Charles Bukowski: Locked in the Arms of a Crazy Life

Okładka książki Charles Bukowski: Locked in the Arms of a Crazy Life Howard Sounes
Okładka książki Charles Bukowski: Locked in the Arms of a Crazy Life
Howard Sounes Wydawnictwo: Groves Atlantic biografia, autobiografia, pamiętnik
Groves Atlantic
2000-06-22
2000-06-22
bukowski

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Z pewnością poleciłabym tę książkę komuś, kto dopiero zaczyna poznawać świat Bukowskiego i jego wiedza o nim ogranicza się do kilku klisz (pijak, dziwkarz, awanturnik). Komuś, kto dość dobrze zna twórczość Buka, biografia Sounesa raczej nie wywróci świata do góry nogami, ale i w tym wypadku warto ją przeczytać, bo biograf zgromadził ogromną ilość informacji (skrupulatnie podając ich źródła),a zebrane przez niego relacje najbliższych Bukowskiemu osób są cennym dopełnieniem obrazu pisarza. Tym, co rozczarowuje w książce Sounesa, jest nieuporządkowana forma – choć kolejne rozdziały układają się w opowieść, w ich obrębie scenki, motywy i obrazy są podane dość losowo i brak między nimi płynnych przejść, przez co całość przypomina niezbyt dokładnie zredagowany zbiór notatek.

Przede wszystkim świetna pozycja dla fanów Charlesa Bukowskiego oraz badaczy twórczości, gdyż znajdziemy w niej właściwie wszystkie najistotniejsze informacje dotyczące pisarza oraz obfitą bazę bibliograficzną. Prócz tego, książka napisana jest barwnym, niekiedy humorystycznym stylem, więc jej czytanie stanowi ciekawą rozrywkę. Pisząc o biografii Bukowskiego, autor powołuje się na klucze biograficzne w dziełach, relacje osób powiązanych z pisarzem, mnogość artykułów prasowych, a nawet filmy. Bukowski znany jest ze swego hulaszczego sposobu życia, nadmiernych ciągot do alkoholu i romansów z kobietami, jednakże niewiele mówi się o jego trudnym dzieciństwie, które w dużej mierze wpłynęło na postrzeganie przez niego rzeczywistości. "W ramionach szalonego życia" to książka biograficzna, którą czyta się jak najlepszą beletrystykę. Polecam.

Wiela demistyfikacja i jedna z najbardziej frapujących biografii ostatnich lat. Howard Sounes przyjrzał się otoczonemu mitem życiu największego outsidera w historii literatury amerykańskiej (może zresztą całej literatury światowej).
Dla większości czytelników Charles Bukowski to picie na umór i nieustanne tango ze zniszczonymi tanimi prostytutkami opiewane przez pisarza w setkach opowiadań i kilku cieszących się kultową sławą powieściach, ze słynnymi „Kobietami” na czele. Sounes rozprawia się z tą punkową – No future – legendą. Bukowski w jego (sprawiającym wrażenie obiektywnego i udokumentowanego) ujęciu to raczej postać tragiczna – odrzucony przez rodziców (ale i sam odrzucający ich monotonną, zimną, przepełnioną codzienną brutalnością egzystencję) samotnik, człowiek kochający życie, ale przez swój nonkonformizm przez to życie odrzucony. Alkohol i tzw. upadłe kobiety nie były jego wyborem, a raczej jedynymi przyjaciółmi, jacy chcieli jego towarzystwa. Sounes rozprawia się też z otaczającym Bukowskiego mitem największego jebaki. Według dziennikarz pisarz stworzył go przez przypadek, zauważając, jakie wrażenie robią jego opowiadające o życiu dla ulicy opowiadania. Ten mit miał skryć jego nieśmiałość i – co wydaje się wręcz nieprawdopodobne – brak doświadczeń w obcowaniu z kobietami. Sounes idzie zresztą dalej, sugerując biseksualizm lub wręcz głęboko skrywany homoseksualizm Bukowskiego. Być może właśnie to było zresztą przyczyną picia pisarza. Inna sprawa, że Sounes podważa także alkoholizm Buka. Według niego Hank po prostu lubił pić. Był klasycznym, wiecznie wstawionym pijakiem, ale nigdy nie miał stanów wskazujących na chorobę alkoholową. Jednak najbardziej czytelnik tej biografii będzie chyba zszokowany czymś innym. Charles Bukowski – ikona mężczyzn tęskniących za ostrym, pozbawionym mieszczańskich ograniczeń życiem, był do szpiku kości mieszczaninem. Pierwszą rzeczą, jaką robił po kolejnej wypłacie było… zapłacenie rachunków.
Szok? A może kolejny dowód na literacką wielkość i autokreacyjny talent Charlesa Bukowskiego.

