Trawka. Jak zdelegalizowano marihuanę

Marginesy
2020-03-25
2020-03-25
Marcin Wróbel

Okładka książki Mity Cthulhu Alberto Breccia, Norberto Buscaglia, H.P. Lovecraft
Mity Cthulhu Alberto Breccia, No...
Okładka książki Batman: Przeklęty Brian Azzarello, Lee Bermejo
Batman: Przeklęty Brian Azzarello, Le...
Okładka książki Donżon: Wydanie zbiorcze 1 Gilles Roussel, Joann Sfar, Lewis Trondheim
Donżon: Wydani... Gilles Roussel, Joa...

Temat jest przedstawiony i opisany w bardzo profesjonalny sposób (w końcu to reportaż),pod względem merytorycznym zupełnie nie ma się do czego przyczepić.

Komiks był też niestety repetytywny, męczący a wręcz nudny. Wizualnie również nie zapewniał mi rozrywki, wydawał się schematyczny i zupełnie pozbawiony większych ambicji.

Doceniam chęć opowiedzenia historii z należytymi szczegółami, ale przez te szczegóły właśnie, nie jest ona ciekawa.
Nie wydaje mi się, by komiks był dobrym miejscem na tak szczegółowe, reportażowe opisy, w tym celu wolałbym sięgnąć po klasyczną książkę.

Doceniam chęć opowiedzenia historii z...

O leczniczych właściwościach konopi indyjskiej, znanej powszechnie pod nazwą marihuana, wiemy dziś bardzo dużo. Jednak nadal ta roślina jest zakazana w wielu krajach, które nakładają na jej posiadaczy gigantyczne kary. O ironio w wyniku uzależnienia od marihuany zginęło nieporównywalnie mniej osób niż od innych narkotyków czy tytoniu albo alkoholu. Komiks Box Browna opisuje w jaki sposób w USA, a również i w wielu krajach świata, zdelegalizowany trawkę w imię walki o... władzę.

Komiks skupia się na XX wieku w USA oraz różnych problemach targających tamtym krajem. Od prohibicji, przez rasizm po powszechne demonizowanie czegoś, co byłoby niewygodne dla władzy. Czy coś się w tej kwestii zmieniło do dnia dzisiejszego? Poniekąd tak, ale schematy pozostały. Rząd Amerykański w zasadzie niczym nie różni się tutaj od innych rządów światowych mocarstw. Mają gdzieś swoich obywateli, ich przywileje i obyczaje. Jeśli czegoś nie można opodatkować lub coś jest dla władców niezrozumiałe, to należy tego zakazać.

Osobiście nigdy nie paliłem żadnego skręta. Cholera, nawet zwykłego papierosa nie paliłem, ale kompletnie mnie do tego nie ciągnie. Z drugiej strony hobbystycznie interesuję się nieco medycyną na różnych płaszczyznach, co głównie zaszczepiła mi rodzina, z której część pracuje w służbie zdrowia. Nieraz zatem słyszałem, że olej z konopi indyjskich jest składnikiem wielu leków, niestety nie refundowanych w Polsce. Do tego też chwalono same skręty, pozwalające u obłożnie chorych wspomóc ich w walce. Wzmagało to ich apetyt, pozwalało zasnąć, a przede wszystkim zapomnieć o stale towarzyszącym bólu.

Takie właśnie rzeczy porusza ten komiks, wraz z wielką wojną rządu USA wymierzonej przeciwko marihuanie. Jednocześnie obrazuje on, jak na przestrzeni lat ten kraj był pogrążony w rasizmie. W zasadzie nadal jest, choć role się nieco odwróciły i kto inny teraz dyktuje warunki. Nie poprawiło to jednak wizerunku osoby palącej skręta. Dla gazet to nadal brudny hipis, bez grosza przy duszy, który ćpa. Czemu? Bo to się sprzedaje. Bo media żyją z kłamstwa, które ludzie chętnie kupują i powielają. Dla mnie komiks Boxa Browna genialnie obnaża te przywary wielkich mediów oraz polityków pragnących zbić kapitał na propagandzie. Pozostaje mi zatem jedynie zgodzić się z autorem i w ślad za nim powiedzieć:
Cokolwiek zdarzy się w przyszłości, konopie będą rosły. A ludzie będą je zbierali.

1953

Marihuana jest bardzo kontrowersyjną używką. Nie we wszystkich krajach jest legalna, głównie ze względu na przeświadczenie o jej szkodliwości dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Box Brown, autor komiksu „Tetris. Ludzie i gry” postanowił przedstawić historię tej używki.

Komiks obejmuje okres od pierwszych podań o konopi indyjskiej po obecną sytuacją. Można się dowiedzieć jak sprowadzono tę roślinę do Stanów, a także co wpłynęło na jej delegalizację.

