Kserkses. Upadek rodu Dariusza, świt ery Aleksandra

Okładka książki Kserkses. Upadek rodu Dariusza, świt ery Aleksandra Frank Miller
Okładka książki Kserkses. Upadek rodu Dariusza, świt ery Aleksandra
Frank Miller Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: 300 (tom 2) komiksy
108 str. 1 godz. 48 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
300 (tom 2)
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2019-10-02
Data 1. wyd. pol.:
2019-10-02
Liczba stron:
108
Czas czytania
1 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328197114
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Batman: Rok pierwszy David Mazzucchelli, Frank Miller
Ocena 7,9
Batman: Rok pi... David Mazzucchelli,...
Okładka książki Kingpin: Koniec ze Spider-manem!/Daredevil. Miłość i wojna Stan Lee, Frank Miller, John Romita Sr., Bill Sienkiewicz
Ocena 6,9
Kingpin: Konie... Stan Lee, Frank Mil...
Okładka książki Powrót Mrocznego Rycerza. Złote dziecko Rafael Grampa, Frank Miller
Ocena 4,3
Powrót Mroczne... Rafael Grampa, Fran...
Okładka książki Daredevil - Wizjonerzy: Frank Miller, tom 4 John Buscema, Bill Mantlo, David Mazzucchelli, Frank Miller, Dennis O'Neil, John Romita Jr.
Ocena 7,8
Daredevil - Wi... John Buscema, Bill ...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki X-Men. Jim Lee Chris Claremont, Jim Lee, Ann Nocenti
Ocena 7,1
X-Men. Jim Lee Chris Claremont, Ji...
Okładka książki Huck Rafael Albuquerque, Mark Millar
Ocena 6,9
Huck Rafael Albuquerque,...
Okładka książki Śpioch. Tom 1 Ed Brubaker, Sean Phillips, Colin Wilson
Ocena 7,8
Śpioch. Tom 1 Ed Brubaker, Sean P...
Okładka książki Green Class, tom 1: Pandemia Jérôme Hamon, David Tako
Ocena 6,2
Green Class, t... Jérôme Hamon, David...
Okładka książki Batman - Detective Comics: Wieczni Batmani Eddy Barrows, Philippe Briones, Scot Eaton, Wayne Faucher, Javier Fernandez, Raul Fernandez, Eber Ferreira, Alvaro Martinez, James Tynion IV
Ocena 6,9
Batman - Detec... Eddy Barrows, Phili...
Okładka książki Doom Patrol. Tom 2 Richard Case, Mike Dringenberg, Vince Giarrano, Jamie Hewlett, Rian Hughes, Kelly Jones, Grant Morrison, Steve Yeowell
Ocena 7,9
Doom Patrol. T... Richard Case, Mike ...
Okładka książki Mroczna Otchłań. Tom 1 Christophe Bec, Éric Henninot, Milan Jovanovic
Ocena 7,2
Mroczna Otchła... Christophe Bec, Éri...

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
26 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1953
1384

Na półkach: ,

Komiks Franka Millera „300” z 1988 r. jest obecnie bardzo znany dzięki filmowej adaptacji z 2007 r. Fabuła skupiająca się na obronie wąwozu Termopile przez Spartan przed perskimi najeźdźcami z 480 r p.ne. nie jest zbyt skomplikowana, ale zarówno komiks, jak i i jego adaptacja miały bardzo spektakularną warstwę wizualną. Film doczekał się prequela w 2014 r. „300 – Narodziny imperium”, który został przyjęty dosyć chłodny. Z kolei komiksowa wersja rozwinięcia opowieści o 300 Spartanach została opublikowana dopiero w 2018 r. Nie jest to jednak t a sama historia, co w filmowym prequelu, lecz łączą je pewne wspólne elementy. Czy jednak jest lepsza niż film z 2014 r.?

Jak sam tytuł wskazuje, głównym bohaterem jest Xerxes, władca Persji, który w oryginale był głównym antagonistą. Przedstawione tu jest w jakich okolicznościach zdobył władzę i jak ostatecznie skończył. Ukazany też jest przebieg konfliktu grecko-perskiego.

