PTSD. Syndrom stresu pourazowego

2020-04-08
2020-04-08
Jakub Syty

Okładka książki Porcelana - 1. Dziewczynka Benjamin Read, Chris Wildgoose
Porcelana - 1.... Benjamin Read, Chri...
Okładka książki Czarne nenufary Michel Bussi, Didier Cassegrain, Fred Duval
Czarne nenufary Michel Bussi, Didie...
Okładka książki Orwell Pierre Christin, Sebastien Verdier
Orwell Pierre Christin, Se...
Okładka książki Bloodborne. Tom 1. Śmierć snu Ales Kot, Piotr Kowalski (rysownik)
Bloodborne. To... Ales Kot, Piotr Kow...

Super kreska, genialny design postaci i ciekawa tematyka. Takie "The Last of Us" (serialowe),gdzie jest już bardziej pokazane życie "po", niż akcja/nawalanka. Ale scenariusz i dialogi (przede wszystkim) to duże rozczarowanie. Żadnych głębszych przemyśleń, interakcji, rozmów między postaciami. Szkoda, trochę zmarnowany potencjał.

Ciekawy graficznie komiks, dotykający ważnego tematu jakim jest powojenna trauma i jej konsekwencje. Tak szczegółowy rysunek zasługuje jednak na większy format.

Wspaniały komiks Guillaume’a Singelina! Przepiękne ilustracje, które są bogate w szczegóły. Autor w swojej książce przedstawił trudny temat jakim jest choroba syndromu stresu pourazowego. Główna bohaterka jest weteranką i stara się odzyskać spokój. Nie jest to jednak dla niej takie łatwe, szczególnie że rząd i miejskie gangi jej tego nie ułatwiają.

Komiks porusza bardzo ciekawy temat. Ma bardzo przyjemną dla oka kreskę. Fabuła w sama sobie jest ok ale niestety postaci są bardzo płaskie i jedno wymiarowe. Dialogi są nijakie. Kadry są jakoś dziwnie poucinane przez to czasami wydawało mi się, że przeskoczyłem o jedną stronę za daleko bo wątki jak szybko się pojawiały tak szybko zostały ucinane.
Niestety dla mnie ten komiks jest dużym rozczarowaniem.

Niestety dla mnie ten...

Dość ciężki temat ubrany lekkie kreskówkowe szaty. Śledzimy losy Jun - weteranki niepopularnej wojny, która cierpi na tytułowy PTSD, ma problemy z narkotykami i własną psychiką.
To jednak też opowieść o tym, jak wiele może zdziałać pomocna dłoń podana w odpowiednim momencie. Całkiem dobrze się to czytało, na plus też bardzo ładne wydanie.

Nie wierzę tej historii, jest zbyt niewiarygodna. Dość czarno-biała, tendencyjna i o niewielkiej fabule. Nie poznajemy motywacji bohaterów. Niby na poważny temat a jednak dość płytko zgłębiony temat, pobieżnie.

Scenariusz - 8
Kreska - 8
Wydanie - 8

Scenariusz - 8
Kreska - 8
Wydanie - 8

więcej na: http://elzbietarogalska.blogspot.com/2021/09/komiks-ptsd-guillaume-singelin-elzbieta.html

Komiks, który w bardzo ciekawy sposób pokazuje syndrom stresu pourazowego. Nie ma w niej nic z nauki, a jednak przekazuje tak wiele. Jedzenie odgrywa w komiksie znaczącą rolę. Poznaj historię kobiety wracającej z wojny.

Chibi kreska w komiksie pełnym przemocy i walki wewnętrznej głownej bohaterki. Ale tak na dobrą sprawę w tym fikcyjnym mieście wszyscy usiłują jakoś przetrwać. Samotność, uzaleznienia, choroby i to nieszczęsne PTSD, choć nigdzie wprost nie wymienione. Ciekawa historia i świetne rysunki, wypełnione kolorami równie gesto, co detalami. Polecam.

• Komiksy
  • Komiks