Jak pozostać człowiekiem w tym piep*onym świecie

Okładka książki Jak pozostać człowiekiem w tym piep*onym świecie Tim Desmond
Okładka książki Jak pozostać człowiekiem w tym piep*onym świecie
Tim Desmond Wydawnictwo: HarperCollins Polska poradniki
poradniki
How to Stay Human in a F*cked-Up World: Mindfulness Practices for Real Life
HarperCollins Polska
2019-10-15
2019-10-15
2019-01-01
Paweł Kruk

Zacznijmy od tego, że autor przygląda się światu, a konkretnie zamieszkującym go współczesnym ludziom. Zauważa przede wszystkim, że wielu osobom brakuje empatii i że wielu z nas nie widzi nic poza czubkiem własnego nosa. Odkrywcze to to nie jest. Ale autor ma wielką chęć tej empatii nauczać. Jest to bardzo fajne i pozytywne, niestety wydaje mi się nierealne. Nie nauczymy współczucia i zrozumienia kogoś, kto tego nie chce.

W związku z tym pierwszy wniosek – książka jest idealna dla kogoś, kto naprawdę sam z siebie chce się zmienić. Kto widzi w sobie problem. Kto chce np. być lepszym człowiekiem dla siebie, swojego partnera czy partnerki.

Autor daje wskazówki, jak nauczyć się czuć cokolwiek. Jak nauczyć się stawiać w sytuacji tej drugiej osoby. I nieważne, czy to ktoś bliski, przy przypadkowa maruda w kolejce w sklepie. Daje też rady, jak rozmawiać z ludźmi o ich problemach. Jakie zadawać pytania, jak reagować.

Ma taki miękki, ciepły sposób narracji, ale jednocześnie w jego zwierzeniach jest monotonia, która okropnie męczy i usypia. Może dlatego, że akurat mi empatii nie brakuje, a raczej wieje nudą, gdy czytamy o czymś, co już wiemy, czego uczyć się nie trzeba.

I tak się nudziłam i nudziłam, i kręciłam nosem na wielkie zbawianie świata i wszystkich egoistów, aż trafiłam na rozdział, który dał mi w kość. Bo autor porusza temat wyrzutów sumienia, radzenia sobie z żalem do samego siebie i przekuwaniem tych nader negatywnych odczuć w coś mega pozytywnego.

Intrygująca książka, która przeciągnęła mnie od totalnej nudy przez przemyślenia na temat egoistów i ich podejściu do zmian, aż do wielkiego mikroskopowego zaglądania w głąb siebie i znalezieniu tam obszarów, do których zaglądać niekoniecznie miałam ochotę. Bo gdy tak sobie czytałam te sposoby na pozbycie się żalu, dotarło do mnie, że jest jeszcze jedna rzecz, z którą muszę się zmierzyć. I zdecydowanie stwierdzam, że tym razem wyjątkowo będę korzystać z ćwiczeń zaproponowanych przez autora.

Nadal nie cierpię tej książki, ale jest w niej trochę mądrości, wobec których głupio przejść obojętnie.

Chcesz wiedzieć, jak postrzega innych osoba silnie wrażliwa? Co czuje, gdy wczuwa się w cudze boleści? Chcesz zmienić swoje negatywne emocje, np. za często i za bardzo się denerwujesz? Masz do siebie o coś żal i nie wiesz, jak sobie z tym poradzić? Łap za tę książkę.

Sądzę też, że będzie idealna dla fanów rozwoju osobistego i psychoanaliz, ale w taki mocno nienaukowy sposób, bo jednak autor wypowiada się zwyczajnie, prosto, bez skomplikowanych frazesów. Szukacie naukowego podejścia i specjalistycznego języka? To nie tutaj.

Więcej ciekawych poradników na www.piorkonabiurko.pl

📚JAK POZOSTAĆ CZŁOWIEKIEM W TYM PIEP*ONYM ŚWIECIE 🖋TIM DESMOND @harpercollinspolska 📘📗📕📙
Jak pozostać człowiekiem w tym pier*dolonym świecie chyba jest idealną książką dla każdego z nas. Otaczają nasz czasy gdzie ludzie zapomnieli o empatii, dobru, przyjaźni, miłości i wielu innych rzeczach. Ogarnął nasz strasznie duży konsumpcjonizm oraz chęć sięgnięcia po jeszcze większą władzę bez względu na to ile musimy za to zapłacić. Ta książka pokazuje, jak rozwinąć zdolności, które pomogą zachować człowieczeństwo – zwracać uwagę, wyrażać głęboką troskę i odczuwać więzi – nawet w beznadziejnych sytuacjach. Książka składa się z 12 rozdziałów które opowiadają między innymi o tym: - znaleźć piękno życia; - jak poznać samego siebie; - jak zachować człowieczeństwo kiedy inni są do niczego; - jak uleczyć dawny ból; - i wiele innych.

