Kurt Cobain. Biografia

Okładka książki Kurt Cobain. Biografia David Aceituno, David Buisan
Okładka książki Kurt Cobain. Biografia
David AceitunoDavid Buisan Wydawnictwo: Młody Book biografia, autobiografia, pamiętnik
Kurt Cobain. Una biografia
Młody Book
2019-10-16
2019-10-16
Tomasz Pindel

1966

Gratka dla wszystkich miłośników Nirvany :)

To nie jest typowa biografia - bliżej tej książce do autobiografii, a raczej do szczerej opowieści o własnym życiu, której Cobain, rzecz jasna, nigdy nie napisał, ale którą mógłby napisać właśnie w taki sposób.

To opowieść o szczęśliwym dzieciństwie, przerwanym przez rozwód rodziców, zmieniających diametralnie życie młodego chłopca. O szukaniu swojego miejsca na świecie, dramatycznym braku akceptacji dla własnego pogubienia się, o nienawiści do samego siebie. O autodestrukcyjnych zapędach, które Kurtowi towarzyszyć miały od najmłodszych lat. Wreszcie - o nigdy niezdiagnozowanym bólu brzucha, od którego ucieczki zaczął szukać m.in. w narkotykach. No i o sukcesie, na który nie był przygotowany, o roli bożyszcza nastolatków, która go przerosła.

Świetnie się to czyta, człowiek ma wrażenie, jakby rzeczywiście czytał osobiste zapiski Cobaina. Powstaje z nich obraz wrażliwego człowieka, którego całe życie było niemym wołaniem o pomoc, ale który równocześnie każdą oferowaną pomoc odrzucał. Aż do tragicznego, ale chyba nieuchronnego, finału, który wstrząsnął muzycznym światem lat 90.

Gratka dla wszystkich miłośników Nirvany :)

Chyba każdy chociaż raz w życiu słyszał o zespole Nirvana. Głośna muzyka, gitarowej dźwięki i koszulek w kratę to symbole tej grupy. Na czele Nirvany stał charyzmatyczny i zagadkowy lider, Kurt Cobain.
Przez lata mężczyzna walczył ze światem oraz samym sobą.
Już jako dziecko widział dwie rzeczy. Zostanie legenda oraz że nie dożyje trzydziestki. Obie przepowiednie się spełniły.

Jako nastolatka uwielbiałam Nirvanę. W pewnym momencie słuchałam tylko ich piosenek 🖤 więc mam do zespołu wielki sentyment 🖤
Ucieszyłam się, kiedy nadarzyła się okazja na zrecenzowanie biografii Kurta Cobaina, bo uważam go za ikonę. Jeśli dodamy do tego fakt, że książka jest ilustrowana to brzmiało jak spełnienie marzeń.
Niestety czasem jest tak, że czar szybko pryska.
Ale najpierw plusy. Ilustracje były piękne i niezwykle klimatyczne 🖤 a Courtney wyszła po prostu przepięknie 10/10. Podobały mi się też dopiski na marginesie.
Minusem była dla mnie forma pierwszoosobowa. Dodało to takiego infantylnego klimatu 😐 Książka jest raczej zarysem niż biografią, bo wątki są tylko wspomniane, a nie rozwinięte.
Niestety zdarzają się też błędy autorzy kilka razy pomylili basistę z perkusistą i na odwrót.
Miałam większe oczekiwania, ale książka może spodobać się osobom, które zaczynają przygodę z Nirvaną.

Przez lata mężczyzna walczył ze światem oraz samym sobą.

Nirvana to zespół, który bardzo lubię, choć słucham go raczej w określonych okolicznościach, a dokładniej w określonym nastroju. Ich muzyka idealnie pasuje do melancholijnych czy pełnych irytacji dni. Czuję jakby mnie dopełniała.

Choć życiem Kurta właściwie nigdy się nie interesowałam (no może poza szczegółami jego śmierci),to na pewnym poziomie czułam, że potrafię go czytać. Właśnie poprzez jego muzykę. Spodziewałam się człowieka pełnego żalu, złości i poczucia niskiej wartości. Właściwie spodziewałam się pięknej i bardzo zbolałej duszy. I dokładnie taki obraz maluje jego biografia od Młodego booka .

Historia Kurta, to po prostu historia pełna buntu, ale nie takiego zwyczajnego, który może zostać zduszony. Nie. To historia pełna buntu wnikającego pod skórę i wżerającego się w kości. Buntu, który przejmuje kontrolę nad życiem, a nawet nad śmiercią.

Pierwszoosobowa narracja pozwala zagłębić się w poczuciu bezsilności , smutku i miłości do muzyki. Sprawia wrażenie, jakby czytelnik naprawdę mógł wejść do głowy legendarnego muzyka.
Ilustracje za to, dopełniają całości w sposób niesamowity. Każda z nich krzyczy „zauważ mnie, dojrzyj mnie!” Idealnie oddają ducha Nirvany.

