Chłopiec z ulicy Wschodniej

Szara Godzina
2019-02-04
2019-02-04
9788366201194

Możliwe, że podczas lektury tej książki coś mi umknęło. Ale nie sądzę. Nie jest to aż tak skomplikowana proza.

Nie wiem, co konkretnie autorka chciała przekazać. Prawdopodobnie coś o niepoddawaniu się przeciwnościom losu, walce o spełnienie marzeń i że nie dzieciństwo świadczy o dorosłym. Jednakowoż coś tu nie pykło.

Realizm magiczny na ulicach Łodzi byłam w stanie zaakceptować. Jednak myśl przewodnią, sprowadzającą się do: bądź dobry - anioł ci pomoże, już nie.
Serio niebiańskie interwencje miały uwiarygodnić tę historię?

Realizm magiczny na ulicach Łodzi byłam w stanie...

W życiu warto marzyć, niezależnie od wszystkiego!

Znam już kilka powieści Pani Ani Stryjewskiej i każda z nich była wyjątkową książkową podróżą. Nie inaczej było również w przypadku tej książki, w której Autorka opisuje niełatwą historię...

Tytułowy chłopiec z ulicy Wschodniej to Gabryś, którego życie śledzimy na bardzo różnych etapach w kilku przestrzeniach czasowych. Nieśmiałe dziecko nigdy nie miało łatwo, od zawsze wychowywane w podejrzanej dzielnicy z ojcem alkoholikiem i przemocowcem i uzależnioną od niego matką. Ojciec to oprawca i osoba, której Gabryś się boi. Inaczej jest jednak z mamą, która jest dla chłopca całym światem, kocha ją nad życie i marzy o wspólnych podróżach. Czy dorosłe życie podobnie doświadczy bohatera? Czy jako dorosły człowiek będzie zadowolony z miejsca, w którym się znalazł?

"Chłopiec z ulicy Wschodniej" to obraz życia dziecka od najmłodszych lat doświadczanego przez życie. To prawda, że dzieciństwo determinuje to, kim później jesteśmy, ale czy pomimo trudnych chwil jest szansa na szczęście? Czy warto pomimo wszystko wierzyć w marzenia i cuda? Anna Stryjewska daje Czytelnikowi odpowiedź na te pytania, jednocześnie nie pisząc niczego wprost.

Książka nie jest długa i przeczytałam ją dość szybko, ale to lektura, która na długo pozostaje w pamięci. Powieść niełatwa, często bolesna, ale jednocześnie zmuszająca do refleksji i dająca nadzieję. Opowieść o życiu takim, jakim jest naprawdę — z dobrymi i złymi momentami, wśród ludzi, których kochamy i nie chcemy stracić, ale również wśród takich, o których chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć, a nie zawsze się da.

Przemoc domowa to nigdy nie jest łatwy temat, szczególnie jeśli dotyczy tych najbardziej bezbronnych, czyli dzieci... Anna Stryjewska podchodzi jednak do tego zagadnienia z dużą delikatnością. Do życia małego Gabrysia wprowadza odrobinę magii, jednocześnie pokazując, że zawsze znajdzie się chociaż jeden człowiek, któremu na nas zależy i który będzie zawsze.

Powieść to lektura zdecydowanie warta uwagi. Niełatwa tematyka zachęcająca do przemyśleń, a przy okazji inspirująca historia o realizowaniu swoich celów i spełnianiu marzeń. Zdecydowanie polecam tę pozycję Waszej uwadze!

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od Autorki.

W życiu warto marzyć, niezależnie od wszystkiego!

