Pokutnicy

Bartosz Dudek Wydawnictwo: Novae Res kryminał, sensacja, thriller
Novae Res
2020-01-09
2020-01-09
anglia morderca morderstwo zabójstwo tajemnica śledztwo

Okładka książki Polenhilfe / Pomoc dla Polski Als Schmuggler für Polen unterwegs / Zostali przemytnikami dla Polaków Barbara Cöllen, Bartosz Dudek, Krzysztof Ruchniewicz
Polenhilfe / P... Barbara Cöllen, Bar...

W białych rękawiczkach

Oczekiwałam czegoś więcej od kryminału osadzonego w 1876 roku. Przede wszystkim brakowało mi atmosfery tamtych lat, klimatu wiktoriańskiego.
Zamysł na fabułę ciekawy: w miasteczku, w którym wszyscy znają wszystkich, i wszyscy wiedzą wszystko o wszystkich, dochodzi do serii zabójstw. Już nikt nie może czuć się bezpiecznie, każdy może okazać się sprawcą. Rozwiązanie zagadki jest zaskakujące, mordercą okazuje się chyba najmniej podejrzewany człowiek.

Jeden z gorszych kryminałów, jakie czytałem. Uwielbiam epokę wiktoriańską, natomiast w ogóle ona tutaj nie jest odczuwalna. Widać mocną inspirację autora Sherlockiem czy Christie, ale jest to niezwykle nieudolne.

Główny bohater raz jest "niezwykłym erudytą", a raz człowiekiem niemyślącym. Co mi w nim przede wszystkim jednak przeszkadzało, to jego szowinizm, przedmiotowe traktowanie kobiet, bycie śmiesznym maczo i obleśnym boomerem. Sceny seksu są zwyczajnie niesmaczne.

Główna intryga to nic ciekawego, a sposób jej rozwiązania, dochodzenie do kolejnych poszlak, jest bardzo nieudolne.

Styl pisarski jest okropny... Powtórzenia, raz pompatyczny, raz zbyt dziecinny. Niektóre zdania są astronomicznie trudne do zrozumienia, za długie i nielogiczne (miałem taką sytuację, że główny bohater wydawał jakieś polecenia i zawarł je w długim zdania, z którego ja nic nie wyniosłem. Kiedy zapytał, czy wszyscy rozumieją myślałem, że to jakiś żart i każdy powie "nie". Powiedzieli "tak"...).

Wątek miłosny, który oczywiście się pojawił, bo chyba nie ma prawdziwej książki bez takiegoż wątku(...),sprawił, że dostałem niepochamowanej potrzeby odłożenia tej książki. Nie spotkałem się chyba nigdy z równie złym.

Ogromnie się cieszę, że lektura "Pokutników" już za mną. Baaardzo odradzam Wam sięganie po nich.

Nie podobało mi się podejście do kobiet w tej książce, uprzedmiotowienie i traktowanie jak kogoś gorszej kategorii. Zdania długie, trochę szkolne. Żadnej z postaci nie polubiłam, ani nie utożsamiałam się z nimi. Z drugiej strony ciekawa jestem kolejnych części. Może będzie lepiej.

Północna Anglia, 1876 rok.... Taaa, tylko dialogi jakby z naszej epoki "Fajny z niego gość", itp. Zachowanie bohaterów też bardziej współczesne przypomina. Książka mnie nie urzekła. W ogóle. Za dużo opisów, zbyt dokładnych opisów. Czytanie ich było męczące i deprymujące. Ale pomysł na książkę dobry.

Książka przeczytana "jednym tchem", ciekawe postacie, tajemnicze morderstwa i ta atmosfera... Czekam na kolejne części.

Jeśli szukasz książki, która od pierwszych stron daje Ci możliwość przeniesienia się w XIX-wieczny klimat angielskiego miasteczka, pełnego tajemnic, zagadek, ukrywanych relacji to koniecznie sięgnij po „Pokutników”! Bartosz Dudek stworzył postać Avalona Amhersta, tajemniczego detektywa z przeszłością i niebanalnym poczuciem humoru, który przybywając do Snow Parcels będzie się musiał zmierzyć z zagadkową śmiercią jednego z mieszkańców. Autor daje czytelników możliwość aktywnego uczestnictwa w prowadzonym śledztwie, a każda kolejna strona pełna jest wskazówek do samodzielnej analizy, które przybliżają do rozwikłania tego, co wydarzyło się w gospodzie. Każdy z nas może stać się detektywem! Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona poziomem warsztatu literackiego Bartosza Dudka, który wykreował niezwykle ciekawą postać detektywa Amhersta i z niecierpliwością oczekuję na kolejne powieści z zapowiedzianej sagi! „Pokutnicy” to książka, po którą warto sięgnąć w momencie, gdy ma się możliwość przeczytania jej w całości, bo gwarantuję, że ciężko będzie się oderwać i odłożyć kolejny rozdział „na później” :) Serdecznie polecam!

