Wielki zły lis

2018-11-15
Krzysztof Umiński

Cudny, ciepły komiks o dzieciach i ich opiekunach

Cudny, ciepły komiks o dzieciach i ich opiekunach

Urokliwy - to tak jednym słowem. Piękna prosta kreska, zabawna historia, językowe smaczki. Bez ograniczeń wiekowych.

Uwielbiam komiks francuski oraz belgijski, z którym spędziłem szmat mojego życia. W zasadzie większość, choć nadal młody ze mnie człek. "Wielki zły lis" był wyczekiwanym przeze mnie tytułem, gdyż do kina nie miałem możliwości się na niego wybrać, gdy był u nas grany. Niestety przeszedł bez większego echa (brak sensownej reklamy),a szkoda, bo to dzieło warte uwagi. Komiks wchłonąłem błyskawicznie, wiele razy rozbawił mnie do łez i zgadzam się z osobami twierdzącymi, że to bardziej lektura dla starszego czytelnika, niż berbecia. Owszem, dzieciaki też będą się dobrze bawić, ale mamy tutaj sytuację rodem z takich serii, jak "Lucky Luke" albo "Asterix i Obelix", gdzie starszy, bardziej świadomy i oczytany odbiorca wyciągnie z przedstawionej historii znacznie więcej treści. Zapraszam zatem do lektury moich pochwał na temat tego tytułu, bowiem jest o czym opowiadać.

Przedstawiam wam lisa. Sardelową mordę, ryżego socjopatę, albo pierdziryjka. Takich bowiem określeń wobec naszego bohatera używają inne zwierzęta z lasu oraz lokalnej farmy. Nie bez powodu, bowiem nasz rudzielec, to kompletna ofiara losu. Stara się jak może, pobiera nauki u swego starszego kolegi wilka, ale i tak efekt jest żaden. Drób na farmie spuszcza lisowi łomot, pies każe mu sprzątać powstały po tym bałagan, a królik, świnia i reszta spoglądają na biedaka z politowaniem. Pewnego razu wilk wpada na diabelski pomysł. A co jeśli zamiast kury, ukraść kurze jajka? Cóż... owocuje to pewnymi komplikacjami natury... rodzicielskiej.

Komiks jest utrzymany w fenomenalnej stylistycy. Rysowane ołówkiem kontury, pociągnięto tuszem, zaś całość pomalowano akwarelami. Efekt jest naprawdę genialny i zapada w pamięć widza. Zresztą już sama okładka przykuwa oko z daleka. Dodatkowo Benjamin Renner zrezygnował z klasycznego podziału komiksu na "okienka", co daje efekt jakbyśmy oglądali kadry z filmu animowanego. Płynność pomiędzy poszczególnymi scenami jest bardzo duża, zaś szersze kadry prezentują się doskonale. Usunięto również klasyczne dymki, zaś wypowiedzi postaci są "zawieszone" koło nich. Nie burzy to lektury, bowiem dialogi są zwięzłe, a przy tym genialnie napisane. Zresztą spójrzcie na scenę poniżej:

Efekt ten udało się przenieść do animacji, co świetnie prezentuje zwiastun oraz przykładowe kadry. Udało się uchwycić specyficzny klimat komiksu, charakterystykę poszczególnych postaci oraz kreskę Rennera. Widać to bardzo dobrze, jeśli spojrzycie na kadr z filmu, zamieszczony poniżej. Przedstawia te same postacie, co ilustracja powyżej, czyli wilka oraz lisa, tudzież zieleń lasu, w którym mieszkają. Wygląda to naprawdę bardzo dobrze i pozwala szybko wczuć się w przedstawianą historię, szczególnie osobom znającym materiał źródłowy. Nie bez powodu film nagrodzono też statuetką Cesara w 2017 roku, za najlepszą animację.

