Kanadyjski raj

Okładka książki Kanadyjski raj Anna Stryjewska
Okładka książki Kanadyjski raj
Anna Stryjewska Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Saga klonowego liścia (tom 3) literatura piękna
Saga klonowego liścia (tom 3)
Skarpa Warszawska
2023-09-06
2023-09-06

Wspaniała saga!!!

Wspaniała saga!!!

"Każda droga zaczyna się kiedyś i kończy. Każdy koniec jest początkiem czegoś nowego".

Ostatnia część Sagi Klonowego Liścia, która zamyka całą historię. Zainspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami i opowiada losy rodziny Ostrowskich. Lata 90-te, rozpoczyna się upadek komunizmu, władzę przejmuje Solidarność, a naród zaczyna raczkować w kapitalizmie. W nocy z 9 na 10 listopada 1989 roku upada mur berliński, który oznacza symboliczny koniec zimnej wojny. Po ucieczce z Polski i niespełna trzech latach pobytu w Niemczech, Ostrowscy otrzymują pozwolenie na wyjazd do Kanady. Razem z córkami próbują ułożyć sobie nowe życie. Antoni nie potrafi odnaleźć się w nowym miejscu, bardzo tęskni za ojczyzną, ukochaną matką i za restauracją, którą prowadził. Swoje smutki topi w alkoholu. Córki Ostrowskich dorastają i próbują odnaleźć swoje własne drogi, ale ich wybory życiowe też nie są łatwe. Życie nie raz zaskoczy każdego z nich ponieważ układa swoje własne scenariusze. Czy kraj klonowego liścia okaże się być tym czego szukali? Jak Ostrowscy odnajdą się w nowej rzeczywistości i jak potoczą się ich losy? Czy w Kanadzie odnajdą szczęście, którego szukali? Historia o sile miłości, tęsknocie, wielkim przywiązaniu i zaufaniu. Książka utwierdza nas w przekonaniu, że warto mieć marzenia. Skłania czytelnika do refleksji .

Pochłonęłam ten ostatni tom w niedzielne popołudnie. Bardzo życiowa, żywa i wzruszająca opowieść. Polecam

Ostrowscy, po wielu latach szukania spokojnego miejsca wytchnienia, osadzają się w małym miasteczku w Kanadzie. Spełniają swe marzenie i kupują dom. Nie wszyscy jednak są zadowoleni ze zmian, jakie zaszły w ich życiu. Antonii nie jest w pełni szczęśliwy z takiego obrotu spraw, a ucieczkę od codzienności i problemów odnajduje w alkoholu.

,,Kanadyjski raj” jest tomem wieńczącym Sagę Klonowego Liścia. To fenomenalna historia o miłości, poszukiwaniu szczęścia, a także trudach życia na emigracji. Autorka w swojej powieści porusza wiele życiowych problemów, z którymi może utożsamić się każdy z nas. Ostrowscy zdecydowali się na odnalezienie szczęścia w „wielkim świecie”. Czy im się to uda i czy każdy z nich ma taką samą definicję szczęścia? O tym musicie przekonać się sami.

Akcja książki toczy się w połowie lat dziewięćdziesiątych i uważam, że autorka genialnie oddała klimat tych czasów. Towarzyszymy bohaterom w ich życiowych rozterkach, a także podczas podejmowania kluczowych dla nich decyzji. Obserwujemy zmiany, jakie w nich zachodzą, co pozwala nam utożsamić się z ich emocjami oraz lepiej zrozumieć ich wybory.
W tej historii naprawdę wiele się dzieje, co sprawia, że nie ma tutaj miejsca na melancholię i nudę. Wszystkie rozpoczęte wątki, finalnie łączą się w jedną, spójną całość. Bohaterowie zostali świetnie wykreowani. Nie da się ich nie lubić, a na koniec ciężko się z nimi rozstać.

Przyjemna, emocjonalna historia o nieustannym poszukiwaniu drogi do szczęścia.

,,Kanadyjski raj” jest tomem...

