Wielki zły lis

Tłumaczenie: Krzysztof Umiński
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
komiksy
Isil

Tytułowy wielki zły lis wcale nie jest wielki ani zły. W dodatku ma strasznego pecha. Każda jego wyprawa do kurnika kończy się jakimś wypadkiem i upokorzeniem, przez co jest pośmiewiskiem całej okolicy. Szczególnie kur. Wciąż głodny, bo ile można żyć na diecie opierającej się na rzepie, daje się namówić prawdziwemu drapieżnikowi, wilkowi, na z pozoru genialny plan – po co polować na kury,...

Wciąż głodny, bo ile można żyć na diecie opierającej się na rzepie, daje się namówić prawdziwemu drapieżnikowi, wilkowi, na z pozoru genialny plan – po co polować na kury, skoro mogą one lisa dotkliwie pobić? Lepiej ukraść jajka! A potem cierpliwie je wysiedzieć, odchować pisklaki, żeby zrobiły się tłuściutkie i już! Posiłek gotowy.

Tylko to, co w teorii brzmi świetnie, w praktyce często staje się bardzo trudne. A w komiksie Benjamina Rennera także niesłychanie zabawne!

„Wielki zły lis” to jeden z najpopularniejszych francuskich komiksów dla młodych, ale nie tylko, czytelników ostatnich lat. Otrzymał nagrodę dla najlepszego albumu dla dzieci na festiwalu w Angoulême (w jury zasiadali czytelnicy w wieku 8-12 lat), a także doczekał się filmowej adaptacji, która została nagrodzona Cezarem, francuski odpowiednik Oscara, dla najlepszej animacji roku.

Cet ouvrage a bénéficié du soutien des Programmes d'aide à la publication de l'Institut français.
Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Institut français w ramach programów wsparcia wydawniczego.

źródło opisu: https://kultura.com.pl/komiks/293/wielki-zly-lis.html

źródło okładki: https://kultura.com.pl/komiks/293/wielki-zly-lis.html

ksiazkawprezencie | 2019-01-12

Najgroźniejsza z mam

Renner błyskotliwie odwraca bieguny w opowieści o lisie zakradającym się do gospodarstwa i łupiącym kurniki. Rudzielec z jego opowieści nie potrafi siać grozy (mimo, nauk znakomitego mentora w postaci Naprawdę złego wilka) – wzrost ma nikczemny, głos „cienki i nosowy”, a ze sprytem (do czasu oczywiście) też u niego krucho.

Czytaj dalej:

Wkp | 2018-12-24
Przeczytana: 04 stycznia 2019

LIS, KURCZAKI I INNE KŁOPOTY

Na rynku dostępnych jest wiele świetnych komiksów dla dzieci – zarówno klasycznych, jak i współczesnych. Nowe serie pojawiają się co rusz, wznowień też nie brakuje, a młodzi czytelnicy kolejnych pozycji nie muszą szukać tylko w księgarniach czy salonach prasowych, bo w zwykłych kioskach też znajdą coś dla siebie. Jak więc na tym jakże bogatym tle prezentuje się Wielki zły lis? Zadziwiająco dobrze, bo w swej kategorii to naprawdę znakomita opowieść, zaskakująca jakością wykonania i absurdalnym humorem połączonym z mądrą, pouczającą treścią.

Jak się pewnie domyślacie, głównym bohaterem tej powieści graficznej jest lis. Ale niekoniecznie jest to lis wielki, ani tym bardziej zły – no może ma w sobie troszeczkę negatywnych cech, ale tego wymaga jego natura, prawda? Jaki jest zatem ten nasz bohater? Można rzec, że dość nieudolny, a na pewno nie przerażający, choć chciałby za takiego właśnie uchodzić. Kiedy zakrada się na pobliską farmę, gdzie wszyscy już go...

MonimePL | 2019-02-08
Na półkach: Komiks, Dla dzieci, Przeczytane

Głód to najlepszy kucharz, ale nawet najlepsza rzepa nie jest w stanie zaspokoić potrzeb energetycznych lisa. Lis jest więc zły, chudy i ciapowaty. To powoduje, że nie może podołać walczącym o życie kurom i za każdym razem, kiedy chce jakąś zjeść, to dostaje łomot. A jak go spiorą to jest jeszcze słabszy i kółko się zamyka. Po rozmowie z żałującym go wilkiem dochodzi do wniosku, że można by było połączyć doświadczenie łowne wilka i to, że lis zagrodzie właściwie uchodzi za nikogo. A skoro tak – to może chodzić w obejściu jak w czapce-niewidce. Skoro nie daje sobie rady z kurami, to może by tak podkradł jajka i sobie jakąś kurę do obiadu wyhodował? Jednak czy przypadkiem zamiast na wyhodowaniu nie skończy się na wychowywaniu piskląt?

Więcej na: https://www.monime.pl/wielki-zly-lis-komiks/

neldaModkrywa | 2019-03-20
Na półkach: 2019, Komiksy, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 marca 2019

Świetny komiks, znakomicie bawiłam się podczas czytania. Mimo że jest skierowany raczej do młodszego czytelnika i starszy znajdzie coś dla siebie. Dużo żartów skonstruowanych jest podobnie jak w „Shreku” – zrozumieją je raczej dorośli odbiorcy, ale nie zgorszą tych młodszych. Choć nie znam się specjalnie na poetyce komiksu, moim zdaniem w „Wielkim złym lisie” warstwa wizualna świetnie korespondowała z warstwą fabularną. Ogromnie polecam, kawał długiej, dobrej rozrywki.

Legs | 2019-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2019