Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana

Okładka książki Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana Wojciech Orliński
Okładka książki Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana
Wojciech Orliński Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
Agora
2019-10-02
2019-10-02

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (64) / 2024 Izabella Adamczewska, James Baldwin, Jolanta Brach-Czaina, Biserka Ćejović, Krystyna Dąbrowska, Annie Ernaux, Bartosz Hlebowicz, Boguś Janiszewski, Maciej Jarkowiec, Miłada Jędrysik, Aga Kozak, Renata Lis, Paulina Małochleb, Andrzej Mencwel, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Michał Rusinek, George Saunders, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Max Skorwider, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Tomasz Ulanowski, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 5 (62) / 2023 Izabella Adamczewska, Kacper Bartczak, Marek Bieńczyk, Biserka Ćejović, Jacek Dehnel, Emilia Dłużewska, Helen Garner, Irena Grudzińska-Gross, Aleksandra Herzyk, Wojciech Jagielski, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Michalina Jurczyk, Eliza Kącka, Ignacy Karpowicz, Shehan Karunatilaka, Aldona Kopkiewicz, Joanna Krakowska, Marta Madejska, Weronika Murek, Azar Nafisi, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Tadeusz Nyczek, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, George Orwell, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Zbigniew Rokita, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sobol, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Jacek Szczerba, Natalia Szostak, Jarek Szubrycht, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (59) / 2023 Izabella Adamczewska, Katarzyna Boni, Małgorzata Buchalik, Martín Caparrós, Elżbieta Cherezińska, Bartosz Hlebowicz, Miłada Jędrysik, Katarzyna Kazimierowska, Marzanna Bogumiła Kielar, Anna Landau-Czajka, Renata Lis, Paulina Małochleb, Mateusz Mazzini, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Gary Shteyngart, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Dubravka Ugrešić, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Ludwig Wittgenstein, Olga Wróbel, Hanya Yanagihara
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Opowieść (bardzo szczegółowa, z doskonałymi przypisami pozwalającymi rozszerzyć wiedzę u źródeł) o początkach technologii komunikacji, na której dzisiaj bazuje internet. Autor trzyma poziom, dzięki któremu możemy dowiedzieć się, jak ambitny inżynier stał się milionerem, z którego pomysłów korzystamy na co dzień nawet w naszym domu.

Co składa się na wielką książkę biograficzną uczonego czy wynalazcy? Moim zdaniem są to następujące trzy elementy: twórczość bohatera biografii, jego/jej czasy i życie osobiste. Dobre biografie Alberta Einsteina czy Steve’a Jobsa są superciekawe, ponieważ łączą wszystkie te elementy.

Skupmy się przez moment na Einsteinie: ogólna teoria względności pozostaje wielkim dokonaniem naukowym; tło historyczne jego życia było aż zanadto ciekawe (dwie wojny, faszyzm, Żyd-włóczęga, podpis pod listem do Roosevelta w sprawie bomby atomowej, powstanie państwa Izrael); w życiu osobistym mamy dramat pierwszego małżeństwa i schizofrenię młodszego syna, kochanki będące sowieckimi agentkami, specjalne relacje z siostrą, spotkania i rozmowy z Oppenheimerem i Gödlem. Jest o czym pisać!

Życie osobiste Paula Barana było…nudne. Spędził całe swoje życie z jedną żoną, w zasadzie nie angażował się politycznie, żył życiem inżyniera i wynalazcy. Z tego powodu nie miałbym pretensji do autora, Wojciecha Orlińskiego, że nie „wykreował” nam, czytelnikom, nadzwyczaj ciekawego (prywatnie) człowieka. Za to rzetelnie i ciekawie opisał długą drogę swojego bohatera ze wsi Sidra na Podlasiu do RAND Corporation w Kalifornii.