W trzecim i zarazem ostatnim tomie przelewa się wiele emocji. Żegnamy się na zawsze z kilkoma bohaterami, przeżywamy wzloty i upadki innych, a także zarażamy szczęściem, jakie przeplata się pomiędzy tym wszystkim.
Ostatnia część to lata 1998-2005. Antoni, syn Stefani wraz z rodziną wiedzie życie w Kanadzie. Weronika, jej córka zwalnia się pracy w słynnym na owe czasy domu mody i otwiera swój biznes...
Wielu z nas słyszało lub pamięta, że lata dziewięćdziesiąte były dziwne. Z jednej strony zamykały się państwowe zakłady pracy, ludzie szli na bezrobocie, szalała drożyzna. Z drugiej, ci bardziej obrotni i przedsiębiorczy dorabiali się niezłych pieniędzy. Autorka doskonale opisuje ten czas, zarówno w Polsce, jak i na zachodzie, gdzie kapitalizm gościł już na dobre.
Podoba mi się to zestawienie. Cała historia zaczyna się w zasadzie w powojennej Łodzi, ale akcja dzieje się również w Warszawie, Niemczech i Kanadzie. Dzięki temu, że podążamy za bohaterami w różne miejsca, fabuła jest bardziej interesująca. Cała saga, od początku do końca jest niczym innym, jak opisem prawdziwego życia, które w mniejszym lub większym stopniu znamy z autopsji. Serdecznie polecam.

" ᴄᴢᴇᴍᴜ ᴛʏ sɪę, ᴢᴌᴀ ɢᴏᴅᴢɪɴᴏ
ᴢ ɴɪᴇᴘᴏᴛʀᴢᴇʙɴʏᴍ ᴍɪᴇsᴢᴀsᴢ ʟęᴋɪᴇᴍ?ᴊᴇsᴛᴇś - ᴀ ᴡɪęᴄ ᴍᴜsɪsᴢ ᴍɪɴąć
ᴍɪɴɪᴇsᴢ - ᴀ ᴡɪęᴄ ᴛᴏ ᴊᴇsᴛ ᴘɪęᴋɴᴇ..."

Antoni i Alina po długiej tułaczce i pobycie w Niemczech w końcu trafiają do Kanady.
Ostrowscy kupują wymarzony dom. Niestety tylko Alina wydaje się naprawdę szczęśliwa, natomiast Antoni cały czas tęskni za ojczyzną, a najbardziej za rodzicielką...
Stefania po śmierci Felka jeszcze bardziej tęskni za synem i wnuczkami, na szczęście ma przy sobie Weronikę... Życie Tadeusza i Bajeczki niestety nie jest już sielanką, ponieważ Hanna zachorowała...

Czy Antoni i Alina odnajdą szczęście w Kanadyjskim Raju ?
Jak potoczą się losy Stefanii, Weroniki oraz Tadeusza?

Ta część "Sagi Klonowego Liścia" była bardzo emocjonująca, a to za sprawą wydarzeń jakie miały w niej miejsce.
Wydawałoby się, że miłości młodych nic nie jest w stanie zniweczyć, nic bardziej mylnego... W tej części pożegnamy kilkoro bohaterów co łatwe nie będzie, ale taka kolej rzeczy niestety... Poznamy również nową miłość Tadeusza, co wprowadzi niezłe zamieszanie w rodzinie Ostrowskich, zwłaszcza w życiu Weroniki...
Niestety zdrada, zachłanność oraz pewność siebie przyniesie zgubę bohaterom ostatniej części "Sagi Klonowego Liścia"...

" ᴄᴢᴇᴍᴜ ᴛʏ sɪę, ᴢᴌᴀ ɢᴏᴅᴢɪɴᴏ
ᴢ ɴɪᴇᴘᴏᴛʀᴢᴇʙɴʏᴍ ᴍɪᴇsᴢᴀsᴢ ʟęᴋɪᴇᴍ?ᴊᴇsᴛᴇś - ᴀ ᴡɪęᴄ ᴍᴜsɪsᴢ ᴍɪɴąć
ᴍɪɴɪᴇsᴢ - ᴀ ᴡɪęᴄ ᴛᴏ ᴊᴇsᴛ ᴘɪęᴋɴᴇ..."

Warto przeczytać.

Warto przeczytać.