Twórca nie usiłuje tutaj uszlachetnić Xerxesa. Jest on dosyć okrutnym władcą, który nie ma litości dla swoich przeciwników. Jednakże Xerxes nie jest tu moim zdaniem aż takim potworem jakim był w oryginalnym komiksie, ale dosyć typowym władcą jak na tamte czasy. Jest parę scen, które pokazują, że parokrotnie los potraktował go bardzo niesprawiedliwie, lecz władca odpłacał przeciwnikom z nawiązka. Scenariusz usiłuje pokazać, że w przypadku pewnych zdarzeń możliwe są dwie wersje – bardziej okrutna i ta bardziej ludzka. Przez to można mieć wrażenie, że słucha się opowieści przekazywanej ustnie, gdzie narrator nie jest pewny dawnych wydarzeń.

Podobała mi się też pewna różnorodność pośród greckiej strony. Pokazane jest, że różnią się w zachowaniu, stylu walki czy podejściu do życiu. Można tutaj wyróżnić parę historycznych postaci jak Temistokles czy Ajschylos. Szkoda jednak , że ta różnorodność ogranicza się do trzech postaci, a reszta bohaterów jest zwartą masą i nawet jak zostaje wprowadzona nowe postać, to potem nie zostaje rozwinięta.

Fabuła tomu jest dosyć rwana. Scenariusz przeskakuje bez zapowiedzi do kolejnych lat wojny i łatwo można się pogubić. Przez to wiele scen, które w zamierzeniu miały być bardzo dramatyczne, wypadają bardzo nijako.
Mam mieszane uczucia co do warstwy graficznej. Podobnie jak oryginalny komiks, ten też ma dosyć specyficzny format – grzbietem komiksu jest tu bowiem krótszy bok tomu. Poszczególne strony składają się z niewielu kadrów i dużo jest tu pojedynczych rysunków obejmujących całą stronę. Podobało mi się jak rysowany jest tu tytułowy bohater – głównie widoczna jest jego biżuteria, a on sam jest jedynie czarnym cieniem, z którego wyzierają białką oczu. Niestety reszta postaci rysowana jest bardzo pokracznie i ciężko patrzeć na poszczególne sceny. Gdzieś zagubił się tu cały majestat scen batalistycznych z oryginalnego komiksu.

Podsumowując, komiks miał pewien potencjał na ukazanie konfliktu z niestandardowego punktu widzenia. Niestety rwana akcja i nierówne rysunki sprawiają, że czyta się go z trudem. Przez to komiks jest równie przeciętny co film z 2014.

Komiks Franka Millera „300” z 1988 r. jest obecnie bardzo znany dzięki filmowej adaptacji z 2007 r. Fabuła skupiająca się na obronie wąwozu Termopile przez Spartan przed perskimi najeźdźcami z 480 r p.ne. nie jest zbyt skomplikowana, ale zarówno komiks, jak i i jego adaptacja miały bardzo spektakularną warstwę wizualną. Film doczekał się prequela w 2014 r. „300 – Narodziny...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2201
2025

Na półkach:

Twórca powraca do świata starożytnej Grecji okresu wojen Perskich, serwując swoim miłośnikom kombinację prequela oraz sequela przygód garstki dzielnych Spartan. Miniseria „Kserkses. Upadek rodu Dariusza, świt ery Aleksandra” już na pierwszych kadrach pokazuje powód nienawiści Kserksesa I do Greków. Śmierć jego ojca zapatrzonego w swoją potęgę i chcącego podbić cały świat nie wiele nauczyły syna, który postanowił kontynuować jego dzieło. Boski władca swoje plany musiał jednak odpowiednio zrewidować, napotykając na swoje drodze garstkę dzielnych i po części szalonych mieszkańców Sparty. Sromotna porażka jego wojsk była początkiem jego końca, nie doczekał on spokojnej starości, ginąc w dość brutalny sposób w wyniku intrygi pałacowej. Wielkie imperium Perskie i wielbiona dynastia Achemenidów zdołała przetrwać jeszcze jakiś czas do momentu, kiedy tron objął Dariusz III. Jego lekceważące podejście do przeciwnika stosunkowo szybko zakończyło jego rządy, dając początek podbojom Aleksandra Macedońskiego.


