Zimowa Ewangelia

2019-09-11
2015-11-25
Ksiądz nastolatek zaufanie

Zdradzone zaufanie

"Myślałem o parafii Najdroższej Krwi i wszystkich poprzednich wspólnotach, gdzie pracował ksiądz Greg. Przemieszczał się z miasta do miasta jak zaraza niedostrzegalna dla większości mieszkańców. Chętnie bywał w towarzystwie, torując sobie drogę od rodziny do rodziny uściskami ręki i poklepywaniem po plecach. Ale w końcu przyszła moja kolej, żebym poczuł jego smrodliwy szept, który udawał Słowo Boże. Ksiądz zainfekował mnie, zaraza miała się rozwijać w moim ciele już do końca życia. Nie mógł mnie skrzywdzić bardziej. /.../ Nie reprezentowali Boga, a wyłącznie swoją ludzką naturę. Nie mogli wiecznie kryć się za parawanem metafor. Srać na nadzieję, srać na rozpacz."

Przez przypadek sięgnęłam po tę książkę po TVN-owskim reportażu "Franciszkańska 3"', gdzie ujawnione zostały fakty tuszowania jeszcze w latach 60 i 70 XX wieku, przypadków pedofilii przez hierarchów kościoła w Polsce. Mam nadzieję, że nie muszę rozwijać tego tematu zbyt szczegółowo. Tym bardziej przemówiła ona do mnie ze zwiększoną mocą, wywołując wściekłość i bezsilność w związku z milczeniem kościoła.

Akcja powieści "Zimowa ewangelia" dzieje się w Nowym Jorku, w roku 2002, kiedy na jaw zaczęły wychodzić pierwsze przypadki pedofilii w parafiach na terenie Bostonu. Można by powiedzieć - nic nowego, ale w tym przypadku wcielamy się niejako w osobowość 16-letniego Aidana Donowana, który doświadczył molestowania ze strony księdza, jego przeżyć, strachu, obaw, które doprowadziły go do picia, nadużywania środków odurzających oraz przeświadczenia, że jest kimś gorszym, nikim, pojebem, nie wiadomo kim, młodym człowiekiem, który nie potrafi nawiązać relacji z rówieśnikami.

Książka może nie jakaś wybitna, ale bardzo ważna w każdym czasie, jeśli porusza tak istotne problemy, które są nadal zamiatane pod dywan, kiedy wciąż ukrywa się podłe, zbrodnicze postępki księży, kiedy ważniejsza jest instytucja kościoła, niż krzywda wyrządzona dzieciom. Mnie w tej powieści zastanowiło jednak jedno - jak 16-letni chłopak dał się tak omotać klesze, który całe wyrządzone mu zło tłumaczył, że na tym polega miłość Boga, a przy tym czuł zazdrość, że tą "bożą miłością" obdarzani są inni.

O czym jest ta książka?
O bólu, cierpieniu, próbie zrozumienia, zapomnienia.
Nie jest to powieść o skandalu pedofilskim w kościele, jak sugeruje opis.
Jest to książka o chłopaku, który zmaga się z emocjami mu towarzyszącymi w dorastaniu, o próbie kontaktu z rówieśnikami, o sekrecie, który skrywa, o rozpaczliwej walce o miłość.
Przeczytałam ją jednym tchem, nie spodziewałam się, że tak szybko dobrnę do końca, już na samym początku myślałam, że będę się z nią męczyć.
Pozytywnie mnie zaskoczyła.

O czym jest ta książka?
O bólu, cierpieniu, próbie zrozumienia, zapomnienia.
Nie jest to powieść o skandalu pedofilskim w kościele, jak sugeruje opis.
Przeczytałam ją jednym tchem, nie...

Jakoś szybko zleciała mi ta książka. Mignęła nieledwie. Bo to lekko przyswajalna lekturka, choć anonsowany już na okładce temat wydaje się ciężki. Ma tu być mowa o pedofilskim skandalu, który wstrząsnął archidiecezją bostońską. I trochę rzeczywiście jest. Tyle, ze pedofilii tu mniej niż wypalonej trawki i wypitego alkoholu. Jest to opowieść Aidana, 16-latka zaangażowanego w lokalnym kościele, młodzieńca nieco zagubionego, a poszukującego wsparcia u jednego z księży w swojej parafii. I właściwie o nim, jego wewnętrznych rozterkach,poszukiwaniach i spotkaniach ta książka opowiada.