𝗖𝗼ś 𝘀𝗶ę 𝘇𝗮𝗰𝘇𝘆𝗻𝗮 𝗶 𝗰𝗼ś 𝗸𝗼ń𝗰𝘇𝘆

𝑃𝑖𝑒𝑛𝑖ą𝑑𝑧𝑒 𝑠ą 𝑤𝑎ż𝑛𝑒, 𝑙𝑒𝑐𝑧 𝑛𝑖𝑒 𝑛𝑎𝑗𝑤𝑎ż𝑛𝑖𝑒𝑗𝑠𝑧𝑒. 𝐶𝑒𝑛𝑛𝑖𝑒𝑗𝑠𝑧𝑒 𝑜𝑑 𝑏𝑜𝑔𝑎𝑐𝑡𝑤𝑎 𝑠ą 𝑚𝑖ł𝑜ść, 𝑧𝑟𝑜𝑧𝑢𝑚𝑖𝑒𝑛𝑖𝑒 𝑖 𝑤𝑧𝑎𝑗𝑒𝑚𝑛𝑦 𝑠𝑧𝑎𝑐𝑢𝑛𝑒𝑘.

Czy można przeczytać coś piękniejszego i wzruszającego niż historię opartą na prawdziwych wydarzeniach? Rodzinną sagę, przepełnioną emocjami, tajemnicami i marzeniami o lepszym jutrze. 𝐾𝑎𝑛𝑎𝑑𝑦𝑗𝑠𝑘𝑖 𝑟𝑎𝑗 to finał sagi 𝐾𝑙𝑜𝑛𝑜𝑤𝑒𝑔𝑜 𝑙𝑖ś𝑐𝑖𝑎.

Od opisywanych w poprzedniej części zdarzeń mijają trzy lata. Rodzina Antoniego przebywa w Niemczech. Córki uczęszczają tu do szkoły, a oni nie mogą legalnie pracować. Z całej rodziny najbardziej tęskni za Polską Antoni, za tym, co tam zostawił i za matką. Tymczasem w Polsce upada komunizm, a w Niemczech mur berliński. Antoni coraz częściej myśli o powrocie do ojczystej ziemi, gdyż w Niemczech jest nikim, czuje się tu obco jak zwykły pachołek. Innego zdania jest Alina, bo nie po to wszystko przeżyła, by wracać teraz do kraju. Wciąż marzy o wyjeździe do Kanady i o tym, co ich tam czeka. Niestety życie na obczyźnie wśród gromady podobnych im emigrantów coraz bardziej rozdziela małżonków, nie są już tą samą kochającą się parą, co kiedyś. Alina sądzi, że wyjazd do Kanady wszystko zmieni, natomiast Antoni najchętniej wróciłby do Polski.

Kanada nie okazała się Złotym Eldorado, a Ostrowscy nie znaleźli w tym kraju oczekiwanego szczęścia. Ludzie wszędzie są tacy sami. Jednakowo kochają i jednakowo nienawidzą. Zamieszkanie tu nie przywróciło Alinie wyczekiwanego porozumienia z Antonim, a wprost przeciwnie. On nadal tęskni za Polską, coraz więcej pije, a ona, żeby utrzymać wymarzony dom, ciężko pracuje w fabryce Chryslera. Antoni wciąż pragnie powrotu do Polski, a Alina poukładała sobie tu życie i nie ma ochoty zaczynać kolejny raz wszystkiego od nowa. Coraz bardziej sfrustrowany Antoni topi smutki w alkoholu i zmienia pracę jak rękawiczki, natomiast Alina nie ma siły dłużej znosić nieróbstwa i pijaństwa Antoniego. Dodatkowo szczęście rodzinne burzy nieoczekiwany wyjazd najstarszej córki do Niemiec. Alina miała nadzieję, że kanadyjski dom scali jej rodzinę i da im możliwości, których nie mieli w Polsce, a tymczasem nikt tego nie chciał poza nią. Żyła z poczuciem winy, bo wszyscy oskarżali ją o podjęte decyzje, a nikt nie ruszył palcem, by było dobrze.

