Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów

Okładka książki Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów Barbara Gawryluk
Okładka książki Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów
Barbara Gawryluk Wydawnictwo: Marginesy literatura piękna
Marginesy
2019-10-16
2019-10-16
biografia malarze graficy projektanci ilustratorzy dzieci wspomnienia

Okładka książki Kraków. Przewodnik dla dużych i małych Barbara Gawryluk, Przemysław Liput, Łucja Malec-Kornajew
Kraków. Przewo... Barbara Gawryluk, P...
Okładka książki Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny Przewodnik dla dużych i małych Barbara Gawryluk, Aleksandra Krzanowska, Paweł Skawiński
Podhale oraz O... Barbara Gawryluk, A...

Potęga nostalgii

Ciekawe wywiady z ciekawymi ludźmi, różne odsłony rzeczywistości PRL, i trochę zaglądania do pracowni i życia artystów z którymi mieliśmy kontakt od dziecka. Bardzo fajna książka.

Ciekawe, inspirujące wywiady. Pięknie pokazujące, jak różne można mieć podejście do zagadnienia ilustracji, jak różne techniki i pomysły. Ilustracja w końcu znalazła się w świetle reflektorów i zdobyła należną jej uwagę.

Uczta dla duszy i oczu. Wzruszająca (tylko mi poleciała łezka?) i sentymentalna podróż w czas dzieciństwa. Niestety nasze dzieci tego nie zrozumieją: surowości czasów PRL i bajkowy świat ilustracji, będących pożywką dla wyobraźni i odskocznią od rzeczywistości.
Wielu z nas się zastanawiało, kto projektuje te wszystkie okładki. W książce Barbary Gawryluk (która wykonała ogrom cennej pracy!) poznajemy sylwetki wszystkich najważniejszych polskich ilustratorów, których kultowe okładki, kartki i książki oglądamy do dziś. Moja osobista Mistrzyni - Hanna Czajkowska, została tak pięknie opisana, że poczułam się tak, jakbym czytała o członku rodziny. Wspaniałym zabiegiem było dodanie do każdej sylwetki przegląd najbardziej popularnych okładek. To tu złapałam się parę razy nad własnym wzruszeniem.
Dzięki tej książce poczułam motywację do odwiedzenia Muzeum Książki Dziecięcej, zrobię to przy pierwszej wizycie w Warszawie! Jedyne co mogę powiedzieć autorce, to "dziękuję i gratulacje". Cenna pozycja w domowej biblioteczce.

Dzieło sztuki w każdym calu. Cudowne ilustracje, powrót do lat dziecinnych- czasu beztroski i "smakowania" książek. Ciekawe wywiady i masa pięknych grafik...ta książka jest przecudna!!Kocham!

Pięknie wydana książka poświęcona wybranym twórcom Polskiej Szkoły Ilustracji to przede wszystkim sentymentalna podróż w czasie do okresu dzieciństwa. Pamiętam mój egzemplarz "Dzieci z Bullerbyn" z rysunkami Hanny Czajkowskiej - w prostej kresce zawarty został cały klimat tej historii. Ja już nie umiałbym sobie wyobrazić tych wszystkich bohaterów, ich przygód inaczej. Ktoś kiedyś powiedział, że ilustrator dziecięcej literatury to bardzo odpowiedzialne stanowisko, bo od jego talentu i pomysłowości zależą losy całych pokoleń. Kiedy raz po raz oglądam i czytam pracę Gawryluk, bo to nie jest książka do przeczytania raz i odłożenia na półkę, ale do ciągłego kontemplowania, to dochodzę do wniosku, że to właśnie dlatego w dużym stopniu jestem akurat takim, a nie innym człowiekiem. Dziękuję Autorce i wydawnictwu za możliwość uświadomienia sobie tego faktu.

To wspomnienia o osobach, których nazwiska nie znałam jako dziecko.
Ale okazuje się, że doskonale pamiętam ich prace. Zwykli ludzie-niezwykli twórcy, w nielatwych czasach. Szanuję decyzje, pracowitość, wytrwałość. I talent!
Ta książka, to powrót do pierwszych milości. To ścisk serca połączony z okrzykami "tata mi ją kupił! ", "moja ukochana! " czy "taka była w bibliotece! ". To łezka w oku nad "U złotego źródła ", "Kuchnia pełna cudów", “Babcia na jabłoni“, a szeroki, najszerszy uśmiech nad "Grzyby galopują na koniach".
Nic, tylko siąść i... rysować.

To wspomnienia o osobach, których nazwiska nie znałam jako dziecko.

Ktokolwiek chciałby wiedzieć więcej o swoich ukochanych ilustratorach z dzieciństwa lub choćby przypomnieć sobie ich pracę, zawiedziony nie będzie. Fajnie było poznać ich bliżej. Jeszcze fajniej powzruszać się, trafiając tu i tam na ulubione, a trochę już zapomniane ilustracje. Cieszę się, że ta książka powstała.

Tak to już jest, że im jesteśmy starsi, z większą nostalgią wspominamy lata swojego dzieciństwa i młodości. Wspominamy odkryte miejsca, poznanych ludzi, zasłyszane melodie, wyjątkowe wtedy smaki czy zapachy.. Darzymy sentymentem przechowywane przez rodziców swoje pierwsze zdjęcia czy nieporadnie jeszcze rysowane laurki, misia z urwanym uchem, ulubiony samochodzik oraz ukochane książki..
Książki naszego dzieciństwa, czasami nie pamiętamy od razu ich treści, ale kiedy weźmiemy je do ręki, spojrzymy na okładki, a potem obejrzymy zawarte w nich ilustracje przywołamy wspomnienia tych wszystkich chwil, kiedy spędzaliśmy nad książkami beztroski czas na budowaniu magicznych światów w naszej wyobraźni.
Kim byli autorzy rysunków tych wszystkich bajek, baśni, legend i powieści? Mistrzowie ilustracji, dzięki którym szara rzeczywistość nabierała pięknych barw?
Barbara Gawryluk przedstawia 24 sylwetki wybitnych artystów i artystek, którzy tworzyli ilustracje na przełomie lat PRL-u, ich pracę, jej blaski i cienie, oraz codzienne życie, które wspominają oni sami lub ich bliscy czy przyjaciele.
W książce znajdziemy ogromną ilość oryginalnych ilustracji, okładek książek czy magazynów danego twórcy, przy których nie sposób się nie wzruszyć. Podróż sentymentalna i ogromna radość z odkrywania kolejnych zapamiętanych z dzieciństwa obrazków kartka po kartce.

📖🐲
Bardzo ciekawy przegląd polskiej ilustracji i mnóstwo przywróconych wspomnień z dzieciństwa. Kocham ilustrację książkową — nie tylko polską, ale też zagraniczną i dlatego pewnie tak uwielbiam kupować dzieciom piękne książki. :-)

📖🐲

Gdyby był ślizgi papier - książka byłaby niczym album, który ozdobi każdą półkę. Podróż w czasie dla starszych i starszych plus.

• Przeczytane w 2020
  • Ilustracje

Dodaj cytat z książki Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów