Pożegnanie z Paryżem

Tłumaczenie: Agata Ostrowska
Wydawnictwo: Czarna Owca
Goodbye, Paris / The Truths and Triumphs of Grace Atherton
aleqsia

Grace była świetnie zapowiadającą się wiolonczelistką. Jednak z powodu traumatycznego zdarzenia w trakcie studiów muzycznych nie jest w stanie grać publicznie. Wiedzie spokojne życie w angielskim miasteczku, gdzie zajmuje się renowacją instrumentów. Zakochana w Davidzie, z którym chce związać swoją przyszłość, jednak musi poczekać, aż mężczyzna rozwiedzie się ze swoją żoną. Gdy David ratuje...

Gdy David ratuje życie nieznajomej na peronie paryskiego metra i znajduje się w świetle reflektorów, na jaw wychodzi prawda o wszystkich związkach w jego życiu.
Zdruzgotana Grace pogrąża się w rozpaczy i rezygnuje ze wszystkiego, co istotne, także z marzenia o udziale w najważniejszym konkursie lutniczym na świecie.
Najbliżsi przyjaciele – czarujący skrzypek, który skrywa w sercu pewien sekret oraz Grace – zbuntowana nastolatka – robią wszystko, by jej pomóc.
Czy to wystarczy, żeby udało się jej pozbierać?

Elegancka i podnosząca na duchu jak klasyczna sonata z dodatkiem niezapomnianych, dziwacznych postaci. Wciągający i poruszający debiut. – Catherine Isaac, autorka You Me Everything

źródło opisu: Czarna Owca

źródło okładki: Czarna Owca

K-czyta | 2019-07-28
Przeczytana: lipiec 2019

„Pożegnanie z Paryżem” to taka niespieszna powieść, która wprawdzie nie porywa fabularnie, ale ma w sobie coś, co mnie momentami naprawdę ujmowało. Może to umiejętność autorki, by chwilami poruszyć kilka zapomnianych strun w moim sercu, a może wyczuwalna na wielu stronach miłość do muzyki. Chciałabym nie tylko posłuchać gry Grace (a miałam wrażenie, że niemal ją słyszę), ale też usiąść w jej pracowni i zobaczyć jak zajmuje się instrumentami - jak dzięki jej umiejętnościom zyskują duszę i niesamowite brzmienie.

Pełna opinia na K-czyta.pl: http://www.k-czyta.pl/2019/07/anstey-harris-pozegnanie-z-paryzem.html

Zdzisław | 2019-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2019

Dźwięki unoszą się i opadają. Porywają do tańca, a za chwilę maksymalnie skupiają na sobie moją uwagę. Wirują, oszałamiają i uwodzą. Astor Piazzola w swojej urzekającej kompozycji związał jazz, muzykę klasyczną i uwielbiane przeze mnie tango. Libertango.

"Dla tego właśnie skomponowano Libertango.
Dla buntu.
Dla gorącego powietrza i jasnego słońca.
Dla powrotów utraconych kochanków"

Słowa lekkie i barwne jak motyle, opowiadające o miłości, fascynacji. Inne, te bardziej wyważone i precyzyjne, opisują proces budowy instrumentów, z których każdy ma duszę. Bez niej ich brzmienie nie byłoby idealne. Słowa wściekłe i rażące jak piorun, które zaskakują prostotą, trafnością, brutalną prawdą.

To wszystko w dokładnych proporcjach zawarła Anstey Harris w swoim „Pożegnaniu z Paryżem”, pożegnaniu z przeszłością.

Grace, lutniczka i muzyczka schowana za wytwarzanymi przez siebie instrumentami czuła się nobilitowana uczuciem kochanka, który w równej mierze kochał i oszukiwał. Pożałowania...

nataliicodziennosc | 2019-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2019

"Osobliwe trio-siwy staruszek, skamieniała lutniczka i przeklinająca nastolatka" tworzą niepowtarzalny klimat tej książki.
Grace nie miała dzieciństwa, ćwiczyła na wiolonczeli. Pomimo wielkiego talentu, została wyrzucona z Akademii. Jej nauczyciel miał wobec niej jeszcze inne oczekiwania poza grą... Poznajemy ją jako 40latkę, od 8 lat w związku z żonaty mężczyzną. Facet ma ją, swoją żonę, młoda modelkę, własną asystentkę i jeszcze kilka... Williams ma 86 lat, po 40-letnim związku jego partner umiera. Staruszek nie traci optymizm i wiary w los. Nadia jest nastolatką, rodzice się rozwodzą, w szkole narkotyki i toksyczne znajomi. Wszystkich połączyła miłość do muzyki i sklep z instrumentami Nadii.
Piękna historia o przyjaźni. O wielkiej pasji i ludziach z wielkim sercem.
Czytając tę książkę słyszysz jak wybrzmiewa koncert smyczkowy. Masz wrażenie, że siedzisz w kafejce na ulicach włoskiej Cremony, popijasz wino a muzyka cię porywa. I jeszcze Paryż. Czujesz piasek pod stopami...

