Opowieści z końca świata

Okładka książki Opowieści z końca świata Ewelina Gac
Okładka książki Opowieści z końca świata
Ewelina Gac Wydawnictwo: Dia literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Dia
2019-11-08
2019-11-08
podróże życie za granicą Grecja Turcja USA Czechy Węgry

Niedawno otrzymałam dwie książki napisane przez tę autorkę: "Poradnik dla rozważających emigrację" i "Opowieści z końca świata". Ta książka to właściwie taki rodzaj pamiętnika z podróży i życia za granicą, który umilił moje wieczory. Nawet pomyślałam przez chwilę, żeby coś w swoim życiu zmienić. Zobaczymy. :)

Świetny pamiętnik z podóży, nie tylko za granicę, ale i w głąb siebie. Może być świetną inspiracją! Bardzo polecam

To ten typ książki, przy której ma się poczucie, że siedzi się z autorką przy kubku kawy lub kieliszku wina i słucha jej opowieści. Miałam wrażenie, jakbym z Eweliną prowadziła rozmowę na temat jej doświadczeń dotyczących życia w różnych państwach. Autorka ma dystans do siebie, czasami z przymrużeniem oka podchodzi do tego, co przydarza jej się w opisywanych na kartach książki krajach. Przyjemna, lekka lektura, idealna na jesienne czy zimowe wieczory. Polecam!

Książka sama w sobie zabawna, zaskakująca i pisana przez życie. W trakcie czytania można zaprzyjaźnić się z Eweliną, która wiele się nie zastanawiając wyjeżdża. Najpierw na pół roku do Turcji, później do Grecji. Jest jakby w transie podróży, ale też tej do wnętrza samej siebie. To książka o tym, że nic nam nie ucieknie, a czasem trzeba się zatrzymać i przemyśleć swoje życie.

Co do oceny- dałabym 7.5-8, ale za wkład pracy i samodzielność podwyższam ocenę. Zaskoczyło mnie, że selfpublishing jest tak dostępny w księgarni (lista dostępna na LC powala). Selfpublishing kiedyś kojarzył mi się z książkami bez redakcji, dopieszczenia i korekty. Dziś to książki z dopracowaną okładką, pomysłem, a poza redakcją, z nie najgorszą korektą. Z tego co wiem, na stronie autorki można domówić kubki z różnych końców świata np. na prezent, ale to mnie akurat nie interesowało.

Książkę pożyczyła mi przyjaciółka, bo sama sceptycznie podchodzę do takich nowości. Jedna z lepszych, lekkich lektur na lato o tym, żeby szukać swojego miejsca i siebie. I chociaż często coś idzie nie tak, to można do tego podejść z humorem.

Zbiór średnio ciekawych historyjek.

Jeśli myślicie, że to książka podróżnicza, to cóż, mylicie się.
Całość przypomina notatki z pamiętnika, czy maile wysyłane znajomym - bez jakiejkolwiek refleksji.
To, jak autorka opisuje poważne kwestie - żenuje. Vide opis aborcji, stronicowy, gdzie autorka dziwi się, że w życiu trzeba czasami podjąć trudne decyzje.
Pierwsza część praktycznie jest głównie o tym, w jaki sposób autorka była podrywana. Potem ma chłopaka, więc jest trochę lepiej; jest minimalnie więcej o tym, co widziała (szkoda tylko, że w większości są to suche notatki, które nie potrafią zaciekawić czytelnika). Dużo tu opisów niby śmiesznych sytuacji, z których czasami wychodzi właśnie snobowanie autorki.

Żałuję, że przeczytałam, bo nie znalazłam tu nic, o czym bym nie wiedziała, nic wartego refleksji, ani też jakiejkolwiek rozrywki. Smutne.
Dodatkowo irytowało mnie podejście autorki o wielu spraw. Jej pogarda dla osób, które wybrały coś innego w życiu niż ona. Posługiwanie się stereotypami, bez próby zrozumienia innych osób. Straszna ignorancja; czasami autorka jest zszokowana rzeczami, o których ludzie normalnie uczą się w szkole.

Nie polecam, jedyny plus to ładne wydanie. Póki co, jedna z najgorzej napisanych książek, jakie czytałam w tym roku.

Zbiór średnio ciekawych historyjek.

Jeśli myślicie, że to książka podróżnicza, to cóż, mylicie się.
Pierwsza część...

