Powrót Temudżeinów

Okładka książki Powrót Temudżeinów John Flanagan
Okładka książki Powrót Temudżeinów
John Flanagan Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Drużyna (tom 8) fantasy, science fiction
Drużyna (tom 8)
Return of the Temujai
Jaguar
2019-10-16
2019-10-16
Małgorzata Kaczarowska
fantastyka drużyna Flanagan young adult

Julita

To tylko świadczy o tym jak ta książka jest słaba skoro popłakałaś się z takiego powodu xd.

Julita

Jak każda część drużyny, jest ona nowa i nie ciągnie się jak w niektórych dłuższych seriach. Opisane jest to oczywiście bardzo dobrze, jak wszystkie książki Flanagana w podobnym stylu do Zwiadowców, co mi się podoba i jako że jest to przedostatni tom Drużyny (tak bowiem to wynika poprzez 11 część zwiadowców, ale nie sprawdzałem tego dokładniej) spróbuję z całych sił znaleźć 9 tom tak, aby trafił na moje półki.

Cudowna. Pełna akcji i moich ulubionych bohaterów. Kocham i popłakałam się na koniec. Wspaniała.

W tej części Flanagan się trochę powtarza. zaczyna to przypominać ,,Zwiadowców,, . Nadal najlepszą taktyką na wroga jest rozstawienie po obu stronach ,,Zadymiarzy,, a jak ktoś jest w niebezpieczeństwie, to Kluf ratuje całą sytuację, a jak nie Kluf to Lydia/Hal (nadal większość żeczy działa się w OSTATNIM MOMENCIE) Jednak mimo wszystko ta książka zaplusowała u mnie, bo bardzo lubię wątki z Temudżeinami.
Podobało mi się też to jak zrobiono postać sha,shana i innych temudżeinów. Cenię równierz to, że tym razem ,,czapla,, nie była niezniszczalna jak to było w innych częściach.

Początek ciężko, ale potem nie mogłam się oderwać. Super, że autor zastosował nieprzewidywalne rozwiązania. Trochę mało śmiechu w porównaniu z poprzednimi częściami, ale warto przeczytać.

W moim odczuciu jest to najsłabszy tom serii ,,Drużyna" od czasów ,,Najeźdźców". Pierwsza połowa historii (pobyt ,,Czapli" w Forcie Ragnak i przeprawa przez Lodową Rzekę) była w moim odczuciu nieco przydługa i nudnawa, wskutek czego nie czytało mi się jej aż tak przyjemnie, jak wcześniejszych historii. Po dotarciu do obozowiska Temudżeinów robi się już nieco ciekawiej, ale i tak zostają niestety powielone pewne schematy zastosowane już przez Flanagana, jak np. szaleńcza przeprawa leśną bystrzyną, przypominająca do złudzenia sceny z ,,Pościgu". Dodatkowo brakowało mi w tym tomie barwnych dialogów między postaciami i innych elementów humorystycznych, które były olbrzymim atutem pozostałych tomów z tej serii.
Żeby nie było - dostrzegam także niewątpliwe zalety tej historii, jak np. emocjonujące sceny związane ze schwytaniem wroga i opuszczeniem jeziora, niejednoznaczne postacie antagonistów czy rozwiązanie głównego konfliktu na drodze pokojowej. Książka oczywiście nie jest jakaś zła lub tandetna, ale według mnie wypada trochę blado w porównaniu ze swoimi poprzedniczkami. Co nie zmienia faktu, że nadal bardzo lubię całą serię przygód niezastąpionej drużyny ,,Czapli" i po ,,Morską pogoń" też na pewno kiedyś sięgnę. ; )

Wyborna

Wyborna

Przeczytałem to jakiś czas temu, ale nadal pamiętam fabułę i to jak napisano ten tytuł doskonale. Z przykrością przyznaję, ale po prostu to ciągle to samo. W sensie dobry klimat, fabuła i jak zwykle u Flangana wciągający opis walk. Ale jednak nic odkrywczego. Nie potrafię powiedzieć za dużo ale... To po prostu kolejny dobry tekst na umilenie czasu, ale nic więcej. Czuję, że albo ja już tego nie czuję, albo nie ma już w tych książkach tego czegoś.

w sumie przecietna, jednotomowe historie niczym fillery sa proste banalane, bez szczegolnych zwrotow akcji itp. niby spoko ale tak przewidywalna ze hej.

Załoga ,,Czapli’’ przebywa w rodzinnej Skandii, ale nad ich zazwyczaj spokojną ojczyzną zbierają się ciemne chmury. Temudżeini, okrutni wojownicy z dalekiego Wschodu, nie zrezygnowali ze swoich straszliwych planów ataku na Skandię. Teraz właśnie postanowili wyruszyć na wyprawę i podbić ów kraj. Hal wraz ze swoją załogą stają do walki. Na pokładzie „Czapli” muszą pokonać zdradziecką lodowatą rzekę aby powstrzymać wroga – bez względu na cenę.
Co tym razem wymyśli Hal ? Czy drużyna "Czapli" dotrwa do końca ? przyjaciele i wrogowie , walki i genialne pomysły tylko w książkach autorstwa John Flanagana . serdecznie polecam wszystkie książki tego autora .

• John Flanagan

John Flanagan Powrót Temudżeinów Zobacz więcej