agatarecenzuje | 2019-06-25
Przeczytana: 19 czerwca 2019

Grace to wybitna wiolonczelistka. Godziny prób, utracona młodość, brak czasu na relacje z rówieśnikami, to wszystko poświęciła dla ukochanej muzyki. Ukończenie studiów muzycznych było więc dla niej szansą na wielką karierę, jednak pewne traumatyczne zdarzenie powoduje, że musi przerwać naukę. Po latach nadal nie może odbudować swojego poczucia wartości oraz zniwelować strachu przed publicznymi występami. Nikt więc nie słyszy, jak wielki posiada talent. Grace nie do końca odcięła się jednak od swojego poprzedniego życia, bowiem pracuje jako lutniczka i zajmuje się renowacją i tworzeniem instrumentów. Jej szczęście dopełnia Dawid. Zakochana kobieta przymyka oko na to, że mężczyzna ma żonę i dzieci. Wierzy bowiem w jego zapewnienia, ze wkrótce się rozwiedzie i wspólnie stworzą kochającą się rodzinę.. Marzenia Grace rozpryskują się jak bańka mydlana, gdy na jaw wychodzi prawda o licznych związkach mężczyzny. Załamana kobieta pogrąża się w rozpaczy. Pomóc mogą jej tylko przyjaciele....

zetbasia | 2019-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2019

Grace kocha muzykę. W dzieciństwie nie miała przyjaciół, bo pochłaniały ją ćwiczenia gry na wiolonczeli. Miała talent, marzyła o karierze, dostała się na studia muzyczne i wtedy jeden człowiek sprawił, że marzenia o karierze runęły. Od tego czasu nie potrafiła już grać publicznie. Ale miłość do muzyki została. Prowadzi sklep z instrumentami smyczkowymi a także warsztat: tworzy znakomite instrumenty i odnawia stare lub zniszczone. Od lat zakochana w cudownym mężczyźnie, przystojny, wykształcony, energiczny, obyty w świecie, bogaty i kochający.Niemal ideał - tylko, że ma żonę i dzieci, których nie opuści póki nie dorosną, więc Grace czeka na kradzione chwile szczęścia. Żyje marzeniami o wspólnej przyszłości póki się nie okazuje, że nie jest ani pierwszą, ani ostatnią jego kochanką. Grace się kompletnie załamuje. Na szczęście ma dwoje przyjaciół, którzy wyciągają ją z największego dołka, nastoletnią dziewczynę, która pomaga jej w sklepie i stałego klienta, pana po osiemdziesiątce. W...

WolneLitery | 2019-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2019

Za piękną okładką kryje się również cudowna treść, która zapewniła mi jedną nieprzespaną noc!
W książce mamy tak naprawdę czwórkę głównych bohaterów i to w około nich będzie się toczyła cała historia. Jest Grace, była wiolonczelistka, która obecnie prowadzi sklep ze sprzętem muzycznym i tworzy własne instrumenty smyczkowe! Do tego mamy Davida, jej francuskiego kochanka, który jak się okazuje ma żonę oraz dzieci. Nie w głowie mu pozostawianie rodziny i rozwód ze swoją małżonką. Jest również Nina. Zbuntowana nastolatka, która pomaga kobiecie w prowadzeniu sklepu. Zmaga się z wieloma problemami o których niebawem się dowiemy. I jest uroczy staruszek, który wspiera Grace, regularnie odwiedza jej sklepik i nosi za sobą smutną przeszłość.
To właśnie ich losy będziemy śledzić i ich drogami będziemy podążać. Czy Grace wreszcie będzie szczęśliwa? Czy ucieknie od niespełnionego związku?
Książka lekka i niosąca przesłanie. Pełna pięknej muzyki! Pełna nut, instrumentów, koncertów i...

Book_Mystery | 2019-06-17
Na półkach: Przeczytane, Romans
Przeczytana: 17 czerwca 2019

Grace miała szansę stać się światowej sławy wiolonczelistką. Już na studiach wyróżniała się talentem, wystarczył jednak jeden człowiek, aby przekreślić jej karierę. Dzisiaj jako dorosła kobieta wciąż nosi w sobie strach przed graniem w obecności innych osób. Może grać tylko sama dla siebie. Nikt nie usłyszy jaki ma talent, nikt nie doceni jej muzycznych zdolności. Grace jednak nie do końca odcięła się od muzycznego świata. Jest lutniczką, odnawia i tworzy cudowne instrumenty.

Życie prywatne Grace ogranicza się do kontaktów z trzema osobami – młodziutką Nadią, która nie tylko pomaga jej w sklepie, ale tworzy się między nimi bardzo specyficzna więź; panem Williamsem, stałym klientem jej sklepu oraz Davidem. David jest chłopakiem Grace, i to jeszcze jakim! Elokwentny, obyty, przystojny, bystry, wykształcony mężczyzna z gestem. Ach, ma także żonę i dzieci. Prawie ideał, czyż nie?

Widać jak na dłoni, że lutniczka jest stuprocentowo oddana swojemu ukochanemu. Darzy go dużym uczuciem,...

Bardzo nostalgiczna, przepełniona miłością do muzyki i do żonatego mężczyzny. Książka w której dominuje smutek, melancholia, oczekiwane. Pokrzepiająca i podnosząca na duchu. Jest to udany debiut, który porusza i daje nadzieję.

"Czekają mnie generalne porządki w każdym zakątku mojego życia".

Grace kocha muzykę klasyczną. Szczególnie upodobała sobie grę na wiolonczeli. Całe jej dzieciństwo i młodość to ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia, gry na wiolonczeli. Wiele pracy, samozaparcia, poświecenia. Dostaje się na studia muzyczne, spełniają się jej marzenia, idzie jej naprawdę dobrze. Pewne wydarzenia, powodują, że zostaje zmuszona do przerwania nauki. Bolesne, wręcz traumatyczne zdarzenia powodują u niej paniczny strach, wręcz panikę przed publicznymi wystąpieniami. Z pasją i z dużym sukcesem zajmuje się renowacją i budowaniem instrumentów. Jest niesamowicie dobrą lutniczką. Na jej drodze staje Dawid, człowiek, który staje się sensem jej życia. Niestety okazuje się, że facet ma...