W książce znajdziesz historie z różnych stron świata, ale takie prawdziwie. Bez ściemy, mydlenia oczu i wychwalania wszystkiego mimo, iż tak w rzeczywistości nie jest. Wszystko opowiedziane oczami młodej kobiety, która szuka swojego miejsca. W książce jest też trochę historii tych bardziej osobistych, co sprawia, że bardziej przywiązujesz się do autora.
Całość czyta się bardzo szybko. Każdy rozdział opowiada o jednej podróży, które odbyła autorka i przemyśleniach z nią związanych.
Nie znajdziesz tam trudnego języka, a jedynie prostotę, która ujmuje za serducho.❤️ Jeśli lubisz czytać o podróżach tych bliskich i tych dalszych zajrzyj do Eweliny i na jej blog. ☺️ A tymczasem życzę Ci z okazji nowego roku znalezienia swojego końca świata, patrzenia z optymizmem i uśmiechem w każdy dzień i zdrowia.

Całość czyta się...

Ewelina Gac to  z wykształcenia ekonomistka, pasjonatka podróży, blogerka. Kiedyś chciała znaleźć swoje miejsce na ziemi, dlatego wyruszyła w podróż. Jak łatwo  można się domyślić na jednym miejscu  nie stanęło . Na blogu W poszukiwaniu końca świata  dzieli się własnymi wrażeniami z kolejnych wypraw, nie stroniąc od praktycznych informacji i  wartościowych porad. Opowieści z końca świata to druga książka blogerki- pozycja łącząca literaturę podróżniczą z zapisem wspomnień.

W tym przypadku zaczęło się całkiem niewinnie- decyzja o wzięciu udziału w wymianie studenckiej na zawsze zmieniła jej życie. Pierwsza była Turcja, potem  przyszedł czas na Grecję, Stany  Zjednoczone, Czechy, na nie do  końca zaplanowanym dłuższym pobycie na Węgrzech kończąc. Chciała znaleźć swoje miejsce na ziemi, przy okazji zagranicznych wojaży odkryła nową pasję- podróżowanie! Teraz dzieli się z czytelnikami  swoimi wspominaniami i refleksjami, ukazując przy okazji blaski i cienie życia za granicą.

Wolę zwiedzać, aniżeli czytać o  cudzym zwiedzaniu. Można więc łatwo się domyślić, że  nie przepadam za literaturą podróżniczą. Opowieści z końca świata stanowią wyjątek od reguły i przeciwwagę dla klasyki gatunku. Niepozorna, krótka książeczka okazała się całkiem solidnym źródłem wartościowej wiedzy- nie o konkretnych miejscach, ale o  całym procesie podróżowania. Otrzymam relację osoby niebędącej zawodowym przewodnikiem, odkrywającej nowe miejsca na zasadzie prób i  błędów. Ewelina Gac potwierdza- podróże kształcą, nie wszystkie lekcje odbyły się w miłej atmosferze, ale efektem końcowym każdej  było  wartościowe doświadczenie.

Opowieści  z końca świata to przesympatycznie napisana książka, w której autorka nie  szczędzi czytelnikowi wyśmienitego humoru. Poza czysto podróżniczą relacją otrzymałam  sporą dawkę emocji- od szczerej radości, poprzez złość, na egzystencjalnym smutku kończąc. W podróżach Eweliny nie zawsze było kolorowo- pojawiały się małe kataklizmy, większe i mniejsze kryzysy oraz chwilę zwątpienia. Brak  wymuskanej otoczki plus bardzo  bezpośrednia forma przekazu stanowią niekwestionowany atut  tej pozycji. Zaprezentowane treści są szczere, a zapis wspomnień skutecznie działa na wyobraźnię. W zasadzie nie mam do  czego się przyczepić- całość bardzo przypadła mi do gustu, przez co  do książki z chęcią będę wracać

Opowieści z końca świata to idealny drogowskaz dla każdego, kto myśli o dalszej  podróży, ale ma obawy. Książka skutecznie pomaga oswoić szereg lęków związanych z eksploracją dalszych zakątków. Nie jest to kolejne sympatyczne, ale bezrefleksyjne czytadło. Tutaj otrzymujemy coś więcej-  perspektywę zwykłej dziewczyny, skutecznie zarażającej determinacją do odkrywaniu nowych miejsc. Bezapelacyjnie polecam!

Dzięki tej ksiązce zauważyłem, że zamiast podróżować i odkrywać zacząłem kolekcjonować kraje i miejsca, o których nie mam zbyt wiele do opowiedzenia poza tym co przeczytałem w przewodniku.

Zamierzam to zmienić i wracać do "starych" miejsc, bo mam wiele do nadrobienia. Dziękuję.

Dlaczego lubimy podróżować, jaki jest cel podróży i dlaczego wszyscy powinniśmy spróbować podróżować za granicę? Niezależnie od tego, czy chodzi o naukę nowego języka, czy o historię danego regionu, podróże pozwalają nam nauczyć się tak wielu różnych rzeczy.

