Kat miłości. Opowieści psychoterapeutyczne

Seria: Psychologia na Co Dzień
Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
836020764X

Zbiór opowieści psychoterapeutycznych dla wszystkich, którzy kiedykolwiek brali udział w terapii po którejkolwiek ze stron. Została napisana przez wybitnego terapeutę, humanistę i pisarza amerykańskiego na podstawie wieloletniej praktyki zawodowej. Studia przypadków migreny, samotności, impotencji i innych problemów współczesnych ludzi autor przedstawił w sposób, który będzie pomocny dla czytelników zainteresowanych doraźnym wsparciem psychologicznym oraz dla fachowych psychologów i psychoterapeutów.

zuszka | 2018-08-25
Na półkach: Przeczytane, Psychologia
Przeczytana: 25 sierpnia 2018

Chyba nie odebrałam tej książki zgodnie z przesłaniem autora - cóż, w dziedzinie psychoterapii jestem laikiem.
„Kat miłości” to prawdziwi ludzie i relacje z ich terapii, które przedstawiają problemy natury psychicznej. Autor książki to psychiatra i terapeuta, który wraz z pacjentem wędruje przez ich problemy szukając ich źródeł i próbując znaleźć wyjście prowadzące do „normalnego” życia. Każda z opowieści to sporo ciekawych przemyśleń, zaskakujące wnioski psychoterapeuty, ale przede wszystkim to pasjonujące historie o ludziach.
Myślę że fachowcy w dziedzinie psychoterapii potrafią wyłuskać z tych opowieści zdecydowanie więcej niż ja, która z psychoterapią zawodowo nie mam do czynienia.

Renax | 2018-01-13
Przeczytana: 08 stycznia 2018

W oryginale książka ma tytuł 'Love Executioner and Other Tales of Psychotherapy'. W Polsce ukazała się w roku 2014 w wydawnictwie Czarna Owca. Napisał ją specjalista z tej dziedziny, człowiek 'z dyplomem' Irvin D. Yalom, lekarz, autor powieści i prac naukowych, emerytowany profesor psychiatrii na Stanford University, egzystencjalista i psychoterapeuta.
Co wynika z opowieści w książce 'Kat miłości' to to, że każdy człowiek w różnym stopniu przechowuje w sobie nieprzepracowane traumy i każdy człowiek inaczej reaguje na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Bardzo praktyczne jest podejście profesora do swoich pacjentów. Rozmawia z nimi, stara się, żeby oni sami uświadomili sobie swoje problemy, a jak trzeba to zderza ich z grupą. Mnie w niej ucieszyło to, że Yalom każdemu z tych jakże różnych od siebie 'przypadków' każe, umożliwia, pozwala, daje szansę pogodzić się z sobą, zaakceptować swoje problemy, a także to, że nie są doskonali, że mają prawo do błędów, że nie powinni...

Zuba | 2017-12-28
Przeczytana: 23 grudnia 2017

"Kat miłości" - co za tytuł! Co za rola, nie zazdroszczę.
Tytułowym katem nazwał się autor, amerykański psychoterapeuta, który zebrał razem historie swoich pacjentów, które mocno zapadły mu w serce. Zdarzało się, że musiał wcielać się w tę rolę dla dobra pacjentów i robić to z tak dużym wyczuciem, żeby ich nie skrzywdzić. Najbardziej podobało mi się obserwowanie jak Irvin Yalom prowadzi terapię, delikatnie ale stanowczo, niejednokrotnie walcząc jednocześnie ze swoimi uprzedzeniami i wyobrażeniami na temat swoich klientów. Zastanawiałam się, czy nasi terapeuci cechują się tak dużą wnikliwością i empatią oraz samodzielnością w myśleniu. Nie zauważyłam szufladkowania i działania według sztywnego schematu. Było fascynujące czytać o tym, jak pacjenci zmieniają się, o ich trudnościach i drobnych sukcesach. Parę historii chwyciło mnie za gardło - zwłaszcza o otyłej dziewczynie i notorycznym podrywaczu, który umierał na raka. Dla tych dwóch fragmentów warto było przeczytać cały...

Robin | 2012-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2012

Są takie książki, które trzeba przeczytać w odpowiednim czasie inaczej nic wnoszą do naszego życia. 'Kat miłości' to jedna z nich.
Pierwszy raz wpadła mi w ręce kilka lat temu i niby ją przeczytałam, niby rozumiałam, ale dopiero teraz potrafiłam odnieść ją do swojego życia i wyciągnąć mądrości z niej płynące. Do tej książki trzeba dojrzeć.

| 2016-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2016

Wiele osób porównuje Irvina Yaloma do polskiego psychiatry Antoniego Kępińskiego, hm. Dla mnie nie jest ono do końca trafne. Prędzej odnajduję analogię do twórczości Olivera Sacksa i Clarissy Pinkoly Estes, a to z racji... narracji, które stosują wymienieni terapeuci. Skupiają się oni na poszczególnych przypadkach i próbują znaleźć w nich uniwersalia. Natomiast wspomniany na początku Kępiński ma bardziej filozoficzne podejście do opisu chorób, docieka istoty syndromów, a nie ludzi. Tak więc głównym bohaterem "Kata miłości" jest pacjent, a "Schizofrenii" czy "Melancholii"... nietrudno zgadnąć. Co oczywiście nie przeczy humanizmowi polskiego psychiatry, jednak samo ujęcie czy też sposób ujęcia "problemu" ma wszak znaczenie. Inaczej czyta się ogólnie o chorobie, a inaczej o losach poszczególnych ludzi. No, pomijając fakt, że Kępiński bodajże nie był psychoterapeutą. Dla mnie to bardziej filozof doszukujący się w tych dramatycznych jednostkach chorobowych dotykających ludzi odnaleźć...

