Muszę wiedzieć

Okładka książki Muszę wiedzieć Kasia Bulicz-Kasprzak Patronat LC
Okładka książki Muszę wiedzieć
Kasia Bulicz-Kasprzak Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Prószyński i S-ka
2019-07-04
2019-07-04
literatura polska

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Polecam. Piękna opowieść. Dużo się tu dzieje, rózne bohaterki, rózne czasy, tajemnice, zagadki, niedopowiedzenia. Miłość i jej różne odcienie, problemy i komunikacja a właściwie jej brak. Samo życie. Ludzie i miasta: Warszawa i Wrocław. i polska powojenna uboga wieś. Halina, Dominika, Patrycja. Tak różne jak były czasy ich życia. Tak podobne a jednocześnie sobie nieznajome. Czy tak powinno być? Przeczytajcie koniecznie, zwłaszcza jeśli ciekawi was sytuacja adoptowanego dizecka.

Nie jest to łatwa książka w czytaniu, skacze w czasie, po osobach. Osoby nie tylko rzeczywiste, ale i wyimaginowana. Historia adoptowanego dziecka, które ma nie dwie, a trzy matki i babci z podwójnym życiem.
Trudno ją jednoznacznie sklasyfikować, bo jest to i obyczajówka, i thriller, i kryminał wyjaśniający się pod koniec.
Porusza ciekawe tematy w ciekawy sposób. Dwa duże polskie miasta, Wrocław i Warszawa. Zmusza do zadumy nad życiem.
Każdy ma swój świat, swoje prawdy i kłamstwa. My mamy możliwość poznania wykreowanego świata przez pryzmat wielu osób przez to, że poznajemy ich prawdziwe historie i odczucia.
Bohaterowie nie mają tego szczęścia chcąc poznać historię bliskiej sobie osoby. Muszą sobie odtworzyć ją na podstawie tego co chcą im przekazać świadkowie i prawda nie koniecznie jest prawdą.
Jeszcze raz piszę książkę trudno się czyta, ale czy życie jest proste (czasami jest :P ). Poza tym to tylko moja opina, a książkę warto przeczytać.

Porusza ciekawe tematy w ciekawy sposób. Dwa duże...

to moje pierwsze spotkanie z Panią Kasią.
Przyznam że udane.
Nie było jakiś uniesień, mega emocji, czytało mi się spokojnie bez tej huśtawki.
Choć bardzo lubię jak książka wzbudza emocje, zwłaszcza skrajne, jak nic nie jest oczywiste i proste, to i tak cieszę się, że przeczytałam tą opowieść.

Ostatnio mam szczęście do książek, w których przeplata się teraźniejszość z czasem przeszłym. Co bardzo lubię :)

Tajemnica, samotność, rodząca się przyjaźń to składowe dobrej opowieści.
Prosty język, którego używa autorka również jest na plus.

Polecam książkę Pani Kasi i z pewnością sięgnę po inne publikacje.

to moje pierwsze spotkanie z Panią Kasią.
Przyznam że udane.

Ostatnio mam szczęście do książek, w których przeplata się teraźniejszość z...

Muszę wiedzieć Kasi Bulicz Kasprzak to książka w której nieustająco spotykamy się z tajemnicami dotyczącymi przeszłości. Halina, Dominika, Patrycja każda z kobiet którą poznajemy na kartach książki ma swoją tajemnicę. W książce „Muszę wiedzieć” poznajemy trudne sytuacje kobiet przedstawione z humorem a czasami nawet z nutką cynizmu. Autorka daje czytelnikowi możliwość spojrzenia na życie autorek z różnych perspektyw. Jest jednak jedna tajemnica, która łączy wszystkie wymienione wyżej postacie, jaka to tajemnica….???

2030
2022

Kasia Bulicz-Kasprzak zachwyciła mnie swoimi dwoma wiejskimi tomami.
Czekając na trzeci, sięgnąłem po 'Muszę wiedzieć'

Poruszony w powieści temat nie jest nowy. Adoptowane dziecko chce poznać swoją biologiczną matkę.
Tym, co, moim zdaniem, wyróżnia powieść Kasi jest język i styl.
Kasia raczej nie używa wielkich słów, nie ucieka w górnolotne wyrażenia.
Pisze niby prosto a jednocześnie tak, że jej słowa trafiają w samo serce.
Opowieść o Patrycji szukającej Mamy porusza.
Skrywane przez lata tajemnice próbują wydostać się na powierzchnię, ale nie wszystkim się to udaje.
Część spraw nie zostaje wyjaśniona do końca. Zupełnie tak, jak w prawdziwym życiu.
Można zrozumieć zachowania i emocje sporej części bohaterów książki. Nie musimy się zgadzać ze wszystkimi, ale to też jest takie ludzkie.

Powieść nie jest gruba, czyta się płynnie, bohaterki są świetnie scharakteryzowane a styl autorki powoduje, iż z prawdziwą przyjemnością przewracałem kolejne strony.

Ogromnie się cieszę, że kolejne książki Kasi są jeszcze przede mną. Wiem, że czeka mnie mnóstwo wrażeń!

9/10.

Kasia Bulicz-Kasprzak zachwyciła mnie swoimi dwoma wiejskimi tomami.
Czekając na trzeci, sięgnąłem po 'Muszę wiedzieć'

Tym, co, moim zdaniem, wyróżnia powieść Kasi jest język i styl.
Kasia raczej nie używa wielkich słów, nie ucieka w górnolotne wyrażenia.
Pisze niby prosto a...