Z blurbów na tylnej stronie okładki pierwszy wyraźnie przesadza i zaciemnia: „Odważny debiut odsłaniający kulisy wykorzystywania seksualnego w Kościele”. Bo właśnie dokładnego przedstawienia tych kulis jest za mało. Właściwie to jedynie muśnięcie tematu. Dlatego bliższy prawdy jest blurb przedostatni: „Historia chłopca przepełnionego bólem, tęsknotą i rozpaczliwą potrzebą oparcia. Aidan próbuje odnaleźć się wśród rówieśników jak i w relacjach ze starszymi, nie chce stać z boku, pragnie jakoś wyrazić siebie. Ale powieść to jedynie epizod z wczesnej młodości, a w oddali majaczy gdzieś pedofilska afera.

Lektura na pewno znośna, ale niewiele po sobie zostawiająca.

"Problem w tym, że nikt nie pisze swojej historii sam. W niektóre historie zostaje się uwikłanym, a jeśli zapytasz dlaczego, nie otrzymasz odpowiedzi."
***
Bracia Sekielscy kolejny raz obnażyli koszmarną prawdę skrywaną za koloratką i kościelnymi murami Domu Bożego. Zatęchłe ściany i zakurzone kotary widziały nie jedną pedofilską historię.
***
Słyszysz obleśne posapywanie oprawcy, czujesz jego kwaśny pot i smak jego śmierdzących pocałunków. Jego dłonie błądzą lubieżnie po niewinnym ciele. To się dzieje!

Szesnastoletni Aidan przeżywa typowy czas buntu nastolatka. Małżeństwo jego rodziców rozpada się. Ojciec wyprowadza się do Europy, a matka żyje swoim życiem zaprzątając sobie głowę jedynie organizacją licznych imprez towarzyskich. Chłopak szuka zapomnienia w środkach odurzających i alkoholu. To nie jego świat, nie jego czas i nie jego życie. Aidan żyje w zawieszeniu, w zagmatwanej czasoprzestrzeni bez poczucia bezpieczeństwa. Kiedy z nadmiaru wolnego czasu i braku autorytetów zaczyna udzielać się w miejscowej parafii, jego życiowym mentorem zostaje oddany duszpasterz, uwielbiany przez wszystkich, charyzmatyczny ksiądz Greg.
Bliska zażyłość z duchownym wypełnia deficyty zagubionego nastolatka.
Tu nie będzie mowy o zadośćuczynieniu. Tu w imię wyższego dobra trzeba będzie poświęcić własne potrzeby. Czy wyznanie prawdy przynosi ulgę, a obnażone cierpienie leczy zranioną duszę? Czy wiara pomaga wybaczyć? ***
Skandale pedofilskie wstrząsnęły w ostatnim czasie Kościołem katolickim niemal na całym świecie. Takie właśnie wydarzenia mające miejsce w archidiecezji bostońskiej, stały się inspiracją powieści Brendana Kiely’ego.
Ogromną zaletą „Zimowej Ewangelii” jest jej pierwszoosobowa narracja. Opowieść będąca niejako spowiedzią młodego chłopaka dotyka głęboko, wzbudza obrzydzenie i gniew. Emocje ofiary to teraz nasze emocje.

Tu nie ma oceny i piętnowania. Nie ma wielkich słów, ostrych sądów czy moralnych wyroków. Te wszystkie niedopowiedzenia krzyczą do nas głosem ofiar pedofilii. Leniwa z początku akcja nie daje pełnego obrazu zbrodni. Prawda wyłania się niespiesznie, w krótkich oszczędnych słowach obnaża mroczne oblicze skrywanych zwyrodnialczych chuci, ukrywanych skrzętnie przez hierarchów kościoła.

Słyszysz obleśne posapywanie...

Hmm, to już któraś z kolei książka którą czytam o takiej tematyce. Czytanie takich książek nie jest łatwe, nie są one na pewno dla każdego. Mimo, że nie mają takich akcji jak kryminał są dużo gorsze. Książka napisana w dobry sposób, akcja rozwija się w odpowiednim tempie, bohaterowie przedstawieni w jasny sposób. Nie ma tu dużo sentencji, cytatów i modlitw co było w ,,Nigdy więcej" Anny Zamojskiej zniechęcając mniej cierpliwego czytelnika. W tej książce pokazany jest od początku do końca proces wyniszczenia głównego bohatera, a przede wszystkim SKUTKI takich sytuacji co skłania do myślenia. Co wydaje mi się powinno być CELEM takich książek.

Tak dobrej ksiązki, (ani filmu ani reportażu) na temat wykorzystywania seksualnego dzieci przez księży jeszcze nie czytałem.

