Bezcenny dar

Okładka książki Bezcenny dar Jim Stovall
Okładka książki Bezcenny dar
Jim Stovall Wydawnictwo: Replika Ekranizacje: Bezcenny dar (2006) literatura piękna
The Ultimate Gift
Ekranizacje:
Bezcenny dar (2006)
Tomasz Fortuna pieniądze szczęście testament

Mam mieszane uczucia.
Książka bardzo mądra, zawiera bardzo głębokie orzemyslenia na temat życia ale napisana jest zby prostym i blachy językiem. Czytając te książkę czulam jakbym czylala streszczenie książki a nie książkę. Wszystko jest tak bardzo spłycone, ściśnięte. Kazdykar jest opisany na zaledwie 3g4 stronach. Wydawałoby się że książka jest bardzo zastanawiająca ale czyta się jaznyt szybko. Również przemiana bohatera jest jakaś zbyt prosta.

Mam mieszane uczucia.

Na początek dodam, że do przeczytania tej książki zmusiła mnie Olimpiada z polskiego, na której była to lektura obowiązująca. Sam jej opis bardzo mnie urzekł, kocham takie psychologiczne pozycje i otwierając tą książkę miałam poczucie, że będzie to wspaniałe dzieło. Czy się myliłam? Na to pytanie można odpowiedzieć dwuznacznie. Sama treść, fabuła były bardzo poruszające i refleksyjne. Jest to wartościowa lektura - to na pewno. Dary ukazane w niej, to najważniejsze rzeczy w życiu człowieka i po przeczytaniu książki można się dłużej zastanowić nad jej treścią, zadać sobie pytanie: "Czy ja aby na pewno czerpię życie pełnymi garściami"?Być może ktoś po przeczytaniu zmieni lekko swój światopogląd. Bardzo urzekły mnie też cytaty, które pojawiały się na początku każdego rozdziału. A więc zamysł, fabuła - bez dwóch zdań 10/10. Więc w czym leży problem? Cała akcja była bardzo monotonna. Spodziewałam się czegoś bardziej wciągającego, a tu ten sam obraz w każdym rozdziale. Chłopak przychodzi do biura, ogląda film, robi zadanie, wraca do biura i o nim mówi. Po dłuższym czytaniu zaczęłam się lekko nudzić. A szkoda, bo naprawdę ta książka miała potencjał, aby być taką o jakiej myślałam na początku przed jej przeczytaniem: "wspaniałym dziełem".
Aczkolwiek, polecam, jeśli ktoś szuka książki o głębokiej treści to ta może sprostać tym oczekiwaniom :)

Zamysł historii może był w porządku lecz jej wykonanie nie do końca do mnie trafiło. Spodziewałam się bardziej nietypowej i ekscytującej lektury lecz dostałam monotonną i niczym nie zdumiewającą książkę. Możliwe że byłam źle nastawiona do właśnie tej pozycji, lecz starałam się nie być tak bardzo krytyczna wobec niej. Osobowość bohaterów nie była jednoznacznie wyjaśniona a cała przemiana Jasona dzieje się za szybko i jest dosyć oczywista. Być może nie odpowiadało mi tłumaczenie bądź sam styl pisania autora, lecz uważam ze każda osoba w książce wypowiadała się dokładnie tak samo. Hamilton oraz Red brzmiały jak jedna i ta sama osoba, co nie było plusem. Inny wątek rozstrzygany w tej książce, który uważam za ciekawie poprowadzony, to sposób radzenia sobie ze śmiercią bliskich . Kiedy Hamilton pomimo że jeszcze nie pogodził się z nagłą śmiercią przyjaciela, stara się widzieć w tym pozytywy oraz dobrze wspominać chwile spędzone właśnie z nim.
Choć męczyłam się podczas czytania to brnęłam przez nią z niesamowitą prędkością.

Książka bardzo fajna, ciekawa. Niesamowita przemiana młodego Jasona w ciągu jednego roku. Ja podziwiam zarówno Jasona jak przeszedł tą przemianą, ale podziwiam również przyjaźń pana Reda i Pana Hamiltona. Ich więzi przyjaźni są niesamowite pan Hamilton jeszcze po śmierci przyjaciela w pomagał mu w jego zamiarach Dużo można było wynieść po po przeczytaniu tej książki jeśli tylko dobrze się ją zrozumie. Osobiście dużo wyniosłam po przeczytaniu tej książki i uważam że zarówno młodzież jak i dorośli powinni przeczytać tą książkę. Polecam.

Książka wspaniała, mądra, wzruszająca. Ma niecałe 200 stron przez co płynie sie czytając ją. Chłonie się rozdział za rozdziałem. Daje dużo do myślenia, po przeczytaniu jej możemy nawet inaczej wszystko spostrzegać i razem z Jasonem nauczyć sie tych wszystkich darów. W życiu nie najważniejsze są pieniądze, bogactwo, sława i to pokazuje ta książka.

Na początku byłam pewna, że ta powieść nie jest w moim stylu i dlatego też jej nie przeczytam, ale jak widać wciągnęła mnie do pierwszych stron.
Wspaniała, mądra i wzruszająca książka.
Nie zostanie w mojej pamięci na dłużej, ale skłania do refleksji.
Po opisie trochę mylnie sądziłam, że Emily będzie tu ważną postacią, a tak się nie stało. Oczywiście to niczego nie zmienia jeśli chodzi o moją opinię.
Generalnie do przeczytania w jeden wieczór i do przemyślenia w jedną noc!
Polecam gorąco💪💗

Wspaniała, mądra i wzruszająca książka.
Nie zostanie w mojej pamięci na dłużej, ale skłania do refleksji.