Zaraz po zakończonej lekturze dzieła w głowie pojawia się pytanie, jak wypada ono w porównaniu z 300? Najprościej napisać, że jest dobrze, ale komiks pozostawia w czytelniku pewną mocno wyczuwalną dozę niedosytu. Mocne skupienie się na kilku różnych wydarzeniach historycznych powoduje, że żadne z nich nie jest przedstawione w sposób nie tyle wyczerpujący co należycie głęboki. Nie wymagam od komiksów tego typu iście historycznego podejścia do tematu, ale chociaż próba mocniejszego wgryzienia się w prezentowane wydarzenia przez autora byłaby tutaj mile widziana. Niestety Frank Miller postanowił pójść w stronę widowiskowości, serwując odbiorcy komiks historyczno-przygodowy. Oczywiście tutaj pojawia się kwestia tego, co czytelnik oczekuje po tego rodzaju dziele – jeśli chce on tylko czystej rozrywki, to raczej powinien być zadowolony. Kolejną małą łyżką dziegciu dla całego scenariusza jest brak jednego głównego bohatera. Co prawda pojawiające się tutaj postacie są całkiem nieźle nakreślone, ale moim zdaniem wylewa się z nich odrobinę zbyt dużo patosu, co sprawia, że momentami są do siebie aż nazbyt podobne, nawet jeśli stoją po obu stronach barykady. Nie mamy tutaj do czynienia z komiksem dorównującym poziome 300, nie mniej jednak Xerxes ma w sobie to coś, co sprawia, że nie można go nazwać złym dziełem.


Cała recenzja na stronie: PopKulturowy Kociołek
https://gameplay.pl/news.asp?ID=118012

Twórca powraca do świata starożytnej Grecji okresu wojen Perskich, serwując swoim miłośnikom kombinację prequela oraz sequela przygód garstki dzielnych Spartan. Miniseria „Kserkses. Upadek rodu Dariusza, świt ery Aleksandra” już na pierwszych kadrach pokazuje powód nienawiści Kserksesa I do Greków. Śmierć jego ojca zapatrzonego w swoją potęgę i chcącego podbić cały świat...

więcej Pokaż mimo to

avatar
7938
6793

Na półkach: , , ,

TRZYSTU BEZ TRZYSTU

„300” powszechnie uważa się za jedno z najlepszych dzieł nie tylko Franka Millera, ale i w dziejach komiksu w ogóle. Od jego powstania minęło już ponad dwie dekady, nic więc dziwnego, że nikt nie spodziewał się powrotu artysty do tej opowieści. A jednak z okazji dwudziestolecia powstania całości Miller zaserwował nam miniserię „Kserkses: Upadek rodu Dariusza, świt ery Aleksandra”, będącą prequelem całości, a zarazem pierwszym od siedmiu lat autorskim projektem artysty. I chociaż wiele jego dzieł z ostatnich lat okazało się sporym rozczarowaniem, a „Kserkses” siłą rzeczy nie dorównuje „300”, to kawał świetnej opowieści, która godnie uzupełnia pierwowzór i świetnie nadaje się dla czytelników, którzy go jeszcze nie znają.

Nadszedł czas na zemstę. Nadszedł czas na kolejną wojnę. Nadszedł czas na budowę imperium.
Żądny pomsty za śmierć swego ojca Dariusza Kserkses rozpoczyna kolejną wyprawę wojenną. Jednocześnie chce dzięki niej osiągnąć prawdziwą wielkość i zbudować imperium, jakiego świat jeszcze nie widział. Jednak przeciwnicy nie zamierzają dać mu tak łatwo zwyciężyć. Pod dowództwem Aleksandra Wielkiego, Grecy stawiają mu coraz bardziej zaciekły opór…

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2019/09/kserkses-upadek-rodu-dariusza-swit-ery.html

TRZYSTU BEZ TRZYSTU

„300” powszechnie uważa się za jedno z najlepszych dzieł nie tylko Franka Millera, ale i w dziejach komiksu w ogóle. Od jego powstania minęło już ponad dwie dekady, nic więc dziwnego, że nikt nie spodziewał się powrotu artysty do tej opowieści. A jednak z okazji dwudziestolecia powstania całości Miller zaserwował nam miniserię „Kserkses: Upadek rodu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    34
  • Posiadam
    13
  • Chcę przeczytać
    12
  • Komiksy
    7
  • Komiks
    3
  • 2019
    2
  • Chcę w prezencie
    1
  • Posiadam: Komiks
    1
  • Komiksy
    1
  • Komiksy do przeczytania
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kserkses. Upadek rodu Dariusza, świt ery Aleksandra


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...

Przeczytaj także