almos | 2015-08-14
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

Wybitny amerykański psychoterapeuta napisał książkę w której omawia wybrane terapie swoich pacjentów, przy okazji odkrywając sekrety psychoterapii i snując rozważania o naturze ludzkiej. Niektóre historie ludzkie porażają cierpieniem, trudno wobec nich przejść obojętnie. Dostaliśmy mądrą książkę mądrego człowieka, mówiącą ważne rzeczy o naszej egzystencji, o naszych lękach, o naszym bólu istnienia; z pewnością będę do niej wracać.

Można tą książkę traktować jako zbiór ciekawych przypadków terapeutycznych, ale jest czymś więcej. Dostajemy traktat o naturze ludzkiej pełen głębokich, filozoficznych rozważań. A pisze to nie uczony mający wiedzę książkową, ale lekarz mający do czynienia na codzień z całym spektrum ludzkich zachowań, z przypadkami ekstremalnymi i trudnymi, człowiek który zdobył dogłębną praktyczną wiedzę o naturze człowieka

Zaczyna autor od tego, że wyróżnia cztery podstawowe problemy stojące przed pacjentami, którzy przychodzą na psychoterapię. Są to: „nieuchronność...

Zusica | 2011-01-13
Przeczytana: styczeń 2011

Irvinowi Yalom udało się coś bardzo ważnego. Bez moralizowania, nadymania, wzniosłych idei i skomplikowanych definicji ukazuje w zrozumiały sposób wybrane mechanizmy, które kierują naszą psychiką. Robi to na tyle umiejętnie, że po przeczytaniu tych opowiadań czytelnik może sam wejrzeć w swoje wnętrze i "rozpracować" proste kwestie ( bardziej skomplikowane wymagają jednak konsultacji specjalisty na żywo ;) ).

Bardzo ciekawe spojrzenie na ludzka psychikę. Pomocne i pouczające są nie tylko historie jego pacjentów - które wysuwają się na pierwszy plan. Istotne są także odczucia samego autora, który szczerze pisze o swoich odczuciach i który podczas tych terapii również się uczy i wzbogaca.

Polecam zainteresowanym psychologią, poszukującym siebie oraz bardziej ambitnej lektury.

aleksnadra | 2014-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2014

Jestem otwarta na nowe doświadczenia czy to w życiu prywatnym, zawodowym czy też w literaturze. Nigdy nie miałam okazji czytać opowieści psychoterapeutycznych więc w lot chwyciłam nadarzającą się okazję i ruszyłam w podróż na dziewicze tereny.

Dr. Irvin D. Yalom jest wybitnym, amerykańskim psychoterapeutą, posiadające wieloletnie doświadczenie w pracy z ludźmi. Dla miłośników właśnie tej dziedziny medycyny, to nazwisko jest zapewne doskonale znane chociażby z podręczników traktujących terapię w ujęciu egzystencjalnym, obejmującym szerokie spektrum doświadczeń pacjenta i terapeuty. W literaturze polskiej podobne podejście można odnaleźć w książkach Antoniego Kępińskiego i Wojciecha Eichelbergera.

"Kat miłości" jest zbiorem dziesięciu opowieści o prawdziwych pacjentach i ich realnych problemach, bólu egzystencjalnym, który nie tylko utrudniał im życie, ale znacząco obniżał jego jakość. I co ciekawe nie był on głównym powodem skłaniającym ich do terapii. Przeciwnie ich kłopoty...

Inga | 2017-03-02
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2017
Przeczytana: 02 marca 2017

Opowieści terapeutyczne Yaloma mogę polecić każdemu,kto interesuje się człowiekiem,emocjami, działaniami. Niektóre są bardzo trudne (osobowość wieloraka, borderline, patologiczna miłość). Najbardziej mnie ujmuje w tym tomie gotowość autora do dzielenia się swoimi porażkami. Dzięki temu widzę,że po drugiej stronie jest autentyczny człowiek, a nie posąg. Chociaż zawsze mistrz.

Jeśli chodzi o wydanie - redaktorzy i wydawnictwo powinni przemyśleć jakość okładek dla powieści terapeutycznych Yaloma. Są po protu fatalne. Kat miłości zwłaszcza. Bardziej kojarzy się z bardzo tanim romansidłem (i tytuł akurat nie pomaga) niż inspirującą i rozwijającą literaturę z pogranicza terapii i psychiatrii.

kaka84k | 2015-06-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015

Dość ciekawe opowieści psychoterapeuty ze swojej pracy. Interesujące ponieważ pokazujące jak dany problem widzi terapeuta. Dużo poruszanych jest smutnych tematów. Mogłoby się wydawać że terapeuta tylko słucha przyjmuje te opowieści i tyle. A tu proszę ile emocji nim targa. Co ciekawe jego pacjenci mogą dzwonić o każdej porze.Troszkę to wszystko takie Amerykańskie. Zainteresowała mnie pozycja więc sięgnę po kolejne.