Love's Executioner and Other Tales of Psychotherapy

Okładka książki Love's Executioner and Other Tales of Psychotherapy Irvin David Yalom
Okładka książki Love's Executioner and Other Tales of Psychotherapy
Irvin David Yalom Wydawnictwo: Penguin Books nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Penguin Books
2013-04-04
2013-04-04

To, co było w niej najciekawsze to spostrzeżenia psychiatry na temat swoich celów w analizie pacjentów. Nawet tak zacni i doświadczeni lekarze popełniają małe błędy, i to mnie bardzo przekonało - z perspektywy bycia coachem przedobra lektura.

"Kat Miłości" autorstwa Irvinga Yaloma to fascynująca podróż przez zawiłości ludzkiej psychiki, ukazująca głębię ludzkiego dążenia do zrozumienia i akceptacji.
Yalom, znany psychiatra i pisarz, w swojej niezwykłej narracji łączy elementy psychoterapii z literaturą, co sprawia, że książka staje się zarówno edukacyjna, jak i porywająco wciągająca. Poprzez subtelne wątki psychologiczne autor prowadzi czytelnika przez rozważania nad miłością, relacjami międzyludzkimi i zmaganiami z traumą.

Jednym z najbardziej pociągających aspektów tej książki jest sposób, w jaki Yalom buduje postacie i eksploruje ich złożone emocje. Czytelnik jest wciągany w świat bohaterów, ich wątpliwości, nadzieje i lęki, a wszystko to prowadzi do refleksji nad własnym życiem i relacjami.

"Kat Miłości" to nie tylko historie o ludzkich doświadczeniach, ale również o tym, jak istotne mogą być zwykłe chwile życia i relacje, które je tworzą. To książka, która porusza, inspiruje i zostawia czytelnika z głębokim zrozumieniem ludzkiej natury. Dla miłośników psychologii, literatury i pięknie opowiedzianych historii, ta książka jest niezwykłym skarbem.

Nie dałam rady doczytać do końca. Zbyt nudna.

Nie dałam rady doczytać do końca. Zbyt nudna.

Myślę, że "Kat miłości" to jedna z tych książek, które zmuszają czytelnika do głębokiej introspekcji i refleksji nad naturą ludzkich relacji. Yalom, z niezwykłą szczerością i odwagą odsłania kulisy swojej praktyki terapeutycznej, dzieląc się z czytelnikami zarówno swoimi sukcesami, jak i wątpliwościami.

Yalom, który według mnie jest w tej książce niezwykle autentyczny, nie boi się przyznać do swoich słabości, co czyni go postacią wyjątkowo ludzką i bliską czytelnikowi. Jego zdolność do samokrytyki i samoświadomości, jak na przykład w przypadku trudności z zaakceptowaniem pacjentki o większej, świadczy o głębokim zrozumieniu i szacunku dla profesji, którą wykonuje.

Co ważne, Yalom nie tylko przyznaje się do swoich emocji, ale także pokazuje, jak pracuje nad sobą, aby nie wpływały one negatywnie na relacje z pacjentami. To podejście podkreśla jego profesjonalizm i etykę pracy, a także stanowi ważną lekcję dla każdego, kto zajmuje się pomocą innym.

"Kat miłości" to książka, która nie udaje, nie idealizuje i nie stawia autora na piedestale wszechwiedzącego eksperta. Yalom, jako terapeuta i człowiek, pozostaje w pełni autentyczny, co czyni tę lekturę nie tylko pouczającą, ale i inspirującą.

Warto zauważyć, że książka ta może być szczególnie cenna dla osób pracujących w zawodach pomagających, ale także dla każdego, kto interesuje się psychologią, rozwojem osobistym i dynamiką relacji międzyludzkich. Yalom daje nam unikalny wgląd w to, jak ważne jest, aby być świadomym własnych ograniczeń i pracować nad nimi, aby móc skutecznie wspierać innych.

Podsumowując, "Kat miłości" to lektura obowiązkowa dla tych, którzy cenią sobie głęboką, szczegółową i uczciwą analizę ludzkiego doświadczenia, zarówno z perspektywy terapeuty, jak i pacjenta. Yalom udowadnia, że prawdziwa siła tkwi w autentyczności i gotowości do pracy nad sobą.

Yalom, który według mnie jest w tej książce niezwykle autentyczny, nie...

Mam mieszane uczucia. Z jednej strony opowiadania terapeutyczne bardzo mi się podobały, ukazały cienie i blaski rozmowy terapeuty z pacjentem oraz to, że terapeuta to w koncu też człowiek, który ma swoje przekonania, uwielbienia i uprzedzenia. I właśnie. Teraz ta druga strona. Przykro się czasami czytało, że terapeuta segreguje pacjentów, np. pod względem wyglądu. I ostatecznie jednak decyduje się współpracować z osobą, do której nie jest pozytywnie nastawiony. Czy to jest profesjonalne? Wiadomo przecież, że w dobrym procesie terapeutycznym musi powstać relacja autentyczności, szczerości i życzliwości z obu stron. Dziwnie się trochę czytało rozterki terapeuty, który wręcz "męczy się" na własne życzenie z pacjentem. Ogólnie sam pomysł opisania takich spotkań i rozmow uważam za znakomity, tym bardziej, że przedstawione historie pacjentów nie były łatwe. Dają czytelnikowi dużo do myślenia i ukazują odpowiedzi, na nurtujące każdego człowieka, pytania o sens życia, egzystencję i umieranie. Polecam tę lekturę, mimo osobistej dygresji. Chętnie przeczytam inne książki Yaloma, by przyjrzeć się lepiej technikom terapeutycznym.

Kurczę - zawiodła mnie! Jest oczywiście sporo cennych akapitów, ale tak mnie razi różnica w stosunku terapeuty do jego pacjentek i pacjentów (i w dodatku - po braku tego wątku w tekście - mam wrażenie, że nie jest tego świadomy!),że nie mogę ocenić wyżej.

To mój wzór, więc czytam wszystko co dostępne. Ta książka jest dla wszystkich ciekawych innych ludzi.

Yalom w serii opowiadań o różnych doświadczeniach terapeutycznych pokazuje, bez oceniania, jacy jesteśmy uwikłani.
Dla tych co w terapii, dla ciekawych świata, z otwartą głową - to będzie uczta.

Dla tych co w terapii, dla ciekawych świata, z otwartą głową - to będzie uczta.

Męczyłam się strasznie. Nie żeby wszystkie opowiadania były słabe, bo niektóre w innych okolicznościach pewnie by mnie zaciekawiły. Problemem było pierwsze opowiadanie, długie na przeszło 1/3 książki, rozwleczone i nieciekawe. To ono zraziło mnie do dalszej lektury. Po 100 stronach rozkładania na części pierwsze ciągle tych samych zwrotów, później miałam wrażenie że każde kolejne jest pospieszne i niedokładne. Szkoda, bo mogło być bardzo ciekawie, a wyszło irytująco. Plus za autora za pokazanie, że terapeuta też człowiek i ma swoje sympatie i antypatie, choć tego też miałam na końcu przesyt.

W książce poruszane są różne problemy z życia wielu ludzi, wszystkie opowiadania opisują działanie ludzkiej psychiki.
Jeśli ktoś zastanawia się jak wygląda psychoterapia i jest ciekawy jak zmienia się życie człowieka po spotkaniach z terapeutą to jest to pozycja właśnie dla takiej osoby. Dla zainteresowanych tematem bardzo polecam :)

• Psychologia
  • Do kupienia