Okładka książki Nowe szaty cesarza

cesarz, obłuda, baśnie Andersena
typ
papier
Arek
6,55 (370 ocen i 8 opinii)

Opis książki

Cykl najbardziej znanych bajek Hansa Christiana Andersena. Bajeczne ilustracje Alicji Kobryń - Zajonc. W serii dostępne również: Dzikie łabędzie, Królowa śniegu, Świniopas, Latający kufer, Brzydkie kaczątko, Calineczka.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Danway | 2012-01-07
Przeczytana: 1990 rok

Niesamowita baśń z wielkim morałem... Tym razem Hans Christian Andersen piszę bezpośrednio o ludziach... O tym jacy są i potrafią być i w jak łatwy sposób dają się oszukać...

Historia opowiada o pewnym strojnym cesarzu i o dwóch oszustach, którzy obiecali za duże pieniądze uszyć tak piękną szatę, że nikt nie będzie mógł jej zobaczyć, jeśli na to nie zasługiwał... I tutaj wychodzą najgorsze cechy ludzi... Zakłamanie, służalczość, utrzymanie się u władzy... Na szczęście są na świecie jeszcze dzieci, którzy tego nie znają i tylko one mówią o świecie takim jakim on jest naprawdę... I tylko dziecko potrafiło krzyknąć: "Król jest nagi..."

Warto przeczytać tę baśń by się dowiedzieć jacy naprawdę potrafimy być jako ludzie... I niestety nie są to nasze najlepsze cechy i może przez takie baśnie uda się nam je wyplenić... Polecam...

Książkowo | 2012-02-26
Przeczytana: 1991 rok

Chociaż jest to baśń dla dzieci doskonale w swojej treści odnosi się ona do wielu zachowań często spotykanych w dzisiejszym świecie.

Ludzie żyjący dziś, w XXI wieku, coraz bardziej ochoczo tworzą sobie takie wyimaginowane szaty, które tkają dzień po dniu z półprawd i niedomówień starając się w nie wierzyć...

Przychodzi jednak moment, w którym zdajemy sobie sprawę, iż szata, którą sobie stworzyliśmy zaczyna nas uwierać w ten czy inny sposób i ogromną sztuką jest się wtedy z niej uwolnić.

Jeśli natomiast chodzi o tę baśń samą w sobie to jest ona dosyć popularna i w związku z tym z biegiem czasu została ona przedstawiona w wielu różnych wersjach.

Arek | 2010-12-31
Przeczytana: 10 lipca 2010

Pycha jest niczym, jest pusta, przezroczysta. Tak jak szaty których nie ma.

Najbardziej ulubiona z ulubionych - książeczka z dzieciństwa. Baśnie inne niż najbardziej znane, baśnie z różnych stron świata. Nie będę zagłębiać się w wartości, które niosą baśnie. Gdy byłam mała, po prostu lubiłam je czytać, potem pokochałam słuchowiska radiowe dla dzieci. A to wszystko dzięki baśniom i dzięki rodzicom, którzy kupowali książeczki....
Książkę posiadam, trzymam ją na strychu.
Postanowiłam dodać do swojej biblioteczki na LC książki ze swojej półki z dzieciństwa. Niby dawno, niby już wiek nie ten do bajek, ale są to naprawdę dobre książki, które nas skłoniły do pokochania czytania. Teraz - rozkochują w sobie najmłodsze pokolenie.

Kinga | 2011-08-12
Przeczytana: 2004 rok

W dzieciństwie bardzo lubiłam baśnie Andersena ;)
Nie były długie, lecz krótkie i bardzo ciekawe ;)
Naprawdę warto je przeczytac ;)

Jedna z pierwszych książek, które wypożyczyłam w szkolnej bibliotece.

kropeczkawiki | 2013-07-30

Śmieszna bajka:)polecam ją dla dzieci:)

Asia | 2013-03-17

Podobało mi się, śmieszne. :)

Karmel | 2014-09-27

Kalendarium literackie
  • David Weber
    62. rocznica
    urodzin
    Życie byłoby znacznie przyjemniejsze, gdyby tak powywieszać wszystkich polityków
  • Stephen R. Covey
    82. rocznica
    urodzin
    Przyjacielu, kochać to czasownik. Miłość, uczucie, to owoc tego czasownika. Zatem kochaj ją. Służ jej. Poświęcaj się. Współczuj. Doceniaj. Utwierdzaj ją. Czy jesteś gotów to robić?
  • Wieniedikt Jerofiejew
    76. rocznica
    urodzin
    - O-o-o-o! Niezrównoważenie psychiczne to moje marzenie! - i ośmielę się na szczerość - w marzeniach jestem wariatem! O, nie wiecie, panowie, co to takiego bezsenność marzeń... i stan zapalny marzeń przy bezsenności...
  • Ted Dekker
    52. rocznica
    urodzin
    Trzeba samemu mieć obsesję, żeby rozpoznać ją u drugiego człowieka.
  • Fernando Vallejo
    72. rocznica
    urodzin
    Przestałem być jednym i jesteśmy dwoma: jednym nierozłącznym w dwóch różnych osobach. To jest moja nowa teologia Dwójcy, przeciwstawiona teologii Trójcy: dwie osoby, które potrzebują siebie nawzajem do miłości; przy trzech już zaczyna się orgia
  • Jun'ichi Watanabe
    81. rocznica
    -Chcę być lekarzem.
    Ginko za bardzo się wstydziła,żeby to powiedzieć głośno,gdy się uczyła u Yorikuniego,lecz teraz przyszło jej to bez trudu.
    Po części dlatego,że nabrała odwagi,po części-bo czasy się zmieniły na tyle,że kobieta mogła mieć ambicje,nie narażając się na pogardę.
  • Szymon Szymonowic
    456. rocznica
  • Emma Donoghue
    45. rocznica
    urodzin
    Jak o czymś myślimy, nadajemy temu moc
  • Natalka Babina
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzie rodzą się nie po to, żeby im było dobrze. W najlepszym wypadku przychodzą na ten świat po to, żeby dobrze było komu innemu.
  • Anatol Stern
    115. rocznica
  • Jerzy Kukuczka
    25. rocznica
    śmierci
    Widziałem w górach ludzi, którzy nigdy nie chodzą do kościoła. A tam się modlili.

Znajdź nas na Facebooku