Książka nie jest napisana trudnym językiem jest napisana tak aby każdy z czytelników bardzo dobrze ją zrozumiał. Jeśli lubicie książki które pomagają w waszym samorozwoju to sięgnijcie również po nią na pewno wyciągniecie z niej wiele ciekawych rzeczy.

Obyśmy wszyscy byli szczęśliwi.
Obyśmy wszyscy byli zdrowi.
Obyśmy wszyscy byli bezpieczni.
Obyśmy wszyscy byli kochani.
#samorozwój #rozwojosobisty

Fajnie, że autor nie używa trudnego języka, a wręcz przeciwnie – bardziej kolokwialnego. Dzięki temu nawet trudniejsze fragmenty wydają się być bardziej strawne i lepiej docierają do czytelnika. Cieszę się, że pisze on jak do kumpla, a nie ma ciśnienia na tworzenie czegoś bardziej naukowego, chociaż zapewne posiada wiedzę i predyspozycje do napisania książki znacznie poważniejszej. Tutaj sam tytuł wskazuje na luz wypowiedzi i to mi się naprawdę podoba.

Nie można zapomnieć o tym, że w książce tej znajdziemy sporo fragmentów, które dość mocno wskazują na psychologiczne podejście autora. Jest to z pewnością zasadne, bo jednak większość spraw wychodzi z naszej psychiki i takie negatywne podejście do świata szczególnie można wyjaśnić właśnie pod tym kątem. On robi to w sposób prosty, ciekawy, bez wyszukanego słownictwa i terminologii, a za to szczególnie go szanuję. Nie jestem specjalistą i nienawidzę czytać książek zbytnio przesadzonych, wyraźnie niedostępnych dla zwykłego śmiertelnika.

Cała recenzja na: http://www.bookparadise.pl/2019/12/jak-pozostac-czowiekiem-w-tym-pieponym.html

Jeżeli chodzi o wszelkie książki poradnikowe, to bardzo lubię sprawdzać, czy rady w nich zawarte w jakimś stopniu się sprawdzają. Czasem biorę do serca wszystkie, czasem tylko takie, które są mi potrzebne na obecnym etapie życia.

Tytuł poradnika autorstwa Tima Desmonda czyli “Jak być człowiekiem w tym piepr*onym świecie” zainteresował mnie od razu i tak naprawdę to on zaważył na tym, że książka znalazła się w mojej biblioteczce.

Gdy myślałam o tej pozycji, miałam wrażenie, że będzie ona podobna do innego poradnika, który czytałam niedawno.

Nic bardziej mylnego.

Autor starał się oswoić czytelników z cierpieniem, podał ćwiczenia, które miały w tym pomóc, a także przytoczył różne anegdotki, poznane podczas swojej podróży.
Dodatkowo wszystko to, zostało oparte na filozofii buddyjskiej. Znajdują się tam także wskazówki do praktyki medytacyjnej i utrwalaniu tego, czego można było się nauczyć z tej pozycji.
Książkę czytało się szybko, nawet udało mi się zrobić jedno ćwiczenie, jednak ze względu na brak czasu i ciągłe rozjazdy, nie mam możliwości codziennego ich wykonywania. Spróbuję wrócić do nich, gdy będę dłużej w jednym miejscu i wtedy ocenię skuteczność.

Mam do tej książki naprawdę mieszane odczucia. Z jednej strony naprawdę chciałabym sprawdzić, czy dzięki tej lekturze można w jakiś sposób zaakceptować to cierpienie, które w nas drzemie, a z drugiej nie jestem pewna, czy chcę znów ją czytać. Z pewnością będzie musiała przeleżeć swoje na półce i wtedy zadecyduję. Jednak póki co, powędruje do mojej przyjaciółki, bardziej orientującej się w tym temacie.

Z poradnikami zawsze jest taki problem, że czyta je dana grupa osób. Tę książkę mogłabym polecić osobom, które interesują się medytacjami lub też buddyzmem. Jednak zachęcam wszystkich do zapoznania się z opisem. Być może kogoś zainteresuje ta pozycja.

• Psychologia
  • Z polecenia do kupienia ...
  • LEGIMI
  • 🌿 Na bezdrożach
  • Przeczytane w 2022

Dodaj cytat z książki Jak pozostać człowiekiem w tym piep*onym świecie