Żertwa

Okładka książki Żertwa Anna Sokalska
Okładka książki Żertwa
Anna Sokalska Wydawnictwo: Lira Cykl: Opowieści z Wieloświata (tom 2) fantasy, science fiction
Opowieści z Wieloświata (tom 2)
Lira
2019-06-12
2019-06-12
fantasy magia śledztwo wróżba ofiara mitologia słowiańska

Niezła draka pod Wrocławiem

Nie porwał mnie tom drugi "Opowieści z Wieloświata". Niby jest wątek kryminany, fantasy z postaciami związanymi z wierzeniami słowiańskimi. Nie jest to kontynuacja "Wiedźmy" i wszystko jest dosyć zagmatwane. Nawet ten współczesny Wrocław taki nijaki.
Miałam nadzieję na połączenie wątków w tomie trzecim serii pod tytułem "Kuglarz". Niestety na nim zasypiałam, a czwarty tom " Wieloświat" zostanie niedokończony. Piątego tomu nawet nie zaczynam. Zawiodłam się, to nie ten rodzaj fantasy który lubię.

Trochę mnie wynudziła ta książka. Niby ciekawa, ale coś mi tu przeszkadzało.

Trochę mnie wynudziła ta książka. Niby ciekawa, ale coś mi tu przeszkadzało.

Tom drugi nie ma nic wspólnego z tomem pierwszym. Mamy zupełnie innych bohaterów, akcja dotyczy zupełnie czego innego, pozostając jedynie w klimacie mitologii słowian. Podobno w tomie trzecim akcja dwóch pierwszych tomów się łączy. Polecam :)

Książka o niczym, męcząca, chaotyczna. Zdarzenia poplątane bez sensu.

Książka o niczym, męcząca, chaotyczna. Zdarzenia poplątane bez sensu.

To ma tak dobry pomysł, taki potencjał ... generalnie powinno pasować mi wszystko... współczesny Wrocław, demony słowiańskie, zagadka kryminalna ... a jednak nie zgadza się tu nic. Nie wciągnęła mnie ta historia, a była to druga szansa dla tej autorki. Ja na tej części pasuje.

Po „Wiedźmie” przyszła pora na „Żertwę”, czyli drugą odsłonę cyklu o Wieloświecie. Tym razem Autorka przenosi czytelnika w czas poprzedzający pojawienie się szczeliny na Ślęży, o której mowa była w poprzedniej części, po to, aby pokazać jak doszło do zamieszania, które zapoczątkowało serię. Fabuła tej części odnosić się będzie do tytułowej żertwy, czyli ofiary, jaką należy złożyć bogom. Kiedy zatem na Ostrowie Tumskim odkryte zostają zwłoki wisielca do akcji wkracza młoda, ale ambitna prokurator Dębska, wespół zespół z komisarzem Majką. Ponieważ para ta zupełnie nie zna się na słowiańskich wierzeniach w charakterze biegłego udzielać się będzie również Anastazja Omyk. Szybko okaże się także, że grono bohaterów poszerzano zostanie o postaci z piekła rodem – niejakiego Borutę i Rokitę, a na jednej ofierze bynajmniej intryga się nie skończy.
Podobnie jak w poprzedniej części nie zabraknie dawnej magii, słowiańskich odniesień, jak i ważnych miejsc kultu. Wrocław stanie się areną nadprzyrodzonych zdarzeń, a postaci z zaświatów będą ramię w ramię snuć się po jego ulicach obok zwykłych śmiertelników. Jest równie lekko i żartobliwie jak w „Wiedźmie”, co sprawia, że patrząc z przymrużeniem oka na całą historię można się w niej świetnie odnaleźć i bardzo dobrze bawić spędzając czas w Wieloświecie.
Do mnie ta narracja przemawia i jako przyjemną odskocznię od codzienności serdecznie polecam również tę część cyklu.

Bardzo grafomańska, bardzo męcząca , bardzo o niczym.

Bardzo grafomańska, bardzo męcząca , bardzo o niczym.

Powiązanie z pierwszą częścią serii jest właściwie symboliczne. Pojawia się wątek słowiańskości, ale na tapetę głównie idzie wątek kryminalny. Nie spodobało mi się zakończenie dla Anastazji i Majki. Fakt, trzeba przyznać, że finał był nieprzewidywalny, chociaż mocno niepożądany. Przynajmniej przeze mnie. Trochę topornie mi się czytało tą książkę, właściwie do połowy się zmuszałam, długo mnie wciągała.

Nie do końca wierzyłam w zapewnienia, że drugi tom, który nie jest kontynuacją pierwszego, a dzieje się równolegle, jest dużo lepszy, okazało się jednak, że to faktycznie prawda. W końcu pojawiają się postacie, które wzbudzają sympatię, szkoda jednak, że zwykle kończą marnie lub ich wątki są urywane. Polubiłam czarty i Kazimira, a także Anastazję Omyk. Zakończenie tomu było niespodziewane – w urban fantasy jedna z głównych postaci trafiająca do więzienia, bo co z tego, że uratowałaś ludzi, i tak pójdziesz siedzieć za morderstwo. Muszę przyznać, że to oryginalny zabieg. Widać, że autorka eksperymentuje z narracją, stosuje nowe zabiegi. Przebija się również miłość autorki do Wrocławia i historii miasta. Mamy też więcej słowiańskości niż we Wiedźmie, co jest dla mnie plusem. Moim zdaniem najlepszy tom z całej trylogii.

Wciągająca opowieść z kryminalnym wątkiem w tle. Moim zdaniem dużo ciekawsza i dużo lepiej napisana od części pierwszej serii. Z przyjemnością sięgnę po trzecią część licząc, że będzie jeszcze ciekawsza.