Przywołuję ten znany think tank nie bez powodu, bowiem tam właśnie Paul Baran dokonał swojego największego odkrycia w postaci koncepcji rozproszonej sieci do przesyłania informacji w formie pakietów. Po wejściu na stronę serwisu internetowego RAND Corporation wystarczy wpisać „Paul Baran”, aby uzyskać dostęp do pełnej treści wszystkich 13 „working papers” Barana opisujących szczegółowo tę koncepcję. Jest oczywiste, że RAND jest nieustannie dumny z osiągnięć swojego byłego pracownika. Z kolei w kolekcji Charles Babbage Institute na Uniwersytecie Minnesota można przeczytać długi wywiad udzielony temu instytutowi przez Barana w ramach programu historii mówionej. Nawiasem mówiąc, jeśli chodzi o zebranie materiałów źródłowych o życiu i dokonaniach „inżyniera Paula Barana”, Orliński wykonał gigantyczną pracę.

Osobiście przeczytałem książkę z wielkim zainteresowaniem. Nie sposób nie zaciekawić się losem polskiego Żyda, który przybywa do USA jako dziecko i przechodzi do historii jako „ojciec założyciel” internetu (choć trzeba uważać z takimi określeniami, historia internetu jest bowiem bogata i ma swoje meandry). Niewiele osób nad Wisłą słyszało o Paulu Baranie przed ukazaniem się tej książki. Trzeba docenić zarówno sam pomysł Orlińskiego, aby napisać biografię Barana, jak i sposób, w jaki to zrobił.

Oczywiście byłoby fantastycznie, gdyby po zakończeniu pracy w RAND Baran stworzył wielką firmę technologiczną i przeszedł do historii jako genialny przedsiębiorca. Tak się nie stało. Założył kilka firm, zarobił w nich trochę pieniędzy, nie musiał martwić się o płacenie rachunków. Jest pamiętany „tylko” jako znakomity inżynier, który miał swój moment „eureka” i przeszedł do historii high-tech. To niemało jak na żydowskiego chłopca ze wsi Sidra na Podlasiu.

Mam problem z tą książką - napisana błyskotliwie, przystępnym językiem i angażująco czytelnika biografia, to na plus. Na minus - cały czas czekałem na wielkie BAM, a ono nie nastąpiło. Autor znalazł postać, która ewidentnie go zafascynowała i poświęcił czas na zbadanie jego życiorysu a równocześnie napisał o tym książkę. Dla mnie wyszło letnio, bo ok, innowator, twórca koncepcji rozproszonych serwerów, założyciel kilkunastu firm, wielu patentów, wizjoner, który wymyślił jak będzie wyglądał internet, no ale jednak nie wzruszyło mnie tak jak powinno. Nawet korzenie polskie nie ujęły - lekko wyglądało to jak typowe: żona trenera Agassiego pochodzi z Polski. Spodziewałem się więcej, nie żałuję czasu, bo połknąłem w dwa dni, natomiast moje życie nie zmieniło się po tej lekturze. To wyraz szacunku do autora, którego czytam namiętnie od lat, po prostu wysoko postawiona poprzeczka.

Orliński jest znakomitym biografem!
Poznałem już Lema i Kopernika.
Tu w gruncie rzeczy udowodnił, że wynalazek pakietowej transmisji danych należy do Polaka, o czym mało kto wie.
Świetnie napisana.
Czyta się znakomicie.

Orliński jest znakomitym biografem!
Poznałem już Lema i Kopernika.
Świetnie napisana.
Czyta się znakomicie.

Dosyć ciekawa książka o człowieku, który był wizjonerem m.in. w temacie powstania Internetu, jego użyteczności oraz wynikających z tego zagrożeń.

