rozwiń zwiń

Komu bije dzwon

Okładka książki Komu bije dzwon
Ernest Hemingway Wydawnictwo: Muza literatura piękna
631 str. 10 godz. 31 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
For Whom The Bell Tolls
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2001-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1967-01-01
Data 1. wydania:
1940-10-21
Liczba stron:
631
Czas czytania
10 godz. 31 min.
Język:
polski
ISBN:
8372008027
Tłumacz:
Bronisław Zieliński
Tagi:
powieść amerykańska nagroda Nobla wojna domowa w Hiszpanii antyfaszyzm Hiszpania faszyzm

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
4729 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
469
371

Na półkach: , , , , ,

„Jaką straszną rzeczą jest wojna.”

Cały czas czułam, że czytam prozę piękną, klasyczną, precyzyjną. Ale powieści nie czytało się łatwo. Nie poczułam też całkowitego zespolenia się ze światem powieściowym, tego swoistego „wessania się” w świat powieści. Miałam wrażenie, że tylko obserwuję, a nie współodczuwam. Doceniam tę powieść, ale spokojnie, chłodno i z respektem.

Powieść opisuje trzy dni i trzy noce, wyrwane z historii wojny domowej w Hiszpanii i zatrzymane w czasie. Za najlepsze w powieści uważam: opowieść Pilar o zdobyciu pewnego miasteczka i historię oddziału El Sorda. Cała groza wojny przebiła z tych opisów.

Lubiłam też wątek romantyczny. Był to obraz miłości przypadkowej, nagłej, pełnej namiętności, nie pozwalającej na zawahanie, kształtującej się pośpiesznie w cieniu wojny i zagrożenia. Taki romantyzm, zawsze, do mnie przemawia.

Przyznaję jednak, że choć z przyjemnością czytałam opisy scen romantycznych, to raziła mnie postać Marii. Powinnam współczuć dziewczynie, tak ciężko doświadczonej przez wojnę. Tymczasem, Marię uważam za postać nieprawdziwą, tj. uważam, że jej charakter, realnie, nie mógłby istnieć. Gdzie był jej dramat kobiety zgwałconej i pozbawionej złudzeń? Gdzie był jej strach przed miłością, już nie mówiąc o seksie? Gdzie była jej – choćby minimalna – niechęć do mężczyzn, po tym co przeżyła? Naiwność jest urocza u dzieci, natomiast u kobiety dorosłej i skrzywdzonej, naiwność jest ostatnią cechą charakteru.

Uważam, że autor stworzył za to genialną postać Pabla. To pomieszanie w nim tchórzostwa i odwagi, okrucieństwa i patriotyzmu – to była prawdziwa mieszanka wybuchowa. Pablo nie wzbudzał sympatii, ale był postacią najprawdziwszą, był dzieckiem okrutnej rewolucji. Uśmiechnęłam się kiedy powiedział: „Jestem gotów na to, co dzień przyniesie”.

Czasami nie rozumiałam głównego bohatera Roberta Jordana, bo zaprzeczał sam sobie. Z jednej strony powtarzał, że tylko wykonuje rozkazy i odczuwał zbliżającą się klęskę. A z drugiej strony miał pełną świadomość swoich wyborów i z odwagą podejmował działanie. Czyli z jednej strony był fatalistą – bo uważał, że wszystko zostało już rozstrzygnięte, a z drugiej strony wierzył w ideały, wbrew wszystkiemu odczuwał nadzieję i podejmował działanie, by zmienić przeznaczenie. Z całą mocą polubiłam go dopiero na końcu, kiedy nagle powiedział: „Uważam, że życie jest bardzo ciekawe”. W kontekście całej sceny, wydarzeń przeszłych i przyszłych, było to oświadczenie, które zdefiniowało mi bohatera.

Zakończenie jest moce i poruszające.

Polecam tę powieść, bo jest wartościowa. Ale czy zachwycająca? Na to pytanie każdy musi sam sobie odpowiedzieć.

„Jaką straszną rzeczą jest wojna.”

Cały czas czułam, że czytam prozę piękną, klasyczną, precyzyjną. Ale powieści nie czytało się łatwo. Nie poczułam też całkowitego zespolenia się ze światem powieściowym, tego swoistego „wessania się” w świat powieści. Miałam wrażenie, że tylko obserwuję, a nie współodczuwam. Doceniam tę powieść, ale spokojnie, chłodno i z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6 535
  • Chcę przeczytać
    5 912
  • Posiadam
    1 271
  • Ulubione
    298
  • Teraz czytam
    199
  • Klasyka
    67
  • Chcę w prezencie
    63
  • Literatura amerykańska
    52
  • Nobliści
    32
  • Literatura piękna
    29

Cytaty

Więcej
Ernest Hemingway Komu bije dzwon Zobacz więcej
Ernest Hemingway Komu bije dzwon Zobacz więcej
Ernest Hemingway Komu bije dzwon Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także