Prognozowanie psychologiczno-kryminologiczne

Okładka książki Prognozowanie psychologiczno-kryminologiczne Jarosław Stukan
Okładka książki Prognozowanie psychologiczno-kryminologiczne
Jarosław Stukan Wydawnictwo: Wydawnictwo Aktywa nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo Aktywa
2019-04-30
2019-04-30
resocjalizacja recydywa polskie więziennictwo

Kiedy przeczytałam opis wydawcy na temat tej pozycji, to wiedziałam, że to coś dla mnie. Jak wiecie lubuje się w kryminałach i thrillerach, najbardziej uwielbiam te z wątkiem psychologicznym. Czytając takie publikacje, liczę na to, że mój wewnętrzny kryminolog, będzie miał prawdziwą ucztę. Dodajmy do tego odpowiednie opisy postaci pod względem psychologicznym, czysta finezja zmysłów. Książka jest dedykowana biegłym psychologom sądowym i penitencjarnym, jednak amatorzy tacy, jak ja , czy Wy będą mile zaskoczeni. Od zawsze wiedziałam, że ocena biegłego powołanego do danej sprawy, wiąże się z dużą odpowiedzialność i wiedzą. Nie miałam pojęcia, że jest tyle możliwości interpretacji czynników, odpowiedzialnych za zachowanie ludzkie w danym momencie. Przykładowo mamy cztery typy skłonności do przemocy i okrucieństwa: we wrogości, agresji przeniesionej, agresji pośredniej i fizycznej. Kto i co decyduje, że skazany ma prawo, bądź możliwość starać się o przedterminowe warunkowe zwolnienie. Liczne tabelki, punkty, czy przyjęte normy opisów zachowań społecznych – to wszystko jest tutaj wyłożone, jak na tacy. Prawdziwa gratka dla miłośników powieści kryminalnych. Publikacja może służyć za rodzaj leksykonu lub bardzo dobrą ściągę w celu wytypowania potencjalnego sprawcy. Wszystko to, tworzy świetnie skonstruowaną całość. Na nudę nie można narzekać, a ilość informacji rozkłada na łopatki. Jestem pod ogromnym wrażeniem, będę teraz patrzeć na pracę tych ludzi z jeszcze większym podziwem i szacunkiem. Dzięki takim ludziom jesteśmy bezpieczni. Nasze państwo funkcjonuje. Oczywiście, zdarzają się pomyłki, ale wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i mamy prawo do złego osądu sytuacji. Tylko my, „szaraczki” nie musimy ponosić odpowiedzialności za niesprawiedliwą ocenę drugiego człowieka. Specjaliści, którzy pełnią tę funkcje, muszą żyć z tymi decyzjami przez cały czas. Jedno wielkie kompendium wiedzy, a fachowe słownictwo i ogrom informacji, zapewnią nam dreszczyk emocji na kilka wieczorów. Z wielką przyjemnością będę wracać do tej książki. Dzięki tej publikacji, uda mi się spojrzeć na ludzi z innej perspektywy, a pewne zachowania będą łatwiejsze do zrozumienia. Polecam serdecznie.

Jarosław Stukan " Prognozowanie psycholigiczno- kryminologiczne".
Fakt, resocjalizacja, więziennictwo, psychologia, socjologia.

Jarosław Stukan, psycholog, psychoterapeuta, biegły sądowy, autor 10 książek z zakresu suicydologii i kryminologii.

"Książka została napisana z myślą o biegłych psychologach sądowych oraz psychologach penitencjarnych, aczkolwiek jej temat pozostaje w obszarze zainteresowań również: prawników, kryminologów, specjalistów z zakresu resocjalizacji, socjologów oraz pracowników służby więziennej,"

Ja nie podlegam żadnej z tych grup, ale jako zupełna amatorka, zainteresowana tematem, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Aktywa mogłam przeczytać tę książkę.

Wiadomo,że za zbrodnię musi być kara, jednak czyż nie należy dać szansy na skrócenie kary, na PWZ (przedterminowe warunkowe zwolnienie)?
Jest to możliwe i właśnie o tym jest ta książka. Biegli mogą ocenić czy dana osoba kwalifikuje się czy też nie.
Praca ta ukazuje nam jakie czynniki brane sa pod uwagę. Są to między innymi cechy osobowości, skłonności do przemocy i okrucieństwa. Ustalane są przyczyny społecznego wykolejenia, istnienie uzależnień, brane są pod uwagę efekty dotychczasowej resocjalizacji.

Książka dla mnie ciekawa, chociaż momentami szokująca. Kiedy morderca opowiadał o swojej zbrodni "...iż po zabójstwie wyciągnął pieniądze z portfela ojca, to, że podczas dokonywania zabójstwa łamały mu się noże, wybiegał więc do kuchni, przynosił nowe i dalej atakował..."
" W ostatecznej ocenie biegły jednak nie stwierdził u badanego skłonności do okrucieństwa."

"Prognozowanie kryminalne, zwane również kryminologiczno- środowiskowym, jest najsłabiej rozwiniętą gałęzią psychologii sądowej, również względem profilowania kryminalnego, które jest mu najbliższe a także stale się rozwija."