Fabuła wciąga od pierwszych stron, akcja zwarta i trzymająca w napięciu . Polecam.

Pomijając drobne niedociągnięcia warsztatowe jej autor ma spory potencjał. Czekam na kolejne przygody głównego bohatera.

Życie w Snow Parcels toczy się powoli. Jednak w tym małym, angielskim miasteczku, pewnego grudniowego wieczoru ma miejsce straszna tragedia. W gospodzie, przy jednym ze stołów, zostają znalezione zwłoki jej właściciela. Dziełem przypadku w wiosce przejazdem przebywa Avalon Amherst - były detektyw z tajemniczą przeszłością. Szybko zyskuje on zaufanie mieszkańców i rozpoczyna prywatne śledztwo, które ma doprowadzić do schwytania mordercy. Jak się okazuje, Snow Parcels ma więcej tajemnic, niż mogłoby się z początku wydawać...

Książka "Pokutnicy" to debiut Bartosza Dudka, i jak na debiut jest ona całkiem dobra. Klimat dziewiętnastowiecznego miasteczka szybko pozwala wczuć się czytelnikowi w całą historię. Autor miał bardzo ciekawy pomysł na fabułę. Odniosłam jednak wrażenie, że część kryminalna książki została potraktowana trochę po macoszemu. Po morderstwie detektyw skupia się raczej na romansie z właścicielką gospody, a do brudnej roboty posyła syna kowala, z którego robi swego wspólnika. Również osobowość bohaterów nie została dostatecznie rozwinięta. Niestety zupełnie się z nimi nie zżyłam i nie potrafiłam utożsamić, a ich losy były mi całkowicie obojętne. Rozwiązanie zagadki również nie było trudne do odgadnięcia (co nie oznacza, że mnie nie zaintrygowało!). Bartosz Dudek pisząc o krzywych spojrzeniach postaci sam nasuwa nam myśl, kto mógł stać na morderstwami, a ta myśl niestety okazuje się prawidłowa.

Niemniej jednak gratuluję panu Bartoszowi debiutu i życzę powodzenia w rozwijaniu warsztatu pisarskiego. Powieść zakończyła się w sposób zapowiadający kolejne tomy serii o detektywie, które mam nadzieję, że będzie mi dane przeczytać.

Północna Anglia, cofnijmy się do roku 1876. Avalon Amherst, były detektyw, postanawia zboczyć z drogi i zatrzymać się w gospodzie w miasteczku Snow Parcels. Ten krótki przystanek nieoczekiwanie ulega wydłużeniu. Właściciel gospody zmarł w nocy, a jego ciało niepozornie spoczywa przy barze. Avalon decyduje się na rozpoczęcie śledztwa - jest pewien, że doszło do morderstwa. Poszukiwania odpowiedzi pozwolą mu poznać tajemnice mieszkańców, ale czy wszystkie? Czy zgromadzona wiedza będzie wystarczająca by rozwikłać zagadkę?

Na początku wspomnę, że trochę boje się opowieści, które nie są umiejscowione w teraźniejszości. Na szczęście polubiłam się z rokiem 1876. Spodobał mi się sposób w jaki wykreowano klimat całego miasteczka. Dokładnie tak wyobrażałam sobie tamte czasy - mała mieścinka, w której wszyscy wiedzą o sobie niemal wszystko, ksiądz biorący czynny udział w życiu mieszkańców, intrygi, no i mroczne sekrety, które mogą odmienić czyjeś życie. Właśnie jeden z takich sekretów wyszedł na jaw na końcu książki i naprawdę mną wstrząsnął! To co niekiedy przeszkadzało mi w tej opowieści to dosyć współczesne słownictwo jak na czasy, w których toczyła się akcja. Co jeszcze...czytając kryminał spodziewam się ciągle narastającego napięcia, wskazówek wyskakujących znienacka. Tutaj miejscami czułam, że za dużo kręci się wokół romansu między bohaterami, a cała kryminalna otoczka gdzieś znika. Z pewnością jest tu przestrzeń żeby jeszcze rozwinąć warsztat pisarski, jednak mimo wszystko uważam, że książka Pokutnicy to bardzo dobry start pana Bartosza. Gratulacje i trzymam kciuki za kolejne części pięcioksięgu! 😊

• Kryminał
  • Thriller/sensacja/kryminał