Przechodząc do poszczególnych postaci, to są one w komiksie przedstawione ciekawie. Nieudolny lis, stoicki wilk, kura pieniaczka, czy leniwy pies. Humor zawarty w komiksie, jest skierowany do bardziej dojrzałego czytelnika, który wyłapie wszelkie niuanse sytuacyjne oraz językowe. Niemniej małe dzieci zapewne też będą się dobrze bawić, bowiem mamy tutaj gagi rodem z klasyków, o których pisałem we wstępie tego materiału. Jest więc wesoło, szyderczo, zaś finał to perełka. Kilka razy prawie popłakałem się ze śmiechu, przy bardziej pokręconych scenach.

Jeśli ktoś jest miłośnikiem komedii francuskich, takich z wyższej półki scenariuszowej, to "Wielki zły lis" trafi do jego serca bezbłędnie. Naprawdę warto sięgnąć po ten tytuł i przytulić go na święta. Zapewne zostanie z nami na długo po nich i będziemy do niego wracać jak mucha do miodu. Czy też raczej lis do kurnika. Czekam też z niecierpliwością, aż u nas zostanie wydana na DVD animacja. Mimo różnic w odniesieniu do komiksu, jest tak samo obłędna i cudownie narysowana.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Jeden z lepszych komiksów humorystycznych jaki czytałam?
ZDECYDOWANIE „Wielki zły lis” - uśmiałam się jak mało kiedy! Jeśli szukacie czegoś lekkiego, zabawnego i przyjemnego dla oka, to zamówcie https://www.kultura.com.pl/komiks/293/wielki-zly-lis.html !
Na podstawie tego komiksu powstała nawet ekranizacja :) dla mnie autor to geniusz a tłumaczenie Krzysztofa Umińskiego to złoto :) bardzo spodobała mi się kreska i humor Benjamin Renner gdy czytałam Trzeba ratować święta! Wiedziałam, że muszę sięgnąć po inny komiks i nie rozczarowanam się i tym razem!
Serdecznie i z czystym sumieniem polecam, a moja ocena… no cóż. W życiu nie dałam takiej jak teraz. 12/10. Bo nie byłabym sobą, gdybym nie doceniła tego komiksu! Jeśli tylko chcecie sprawić mi niespodziankę, to proszę wszystko spod jego dłoni co tylko wyszło i wyjdzie kiedykolwiek!
Uśmiejecie się na pewno :) nie dość, że zabawne to naprawdę urocze :)

Jeden z lepszych komiksów humorystycznych jaki czytałam?

Rewelacyjny komiks,. Kreska, humor, fabuła wszystko na plus. Raczej dla starszych niż młodszych z uwagi na pewne niuanse humoru. Ja za każdym razem się super bawiłam przy lekturze.

Lubicie komiksy?

To świetna forma którą lubia starsze dzieci, często też komiksem łatwiej starszaki przekonać do czytania ;) - prezentowany tytuł jest polecany dla dzieci 8+

Zabawne ilustracje na białym tle i tekst bez dymków powoduje,że całość bardzo przyjemnie się czyta, jest dowcipnie są zwroty akcji czego chceić więcej :D

Okładkę możecie już kojarzyć bo w grudniu pisałam o książce tego autora "Trzeba ratować święta" pamiętacie?
Zanim zdradzę wam trochę treści mam ciekawostkę- "Wielki zły Lis" doczekał się filmowej adaptacji która na dodatek otrzymała nagrodę Cezara- to taki francuski odpowiednik Oskara :)

___
A o czym jest książka?
Tp prześmieszna historia Lisa - lisy słyną z tego,że na wsiach zjadają kury , nasz bohater też usilnie na nie poluje i kiepsko mu idzie - ratuję się Rzepą - no ale ile można jeść rzepe?
Lis Postanawia poprosić o pomoc Wilka- w końcu to najprawdziwszy drapieżnik .
Wilk ma genailny pomysł- po co kraść kury skoro dużo łatwiej ukraść jajka , wysiedzieć je i wykarmić pisklaki i zjęść tłusciutkie kurki - oczywiście znowu wszystko idzie nie tak :D:D
Gwarantuję dobrą zabawę podczas czytania :D

Mała zabawa - wasz ulubiony komiks z dziećiństwa to? wpisz w komentarzu

Lubicie komiksy?

