Okładka książki Olejki eteryczne i aromaterapia. Jak bezpiecznie wyeliminować powszechne dolegliwości i naturalnie podkreślić swoje piękno praca zbiorowa
praca zbiorowa Wydawnictwo: Vital zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Essential Oils for Beginners: The Guide to Get Started with Essential Oils and Aromatherapy
Vital
2019-05-10
2019-05-10
aromaterapia olejki eteryczne olejki zapachowe medycyna naturalna medycyna alternatywna zdrowie choroby pielęgnacja

„Aby substancja miała właściwości aromaterapeutyczne, musi być w pełni naturalna”.

Węch to jeden z naszych zmysłów, bez którego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w życiu. To dzięki niemu odbieramy różne zapachy, które albo uprzyjemniają nam codzienność, nadając delikatną, nastrojową oprawę albo nas o czymś informują. Świat jest pełen zapachów, na które możemy różnie reagować. Są takie, które chętnie chłoniemy naszym zmysłem powonienia, a są i takie, które wolimy omijać i unikać. Jednak są też takie aromaty, które nie tylko wypełnią nasze otoczenie subtelnym i ujmującym aromatem, ale też poprawią jakość naszego życia. Aromaty, odpowiednio dobrane, mogą być dla nas relaksujące, energetyzujące a nawet uzdrawiające i poprawiające nastrój. Jak ich używać i wykorzystać dla własnych potrzeb informuje książka pt.: „Olejki eteryczne i aromaterapia”

Poradnik nie ma jednego tylko autora, gdyż jest efektem pracy kilku osób na podstawie dostępnych materiałów, które zostały wymienione na końcu publikacji. Przedstawiają oni wiele przydatnych i praktycznych informacji o olejkach eterycznych wraz z ciekawostkami, wskazówkami i poradami.

Materiał został umieszczony w dwóch częściach, z których pierwsza stanowi wiedzę teoretyczną. Poznajemy w niej m.in. historię stosowania olejków, w jaki sposób stosowane były u Egipcjan, którzy uznawani są za jednych z pierwszych, którzy wykorzystywali właściwości lecznicze aromaterapii już przed 4500 lat p.n.e. Ich ulubionymi aromatami był cynamon, mirra, sandałowiec biały i kardamon. Uważali oni czyste olejki eteryczne za uświęcone i mogli je stosować tylko kapłani o wysokiej randze.

Po poznaniu ciekawostek historycznych autorzy wyjaśniają, czym są olejki eteryczne, jak są pozyskiwane, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie i w jaki sposób je przechowywać. Podpowiadają, w jaki sposób łączyć ze sobą poszczególne aromaty, by wykorzystać ich wszechstronne i jak najpełniejsze walory zdrowotne i relaksacyjne. Uczą, jakie olejki wybrać do masażu, środków czystości, kosmetyków, afrodyzjaków, magicznych formuł. Dowiadujemy się, jakie olejki zastosować do poprawy samopoczucia, złagodzenia bólu, poczucia bezpieczeństwa, ale też do leczenia różnych dolegliwości, zabiegów pielęgnacyjnych i kosmetycznych.

Olejki eteryczne pozyskiwane są z roślin, których właściwości poznajemy w części drugiej. Ich opisy wypełniają ją w całości, co sprawia, że jest to obszerne kompendium wiedzy praktycznej, w której autorzy podpowiadają jak wykorzystać właściwości aromaterapeutyczne olejków. Każdy z nich został dokładnie opisany, dzięki czemu w łatwy sposób możemy poznać ich właściwości, pochodzenie, działanie, sposób podawania , zastosowanie oraz jakie olejki można ze sobą mieszać i jak bezpiecznie je stosować. To świetna baza do komponowania własnych mieszanek w zależności od indywidualnych potrzeb. Poza opisami poszczególnych olejków, znajdziemy w tej części również propozycje odpowiednio dobranych zestawów olejków na różne dolegliwości, ale też do zastosowania w domu i ogrodzie.

„Olejki eteryczne i aromaterapia” to doskonały poradnik dla każdego, zwłaszcza dla początkujących, którzy chcieliby wprowadzić do swojego otoczenia nie tylko przyjemny zapach, ale też harmonię, spokój, zadowolenie i równowagę pod każdym względem. To bardzo przejrzysty, przystępnie napisany i obfitujący w praktyczne informacje przewodnik po sekretnym świecie zapachów, które doskonale wspomagają wszelkie terapie i zabiegi odnowy biologicznej. Tego rodzaju poradnik zawsze warto mieć na swojej półce, by można po niego sięgać, gdy tylko tego potrzebujemy.