Jednak tym, co najbardziej ujęło mnie w biografii Kurta, było jej zakończenie: „Nie wierzcie we wszystko, co czytacie. Prasa to szatan. Nie wierzcie biografom, są jak lekarze dokonujący autopsji (…)”. Wspaniały hołd oddany Cobainowi przez autorów.

10/10 ⭐

Jeśli chodzi o odczucia, to ja przepadłam. Uwielbiam Nirvanę i samego Kurta. Czytając tę książkę, mimo, że znam mniej więcej życiorys muzyka, przeżywałam wszystko razem z nim. Czułam więź z Cobainem i miałam wrażenie, że świetnie go rozumiem. Mamy podobne przemyślenia, zamiłowanie do muzyki i czujemy podobnie. Nie jestem obiektywna, ale przy takich historiach myślę, że się nie da. Jeśli jesteśmy fanami, to będziemy odbierać mocnej biografie naszych ulubionych artystów.

10/10 ⭐

Sięgając po te książkę miałam obawy co do narracji pierwszoosobowej, zostały jednak one bardzo szybko rozwiane bo okazało się to bardzo dobrym zabiegiem przez co książka bardziej trafia do czytelnika. Poza tym jest ona cudownie wydana, jedyne nad czym ubolewam to jej długość. Wiedziałam że historia Kurta jest dość tragiczna i zdawałam sobie sprawę jak się kończy, mimo tego końcówka bardzo mocno mnie uderzyła. Ogólnie momentami była dla mnie bardzo ciężka psychicznie. Teraz zupełnie inaczej patrzę na Nirvanę i rozumiem więcej. Polecam wszystkim fanom Nirvany, fanom biografii oraz całej reszcie. Na pewno jest to historia warta poznania.

Książka wydana w dość ciekawy sposób. Pochłonęłam ją w jeden wieczór. Oprócz tekstu drukowanego zawiera dodatkowe zapiski stylizowane na takie odręczne notatki, skreślenia, rysunki, co na pewno ma sprawiać wrażenie bardziej autobiografii niż biografii. Tak samo jak zastosowana pierwszoosobowa narracja, chociaż akurat mnie ten zabieg irytował. Niektórzy czytelnicy wychwycili błędy, więc dorzucę od siebie również - silver zamiast sliver (używane wielokrotnie i w sumie nie wiadomo, czy to błąd tłumaczenia czy wtopa samych autorów). Poza tym zamieszczone rysunki w większości przypadków pokazują leworęczność Kurta, ale trafił się też taki, który przedstawiał go jako praworęcznego. Niby nic, ale raziło w oczy. Przeczytałam już kilka książek o Cobainie, więc powiem może tak, że odkrywczego i nowego nic się nie zadziało, ale w niektórych przypadkach autorzy przedstawiali i dopowiadali pewne rzeczy, jak mogło coś wyglądać w innym ujęciu. Więc to momentami było takie spojrzenie na coś co już znam ale z innej strony.

RE-WE-LAC-JA
Książka, która powinna trafić na półkę każdego młodego fana Cobaina i Nirvany. Brawa dla autorów za innowacyjne podejście do tematu. To jest właśnie ten styl wydawania książek, który w dzisiejszych czasach zainteresuje młodzież zarówno książkami (w ogóle),ale również zapozna ich z najważniejszymi, nieżyjącymi już postaciami świata muzyki.
Dlaczego tylko świata muzyki? Wydawnictwo "Młody Book", przed wami fortuna i świat stoi otworem. Pojedźcie z tematem i w ten sposób wydajcie książki o znanych naukowcach, postaciach historycznych i wszystkich tych, których nazwiska wstyd nie znać.
Ja jestem pod wrażeniem, na pewno sięgnę po inne tytuły (już widziałam na stronie inne wydane przez nich biografie). Dobra robota.

RE-WE-LAC-JA
Dlaczego tylko...

Jedna z lepszych pozycji książkowych, z jakimi miałam przyjemność zapoznać się przez ostatnie pół roku! Pomysłowa i przyjemna, choć opowiadająca smutną historię.
Ogromnie spodobał mi się pomysł opowiedzenia historii Kurta z jego perspektywy od urodzenia do śmierci, w dodatku w świecie rysunkowym i w pewnym sensie w formie notatnika, jak gdyby żywego okazu.
Bardzo dobra lektura, polecam wszystkim fanom, ale i nie tylko.

Bardzo dobra...

Biografia z narracją samego bohatera. Dobrze napisana bez niepotrzebnych dygresji i szczegółów. Rewelacyjne wydanie. Aż miło powąchać :-)

Prosze powiedźcie, że Kurt nie był taką amebą jak przedstawia to autor?!

Prosze powiedźcie, że Kurt nie był taką amebą jak przedstawia to autor?!

• Na mojej półce
  • Zakupy/Wymiany 2021