Okładkę możecie już kojarzyć bo w grudniu...

Czytając ten komiks zaśmiewałam się dosłownie do łez 😂 To świetnie napisana historia z wyrazistymi postaciami i wspaniałymi ilustracjami. To tego genialnie sparodiowana została tu typowa matka. A że matką tą jest fajtłapowaty lis tylko dodaje całości uroku.

Lis nie ma szczęścia w życiu. Jest mały, nieporadny i prześladuje go wieczny pech. Zamiast być postrachem kurnika, notorycznie jest atakowany przez mieszkające w nim kury 😉 Pewnego dnia jednak, wraz ze złym wilkiem obmyślają genialny plan! Jego rezultatem są trzy skradzione kurze jaja. Teraz tylko wystarczy je wysiedzieć i odchować, a jak już będą wystarczająco duże i tłuściutkie - zjeść 😂 Lis lekko przymuszony przez wilka zostaje kurzą mamą. Plan działa! Jednego tylko nasi spiskowcy nie zdołali przewidzieć.... Co stanie się w chwili, w której w lisie zwycięży matczyna miłość 😂🥰

Jak widzicie sam pomysł na ten komiks jest świetny, błyskotliwy i intrygujący. Z każdą przeczytaną stroną coraz bardziej zachwycamy się tą historią. Dzieje się tu mnóstwo. Jednym słowem pomieszanie z poplątaniem 😉 To kury są tu waleczne, a lis tchórzliwy. Stróżujący pies zaś pobija wszelkie rekordy lenistwa. Wszystko to sprawia, że dialogi między bohaterami to po prostu majstersztyk!

Rewelacyjna parodia matek i ich dzieci przemówi do każdego starszego czytelnika. Tyle tu samczyków, w których można odnaleźć siebie albo rodzica! Macierzyństwo potrafi wykończyć nawet najbardziej kochającą matkę, a co dopiero lisa 🦊😉 Te postacie i relacje między nimi są po prostu świetnie napisane! Kury i ich sposoby na eksterminację lisów powalają dosłownie na kolana!

"Wielki zły lis" ma również przepiękne ilustracje 🥰 Niestandardowo każda z grafik nie ma ramki. Wygląda to świetnie i zupełnie nie przeszkadza w czytaniu.

Polecam ❤️

Instagram: @biblioteka.małych.czytaczy

Bezapelacyjnie Benjamin Renner stał się jednym z moich ulubionych współczesnych rysowników/ilustratorów. Już po TRZEBA RATOWAĆ ŚWIĘTA! pokochałam jego kreskę... i humor, a WIELKI ZŁY LIS tylko mnie w tym ukochaniu utwierdził.
Tutaj wszystko jest w punkt. W punkt jest fabuła, w punkt dialogi, w punkt bohaterowie, w punkt humor i oczywiście w punkt KRESKA! Doskonałe przedstawienie postaci zwierzęcych, nieco karykaturalne, odrobinę drapieżne, bardzo charakterystyczne, silnie ekspresyjne. Wizualnie i treściowo, to mistrzostwo komizmu - dowcip na najwyższym poziomie, z klasą, bez bezczelności i niezrozumiałej dla mnie często we współczesnych "śmiesznych" dziełach agresji. Tutaj jest elegancko, jest zabawnie sytuacyjnie i jest ciepło.
Właśnie! To bardzo ciepły komiks, miły, przyjemny, taki opiekuńczy względem czytelnika. WIELKI ZŁY LIS, nasz główny bohater, który nie jest - jak czytamy i widzimy - ani wielki, ani jak się okazuje zły - wkrada się do serduszka i dużego i małego. Niby bohater niejednoznaczny, trzymający się z wilkiem, knujący podstępną intrygę... ale przecież, w gruncie rzeczy... to jest poczciwina.
Zatem... są takie komiksy, takie ilustracje, takie książki, obok których NIE MOŻNA przejść obojętnie. To jedna z takich pozycji. Dlaczego? Tutaj głownie dlatego, że daje czystą radość, poprawia humor, podnosi na duchu, człowiek zaczyna marzyć o takiej ekipie, o takim lisie, który choć głodny, to dobry, choć pechowiec, to wrażliwiec, a jego zgorzknienie zdaje się być tylko powierzchowne i jest jedynie maską - formą obrony przed ZŁYM ŚWIATEM.
Polecam ten komik - KAŻDEMU! Tym, co mają smutną minkę i tym co mają wesołą, tym co chcą się wzruszyć i tym, co chcą się pośmiać. Jest w tej historii prawda o dobrej duszy, której nie po drodze z własną naturą. I oczywiście jest to PIĘKNIE narysowane i wydane. WIELKI ZŁY LIS będzie idealnym prezentem dla dzieci i dorosłych - na ten komiks nikt nie jest za stary. JA POPROSZĘ WIĘCEJ Benjamina Rennera!!!