Autor zawarł w rozdziałach teorię, procedury, praktyke i przykłady. Do tego aneksy, bardzo pomocne wyciągi z kodeksu karnego względem PWZ, również tabele jak np. Czynniki ryzyka recydywy - odsetek stopni ryzyka.
Książka jest "naszpikowana" fachowym słownictwem, nie zawsze zrozumiałym dla amatora, ale nie przeszkadza w odbiorze. Łatwo znalazłam w internecie wytłumaczenia niektórych pojęć.
Generalnie było to dla mnie bardzo ciekawe doświadczenie. Już się przymierzam do kolejnej pozycji autora.
Polecam.

Jarosław Stukan " Prognozowanie psycholigiczno- kryminologiczne".
Fakt, resocjalizacja, więziennictwo, psychologia, socjologia.

Prognozowaniem psychologiczno-kryminologicznym zajmuje się biegły psycholog sądowy, ma on ocenić ryzyko występowania recydywy. Opinia taka jest niezbędna przy rozpatrywaniu wniosku o przedterminowe warunkowe zwolnienie lub o przerwę w wykonaniu kary. Prognozowanie kryminalne jest jednocześnie najsłabiej rozwiniętą gałęzią psychologii sądowej. Paradoks, prawda? Brak schematu ułatwiającego działania diagnostyczne stanowi poważny problem, podobnie jak brak współpracy z sądem penitencjarnym w kształceniu biegłego psychologa. Ta książka stanowi podręcznik zawierający teorię - początki prognozowania, badania, psychologiczne korelaty recydywy, procedurę, praktykę i przykłady. Dla wszystkich zainteresowanych tematyką sądową, psychologiczną i socjologiczną.

Pozytywna prognoza kryminologiczno-społeczna, jak każda inna prognoza, zawiera element ryzyka związanego z możliwością jej niespełnienia. Jest oczywiste, że nikt nie jest w stanie udzielić pełnej gwarancji trafności prognozy. Rzecz w tym, by ryzyko związane z niespełnieniem się prognozy było ograniczone do akceptowalnego stopnia, to znaczy takiego, który resocjalizacji nie pozbawia sensu, a zmniejsza zagrożenie do dających się przewidzieć, rozsądnych granic” (postanowienie SA w Krakowie z dnia 28 sierpnia 2015 r., II Akzw 799/15).

Prognozowanie psychologiczno-kryminologiczne to czynność podejmowana przez biegłego psychologa sądowego, mająca na celu przewidywanie ryzyka recydywy u skazanego – najczęściej za zabójstwo – starającego się o przedterminowe warunkowe zwolnienie. Tym samym tłem książki jest współpraca biegłego psychologa z sądem penitencjarnym, dla którego ten opiniuje również w sprawach z zakresu przerwy w wykonaniu kary, ale także wydawanie ekspertyzy dla sądu karnego w sprawach, w których istotna jest prognoza powielania lub dokonania przestępstwa przez oskarżonego.

Prognozowanie psychologiczno-kryminologiczne autorstwa Jarosława Stukana to literatura naukowa, napisana z myślą o biegłych psychologach sądowych oraz psychologach penitencjarnych, aczkolwiek jej temat pozostaje w obszarze zainteresowań również: prawników, kryminologów, specjalistów z zakresu resocjalizacji, socjologów oraz pracowników służby więziennej (opis książki).

To moje drugie spotkanie z autorem i myślę, że nie ostatnie. Pomimo że, miałam do czynienia z lekturą fachową, ale przystępną, z dużym zainteresowaniem wczytywałam się, co ma do powiedzenia środowisko naukowe w tytułowym zakresie. J. Stukan, psycholog, biegły sądowy, kryminolog w swojej kolejnej wydanej publikacji, dzieli się z nami własnymi doświadczeniami, obrazuje nam przekrój historii początków prognozowania na świecie, a także stawia śmiałe hipotezy i analizuje badania dotyczące tego tematu. Co ważne J. Stukan zwraca uwagę na możliwość doskonalenia się w tym kierunku.

Prognoza kryminologiczna okazuje się wcale nie tak nową nauką, a jednak wciąż pozostaje trudnym obszarem do badania.
To nic innego jak próba stwierdzenia z dużym prawdopodobieństwem, czy skazany na wolności nie popełni konkretnego przestępstwa.

Skazany może starać się o przedterminowe warunkowe zwolnienie pod koniec kary, wtedy to sąd wskazuje biegłego do oceny ryzyka popełnianych przestępstw. Ekspert, biegły sądowy wówczas na podstawie m.in. testów sporządza opinię sądowo-psychologiczną, jego zadaniem jest ocena wystąpienia poziomu tzw. ryzyka recydywy. Autor stawia tutaj nacisk na konieczność indywidualnej i rzetelnej oceny skazanego oraz na umiejętne dostosowanie dostępnych narzędzi. Szczegółowo omawiane są tutaj czynniki ryzyka powrotu do przestępczości, czy też tablice prognostyczne.

"W diagnozie należy przede wszystkim właśnie je odnajdywać, aczkolwiek z dużą ostrożnością i w interpretacji kontekstowej, za każdym razem wysoce indywidualnie".