Tymczasem w Polsce dokonują się rzeczy dziejowe, a rodzina Stefanii przeżywa dramatyczne chwile. Lata biegną, zmienia się obraz polskiej rzeczywistości. Czas płynie, jedni umierają, a nowe pokolenie przychodzi na świat. Następne osoby odchodzą z tego świata, kolejne stają nad grobem bliskich zmarłych. Rozważają upływ czasu i z niejakim żalem wspominają wspólne rozmowy, śmiechy, oglądanie seriali. I banalne czynności jak choćby obieranie jabłek, czy wspólne spożywanie posiłków. Chociaż Stefania stara się jakoś żyć, czuje się samotna, coraz częściej odwiedza ją były owdowiały mąż. Nie ma już szans na wspólne życie, ale to, co kiedyś ich łączyło, pomaga przetrwać im ten trudny czas.

W życiu Aliny następuje moment przełomowy i wszystko się zmienia. Gdy jej córka z zięciem przez nierozważne inwestycje tracą wszystko i muszą zaczynać od nowa, zrozumie że nic w życiu nie dzieje się bez przyczyny, zdaje sobie sprawę, że najpiękniejsze wspomnienia zostawiła w Polsce w Lipowie. Nadszedł w końcu czas, by na gruzach pobudować nowe. Zrozumiała, że każdy ma swoje miejsce na ziemi, swoje korzenie, wiarę i historię, i że o tym nigdy nie powinno się zapominać. Nie zastąpią tego mrzonki o bogactwie za granicą i złudne nadzieje, gdyż serce zawsze będzie ciągnęło do ojczyzny. Pieniądze tak naprawdę nic nie znaczą, jeśli nie ma się zdrowia, rodziny i miłości, która zwycięży wszystko, bo nie ma sytuacji bez wyjścia. Gdy naprawdę się kogoś kocha, to nie ma znaczenia, jakie kto błędy popełnił.

𝑆𝑎𝑔𝑎 𝑘𝑙𝑜𝑛𝑜𝑤𝑒𝑔𝑜 𝑙𝑖ś𝑐𝑖𝑎 opowiada historię ludzi, którzy istnieli naprawdę. O chwilach radosnych, czasem smutnych, a nawet nostalgicznych, ale przecież takie jest życie. Żal było żegnać się z bohaterami, ale wszystko, co ma swój początek, musi mieć też swój koniec. Jestem pełna podziwu dla pisarskich umiejętności Anny Stryjewskiej. Zapewne pisanie tej opowieści musiało być dla autorki sporym wyzwaniem. Z jednej strony nie mogła dać się ponieść wyobraźni i puścić wodze fantazji, bo wszystko, o czym pisała, już się wydarzyło, więc nie miała wpływu na losy bohaterów, a z drugiej wykazała się niezwykłym kunsztem pisarskim, ubierając tę prawdę w piękne słowa, opisy i emocje. Wykazała się niezwykłą empatią i wyczuciem, by tę historię przekazać prawdziwie bez zbędnego koloryzowania. Przy okazji opowiadania historii Stefani i jej rodziny autorka pokazuje, jak w życiu człowieka ważna jest rodzina, szacunek do drugiego człowieka i miłość do ojczyzny.

Wspaniała droga, którą przebyłam wraz z autorką, po trudnych ścieżkach życia rodziny Stefci dobiegła końca. Ta historia nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie szczerość i chęć opowiedzenia jej przez Blankę, wnuczkę Stefci Annie Stryjewskiej i wielkiego zaangażowania w ten projekt autorki. Dziękuję Pani Annie za wszystko, czego dowiedziałam się o tej rodzinie, za niezwykłą drogę, jaką dane było mi przejść poprzez burzliwy okres wojennej i powojennej Polski, aż do czasów współczesnych.

𝑆𝑎𝑔𝑎 𝑘𝑙𝑜𝑛𝑜𝑤𝑒𝑔𝑜 𝑙𝑖ś𝑐𝑖𝑎 to opowieść, która zmusza do refleksji i postawienia wielu pytań, na które trudno wprost udzielić odpowiedzi. Często za swoje wybory płacimy wysoką cenę, bo całe lata zajmuje nam dostrzeżenie oczywistej prawdy i docenienia tego, co jest w życiu najważniejsze. Każdy z nas nosi bagaż życiowych doświadczeń i przeżyć. Często życie wyobrażamy sobie zupełnie inaczej, czas jednak często weryfikuje nasze marzenia. Tak nie wiele przecież trzeba nam do szczęścia, a próbujemy go szukać hen daleko i gdy nam się wydaje, że realizacja marzeń jest tuż na wyciągnięcie ręki, przychodzi choroba albo śmierć. I wtedy pozostaje tylko nam tylko garść wspomnień.

