Manufaktura snów

Okładka książki Manufaktura snów Adam Kadmon
Okładka książki Manufaktura snów
Adam Kadmon Wydawnictwo: Psychoskok poezja
poezja
Manufaktura snów
Psychoskok
2019-03-27
2019-03-27
9788381194778

Słowem można malować. Można stworzyć subtelny i magiczny świat. Ale nie o tym tutaj, ponieważ czytając ten tomik przemierzamy inną drogę. Odkrywamy warstwa po warstwie prawdziwe oblicze życia i ludzi. Złudzenia i nadzieje zostają odrzucone na rzecz prawdy, której znać nie chcemy. Jaki jest człowiek? Słaby i ułomny. A świat? Zakłamany, bolesny. Historia znika, zasady się zacierają. A codzienność prowadzi nas do nieuniknionego, do naszego końca.

Autor określa się mianem turpisty, a więc wyłuskuje to, co brzydkie i nieestetyczne, gardzi światłem i optymizmem, bo liczy się realna obiektywność, ból i szarość jakiej doznajemy.
_
"Wydumane reguły.
Powstań, idź dalej na przełaj.
Jednak dobra nie spodziewaj się.
Nie te czasy
I nie ta projekcja wydarzeń.
Noc zapada ostatnia.
Nie spodziewaj się niczego więcej."
_

Tytuł Manufaktura snów w nawiązaniu do treści odbieram jako produkcję tych snów, które są strzępkami wydarzeń, chaosem myślowym. Tak dla mnie jawi się poezja autora. Nadmiar wewnętrznych przemyśleń wrzucony w słowa bardziej i mniej zrozumiałe, współczesne, jak i starodawne, idące w parze lub też nie, w formie wszelkiej: z interpunkcją i bez, ciąg wydarzeń lub słowa jedno za drugim niczym wystrzelone z procy, łacina i pojedyńcze angielskie słowa, jakieś przekleństwo, ot misz masz. Autor wychodzi jak widać poza wszelkie schematy. A forma jednak ma znaczenie, może nam pomóc w odbiorze tekstu, jak i komplikować dotarcie do przesłania.

Wiersze Adama Kadmona polecam przeczytać więcej niż raz, ponieważ na pierwszy rzut oka, niektóre z nich wydają się nieposkładanymi rozmyślaniami autora, jawią nam się niczym czysty surrealizm. Jednak podchodząc do nich jeszcze raz, na spokojniej, z dystansem - z czasem widzimy głębię, drugie dno. Są pewne treści, przy których przystaniemy na dłużej, próbując je zrozumieć, może wręcz zaakceptować. Nie są one łatwe w odbiorze, wymagają koncentracji. Ale czy zgodzimy się z wizją świata nam przedstawioną? To już zależy od nas.

Premiera: 27.04.19
Dziękuję Wydawnictwu Psychoskok za egzemplarz.

Dodaj cytat z książki Manufaktura snów