To kolejna książka - prezent otrzymana od Brata Księgarza. Wydana 4 lata po śmierci Bukowskiego biografia jest ukazaniem pełnej relacji z wcale nie nudnego życia bohatera. Jeden z moich najulubieńszych gatunków literackich (zwłaszcza jeżeli dotyczy lubianych przeze mnie pisarzy) jest napisany przyjaznym językiem. Mnóstwo w książce opisów z konkretnych wydarzeń. Ogólników jest mało i to sprawia, że czyta się ją jak jedną z powieści Bukowskiego.
Biografia o której tutaj mowa, bogata jest w dość liczne wiersze, fragmenty powieści, dialogi, fotografie, a nawet szkice samego bohatera rozpoczynające każdy rozdział.
To wspaniała pozycja literacka, nie tylko dla wielbicieli Bukowskiego. Nigdy nie mogłem się przekonać do jego poezji, a nawet jego zapisów audio - rejestrowanych podczas publicznych odczytów. Były dla mnie zbyt przygnębiające - dodatkowo Bukowski, na każdym takim wieczorze poetyckim był z reguły pijany.
Myślałem wtedy: Takie jedno wielkie użalanie się nad sobą. I to ma być to jego pisarstwo?
Po przeczytaniu tej biografii zrozumiałem dokładnie skąd pochodziły i jakie miały przesłanie. Zaś powieści? (...) No cóż, nie wszystkie przeczytałem, ale to zmotywowało mnie do poszukiwań i opanowania całego dorobku pisarskiego Bukowskiego. Zacznę od ponownego obejrzenia filmu (po latach),którego scenariusz napisał sam Bukowski "Barfly" - "Ćma Barowa".
Mimo tego, że wydawnictwu Twój Styl nie zależało na pełnej korekcie książki (mnóstwo tutaj literówek),to duet Bukowski - Sou.... - SORRY!!! Sounes - Bukowski może liczyć na moje uznanie.

Biografia Sounesa jest taka jak twórczość Bukowskiego. Odlotowa, śmieszna i smutna. Prawdziwa. Po jej przeczytaniu jeszcze lepiej rozumiemy prozę i wiersze pisarza. Bukowski nie miał łatwego dzieciństwa, a później też było różnie. Książka brawurowo napisana ukazuje nam Bukowskiego w jego upokorzeniach, porażkach i ostatecznym sukcesie. Nie brakuje paradoksów: znienawidzony ojciec, który w dzieciństwie tyle razy krzywdził przyszłego pisarza, ratuje życie dorosłemu synowi już bo ma ubezpieczenie zdrowotne... Świetna scena w salonie samochodowym gdy zlekceważony przez sprzedawcę Bukowski oznajmia, że kupuje samochód za gotówkę. Biografię można czytać nie znając jego twórczości autora "Szmiry" i bez tego jest świetna zabawa, znakomita uczta. Jeszcze lepiej rozpoznać w książce jego twórczość, przypomnieć sobie Henry'ego Chinaskiego dobrego znajomego z kalifornijskich barów .

Czy aż dobra? Może po prostu niezła.
Dla mnie czegoś zabrakło.
Ocena naciągana, ze względu na wszystkie trudy jakie niesie za sobą popełnienie czyjejś biografii.

Czy aż dobra? Może po prostu niezła.
Dla mnie czegoś zabrakło.

Wydawnictwo (sic!) "Twojego Stylu" pod tytułem "Charles Bukowski. W ramionach szalonego życia.", która jest jedną z dwóch polskich książek o poecie znalazłam na tej samej półce bibliotecznej na której postawiono autorkę "Seksu w wielkim mieście". Szybko dołożyłam to do mojego stosu, który wypożyczałam, trochę nie wierząc, że to sobie tutaj od tak stoi, a ja sobie mogę to zabrać i trzymać w domu nawet dwa miesiące.

Howard Sounes odwalił kawał dobrej roboty. Mimo tego, że wziął się za książkę po śmierci bohatera bardzo skrupulatnie przyjrzał się jego twórczości, zweryfikował fakty, porozmawiał ze wszystkimi, którzy mieli cokolwiek do powiedzenia na temat życia, upodobań czy legendy Bukowskiego. Duże wrażenie robi dociekliwość, wręcz mikroskopijna precyzja z jaką autor badał otoczenie Charlesa. (ile samozaparcia trzeba mieć, żeby rozmawiać z ludźmi, którzy byli na wieczorkach poetyckich? wierzę, że bardzo dużo, szczególnie, jeżeli wydarzenie miało miejsce parenaście lat wstecz). Wszystko tam jest bardzo poukładane, pojawiają się nie tylko wypowiedzi, ale zdarzenia podpierane fragmentami opowiadań lub wierszy. Jedno mnie tylko zastanawia - czy to tłumaczenie, czy Sounes podszedł do tego tematu tak bardzo wyrobniczo, że zabrakło miejsca na luz i swobodę? Mam wrażenie, że każdy akapit odmierzono wcześniej od linijki, żeby zgadzał się co do milimetra, bo inaczej raus.

7/10 - jak na mój gust autor trochę za mało pił i za mało dupczył

po wszystkich przeczytanych książkach bukowskiego (j. polskim) to traktuje jako dopełnienie całości.

Bardzo rzetelna biografia. Książka wydana ponad 20 lat temu, także na próżno szukać tutaj cenzury spod sztandaru Poprawności Politycznej. Rzecz jasna, uważam to za duży plus.

Sounes podołał. Czyta się wyśmienicie.

Sounes podołał. Czyta się wyśmienicie.

• Do kupienia
  • Biografie