Po niedawno opublikowanym filmie Tomasza Sekielskiego oraz jeszcze wcześniejszej premierze Kleru Smarzowskiego głośno zrobiło się o Kościele Katolickim. Nadużycia, oszustwa, defraudacje czy nadużycia względem nieletnich stały się przez jakiś czas tematem numer jeden. To, co było dotąd skrzętnie ukrywane, wypłynęło na światło dzienne. Oglądając i film i dokument postanowiłam sięgnąć po książkę o podobnej tematyce. Trafiło na Zimową Ewangelię.
Głównym bohaterem jest Aiden, chłopak, który mocno przeżywa rozpad małżeństwa jego rodziców. Zaczyna sięgać po używki i alkohol. Traci poczucie bezpieczeństwa i stara się czymś je zastąpić. Wtedy poznaje księdza Grega, który wyciąga do niego pomocną dłoń. Chłopak tylko jemu może zaufać w chwili obecnej. Jednak duchowny okazuje się kimś innym za kogo się podawał...
Kiely porusza niezwykle prowokujący i ważny temat molestowania seksualnego. Książka jest młodzieżówką, którą czyta się szybciutko.
Nie jeden raz poczujecie obrzydzenie, litość czy gniew.
Powieść psychologiczna, która okazuje się niezłą książką. Jeśli zastanawiacie się czy przeczytać - zachęcam gorąco.

Jeśli lubicie książki, poruszające prawdziwe, szokujące tematy, oto jedna z nich.
ZIMOWA EWANGELIA to opowieść o pewnym zagubionym nastolatku, Aidanie, który nie mogąc udźwignąć ciężaru swych problemów, zaczął szukać ukojenia w odurzających używkach. Te problemy na pierwszy rzut oka mają źródło w rozpadzie związku rodziców Aidana i wyprowadzce ojca. Aidan stroni od rówieśników, bo czuje się nierozumiany. Pociechę przynoszą mu rozmowy z księdzem z lokalnej parafii, ojcem Gregiem. Jednak im lepiej tego chłopaka poznajemy, tym wyraźniej widać, że przyczyna jego cierpienia kryje się być może właśnie na plebanii...

Ta młodzieżówka "chodziła" już za mną od dłuższego czasu i muszę powiedzieć, że okazała się po prostu bombą, mając sporo wspólnego z porządną, refleksyjną powieścią psychologiczną. Aidan to outsider, który z trudem zdobywa się na przełamanie dystansu wobec rówieśników, czuje się zepsuty, gorszy. Żyje w świecie, w którym wszystko się wali (jest świeżo po ataku na WTC),nie wie, w co wierzyć, komu zaufać. Jego smutna historia ukazuje, jak łatwo jest komuś tak młodemu namieszać w głowie, wmówić kłamstwa, jak łatwo - co najsmutniejsze - zatruć go wątpliwościami i udręką prawdopodobnie na resztę życia.
Pedofilia to ohydny proceder, szokujący sam w sobie (polecam jak coś wstrząsający ang. film OPIEKA). ZIMOWA EWANGELIA dotyczy natomiast głośnego skandalu pedofilskiego w Kościele Katolickim, do którego doszło w diecezji bostońskiej.
Ta książka to nie tylko pewnego rodzaju odbicie tamtych autentycznych wydarzeń, ale też pięknie napisana, łamiąca serce historia o samotności i zagubieniu w świecie pozbawiony m trwałych wartości. Na mnie ta powieść zrobiła ogromne wrażenie.

Makabra, panie! Dno! Chciałam poczytać o skandalu pedofilskim w kościele a dostałam książeczkę o imprezach nastolatków. Bohaterowie zachowują się i mówią w sposób sztuczny, portrety psychologiczne płytko zarysowane, przemyślenia narratora niezbyt głębokie, język pozostawia wiele do życzenia (a może to zabieg stylistyczny?). W zasadzie to nie ma akcji; oczywiście poza wspomnianymi przyjęciami. Nie wstrząsa, nie budzi refleksji... Strata czasu.

Jakoś ciężko się czytało i nie chodzi tu o poruszony temat pedofilii w kościele.Początki niemrawe, nie wiadomo o co chodzi.Pod koniec wyszło, ze chodzi o pedofilie.Schemat postępowania taki sam pokrzywdzone dzieci nie rozmawiają o tym z nikim, same męczą się, mają przez to zaklocone relacje ze znajomymi czy z uczuciami.Są też próby samobójcze no i niechęć kościoła do przyznania się, ze taki problem istnieje.

• Posiadam :)
  • Przeczytane w 2019