„Chłopiec z ulicy wschodniej” Anny Stryjewskiej to historia Gabrysia – chłopca, który bał się wielu rzeczy (a strach ten był w pełni uzasadniony),ale nie bał się marzyć. Marzyć i wierzyć…
Nie chcę streszczać książki, bo warto ją samemu przeczytać, a jeszcze lepiej polecić nastoletnim dzieciom (jest to pozycja i dla do rosłych, i dla starszych dzieci),by uwrażliwić je na sytuację innych. Opisuje postawy dorosłych, których życie z powodów nietrafnych decyzji zmieniło się w piekło, albo takich, którzy sami to piekło tworzą dla innych i dziecka, które zostało wepchnięte w brutalny świat nie ze swojej winy.
Na swojej drodze Gabryś spotyka nie tylko czarne charaktery, ale i dobrych ludzi (i anioła). Pojawia się światełko w tunelu…
To piękna, wzruszająca, ale trudna historia, która mogła wydarzyć się naprawdę…

Trudny temat przemocy w rodzinie. Siedzimy pod ciepłym kocem z książką w ręku, herbatą w kubeczku mając u boku kochaną osobę. Czasami jednak warto wyjrzeć przez okno lub rozejrzeć się, aby uświadomić sobie że nie każdy ma tak dobrze. Książka uświadamia nam że problem istnieje . Ofiarom trudno prosić o pomoc, więc otwórzmy oczy i uszy, a przede wszystkim serca.

"Chłopiec z ulicy Wschodniej"
@annastryjewska2018 @szaragodzina #recenzja
Już kiedy pierwszy raz zobaczylam okładkę i tytuł ,czułam że to książka z tych które zapamiętam na dłużej.
Gabryś jest małym chłopcem.Chodzi do szkoły,uwielbia geografię.Marzy by zwiedzić świat ,podróżować.Mieszka z mamą i tatą na poddaszu w jednej ze starych kamienic.Żyją skromnie ,wręcz biednie.Jego mama pracuje ,stara się ,bierze dodatkowe dyżury lecz na nic to bo ojciec wszystko przepija.Wciaz traci pracę a swoje frustracje wyladowuje na żonie i synu którego uważa za "niedorobionego"bo chlopcu zdarza się jąkać,szczegolnie przy ojcu. Matka i syn żyją w ciągłym strachu...Są ciągle poniewierani,bici ,kopani, wyzywani .....przez osobę która powinna kochać ,bronić ,przytulać.Ojciec jest okrutny,bezwzgledny,kipiący nienawiścią.Wyzwiska,kopniaki,pretensje to wszystko co otrzymuje od ojca. Chlopiec mimo wszystko nie traci marzeń,wciaz wierzy że jego los kiedyś się odmieni.Ze przestanie być poniżany ,biedny i głodny.Wierzy ,że nadejdzie dzień kiedy zabierze matkę na wymarzony rejs pięknym statkiem...Że odnajdzie miłość sprzed lat ...ze będzie mieć szczęśliwą rodzinę ..Historia Gabrysia to realny swiat w którym żyje dziś wiele ludzi.W czterech ścianach ,po cichu, stwarzając pozory ...Bojac się przerwać to piekło,poprosić o pomoc.Smutne ale prawdziwe.Autorka pokazuje nam też jak ważni są dla nas ludzie którzy traktują nas ...zwyczajnie....zagadają,poczestują pączkiem ,usmiechną się ..tylko tyle ,aż tyle...Czasem to więcej niż kiedykolwiek ktoś miał...Przeczytajcie książkę ...poznajcie Gabrysia i jego historię.

"Chłopiec z ulicy Wschodniej"
@annastryjewska2018 @szaragodzina #recenzja

Książka o bardzo trudnej tematyce – przemocy w rodzinie. Opisana przez Annę Stryjewską historia jest wyjątkowo dramatyczna. Przemoc psychiczna i fizyczna stosowana przez „głowę rodziny” wobec żony i syna jest tak masakryczna, że aż trudno uwierzyć w takie wręcz zwierzęce zachowania człowieka.
Swoje trudne dzieciństwo wspomina wspaniały, młody człowiek – Gabryś. Mimo traumatycznych przeżyć z tego okresu, biedy i bezsilności, bezustannego stresu wyrasta na mądrego, pracowitego, ambitnego człowieka. Jego ogromna miłość do matki wywołała u mnie wiele wzruszeń, tak samo jak jego przywiązanie i serdeczność wobec sąsiadki, która okazała mu dużo serca w najtrudniejszych dla niego momentach życia.
Historia Gabrysia pokazuje, jak życie potrafi być przewrotne i potrafi ulec całkowitej przemianie. Los staje się dla niego nad wyraz przychylny. Udaje mu się zdobyć wykształcenie, spełnić swoje marzenia z dzieciństwa, wykonuje pracę, która daje mu zadowolenie, a przede wszystkim zyskuje stabilność materialną. Jego życie uczuciowe również rozkwita.
Historia Gabriela i jego rodziny na długo pozostanie w mojej pamięci. Zdaję sobie jednak sprawę, że podobne zdarzenia mają również miejsce w naszej codzienności. Szczególnie niepokojące były doniesienia, które mówiły o wzroście przemocy rodzinnej podczas pandemii, kiedy to więcej czasu rodziny spędzały w swoim gronie. Aż trudno uwierzyć, że przebywanie z najbliższymi, kochanymi osobami, może być powodem takich patologicznych zachowań, kiedy do wyładowania swoich frustracji służy rodzina.

