Ołowiany żołnierzyk

bajki
Brimar Publishing Inc.
1993-01-01
1993-01-01

Kaleka wzdycha do artystki, zazdrosny diabeł wyskakuje z pudełka i rzuca amanta w świat na próbę charakteru i uczcić. Poddaje się on ufnie losowi, nie tracąc hartu ducha, a ścieżki prowadzą go z powrotem do domu. Wściekły diabeł zabija go i kiedy wydaje się, że wszystko było na marne, kończąc żywot zostaje wynagrodzony, kochankowie jednoczą się na łożu śmierci.

Nigdy nie rozumiałam, dlaczego baletnica też musi umrzeć, bo przecież nigdy się nie poznali. Może łatwo jest kochać tylko to, co nie poznane i co umierające.

A może żołnierzyk miał agonalne majaki, a tancereczka z chorobliwie zazdrosnym diabłem żyli sobie dalej swoje małe patologiczne życie w zamkniętym pudełku.

A może chodzi o to, że jeśli czegoś pragniesz i po to nie sięgniesz, porwie cię życie, a na łożu śmierci i tak cię dopadnie – poczucie winy. I niebo, gdzie śni się zwycięstwo w tej jedynej istotnej walce o sens życia.

A może to po prostu tacy Romeo i Julia. (bleee)

Nigdy nie...

Kolejna z bajek Andersena którą czytałam w dzieciństwie i do tej pory dobrze ją wspominam. Jest to historia o ołowianym żołnierzyku, który miał pecha urodzić się pot "szczęśliwą" gwiazdą gdyż do jego stworzenia zabrakło ołowiu i tak został bez jednej nogi. Baśń Andersena jest pełna wiary i przygód małego żołnierza od wypadnięcia z okna aż do połknięcia przez rybę, jednak w końcu udało mu się wrócić do wybranki swego serca w glorii i chwale. Bajka smutna choć dobra do czytania dzieciom.

Niezapomniana wzruszająca bajeczka czytana w pacholim wieku. Łzy cisną się same do oczu. Kanon literatury dziecięcej.

Przepiękna bajka z dzieciństwa, którą postanowiłam sobie przypomnieć. Wspaniała, pełna przygód, ale też podkreślająca, że każdemu warto dać szansę. Nie każdy kto jest w jakiś sposób niepełnosprawny nie jest warty poznania. Wszyscy są. Jak Ci wielcy bajko pisarze umieli spojrzeć na świat ... Bajki aktualne do teraz. POLECAM !!!

Oooooo, jeden z moich ulubionych utworów Hansa Christiana Andersena. Jako dziecko czytałam ją prawie codziennie. :)

Kolejna piękna i wzruszająca baśń Andersena.

Klasyka.

Kolejna piękna i wzruszająca baśń Andersena.

Klasyka.

Wspaniała opowieść o sile wielkiej i prawdziwej miłości... Hans Christian Andersen opowiedział historię pewnego ołowianego żołnierzyka, który miał jedną nogę, gdyż zabrakło dla niego ołowiu...

Żołnierzyk nie przejął się tym i ciągle wpatrywał się w tancerkę... Lecz los ich rozdzielił, gdyż żołnierzyk został wysłany na "tułaczkę"... Najpierw wypadł przez okno, potem został zabrany przez uliczników, wrzucony do łódki w rynsztoku, połknięty przez rybę, by koniec końców wrócić, by nadal móc znów patrzeć w tancerkę...

Dzięki swojemu uporowi i wielkiej determinacji wrócił do swojej tancerki, a ta wynagrodziła odwzajemnieniem uczucia, które było silniejsze niż unicestwienie...

Jest to bardzo piękna historia... I warto się od tych zabawek nauczyć, jak kochać... Polecam...

Pewnego dnia mały lecz niezwykle odważny żołnierzyk wypadł z okna i tak właśnie rozpoczęła się jego przygoda.
Dzieciaki na pewno zechcą dowiedzieć się co też mu się przydarzyło, więc zapraszam do lektury :)

Smutna bajka, ale jak otwiera oczy wyobraźni !!

Smutna bajka, ale jak otwiera oczy wyobraźni !!

Fajna baśń, ale zakończenie nie do końca mi przypasowało.

Fajna baśń, ale zakończenie nie do końca mi przypasowało.

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa
  • Książki z dzieciństwa
  • Bajki
  • Klasyka
  • Dziecięce/młodzieżowe

Dodaj cytat z książki Ołowiany żołnierzyk