𝐶𝑜ś 𝑠𝑖ę 𝑧𝑎𝑐𝑧𝑦𝑛𝑎 𝑖 𝑐𝑜ś 𝑘𝑜ń𝑐𝑧𝑦. 𝐴 𝑘𝑎ż𝑑𝑦 𝑘𝑜𝑛𝑖𝑒𝑐 𝑗𝑒𝑠𝑡 𝑝𝑜𝑐𝑧ą𝑡𝑘𝑖𝑒𝑚 𝑐𝑧𝑒𝑔𝑜ś 𝑛𝑜𝑤𝑒𝑔𝑜.

𝗖𝗼ś 𝘀𝗶ę 𝘇𝗮𝗰𝘇𝘆𝗻𝗮 𝗶 𝗰𝗼ś 𝗸𝗼ń𝗰𝘇𝘆

GAŁĘZIE JEDNEGO DRZEWA
Na początku września nakładem wydawnictwa Skarpa Warszawska ukazała się trzecia część Sagi Klonowego Liścia Anny Stryjewskiej. „Kanadyjski raj” to zwieńczenie pasjonującej historii rodzinnej, której początek sięga czasów drugiej wojny światowej. Jak zakończy się ta opowieść?
Po kilku latach bardzo trudnej tułaczki rodzina Ostrowskich osiedla się w wymarzonej Kanadzie. Tu, na prowincji odległego świata, czas zdaje się płynąć inaczej. Tymczasem w Polsce upada socjalizm. Nadchodzi czas przemian i wolności. To także bardzo trudny moment powstania po kilkudziesięciu latach komunistycznego ucisku. W Kanadzie Alina pracuje w fabryce Chryslera. Długie godziny ciężkiej i żmudnej pracy odbijają się na jej zdrowiu, ale dzięki stałemu zatrudnieniu, rodzina może wziąć kredyt i kupić dom. Antoni nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Kraj wydaje mu się nieprzyjemny i stopniowo mężczyzna pogrąża się w nałogu. Ich najstarsza córka pragnie za wszelką cenę wrócić do Europy. Czy Ostrowscy odnajdą się na dalekim kontynencie? Jakie przeszkody przyjdzie im pokonać, by zachować rodzinną siłę? Czy Kanada okaże się dla wszystkich ziemią obiecaną?
Mistrzowsko poprowadzona narracja sprawia, że „Kanadyjski raj” śledzimy niczym dobry film. Anna Stryjewska brawurowo przedstawia losy swoich bohaterów i kreuje ich jakże kręte drogi. To niezwykle udana kontynuacja, a także zakończenie trylogii. Wszystko wyśmienicie się spina, w historii nie ma luk, a dzieje rodziny Ostrowskich całkowicie pochłaniają uwagę czytelnika. Autorce udało się bardzo realistycznie oddać postawy bohaterów. Pamiętając o tym, że historia ta oparta jest na losach osób naprawdę istniejących, duże wrażenie robi to, jak są poszczególni członkowie rodu nakreśleni. Stryjewska to świetna obserwatorka i słuchaczka. Buduje postaci solidne, żywe, pełne namiętności i wielobarwne, ale udaje jej się zachować obiektywizm. Nie koloryzuje swoich bohaterów, nie nadpisuje ich, nie usprawiedliwia. Pisząc powieść opartą na faktach z dużym taktem i niesamowitym wprost wyczuciem porusza się w sferze psychiki postaci. To rzadko spotykana umiejętność, a dzięki temu opisywane osoby są tak bardzo przekonujące. Ich perypetie skupiają uwagę czytelnika, wzbudzają gejzery emocji, a przede wszystkim dają do myślenia. Rodzinna saga, która jest istnym kalejdoskopem zdarzeń, niepowtarzalną podróżą przez kilka dziesięcioleci historii Polski, a nade wszystko intrygującą opowieścią o miłości, marzeniach, poszukiwaniu własnych miejsc i dróg. Jawi mi się Anna Stryjewska jako dyrygentka kameralnej orkiestry – ona dowodzi, a muzykami są wykreowani jej, jakże czułym piórem, bohaterowie. I tutaj każda nuta jest na właściwym miejscu. Każdy dźwięk, każdy takt składa się na wysublimowaną symfonię. Przepiękna jest ta książka. Cała saga zresztą. Wzrusza, wywołuje smutek, tęsknotę, ale przede wszystkim dodaje otuchy.