Swoje trudne dzieciństwo wspomina wspaniały, młody człowiek – Gabryś. Mimo...

Z wielką przyjemnością chciałabym zaprosić do poznania historii bohatera książki Pani Ani- Chłopiec z ulicy Wschodniej skradł moje serce , jest w niej ogrom emocji , dzięki książce dowiadujemy się że marzenia się spełniają jak mocno w nie wierzymy.

Dziękuję z całego serca❤️

Dziękuję z całego serca❤️

Book Tour 2020 Zaczytana Ewelka
Przemoc fizyczna i psychiczna to temat, który jest dość powszechny i nie pozostaje emocjonalnie obojętny dla osób, których nie dotyczy. Podobnie jak alkoholizm, który może dotknąć każdego z nas. Mentalność ludzi powoduje, że nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że alkoholik to nie tylko brudny, obszarpany bezdomny, ale i człowiek na wysokim stanowisku, prezes. A dla alkoholu, który znacznie zmienia osobowość człowieka i jego zachowanie osoba pijąca zrobi wszystko. W takim otoczeniu najbardziej cierpią osoby najbliższe i bardzo trudną rzeczą jest takim ludziom pomóc i wyrwać je z matni w której tkwią.
Gabryś to młody chłopak, który dorasta w ubogiej i patologicznej rodzinie, również dzielnica w której mieszka nie gwarantuje bezpieczeństwa i nie zapewnia spokoju.
Chłopiec jednak nie daje się zmanipulować i pozytywne cechy jego charakteru powodują że wyrasta na wartościowego człowieka. Jako młody chłopak nie jest w stanie sprostać wymaganiom jakie niesie ze sobą życie i uchronić osobę najbliższą przed pułapką współuzależnienia.
W jego życiu bardzo istotną rolę odgrywa osobisty Anioł Stróż Gabriel, który prowadzi dzieciaka ku ważnym aspektom i wartościom: miłości, dobroci i odpowiedzialności za tych których się kocha.
Powieść dogłębnie mną wstrząsnęła, dostarczyła wielu emocji i dobitnie pokazała że rozgrywający się dramat w jednym z licznych domów może doprowadzić do sytuacji z której nie da rady już się wycofać, należy reagować w odpowiednim momencie i nie udawać, że wszystko będzie dobrze. Brak reakcji może doprowadzić do tragedii.
Polecam tę powieść, jest ponadczasowa i niezwykle aktualna. Mocna i konkretna!

Book Tour 2020 Zaczytana Ewelka

9,5 :)

9,5 :)

Książka o trudnych emocjach. O zapomnianym chłopcu, ojcu oprawcy i smutku. Czy każdy ma szansę na szczęśliwe życie?
Kolejna, która potwierdza, że dzieciństwo ma ogromny wpływ na naszą dorosłość.

Jeszcze ten tytuł. Z ulicy Wschodniej. Zbyt mocno wpasowuje się w trudny czas Europy 😔

Po burzy wychodzi słońce. Mam nadzieję, że obudzimy się rano i zapanuje radość 🇺🇦

Kolejna, która potwierdza, że dzieciństwo ma ogromny wpływ na naszą dorosłość.

• Przeczytane 2019