Negatywnie przejmująca. Kojarzy mi się z "Osobowością ćmy" Grocholi, tylko że Grochola jest ostatecznie pozytywna, a tu wszystko okazuje się kłamstwem. Dr House ma rację, mówiąc, że wszyscy ludzie kłamią, ale siadając do czytania akurat Kasi Bulicz-Kasprzak, spodziewałam się raczej ciepła, nie goryczy. Napisana świetnie, ale treść pełna zimna, rozgoryczenia, samotności, wspomnień, od których całe życie się ucieka...

Muszę wiedzieć to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki Kasi Bulicz-Kasprzak. Do tej pory słyszałam naprawdę dużo pozytywnych opinii odnośnie jej książek, warsztatu pisarskiego, sposobu budowania akcji, pomysłów na fabułę. W końcu nadarzyła się okazja, aby samej przekonać się, o co tyle szumu. I w zasadzie… Nie wiem.
Intrygująca fabuła pełna tajemnic

Halina to starsza kobieta, wdowa, która uważa, że wszystko, co mogła przeżyć, ma już za sobą. Po spędzeniu samotnie świąt, postanawia zadbać o wszystko i zakończyć swoje życie. Nie spodziewa się jednak, że to nie będzie tak proste, jak przypuszczała. Na drodze staje jej wyjątkowo irytująca ją osoba, która już na starcie burzy jej dotychczasowy spokój. Patrycja to młoda dziewczyna, studentka lingwistyki. U swego boku ma kochanych przyjaciół, którzy zrobiliby dla niej wiele. Jednak wciąż odczuwa w sercu pustkę i coś nie daje jej spokoju. Wyrusza w drogę, aby za wszelką cenę odkryć prawdę.

Fabuła bardzo mnie zaintrygowała. Uwielbiam wszelkiego rodzaju tajemnice, podróżowanie w celu poznania prawdy, te wszystkie emocje im towarzyszące, wątpliwości, niepewności… Jak tylko przeczytałam o czym jest Muszę wiedzieć to wiedziałam, że koniecznie trafi na moją półkę. Z podekscytowaniem zakopałam się pod kocem z książką w ręce i zaczęłam czytać…
Zbyt dużo irytacji?

Początkowo szło mi bardzo opornie. Irytował mnie trochę styl autorki, sposób budowania akcji. Do tego żaden z bohaterów nie przypadł mi do gustu. Zamiast z przyjemnością przewracać kartki to trochę się męczyłam. I gdyby nie mój upór to odłożyłabym książkę na bok i już nigdy do niej nie wróciła. Ale czytałam. Czytałam, przyzwyczajałam się do bohaterów, ich sposobu wyrażania się, poglądów na świat, różnic zdań. Z czasem nawet styl autorki przestał mnie irytować, bo fabuła robiła się coraz ciekawsza. Coraz bardziej zawiła, intrygująca. I choć już w połowie zaczęłam domyślać się dalszych losów, czytałam z coraz większą przyjemnością.
Zawiła więź między bohaterami

Nim się zorientowałam to pochłaniałam Muszę wiedzieć w ekspresowym tempie. Więź, jaka się tworzyła między bohaterkami, z pewnością nie była wcale łatwa i pozbawiona emocji. Jednak przemiana, jaka zachodziła w Halinie i Patrycji, była bardzo wiarygodna. To, co spodobało mi się najbardziej, to opowiadanie całej historii z punktu widzenia głównych bohaterek. Dzięki temu czytelnik ma możliwość poznać myśli i emocje kobiet, wczuć się nieco bardziej w to, co je spotkało i z czym muszą się zmierzyć. To sprawiło, że zupełnie inaczej spojrzałam na lekturę i z zupełnie innym podejściem poznawałam dalsze rozdziały.

Podsumowując Muszę wiedzieć Kasi Bulicz-Kasprzak to pozycja, która sprawiła mi nieco problemów. Trudno jest mi ocenić ją, bo była napisana bardzo nierównomiernie. Początek był bardzo trudny, zbyt chaotyczny. Natomiast z czasem historia nabierała tempa, bohaterowie stawali się bardziej wyraziści, a styl autorki jakby uporządkowany. Wówczas wręcz płynęłam przez tę opowieść. W ogólnym rozrachunku nie jest to zła powieść. Fabuła intrygująca, emocje z czasem bardziej odczuwalne. Jakby przymknąć oko na pierwsze kilka rozdziałów, książka okazuje się być naprawdę dobra i czytało się przyjemnie.

Intrygująca fabuła pełna tajemnic

Halina to...

Na półkach: , , , ,

Rodzinne tajemnice, kłamstwa i niedomówienia, sprawiają, że chce dociec prawdy o bohaterkach Halinie,Dominice i Patrycji.
Pięknie napisana książka, piękna, wspaniała wzruszyła mnie bardzo.
Styl Kasi Bulicz - Kasprzak bardzo dobry, czyta się świetnie, po prostu cudowna lektura.

Pięknie napisana książka, piękna, wspaniała wzruszyła mnie bardzo.

Ciesze sie ze sięgnęłam po tę ksiazke mimo okladki i opisu (romans) ktore wskazywalyby na przecietne babskie czytadlo. Ksiazka swietna poczawszy od fabuly, po jezyk (autorka obdarzyła kazda postac innym jezykiem co jest zadkie, na ogol wszystko jest pisane tak samo czy przemawia mlodziez, osoba starsza, ktos wyksztalcony lub wcale) swietnie sie czyta, ciezko odlozyc. Polecam

Przejmująca lektura. Ciekawa konstrukcja i postacie. Dobra!

Przejmująca lektura. Ciekawa konstrukcja i postacie. Dobra!

Dodaj cytat z książki Muszę wiedzieć