie że warto rozmawiać, nawet jeśli temat jest trudny.
Naprawdę godna przeczytania książka.

W swojej biblioteczce mam ogromną ilość książek do przeczytania. Większość kupilam na podstawie rankingu LC, powyzej 6.5 (jeśli
wydala mi sie ciekawa) ostatnio kupuję tylko powyżej 7(miejsca na książki coraz mniej).
Kiedy sięgam po książkę odrazu zaczynam czytać a opis z tyłu na okładce czytam na końcu. Bardzo się cieszę,ze tym razem go nie przeczytałam wcześniej bo uważam,ze stanowczo zdradza za dużo z treści książki.

Sama książka jest naprawdę dobrze napisana. Emocje, przemyślenia, rozmowy, brak silnych wzlotow to wszystko tworzy niesamowitą całość,która mnie urzekła.
Wydawać by się mogło,ze nie do opisania jest ból oraz strach rodzica o dziecko,jednak autorce to się udało.
Rozdzierajace serce sa przezycia zarówno Franka jak i Maggie.
Tylko rodzice naprawdę poczują tę książkę.
Uświadamia bardzo wiele i myślę,ze kazdy rodzic powinien ją przeczytać.
Polecam!

Wzruszająca, wciągająca, ale też smutna.

Wzruszająca, wciągająca, ale też smutna.

Powieść Abbie Graves pulsuje emocjonalnym napięciem, jest uderzająco prawdziwa, wzruszająca i rozdzierająco piękna. Autorka niemal na każdej stronie uświadamia nam, że ważne są najmniejsze nawet gesty i czułe słowa i że każde uczucie należy pielęgnować. "Niesamowicie dojrzały i zaskakujący debiut. Polecam naprawdę. Bardzo mnie wzruszyła książka. Przeczytałam ją w cały dzień. Tak mnie wciągnęła że zapomniałam o wszystkim.

• Przeczytane 2020