Młody Jason otrzymuje od swojego stryjecznego dziadka szereg instrukcji, które mają doprowadzić do tego, że egoistyczny i arogancki chłopak przemyśli swoje życie i pojmie, co w nim naprawdę najważniejsze. Pomagają mu w tym nowi przyjaciele, między innymi siedmioletnia Emily, z niezwykłą pogodą ducha zmagającą się z ciężką chorobą. Jeżeli Jasonowi uda się wykonać wszystkie zadania, na końcu drogi czeka na niego bezcenny dar.

"Bezcenny dar" to historia młodego chłopaka, Jasona, który od swojego stryjecznego dziadka, Reda,dostaje w spadku bezcenny dar. Jednak aby go otworzyć musi wykonać szereg zadań, a nadzór nad cały przedsięwzięciem sprawuje prawnik i przyjaciel dziadka. Czym jest ten bezcenny dar i jakie wyzwania postawił przed młodym chłopakiem Red? Te odpowiedzi znajdziecie na kartkach książki 😊

Osobiście mam z nią problem, bo historia owszem jest dająca do myślenia, niesie ze sobą przesłanie. Szybko się to czyta, bo książka jest krótka. Jednak według mnie można było bardziej rozwinąć fabułę, ta książka spokojnie mogłaby być dłuższa i przesłanie z niej płynące na tym by nie straciło. Chciałabym się więcej dowiedzieć o przeminie głównego bohatera, poznać emocje jakie mu towarzyszył trochę tego za mało. Mam najzwyczajniej w świecie niedosyt. Poza tym styl w jakim została napisana nie zachwyca, można to porównać do opowiadania ze szkolnego podręcznika.
Jest to prosta historia z morałem dlatego warto po nią sięgnąć, by przypomnieć sobie co w życiu jest najważniejsze.

Nachalne, naiwne, bez żadnej wartości literackiej.

Nachalne, naiwne, bez żadnej wartości literackiej.

Red Stevens, siedemdziesięciokilkuletni przyjaciel i współpracownik Hamiltona, umiera, pozostawiając po sobie ogromny spadek. Liczna rodzina mężczyzny pojawia się w celu jego odziedziczenia. Każdy z jej członków odziedziczył po mężczyźnie coś materialnego, jednak nic z tego typu rzeczy nie czekało na młodego Jasona, egoistycznego absolwenta koledżu. Stryjeczny dziadek jednak nie tylko pomyślał o chłopaku, lecz także dał mu szansę na przeżycie czegoś, czego ten nigdy nie doświadczył.

Książkę pióra Jima Stovalla udało mi się wygrzebać w osiedlowej bibliotece. Kiedy wybieram coś do czytania, musi mieć to estetyczną okładkę i zachęcający opis z tyłu. Ta pozycja posiadała obie cechy, wobec czego uznałam to za zaproszenie do jej przeczytania.

Wspomniany już na początku posta stryjeczny dziadek chciałby, aby Jason zmienił swoje postępowanie, chłopak bowiem, korzystając z ciężko zarobionych pieniędzy krewnego, stawiał siebie na pierwszym miejscu i nie liczył się z potrzebami innych. Red przed śmiercią zaplanował dla niego szereg instrukcji nagranych w formie video. Jason ma się do nich stosować przez cały rok, a jeśli dobrze wypełni każde zadanie, czekać będzie na niego nagroda.

Podczas czytania obserwujemy przemianę Jasona z nastawionego na pieniądze chłopaka w pomocnego i życzliwego człowieka. Okazuje się, że życie wcale nie jest takie proste, kiedy nie wkłada się w nie pracy z jednoczesnym zachowaniem zdrowego rozsądku. Podczas oglądania nagrań video Red Stevens wspomniał, że to wszystko, co osiągnął w życiu, to efekt ciężkiej pracy i walki z przeciwnościami losu (jak np. głód czy Wielki Kryzys). Tak samo Jason dowiaduje się o wartości pracy, przyjaźni, rodziny, miłości etc.

Książka została podzielona na piętnaście rozdziałów: dwanaście dotyczy pracy nad sobą Jasona, a pozostałe - świata materialnego. Niespotykanym dotąd zabiegiem było dla mnie nagranie przez Reda Stevensa krótkich filmików instruktażowych, zwłaszcza że zostały one udokumentowane przed śmiercią meżczyzny. Czyżby przewidział swoją nadchodzącą śmierć? Co więcej, rozdziały tak naprawdę były pisane w bardzo podobny sposób: spotkanie z Jasonem w biurze, odsłuchanie nagrania z instrukcjami, wypełnienie zadania, zdanie relacji z jego przebiegu. Po siedmiu rozdziałach w tym stylu można zacząć odczuwać znudzenie formą powieści i przewidzieć, jak rozpoczynać lub kończyć się będą kolejne części książki.

Podsumowując, pozycja Jima Stovalla pobudza do reflekcji nad własnym życiem i zachowaniem równowagi między pracą a odpoczynkiem, jednak jej jednostajność może trochę nużyć. Nie uznaję jednak tej książki za złą, skoro większość mojej opinii jest pozytywna.

Recenzja pochodzi z bloga: Łódzka Jotka - recenzje

• 2015