Publikacja zawiera 4 rozdziały. Znajdziecie tu kilkadziesiąt tabel, w których omawiane są różnorakie czynniki ryzyka recydywy. Gdybym miała częściej korzystać z tej publikacji, brakowałoby mi spisu zamieszczonych tam tabel. Niemniej jednak na jej końcu pojawia się bibliografia oraz Kodeks Karny dotyczący PWK. W związku z tym, że nie ma słownika pojęć, sporo czasu zajęło mi rozszyfrowanie tego skrótu – przedterminowe warunkowe zwolnienie.
Ostatni rozdział Przykłady poświęcony jest studium trzech przypadków (skazanych) opinii, analiz i badań, interpretacji etiologii demoralizacji, które wg autora zasługują na dokładne zapoznanie się z nimi.

"W psychologii badano wiele cech, które skojarzone są z przestępczością..Nie sposób jednak wszystkich ciekawych cech i prac tu omówić".

Nie sądziłam, że zrozumienie ludzkiego zachowania i postępowania może być tak skomplikowane i trudne oraz wymagającego dużego doświadczenia zawodowego. Budowanie takiej prognozy zaczyna się już od dzieciństwa skazanego, a kończy na ocenie zachowania w zakładzie karnym. Przeanalizowanie wraz z autorem ich życia przestępczego, było dla mnie ciekawym doświadczeniem.

Czy jest możliwa każdorazowo prawidłowa ocena skazanego, który popełnił zabójstwo? Ilu ze skazanych przebywających na wolności, kolejny raz dopuściło się przestępstwa?

Jeśli interesują was pytani nie tylko w tym zakresie, zachęcam do zapoznania się z tą bardzo wartościową lekturą.

Ps. Przyznam szczerze, że to jedna z trudniejszych dla mnie publikacji,
z którą się z wami dzielę.

Gdy słyszymy w mediach, że jakiś znany przestępca wychodzi na wolność (czy to przedterminowo, czy po odbyciu całej kary) zwykle budzi to sporo kontrowersji i skłania do zadawania wielu pytań. Czy warto dać drugą szansę gwałcicielowi, pedofilowi lub mordercy? Czy jest realna szansa na to, że szczerze żałuje swych czynów i więcej ich nie popełni? Czy resocjalizacja skazanych jest w ogóle możliwa? Czy da się przewidzieć i realnie oszacować ryzyko recydywy, czy tak naprawdę to zwykła loteria? Jarosław Stukan (jako psycholog, psychoterapeuta i biegły sądowy) starał się znaleźć odpowiedzi na te pytania w „Prognozowaniu psychologiczno-kryminologicznym”.

Książka jest skierowana głównie do biegłych psychologów sądowych i penitencjarnych, pracowników służby więziennej oraz do osób posiadających wiedzę z zakresu prawa, kryminologii, socjologii i resocjalizacji. Tutaj szczerze muszę przyznać, że nie należę do żadnej z tych grup - po powyższą lekturę sięgnęłam wyłącznie jako po ciekawostkę, gdyż od kilku lat interesuję się szeroko pojętą tematyką przestępczości.

Książka okazała się jeszcze trudniejsza niż się spodziewałam :) Sporo terminologii, skrótów, odnośników do Kodeksu Karnego, a także szczegółowych tabelek przepełnionych informacjami. Tutaj muszę zaznaczyć, że autor wykonał kawał dobrej roboty - dokładnie przejrzał i przeanalizował publikacje kolegów po fachu (nie tylko z Polski, ale między innymi z USA i Niemiec) i przedstawił jak wiele zmieniło się w prognozowaniu na przestrzeni ostatnich dekad. Niestety (według Stukana) wciąż jest to najsłabiej rozwinięta gałąź psychologii sądowej, a postęp jest tylko pozorny. „Na świecie konstruuje się tablice prognostyczne oraz testy, które mają szacować ryzyko recydywy, modele statyczne i dynamiczne prognozujące zachowania przestępcze etc., jednak wszystkie one nie dostarczają nam metod doskonalszych, a jedynie bardziej uproszczone. Nie jest to w mojej opinii właściwa droga czy kierunek prognozowania w psychologii.” W książce możemy zobaczyć jakie czynniki są głównie brane pod uwagę przy szacowaniu ryzyka recydywy oraz przekonać się jak bardzo jest to zawiłe i trudne, gdyż na przestrzeni lat wyniki badań potrafią się mocno zmieniać, a teorie badaczy wzajemnie wykluczać... :)

Lektura skłania do przemyśleń i zdecydowanie jest godna uwagi. Mimo że w temacie jestem tylko laikiem i moja skromniutka wiedza niestety nie była wystarczająca do pełnego zrozumienia treści tej książki, to i tak cieszę się, że po nią sięgnęłam, bo zawiera masę ciekawych informacji i statystyk, także coś mi w pamięci zostanie :)

• Psychologia
  • Otrzymane
  • Dostałam
  • POLICJA / kryminalistyka / zbrodnie
  • NwB

Dodaj cytat z książki Prognozowanie psychologiczno-kryminologiczne