Aromaterapia znana jest od wielu wieków i już starożytni potrafili docenić jej zalety w różnych przypadkach i sytuacjach. Dziś ponownie powraca ona do łask i wraz ze zdobytą wiedzą możemy skorzystać z jej dobroczynnego działania. Wiedza zawarta w poradniku z pewnością pomoże prowadzić zdrowszy styl życia a przy tym wypełni nasze otoczenie pięknymi zapachami, które wpłyną pozytywnie na nasze samopoczucie.

Egzemplarz książki otrzymałam od portalu Sztukater

Cieszę się, że nie kupiłam sobie tej książki bo miałam taki zamiar. Temat dla mnie interesujący ale zdecydowanie za dużo teorii do czytania, która nudzi. Może dla kogoś, kto pracuje zawodowo z olejkami ale nie dla amatorów. Na plus fajne przepisy z użyciem olejków.

Książka okazała się przydatna, stanowi jedno miejsce gdzie można sobie sprawdzić co robi dany olejek i jak można je łączyć. Część wprowadzająca nakreśla kilka przydatnych reguł, pomocnych, by nie popełnić czegoś głupiego.

Brakuje mi jedynie czegoś w rodzaju indeksów: lista olejków na ból głowy, lista nawilżających, lista możliwych do aplikowania bezpośrednio na skórę, itp. Niestety takie rzeczy trzeba wertować po całym spisie lub szukać inspiracji w przepisach. Co do przepisów, to wiadomo, że raczej nie masz na stanie wszystkich możliwych olejków świata, bo to nie są tanie rzeczy, więc może niekoniecznie jesteś w stanie robić coś dokładnie z przepisu, a chcesz osiągnąć podobny efekt przy pomocy tego co masz.

A więc tak!
Jestem początkująca w temacie aromaterapi jak i olejków eterycznych. Chciałam sie czegoś dowiedzieć, dlatego sięgałam po tę książkę. Nie ma za wiele opini o tej książce w Internecie, dlatego już ci piszę co o niej myślę.

Książka na początku przedstawia krótka historie aromaterapi, jak to się zaczęło, kiedy gdzie i jak. Nastepnie omawiane sa tematy takie jak: olejki eteryczne - jak sa wytwarzane, jaki olejek kupić (podaje również kilka producentów ktorzy jej zdaniem sa wartościowymi producentami, sprawdzalam to i Now foods jest w dobrej cenie i podobno 100 procent czystości olejków, sprawdzę to więc). Ksiazka omawia jak przechowywać olejki, a tez czym jest aromaterapia jakie sa plusy i zalety (nie piszą o wadach, może ich nie ma). Książka poświęciła 1 rozdział na precyzyjnym wyjaśnieniu jak powinno sie mieszać olejki eteryczne. Opisali jak stosować olejki bezpiecznie, sposoby uzywania olejków. Potem opisali kazdy olejek po kolei, jak stosować co to jest, z czym mieszać, jakie dzialanie, pochodzenie i sposób podawania. Gdy przekartkujemy to dojdziemy do mnóstwa przepisów i pomysłów na zastosowanie aromaterapi i olejków, dezodoranty, toniki, spreje na owady i wiele innych. Daje też pomysły na mieszanki olejków na stres, depresje uspokojenie, zmianę nastróju bóle głowy bóle mięśni i wiele innych.

A teraz moja skromna opinia:
Książkę przeczytałam w może godzine/dwie. Napisana jezykiem luznym ale czuje ten troche jezyka naukowego, ale to moje odczucie. Napisane zwięźle, na temat, wyczerpująco temat. Myślę ze to dobry poradnik dla początkujących, a przynajmniej jest jak książka kucharska, często się do niej zagląda :) osoby zainteresowane tematem- warto kupić książkę na własność i czesto do niej zaglądać. Tyle przepisów ile tam jest.. myślę że są godne uwagi (ale żadnego nie próbowałam. ). Jest tam również chyba kazdy olejek i objaśnienie na jakie dolegliwości go używać, co również dla początkującego jest wskazane. :)

Więc ogólnie jest spoko, traktujmy to jako księga objaśnień kazdego olejku i super przepisy z tym zwiazane. Ogólne informacje na temat aromaterapi również sa. Wiec myślę ze warto kupić.

A więc tak!

Super poradnik . Opisane olejki , zastosowanie oraz propozycje mieszanek . Sprawdziłam mieszankę na ból głowy oraz bóle ogólne i faktycznie działają !

• Zdrowie
  • Ambitny Plan (2020)