Miałam przyjemnośc dość wcześnie zetknąć się z Internetem. W roku 1993 na krakowskim AGH po raz pierwszy prowadzone są zajęcia z obsługi stron internetowych i administrowania sieci, a jedną ze studentek jestem ja...
Sentyment pozostał i może dlatego z tak wielką przyjemnością czytałam tę książkę. Pamiętam ideę, która przyświecała twórcom Internetu: całkowicie darmowy i nieograniczony dostęp do informacji. Coś jak darmowa encyklopedia - przydatne, ale mało emocjonujące. Pierwsze strony internetowe były bardzo toporne, w najlepszym razie przypominały Wikipedię. Jedynie komunikator (mIRC) zrobił na mnie korzystne wrażenie. Nie było obowiązku podawania danych osobowych, dlatego moja skrzynka mailowa, którą wówczas założyłam, do dziś jest całkiem anonimowa. W wirtualnym świecie każdy był rozpoznawany po swoim nicku i to wystaczyło. Nie wróżyłam Internetowi wielkiej przyszłości!
Nie okazałam się wizjonerką, taką jak Paul Baran, Żyd z Polski, który wymyślił i stworzył od podstaw Internet.
Historia opisana w książce pokrywa się z moimi wspomnieniami, ale oczywiście znacznie poza nie wykracza. Już fakt, że uruchomienie pierwszego łącza miało miejsce w 1969 roku był dla mnie wielkim zaskoczeniem. W książce znajdziemy mnóstwo ciekawych informacji oraz zdjęć dokumentujących życie i pracę Ojca Internetu.

Moim zdaniem to lektura obowiązkowa dla każdego internetowego nałogowca chcącego wiedzieć, jak to wszystko się zaczęło.

Ciekawy człowiek, pewnie gdyby było więcej materiałów źródłowych można by o nim napisać lepszą biografię niż Isaacson o Jobsie. A tak mamy dobrą dosyć książkę ale biografia ledwo liźnięta. Warto poczekać aż jakiś gringo zajmie się życiem naszego bohatera.

Dawno nie czytałam tak nudnej książki. Temat niby frapujący, ale napisana w sposób tak nieciekawy, że ciągnie się niczym flaki z olejem. Bohater wydaje się bladziutki, jakby nic w jego życiu się nie wydarzyło. Całość płyciusia, jakby Orlińskiemu nie chciało się robić. Nie wiem, po co takie ćwierćprodukty w ogóle wychodzą.

Ta książka to małe kompendium wiedzy z paleoinformatyki z domieszką historii i popkultury. Mi ten miks bardzo smakuje. Życiorys Paulla Barana nie jest ani trochę książkowy czy filmowy. Jednak autor prowadząc nas śladami Barana porusza tyle ciekawych wątków, że książkę czyta się błyskawicznie. Są tutaj i losy Żydów polskich i historia pierwszych komputerów i społeczne implikacje wynalezienia sieci. Jest i o trudnościach w pokonywaniu kolejnych stopni na drabinie społecznej.
Zalecam technicznym i nietechnicznym.

Na początku lat 2000. łączono się z siecią za pomocą połączenia telefonicznego. Możliwości sieci były wtedy dość mocno ograniczone, o kosztach już nie wspominając. Pamiętam, że w tamtych czasach (20 lat minęło) łączyłem się „ze światem”- jak to byśmy teraz określili- na co najwyżej 5 minut. Do takiego rodzaju połączenia miałem szacunek, a jednocześnie podchodziłem do niego, myśląc z perspektywy czasu „Podaruj sobie odrobinę luksusu”. Sieć była takowym tworem? Rarytasem? A może jednym i drugim….

Dzisiaj? Hmm…dość łatwo wyszukać informacji, które Nas interesują. Wydaje mi się, że kiedyś brak internetu, jako rozpowszechnionej sieci, umożliwiał większą kreatywność. Cieszę się natomiast , że przyszło mi żyć w czasach, w których nie zagraża (mam nadzieję) wojna światowa. Ale..

Czy problem prywatności w sieci jest stosunkowo nowym problemem?

Z książki dowiemy się między innymi o pochodzeniu Paula Barana, łykniemy trochę historii, aby wreszcie przeczytać o pierwszych komputerach, czy firmie wynalazcy. To wszystko okraszone kilkunastostronicowymi przypisami.

• Ebooki
  • Do kupienia