Okazuje się, że delegalizacja marihuany powiązana była z problemami etnicznymi w Stanach. Można być w szoku, kiedy okazuje się, że tak naprawdę za całą sytuację odpowiadają uprzedzenia paru ludzi u władzy. Odnosiłem jednak wrażenie, że wiele osób jest tu aż zbyt demonizowanych i zapewne część osób autentycznie wierzyła, że robi dobrze delegalizując marihuanę. Doceniam jednak, że pokazał, że czasami za chęcią legalizacji konopi stały też dosyć cyniczne pobudki. Szkoda tylko, że skupiono się niemal wyłącznie na USA i jedynie mimochodem wspomniano jak to wyglądało dla reszty świata.

Przedstawione tu są liczne fakty wyjaśniające działanie marihuany. Autor nie stara się tu ukrywać pewnych zagrożeń wynikających z tej używki, ale są one dosyć błahe na tle skutków spożywania alkoholu czy tytoniu. Obalane są pewne mity i wyjaśniane jest skąd się one wzięły.

Rysunki są bardzo proste i nie bawią się w żadne eksperymenty formalne. Jednakże jest to jak najbardziej na miejscu w przypadku komiksu faktu, którego celem jest przekazanie informacji.

Komiks bardzo przystępnie wyjaśnia czym tak naprawdę jest marihuana. Opowiada się wyraźnie za legalizacją, ale też przedstawia bardzo sensowne argumenty ku temu. Uważam, że warto się z tym zapoznać, żeby zastanowić się czy naprawdę warto zakazywać takiej błahostki.

,,Trawka. Jak zdelegalizowano marihuanę" autorstwa Box Brown. Utwór jest ciekawy pod dwoma względami. Pierwszym, jest fakt, iż jest to komis-reportaż, dosyć rzadko spotykane połączenie. Drugim, jest sam temat poruszony w lekturze. "Zielone ziele" jest do dziś kontrowersyjnym tematem.
Można sprzeczać się, czy konopie powinny być legalne. Religia, sumienie, brak wiedzy, wszystko to, pomaga przeciwnikom takiego pomysłu. Za grupami prokonopnymi, stoją jednak badania naukowe, które potwierdzają nieszkodliwość rośliny.
Utwór skupia się na historii konopi. Zaczynając od Hinduskich opowiadań religijnych, kończąc na drugiej połowie XX wieku. Okazuję się, że taki pomysł, okazał się najlepszy. Historia konopi mówi sama za siebie i łatwo wydedukować z niej wnioski. "Zielone Ziele" od samego początku swego istnienia miało pod górkę. Sprzeciw kościoła a co najważniejsze, broń polityczna w propagandzie antyrasowej, co spowodowało fałszowanie badań i nagonkę na nieszkodliwą konopie. Człowiek w tę dezinformację wierzy, aż do dziś.
Komiks w dość luźny, lecz konkretny sposób eksploatuje temat losów konopi na przestrzeni lat, potwierdzając swoje tezy, badaniami naukowców. Lektura potwierdziła, że komiks i reportaż to połączenie genialne. Z czystym sumieniem polecam i zachęcam do przeczytania, w życiu nie pomyślałbym, że za konopiom stoi tak ciekawa historia.

Ciekawa forma przedstawienia historii marihuany na terenie Stanów Zjednoczonych. Książka treściwa, w przystępnej formie.

"Trawka" jest kolejnym niezłym komiksem, wymagającym od Browna sporej determinacji w przedzieraniu się przez materiały źródłowe po to, by przedstawić ciekawy temat, który prawdopodobnie nie był wcześniej przedmiotem naszej uwagi. Ten komiks pokazuje jak szablonowo i bezrefleksyjnie przyjmujemy to co tłucze nam się do głów od lat młodzieńczych. Większość stereotypów o marihuanie, jakie demaskuje autor, słyszałem w różnych okolicznościach na różnych etapach życia i wiele z nich przyjmowałem za pewnik, co okazało się złudne. Dodatkowo Brown jest tu bardziej zwięzły niż w "Tetrisie", w którym próby wyjaśnień pewnych zawiłości prawnych mogły czytelnikowi nieźle namieszać w głowie. Postęp widać również w rysunkach. Cechuje je większa spójność i konsekwencja, choć to nadal bardzo uproszczony styl pozbawiany większych ambicji artystycznych, stawiający przede wszystkim na komunikatywność. Niestety mam z tym twórcą po raz kolejny taki problem, że odbieram jego narrację jako nieco suchą, więc to raczej rzecz jednorazowa

Szatan wyszedł z piekła przebrany za liść marihuany. Dlatego jest tyle zła na świecie. Dobra wiadomość jest taka że Polsce nic nie grozi. Wystarczy powiesić w domu obrazek z Janem Pawłem II. Najlepiej żeby ten obrazek był poświęcony.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czy ja wiem... Momentami rozbawiły mnie zastosowane skróty myślowe do poważnych spraw, ale ogólnie czułem się jakbym czytał plan wydarzeń podany w formie równoważników zdań opatrzony rysunkami

Było okej. Nic bardzo spektakularnego, podejrzewam, że za kilka dni w ogóle zapomnę, że to przeczytałam

Burzliwa historia marihuany opowiedziana w przystępny i prosty sposób. Wiele rzeczy mnie zdziwiło, a wręcz zszokowało. Zdecydowanie warta przeczytania pozycja

• Komiksy
  • Komiks