Kobiety ze słynnych obrazów. Muzy, modelki, kochanki

Okładka książki Kobiety ze słynnych obrazów. Muzy, modelki, kochanki Iwona Kienzler
Okładka książki Kobiety ze słynnych obrazów. Muzy, modelki, kochanki
Iwona Kienzler Wydawnictwo: Lira biografia, autobiografia, pamiętnik
Lira
2019-10-23
2019-10-23
malarstwo muzy modelki

2004

Lekko i przyjemnie opisane historie różnych malarzy i ich muz. Ciekawostki z ich życia , tło historyczne danych czasów. Sporo się dowiedziałam , na pewno będę czytać inne książki autorki.

Kiedy Iwona Kienzler nie pisze o brytyjskiej rodzinie królewskiej, to wychodzą jej całkiem przyzwoite teksty.

Pani Kienzler pisze dużo, publikuje często i mogłoby się zdawać, że jest specjalistką w każdej dziedzinie. Wyczuwam jednak pewną powierzchowność, rzemieślnicze podejście do poszczególnych tematów. Co jest prawdziwą pasją autorki? W jakiej dziedzinie jest autorytetem? Pisze książki niezłe, takie na podróż pociągiem, ale nie liczmy, że jej publikacje szczególnie poszerzą nasze horyzonty.

Książka ciekawa jednak było dużo dygresji (rozdział o Sissi jak dla mnie za długi). Szczególnie szokujące były dla mnie 2 ostatnie rozdziały o znanych malarzach XX wieku. Nie sądziłam, że byli tak zaburzeni.

Dużo ciekawych historii. Dobrze że możemy przeczytać także o czasach w jakich żyli wybitni artyści

2047

Interesuję się malarstwem i historią, więc byłam pewna, że spodoba mi się ta książka, ale autorka zrobiła wiele, aby tak się nie stało.
Po pierwsze nie do końca jest to książka o kobietach ze słynnych obrazów. Oprócz kilku ostatnich rozdziałów, gdzie pani Kienzler pochyliła się nad bohaterkami słynnych płócien to w pozostałych możemy głównie przeczytać o autorach tych obrazów oraz o ludziach kompletnie nie związanych z bohaterkami książki. Nie rozumiem po co praktycznie cały rozdział np. o Joannie d'Arc, która nie miała żadnego związku z tematem tej opowieści, czy zagłębianie się w historię panującej rodziny królewskiej w Hiszpanii z czasów, gdy tworzył tam Francis Goya.
Po drugie potwornie długie rozdziały bez żadnych podrozdziałów, przerw, czegokolwiek co ułatwiałoby czytanie.
Po trzecie książka jest potwornie nudna i niewciągająca. Rozdział o cesarzowej Sisi przyprawił mnie o senność.
Po czwarte oprócz kilku zdjęć samych obrazów nie ma w tej książce żadnych innych. Nie wiemy jak wyglądały opisywane bohaterki, malarze itp. Rozumiem, że jak ktoś jest ciekawy może sobie sprawdzić w Google, ale jednak przynajmniej kilka zdjęć powinno się w takiej książce pojawić.
Jedyny rozdział, który mi się podobał to ten o Fridzie Kahlo, bo praktycznie był cały o niej.
"Kobiety ze słynnych obrazów" okazały się dla mnie niestety rozczarowaniem.

Niezwykle ciekawa książka, obrazy ożywają gdy poznajemy historie ich powstania i tajemnice autorów.

Autorka w bardzo ciekawy ożywia bohaterów, dzięki można wręcz ''płynąć'' przez książkę. Jednak jeżeli idzie się do tej lektury z założeniem poczytania o konkretach o sztuce, to raczej nie ta książka.

Czasami wydawało mi się że autorka skupia się bardziej na romansach, niż na opisaniu podstawowych wydarzeń z życia malarza/malarki.
W pewnym rozdziale dowiedziałam się więcej o historii Hiszpanii niż o autorze obrazu. Mam bardziej obcykane znaczenie łasicy w średniowieczu, niż biografię da Vinciego.
Podsumowując; żadne cuda, aczkolwiek ciekawa rozrywka

W pewnym rozdziale dowiedziałam się więcej...

Mój pierwszy audiobook. Bardzo przyjemnie się tego słuchało. Niektóre historię były mi znane inne były odkryciem. Ciekawie przedstawione życie wielkich malarzy i ich muz. Polecam miłośnikom sztuki i malarstwa.

Ta książka spodoba się nie tylko pasjonatom malarstwa. Dużo w niej ciekawych anegdot.

• Sztuka

Iwona Kienzler Kobiety ze słynnych obrazów. Muzy, modelki, kochanki Zobacz więcej