Enemy Contact

Okładka książki Enemy Contact Mike Maden
Okładka książki Enemy Contact
Mike Maden Wydawnictwo: Penguin Fiction Cykl: Jack Ryan (tom 27) kryminał, sensacja, thriller
Jack Ryan (tom 27)
Enemy Contact
Penguin Fiction
2019-06-11
2019-06-11
Tom Clancy Mike Maden political thriller espionage thriller

Okładka książki Line of Sight Tom Clancy, Mike Maden
Line of Sight Tom Clancy, Mike Ma...

Dwie za okładkę...skoro 1/4 to przewodnik po polskiej książce kucharskiej, to książka jest nudna jak flaki z olejem. Autor próbuje pisać jak paralityk kraulować...chaos, zero napięcia.. 300 zupełnie nic... reszta nie lepsza. Niestety za późno zobaczyłemy że napisał Madden....a to kolejna wtopa gryzipiórka... Jeśli już to tylko Cameron pisze podobnie jak Clancy

Bóg tylko jeden wie, jak przez te kilka miesięcy brakowało mi Ryanverse i przygód agentów Kampusu. Mike Maden po raz kolejny pokazał,że absolutnie zasłużył na to, by kontynuować cykl zapoczątkowany przez Toma Clancy`ego. Nie dość, że "Enemy Contact" dość wiernie odnosi się do obecnej sytuacji politycznej na arenie międzynarodowej (problem amerykańskich baz w Polsce) to jeszcze bardzo dobrze odrobił zadanie domowe i poruszył temat polskiej kultury i historii, której wybiórczo edukowani Amerykanie zwyczajnie nie znają. Miło było czytać wstawki o rotmistrzu Pileckim, o Piłsudskim, cudzie nad Wisłą, odsieczy wiedeńskiej, Sobieskim, matematykach, którzy rozszyfrowali enigmę, zdradliwej napaści radzieckiej 17 września 1939 r., Katyniu, Solidarności, papieżu, Wawelu, tolerancji i pomocy w stosunku do Żydów (co nagminnie ulega przekłamywaniu na świecie),itp. Ponadto nasz kraj w książce jest ukazany jako pierwszy bardzo dobrze rozwijający się ekonomicznie kraj z byłego bloku wschodniego, który przyciąga zainteresowanie zagranicznych inwestorów i na pewno nie wygląda jak jakaś wioska Trzeciego Świata. Autor mówi również o polskim patriotyzmie, nacjonalizmie i o tym jak bardzo te zjawiska nie pasują Unii Europejskiej. Jeśli dobrze zrozumiałem (obserwuję profil Madena na Facebooku) to autor zrobił sobie wycieczkę po Polsce, gdy przygotowywał się do pisania książki. Ogromny szacunek za wysiłek, jaki włożył w wierne opisanie naszego kraju. Myślę, że wielu Amerykanom dobrze zrobi zapoznanie się z naszą historią i łatwiej uwierzą w pewne wątki (choćby rozszyfrowanie enigmy),jeśli opis wyszedł z ręki amerykańskiego autora. Książkę przeczytałem na raz w 10 godzin. Doskonały styl i fabuła. Tom Clancy byłby dumny. Niestety, książka jak kilka poprzednich z serii jest dostępna tylko dla ludzi znających angielski. Cały czas nie potrafię zrozumieć, dlaczego nikt następnych tomów nie tłumaczy na polski, bo przecież seria jest doskonale napisana i zasługuje na szerszą dystrybucję na świecie.

• Tom Clancy

Dodaj cytat z książki Enemy Contact