Chleb jedzony na emigracji nigdy nie smakuje tak jak ten z domowego pieca. Ostrowscy doświadczą wielu trosk i smutku, przejdą wiele krętych dróg. Czy Kanada okaże się ich domem na zawsze? Co stanie się, gdy rzeczywistość zostanie skonfrontowana z wyobrażeniami? Jak wiele trzeba doświadczyć, by odnaleźć swoje miejsce na ziemi? Niełatwe są losy tego rodu. Wiele napięć i złych zdarzeń dotknie tych ludzi. To wszystko jednak sprawia, że tę historię tak dobrze się czyta. Szczególnie zaś zaserwowaną przez tak doskonałą warsztatowo, a przede wszystkim utalentowaną pisarkę jaką jest Anna Stryjewska. Tylko ona mogła tak fenomenalnie opowiedzieć tę historię. Bardzo dobrze nakreślona warstwa fabularna, przejmujące portrety psychologiczne i taka naturalna lekkość z jaką autorka pisze – to wszystko składa się na to, że wychodzące spod jej pióra powieści są tak bardzo emocjonalnie poruszające, posiadają głębię, a dodatkowo napisane są przepyszną polszczyzną. To prawdziwa radość czytać tak napisane książki. Utwory, które znacząco podnoszą poprzeczkę wśród masowej literatury gatunkowej. Anna Stryjewska posiada indywidualny styl, dryg do oddawania uczuć i perfekcyjny zmysł obserwatorski. Jest autentyczna i solidna – jej książki stanowią gwarant dobrej jakościowo literatury.
Życie ludzkie przypomina drzewo. Mało jest takich, które rosną prosto. Większość drzew posiada wiele blizn : wygięć, narośli, pęknięć. Te właśnie pozorne niedoskonałości znamionują jego los : charakter, przeżycia i kataklizmy, które są nieuchronną częścią życia każdej żywej istoty. Rodzina Ostrowskich, mimo wielu ciężkich doświadczeń, wciąż wyrasta z tego samego pnia. Siła rodziny, relacje i wzjemne zaufanie budują ich historię. Warto sięgnąć po trylogię „Saga Klonowego Liścia”, ponieważ to bardzo finezyjna opowieść o wszystkim tym, co w życiu jest najważniejsze. I dużo może nas nauczyć, a głównie wiary we własne siły i dążenia do realizacji marzeń mimo przeciwności.
Bardzo pięknie opowiedziana, słodko – gorzka i dotykająca najważniejszych ludzkich zagadnień. Piekielnie mocno polecam. To świetna historia dla każdego, kto ceni sobie dobrze napisaną, niebanalną i pełną emocji lekturę.

GAŁĘZIE JEDNEGO DRZEWA
Po kilku latach bardzo trudnej tułaczki rodzina...

To kolejne losy rodziny Stefanii. Tym razem poznajemy bliżej jej wnuki. Byłam bardzo ciekawa czy tytułowy kanadyjski raj na pewno takim będzie. Ta ostatnia część, to historia ludzi, którzy mieli możliwości wyjechać za granicę i z niej skorzystali. Ich losy różnie się potoczyły. Jednym się udało odnaleźli szczęście, inni bardzo tęsknili za ojczyzną. To zwykła opowieść o zwykłych ludziach.
Bardzo podobały mi się podziękowania. Autorka nie tylko dziękowała, osobom, dzięki którym napisała tę powieść ale także recenzentom, jak również bibliotekarzom za promowanie jej książki. Co było jeszcze fajne to to, iż na ostatnich stronach książki były umieszczone fotografie prawdziwych bohaterów, Blanki która jest wnuczka Stefanii o której mowa była w pierwszym tomie.

• Ebooki
  • Przeczytane 2023