Dziewczyno, ogarnij się!

Okładka książki Dziewczyno, ogarnij się! Rachel Hollis
Okładka książki Dziewczyno, ogarnij się!
Rachel Hollis Wydawnictwo: Szaron poradniki
poradniki
Girl, wash your face
Szaron
2019-01-01
2019-01-01
2018-02-06
Pamela Rudnik
kobiety kobieta siła kobiet poczucie wartości

Miało być inspirująco. Miałam zmieniać swoje życie. Miałam krzyczeć - tak, masz rację. I... faktycznie czasem tak myślałam, ale w gruncie rzeczy było to przy aspektach, które już znałam. Rachel Hollis nie mówi nam nic nowego, a zaznaczanie na prawie każdym kroku, że jest chrześcijanką - nie pomaga tej książce. Fakt, słuchało się jej wyjątkowo przyjemnie podczas spacerów z psem. To właśnie taka książka. Na spacery z psem - nie wymagająca skupienia i pozwalająca wyciągnąć z kontekstu zdania wszystko.

Dość pretensjonalna książka. Raczej taka pieśń pochwalna dla wspanialej autorki, która odkryła jedyną i słuszną prawęd. Książka składa się z 20 rozdziałów. Po większoęci z tytułów tych rozdziałów można spodziewać się co autorka chce nam przekazćc. Czytałam jednak dalej, bo myślałam, że mnie czymś oświeci, pomoże spojrzeć na pewne aspekty życia zupełnie inaczej. Jednak nie. Poradnik jest przewidywalny, momentami bardzo nudny. Dodatkowo w wielu miejscach autorka przeczy sama sobie. Wszystko to można było przekazać na maksymalnie 50 stronach. Taki poradnik każdy mógłby napisać. Nie wniosła nic do mojego życia. Jestem rozczarowana i nawet zniesmaczona, zwłaszcza po ostatnich dwóch rozdziałach. Przykładowa niespójność: każdy ma być sobą, ale mamy coś zrobic ze swoją nadwaga, no bo jak tak można. Nie uczy samoakceptacji i zdrowego myślenia o sobie, tylko podkreśla potrzeby wpisywania się w jakieś określone schematy. To już zakrawa o toksyczność. Mamy 2021 rok, zmienia się myślenie społeczeństwa, a mam wrażenie, że autorka pozostała w latach 2000. Narracja rodem z tanich magazynów sprzed 15 lat. Ale Rachel Hollins stara się wycisnąć do końca ze wszystkiego co sława jej przyniosła. Nie jest dla mnie wiarygodną pisarką. Zwłaszcza, że tak naprawdę zajmuje się wszystkim i niczym. Przereklamowana. Przerost formy nad treścią.

Nie znam internetowych poczynań autorki i może to i dobrze, bo jeśli jest dobra na blogu, o którym pisze, bądź w podcastach, o których gdzieś tam coś mi się przewinęło to... może niech przy tym zostanie. Książka miała być inspirująca, dająca motywacyjnego kopa. Dała mi uduchowione zdańka, na siłę zabawne anegdotki i ogromny niesmak. Poza połową zaczęłam mocno zastanawiać się kto właściwie jest adresatem tej książki, bo ani to małym dziewczynkom, ani dorosłym kobietom... Straszny gniot.

Rachel Hollis napisała tę książkę z zamiarem inspiracji i podniesienia na duchu kobiet. By to uczynić, już na wstępie przyznaje się do bycia bardzo nieperfekcyjną, w jednym ciągu wymienia swoje kompleksy i mankamenty ciała.
Rozdział 1 rozpoczyna w trochę szokujący sposób od przyznania się do czegoś bardzo wstydliwego. To wymagało odwagi i dużego dystansu.
Ta książka to przede wszystkim autobiografia autorki. Inspirujące zasady są punktowane na końcach rozdziałów.
Jest dość różnorodna i może trafić do kobiet w różnych momentach swojego życia.
Do kobiet właśnie po rozstaniu lub nieszczęśliwie zakochanych.
Do świeżo upieczonych, sfrustrowanych mam.
Do wiecznie walczących z dodatkowymi kilogramami.
Do "słomianych zapałów".
Do niezadowolonych ze swojego życia seksualnego.
Do starających się o adopcję.
Do kobiet z traumatycznym dzieciństwem.
Do chrześcijanek.
Do alkoholiczek.
Do wytrwałych biegaczek.
Chyba każda kobieta znajdzie w Rachel cząstkę siebie i czytając poczuje się sama ze sobą lepiej.
Ta książka to jak wysłuchanie zwierzeń przyjaciółki. Choć nie zgadzam się totalnie ze wszystkimi słowami autorki, jak to w życiu, są różnice poglądów. Mimo to pomogły mi wyjść z psychicznego doła i zapaliły światełko w tunelu.

Ta książka to...

miała być inspirująca. nie była. stanowczo zachęcam do odwiedzenia jej bloga czy słuchania podcastów. książki, który zaczynają się zdaniem, że wszystko jest tylko od nas zależne, rzucam w kąt.
autorka wypowiada się na temat diety i sportu nie mając nic merytorycznego do przekazania. nie ma na ten temat żadnej wiedzy. jedyne z czym się zgadzam to: to nad czym mamy kontrolę to nastawianie i wysiłek, który w coś wkładamy.

Rachel to świetna, inspirująca kobieta. Opowiada o błędach które popełniła. Przestrzega nas bo była w tym miejscu. Świetne podejście co? Ja myślę że bardzo odważne. Może Ci się wydaje że łatwo opowiadać o swoich porażkach, czy błędach. Ja myślę że nie. Ale dzięki temu to co mówi Rachel jest autentyczne i bardzo życiowe. Powiem więcej Rachel zawsze chciała dobrze.. ale nie zawsze. Jej się to udało zrobić.

Jesteś pracoholiczką? Rachel była..i z wieloma rzeczami sobie poradziła albo walczy nadal.
Ale jedno jest pewne ➡️ona się nie poddaje!.

Stworzyła witrynę internetową inspirującą wiele milionów kobiet. Mówi co ugotować, jak udekorować dom czy jak zarządzać czasem. Jeśli myślisz że to kolejny poradnik perfekcyjnej pani domu, jesteś w błędzie. Autorka jest baaardzo daleko od perfekcji.
Książka przede wszystkim odkłamuje pewne kłamstwa i myśli z którymi wiele kobiet zmaga się codziennie. Np. : Kłamstwo nr 3 NIE JESTEM WYSTARCZAJĄCA DOBRA, lub nr 9 NIE JESTEM DOBRĄ MAMĄ (…) i wiele innych. Kiedy tłumaczy nam, jak bardzo się mylimy – wszystko staje się jasne.

Kurcze Rachel ma rację. My kobiety, mamy, pracownicy, przedsiębiorcy jesteśmy dla siebie zbyt surowe, za dużo wymagamy od siebie, czy innych kobiet. Dodatkowo…

A zresztą przeczytajcie sami. Naprawdę warto. Ja oczywiście zaznaczam ulubione fragmenty warte zapamiętania. Jest ich naprawdę wiele :)

• Popularnonaukowe
  • Poradniki, Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Dziewczyno, ogarnij się!