WIELKI hmmm ZŁY yyyyyyy LIS kochany
9/10
krótkie gatki
Wydawnictwo Kultura Gniewu

Nie cierpię tego stwierdzenia i sam go na ogół nie używam, ale w tym wypadku sam siebie rozgrzeszam i tak oto muszę przyznać, że czytając "Wielkiego złego lisa" BAWIŁEM SIĘ ZNAKOMICIE!
I faktycznie tak było, bo uśmiech nie schodził mi z pyska od pierwszej do ostatniej strony. Czytając zdarzyło mi się nawet parsknąć, a to już w moim przypadku kompletna anomalia. "Wielki zły lis" rozbawił takiego czytelniczego ponuraka jak ja, więc zakodujcie to sobie jako pierwszą z wielu zalet tego fantastycznego komiksu. A blasków jest tutaj o wiele więcej. Jak chociażby znakomicie, płynnie i bez jakichkolwiek zgrzytów poprowadzona fabuła. Głównymi bohaterami są zwierzęta, ale oczywiste jest, że zbliżają ich do nas znajome cechy osobowościowe, dzięki czemu łatwo jest się w tej opowieści przejrzeć. I gdy tak patrzyłem na lisa (który z czasem zaczyna przyzwyczajać się do kurczaków, które chwilę wcześniej chciał zjeść),na jego uległość względem maluchów, umiejętność odpuszczania (albo brak konsekwencji i stanowczości, wybierzcie sami),oddanie i nierzadko momenty w których kurczaki (dosłownie i w przenośni) wchodziły mu na głowę, to tak jakbym widział siebie i swoje tacierzyństwo. Czasami upadki, częściej wzloty, ale na końcu zawsze miłość. Duże wrażenie zrobił na mnie też rysunek. Widać, że Benjamin Renner ma bardzo dobry warsztat. Nierzadko niuansuje swoje kadry tylko drobną mimiką, postawą itd., nadając im nowe znaczenia i przypisując inne emocje. Nie mówiąc już o tym, że storytelling odbywa się tutaj tylko na poziomie dialogu i czystego obrazu, nie pomaga sobie autor narracją z offu. Wyszło naprawdę dobrze. Jeden z fajniejszych komiksów jakie ostatnio czytałem.

Mam tylko problem z przypisaniem minimalnej grupy wiekowej potencjalnego odbiorcy. Zdarzały się momenty dość "niegrzeczne" (bardziej w tekście niż w rysunku),osobiście obstawiałbym +11/+12, ale w dużej mierze zależy to od tego, jak duży kij w tyłku macie jako rodzice. Jako dorosły (tfu, tfu) "bawiłem się" wyśmienicie.

Wydała @kultura_gniewu z serii Krótkie gatki.

W pełni rozumiem sukces Lisa. To świetnie skonstruowana, przezabawna historia, która bawi i uczy na wielu poziomach. Komiks zarówno dla najmłodszych jak i najstarszych, na jednorazowe przeczytanie jak i idealny pod częste powroty.

• Komiksy
  • Komiks
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Wielki zły lis