Polak z wyboru, czyli szczęśliwy Rosjanin nad Wisłą

Okładka książki Polak z wyboru, czyli szczęśliwy Rosjanin nad Wisłą Aleksy (Alosza) Awdiejew
Okładka książki Polak z wyboru, czyli szczęśliwy Rosjanin nad Wisłą
Aleksy (Alosza) Awdiejew Wydawnictwo: MANDO biografia, autobiografia, pamiętnik
MANDO
2019-04-24
2019-04-24
Alosza

Świetna autobiografia. Autor dokładnie i z ironią przedstawia swój bardzo ciekawy życiorys. Jest to życiorys Naukowca i kabareciarza, aktora i piosenkarza, ucznia i nauczyciela, profesora i sportowca, Rosjanina i Polaka. Czyta się świetnie, zwłaszcza, iż autor związany jest z moim rodzinnym miastem Krakowem i bliską mi uczelnią - Uniwersytetem Jagielloński. Byłem też na jego koncertach, rozmawiałem z nim, żona była jego studentką - zatem odbieram jego książkę pewnie ciut inaczej.

Książkę się czyta bardzo dobrze. Alosza ma dystans do siebie. Wiele razy uśmiechnęłam się podczas czytania. Choć nie wiedziałam, że jest TAKIM fachowcem w językoznawstwie. Przyznam się, że dla mnie to trochę czarna magia. Jednak bardzo podziwiam wywody Aloszy.

Alosza Awdiejew "Polak z wyboru czyli szczęśliwy Rosjanin nad Wisłą" Wspomnienia,

Dzisiaj pojawia się u mnie książka, której dane było poczekać trochę na lekturę. Prawie dwa lata stała na półce, nieco ukryta, wypierana ciągle przez kolejne nowości. Kupiona sentymentalnie, bo odkąd sięgam pamięcią, moi rodzice słuchali piosenek Władimira Wysockiego i Bułata Okudżawy, jeszcze z magnetofonu szpulowego. Tych, które parę dekad później śpiewał również Alosza Awdiejew. Ich wykonania pamiętam, z często okraszanych żartem bądź anegdotką licznych programów telewizyjnych, w których Awdiejew występował.

Alosza Awdiejew, Rosjanin, który pod koniec lat sześćdziesiątych przyjechał do Krakowa studiować filologię polską i został w Polsce, w międzyczasie uzyskując również obywatelstwo.

Pamiętam Aloszę Awdiejewa głównie z działalności muzycznej. Zanim trafił do telewizji, występował również w Piwnicy pod Baranami. Książka przypomniała mi też, że grywał także drugoplanowe role w licznych filmach i serialach polskich, między innymi w Ekstradycji, Złotopolskich, Pułkowniku Kwiatkowskim czy u Agnieszki Holland w Gorączce oraz w Europa, Europa. Nie wiedziałam jednak w ogóle, że po skończeniu studiów został na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie kilka lat później się doktoryzował, a następnie uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych, pracując tam aż do emerytury. To właśnie publikacje naukowe przeważają w jego ogólnym dorobku.

A wspomnienia same w sobie są bardzo klasyczne w formie, raczej mało anegdotyczne (szkoda),w przeciwieństwie do tego jakiego Aloszę Awdiejewa pamiętam z występów telewizyjnych, dodatkowo uzupełnione licznymi zdjęciami. Podzielone pomiędzy czas dzieciństwa i młodości spędzone w Związku Radzieckim, a studia i dorosłość - już w Polsce. Mieszkając długo w obu krajach, Awdiejew często porównuje je ze sobą, wskazuje szczególnie na pojawiające się różnice. Pisze o studiach, rodzinie, pracy, w przypadku tej ostatniej dzieląc ją na pracę zawodową i artystyczną. Z sentymentem wypowiada się o Polsce, w której spędził przecież większą część swojego życia, stając się Polakiem z wyboru.

Spojrzenie na Polskę i Rosję oczami Rosjanina, który stał się "Polakiem z wyboru".
Przeczytałem tę książkę z przyjemnością, bo pióro Aloszy Awdiejewa jest lekkie, a wspomnienia, choć czasem dotyczą kwestii smutnych i poważnych, są przetykane anegdotami.
Znałem Awdiejewa jako pieśniarza, na którego koncerty chodziłem i mam nadzieję, że jeszcze się wybiorę. Dzięki książce poznałem też Awdiejewa studenta, pracownika naukowego, wielokrotnego małżonka oraz karatekę i tenisistę. A wszystko to na tle historii Związku Sowieckiego i Polski. Ta historia dotyka też samego autora i jego rodzinę, a czasem przetacza się przez aktorów opowieści jak walec.
Książka pozwala zrozumieć mentalność Rosjan i ich sposób myślenia o świecia. Z rozbawieniem, a nawet lekkim politowaniem, autor odnosi się do dziennikarzy i intelektualistów zachwycających się przemianami demokratycznymi w Rosji i spijąjącymi słowa z ust jej przywódców.
Polecam tę książke!

Ciekawe spojrzenie na człowieka który zgodnie ze swoim sumieniem nie mógł zaakceptować polityki ZSRR, dlatego też został Polakiem z wyboru. Barwne historie opisują jego życie zwracając uwagę na aspekty osobiste, artystyczne jak i naukowe.
Po tym autorze spodziewałem się więcej humorystycznych anegdot ale cóż. wszystkiego mieć nie można.
Polecam dla fanów artysty,

Polecam dla fanów artysty,

• Wspomnienia
  • Biografie
  • Kupione w 2019
  • Popularno-Naukowe
  • Auto-,biografia

Aleksy (Alosza) Awdiejew Polak z wyboru, czyli szczęśliwy Rosjanin nad Wisłą Zobacz więcej