Kształtujemy się w różnych kulturach i stylach życia. Podróże zapewniają chwilową przerwę od zgiełku naszego codziennego życia. Dostarczają nam przygód i emocji. Dla innych podróżowanie jest sposobem na życie, pasją, która pochłania bez reszty. Jedni w ten sposób zapominają o pracy, zajęciach i wszystkich innych obowiązkach. A dla innych to chleb powszedni.

Ewelina Gac, autorka bloga podróżniczego W poszukiwaniu końca świata, nim wyemigrowała do Turcji na wymianę studencką, nie miała w planach, by podjąć studia w Grecji. Zawsze marzyła, by odwiedzić Stany Zjednoczone, ale nie wiedziała, że przyjdzie jej sprzedawać tam lody. Tym bardziej nie spodziewała się, że studia skończy w czeskiej Pradze, by w końcu zostać księgową na Węgrzech… Jej marzenie, by znaleźć swoje miejsce na ziemi, zaczęło się spełniać. Zaczęła je realizować, mimo iż nie zawsze było łatwo. To właśnie dzięki temu, czego doświadczyła, powstała książka Opowieści z końca świata. Nietypowa książka o podróżowaniu, zdobywaniu doświadczenia poprzez czyhające na drodze wyzwania, odkrywaniu własnych mocnych stron, naszych ograniczeń i potencjału, jaki w nas drzemie.

Bo to właśnie podróże pozwalają nam odkryć, czy odwiedzane miejsce jest interesujące, czy nowo odkryta potrawa stanie się tą ulubioną. Podróżujemy, aby nie tylko zobaczyć więcej świata i ludzi w nim żyjących, ale także dowiedzieć się więcej o nas samych. Podróżujemy, aby doświadczyć wszystkiego, co tylko możemy i wszystkiego, co świat ma nam do zaoferowania. Możemy doświadczyć lokalnej kultury, jedząc przysmaki i dania charakterystyczne dla określonego regionu. To takie doświadczenia pomagają nadać sens naszemu życiu. Kształtują i definiują nas.

Podobnie uważa Ewelina: „W poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi nie chodzi o odwiedzanie jak największej ilości krajów. Chodzi o znalezienie tych miejsc, które pokochamy w zamian za to, że chciały nas ugościć. Zaprzyjaźnić się z nimi i do nich wracać. A kiedy, w trakcie tej życiowej przygody odkrywamy miejsca, które nie są dla nas, to jeszcze bardziej doceniamy nasze własne końce świata”.

Autorka uwielbia podróżować, ponieważ nie tylko jest to najlepsza przygoda, ale także wystawia nas na nowe znajomości, różne sposoby życia i otwiera nasz umysł. Ludzie są tak pochłonięci swoim codziennym życiem, iż zapominają, że sami mogą również tego doświadczyć. W wielkim schemacie rzeczy nie ma żadnych ograniczeń oprócz tych, które sami tworzymy. To prawda, że podróż wyklucza nas ze strefy komfortu i z natury rodzi wyzwania. Jestem głęboko przekonana, podobnie jak Ewelina Gac, że wyzwanie to prowadzi do ciekawości, dojrzałości, automatycznie stajesz się naturalnie ciekawy tego, co Cię wokół otacza.

Nie bez kozery autorka dzieli się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniami, być może jej zamiarem jest zaszczepić w nas żyłkę podróżnika. Zachęca nas, by podążać za marzeniami, motywuje do realizacji planów na życie, jakkolwiek byłyby szalone.

Dzięki książce niejednej osobie spodoba się taki sposób na życie... zachęci, by odkrywać nowe rzeczy, nowe miejsca, nowe widoki, nowych ludzi... Jest wiele sposobów odkrywania nowych rzeczy, ale podróżowanie jest najbardziej satysfakcjonujące, ponieważ jest najbardziej kompleksowym sposobem, gdyż obejmuje wiele elementów, od poznawania kultury poprzez język i zwyczajów, jakie panują w danym zakątku świata.

Ponadto, lektura książki daje odpowiedź na wiele pytań dręczących szczególnie tych, którzy zastanawiają się nad emigracją: czy można sprawnie zaplanować przeprowadzkę za granicę? Jaki kraj wybrać dla siebie, by bez obaw w nim zamieszkać? Jak nie bać się nowych wyzwań, czy damy sobie radę z nowymi okolicznościami? Jak wygląda praca za granicą? Teraz te i wiele innych odpowiedzi na pytania odnośnie do podróżowania zostały zawarte w tej książce. To nie tylko pomocny poradnik, ale również zaskakująca opowieść o tym, że w życiu nigdy nie jest za późno na realizację swoich marzeń i pragnień. Polecam każdemu, kto uwielbia podróżować, ale i tym, którzy dopiero zaczęli się w nim realizować. Świetna książka.

• Podróżnicze
  • Podróże