Lubimyczytać.pl to:

cesarz, obłuda, baśnie Andersena
typ
papier
Arek
6.54 (355 ocen i 8 opinii)

Opis książki

Cykl najbardziej znanych bajek Hansa Christiana Andersena. Bajeczne ilustracje Alicji Kobryń - Zajonc. W serii dostępne również: Dzikie łabędzie, Królowa śniegu, Świniopas, Latający kufer, Brzydkie kaczątko, Calineczka.

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Danway | 2012-01-07
Przeczytana: 1990 rok

Niesamowita baśń z wielkim morałem... Tym razem Hans Christian Andersen piszę bezpośrednio o ludziach... O tym jacy są i potrafią być i w jak łatwy sposób dają się oszukać...

Historia opowiada o pewnym strojnym cesarzu i o dwóch oszustach, którzy obiecali za duże pieniądze uszyć tak piękną szatę, że nikt nie będzie mógł jej zobaczyć, jeśli na to nie zasługiwał... I tutaj wychodzą najgorsze cechy ludzi... Zakłamanie, służalczość, utrzymanie się u władzy... Na szczęście są na świecie jeszcze dzieci, którzy tego nie znają i tylko one mówią o świecie takim jakim on jest naprawdę... I tylko dziecko potrafiło krzyknąć: "Król jest nagi..."

Warto przeczytać tę baśń by się dowiedzieć jacy naprawdę potrafimy być jako ludzie... I niestety nie są to nasze najlepsze cechy i może przez takie baśnie uda się nam je wyplenić... Polecam...

Książkowo | 2012-02-26
Przeczytana: 1991 rok

Chociaż jest to baśń dla dzieci doskonale w swojej treści odnosi się ona do wielu zachowań często spotykanych w dzisiejszym świecie.

Ludzie żyjący dziś, w XXI wieku, coraz bardziej ochoczo tworzą sobie takie wyimaginowane szaty, które tkają dzień po dniu z półprawd i niedomówień starając się w nie wierzyć...

Przychodzi jednak moment, w którym zdajemy sobie sprawę, iż szata, którą sobie stworzyliśmy zaczyna nas uwierać w ten czy inny sposób i ogromną sztuką jest się wtedy z niej uwolnić.

Jeśli natomiast chodzi o tę baśń samą w sobie to jest ona dosyć popularna i w związku z tym z biegiem czasu została ona przedstawiona w wielu różnych wersjach.

Najbardziej ulubiona z ulubionych - książeczka z dzieciństwa. Baśnie inne niż najbardziej znane, baśnie z różnych stron świata. Nie będę zagłębiać się w wartości, które niosą baśnie. Gdy byłam mała, po prostu lubiłam je czytać, potem pokochałam słuchowiska radiowe dla dzieci. A to wszystko dzięki baśniom i dzięki rodzicom, którzy kupowali książeczki....
Książkę posiadam, trzymam ją na strychu.
Postanowiłam dodać do swojej biblioteczki na LC książki ze swojej półki z dzieciństwa. Niby dawno, niby już wiek nie ten do bajek, ale są to naprawdę dobre książki, które nas skłoniły do pokochania czytania. Teraz - rozkochują w sobie najmłodsze pokolenie.

Arek | 2010-12-31
Przeczytana: 10 lipca 2010

Pycha jest niczym, jest pusta, przezroczysta. Tak jak szaty których nie ma.

Kinga | 2011-08-12
Przeczytana: 2004 rok

W dzieciństwie bardzo lubiłam baśnie Andersena ;)
Nie były długie, lecz krótkie i bardzo ciekawe ;)
Naprawdę warto je przeczytac ;)

Jedna z pierwszych książek, które wypożyczyłam w szkolnej bibliotece.

kropeczkawiki | 2013-07-30

Śmieszna bajka:)polecam ją dla dzieci:)

Asia | 2013-03-17

Podobało mi się, śmieszne. :)

Anja | 2014-04-16

Kalendarium literackie
  • Sven Hassel
    97. rocznica
    urodzin
    Porta głosi teorię, że lądują one w obozie koncentracyjnym dla wszy, w którym naukowcy próbują wyhodować specjalną aryjską wesz, dość inteligentną, by podnieść przednią nóżkę w nazistowskim pozdrowieniu, gdyby przypadkiem przechodził tam Adolf
  • Antoni Libera
    65. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Katarzyna Rygiel
    39. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    94. rocznica
  • Jerzy Andrzejewski
    31. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    25. rocznica
    śmierci
    Śniło mi się tej nocy, że znowu byłam w Manderley.
  • Jonasz Kofta
    26. rocznica
    Żeby coś się zdarzyło Żeby mogło się zdarzyć I zjawiła się miłość Trzeba marzyć
  • James Graham Ballard
    5. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcji i możliwych do wyobrażenia alternatyw. Można go porównać do naukowca, który (...) natrafia nagle na nie zbadany teren czy temat. Może jedynie wysuwać rozmaite hipotezy i konfrontować je z faktami.
  • Ladislav Klíma
    86. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • George Gordon Byron
    190. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Tadeusz Rittner
    93. rocznica