Cztery Żywoty

Okładka książki Cztery Żywoty Plutarch
Okładka książki Cztery Żywoty
Plutarch Wydawnictwo: Czytelnik powieść historyczna
210 str. 3 godz. 30 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
210
Czas czytania
3 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
8307029457
Tłumacz:
Mieczysław Brożek
Tagi:
Plutarch Cyceron Lizander Sulla Demostenes biografia historia starożytny Rzym staryżotna Grecja starożytność
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1090
28

Na półkach:

Kolejny staroć, kupiony gdzieś za złotówkę, który kilka lat czekał na półce na swoją kolej, został przeczytany. Tym razem są to „Cztery żywoty” Plutarcha z Cheronei, czyli książka, w której ten grecki historyk przybliża czytelnikom postacie czterech starożytnych polityków: Greków Lizandra i Demostenesa oraz Rzymian – Sulli i Cycerona.

Życiorysy stworzone przez Plutarcha pełne są anegdot, imion często niezbyt ważnych polityków, zwykłych obywateli, nazw geograficznych czy chociażby zapisów wróżb oraz snów. Nawet bardzo obszerny indeks nazw i imion, umieszczony na końcu książki, niezbyt pomaga. Można mieć wrażenie (a przynajmniej ja miałem),że Plutarch, owszem, pisał dla potomnych, ale raczej nie dla ludzi, którzy być może będą czytać jego książki prawie 2000 lat później. No chyba że bardzo ufał w znajomość starożytnych realiów wśród przyszłych pokoleń.

Z perspektywy dzisiejszego piśmiennictwa biograficzno-historycznego książka Plutarcha sprawia wrażenie odrobinę chaotycznej i przeładowanej informacjami. Jest to jednak celowy zabieg – o tym, dlaczego Plutarch pisał w ten sposób, można się dowiedzieć z przedmowy autorstwa profesora Mieczysława Brożka, który jest również autorem przekładu niniejszego dzieła.

Tym, co zdecydowanie najciekawsze w książce, jest jednak bardzo ciekawy obraz starożytnych realiów politycznych i społecznych. To, co dla Plutarcha było codziennością (krwawe wojny domowe, morderstwa polityczne, skazywanie politycznych przeciwników na wygnanie, a nierzadko również na karę śmierci),z dzisiejszej perspektywy mimo wszystko odrobinę szokuje.

W tym kontekście zabawne wydają się bajania niektórych domorosłych historyków i politologów, którzy w starożytnych Rzymie oraz Grecji widzą szczyty politycznych dokonań ludzkości. A to, że od czasu do czasu kogoś wygnano, przebito sztyletem, skonfiskowano jego majątek czy na przykład wybito kilka tysięcy ludzi w imię „racji”, „wolności” czy „demokracji”, to w sumie dawno i nieprawda. Chociaż w sumie dzisiaj też się tak wybija... i to jest chyba najsmutniejszy aspekt współczesnej lektury starożytnych tekstów, nie tylko „Czterech żywotów”: że jako ludzkość mentalnie niewiele się różnimy od naszych bardzo odległych przodków, a jedynym, co tak naprawdę udoskonaliliśmy, są narzędzia mordu, wyzysku oraz kontroli.

Dla historyków, politologów czy miłośników starożytności, książki Plutarcha, w tym również ta, to pozycje obowiązkowe. Natomiast czytelnicy, dla których starożytność kończy się na magnesie z Akropolem na lodówkę oraz serialu „Xena, wojownicza księżniczka”, Plutarcha mogą sobie chyba darować.

Kolejny staroć, kupiony gdzieś za złotówkę, który kilka lat czekał na półce na swoją kolej, został przeczytany. Tym razem są to „Cztery żywoty” Plutarcha z Cheronei, czyli książka, w której ten grecki historyk przybliża czytelnikom postacie czterech starożytnych polityków: Greków Lizandra i Demostenesa oraz Rzymian – Sulli i Cycerona.

Życiorysy stworzone przez Plutarcha...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    5
  • Chcę przeczytać
    4
  • Starożytność
    1
  • Historia
    1
  • Biografia
    1
  • W bibliotece
    1
  • Rzym
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Cztery Żywoty


Podobne książki

Przeczytaj także