Okładka książki W głębokiej konspiracji. Tajne życie i labirynt lojalności szpiega KGB w Ameryce Jack Barksy, Cindy Martinusen Coloma
Jack BarksyCindy Martinusen Coloma Wydawnictwo: Zysk i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Zysk i S-ka
2018-03-26
2018-03-26
biografia szpieg KGB Ameryka

Okładka książki Czekałam na ciebie. Prawdziwa historia matki i córki, które odnalazły się po 77 latach Cathy LaGrow, Cindy Martinusen Coloma
Czekałam na ci... Cathy LaGrow, Cindy...
Okładka książki Pieśń złamanych serc Cindy Martinusen Coloma, Sheila Walsh
Pieśń złamanyc... Cindy Martinusen Co...

Spodziewałem się większej ilości i bardziej szczegółowych opisów działalności szpiegowskiej bohatera, a książka w gruncie rzeczy jest jego biografią.

Niestety, po lekturze jestem zawiedziony. Spodziewałem się większej ilości opisów działania, sposobów rozwiązywania problemów, słowem - smaczków.

Książka spisana skrótowo, wygląda właściwie jak konspekt poprzedzający coś większego.

Do tego jeszcze cały końcowy rozdział dotyczący relacji bohatera z siłami nadprzyrodzonymi - Bogiem, który czyta się jak kazanie duszpasterskie i po czasie łapiesz się na tym, że ta książka powinna być zupełnie o czym innym.

Mocna 4.

„Jedna decyzja może zakończyć wszystko… lub doprowadzić do niespodziewanego odkupienia.
8 października 1978 roku obywatel Kanady William Dyson wysiadł z samolotu na lotnisku O’Hare w Chicago i skierował się ku kontroli celnej. Dwa dni później William Dyson przestał istnieć”.

Kilka lat temu na jednej z popularnych platform miałem okazję oglądać bardzo interesujący serial, zatytułowany „Zawód Amerykanin”, traktujący o parze radzieckich szpiegów tzw. „nielegałów”, udających przykładową amerykańską rodzinę (znakomita rola Keri Russell i Matthew Rhysa ) a tak naprawę wykonujących tajną działalność na rzecz ZSRR.

Wydarzenia przedstawione w tym obrazie były naturalnie fikcyjne, natomiast (wiemy to dziś ponad wszelką wątpliwość na podstawie rozlicznych dokumentów oraz zeznań uciekinierów za „żelaznej kurtyny”) że samo zjawisko „uśpionych”, czasami latami, komunistycznych agentów w Stanach Zjednoczonych oraz innych krajach zachodnich było (a być może jest i nadal) zjawiskiem jak najbardziej realnym. Szczególnie w okresie tzw.”zimnej wojny”, kiedy to dwubiegunowy, geopolityczny, układ sił na świecie groził wybuchem III wojny światowej.

Doskonale obrazuje to autobiografia radzieckiego szpiega Jacka Barsky’ego (a właściwie urodzonego Niemczech Wschodnich Albrechta Dittricha),który pod fałszywą, stworzoną przez sowieckie służby, tożsamością przez lata prowadził tajne operacje na terenie USA.

Książka „W głębokiej konspiracji” jest swoistym rozliczeniem sie autora z własną, burzliwą przeszłością, podwójnym życiem, podwójną lojalnością oraz trudnymi, życiowymi wyborami, zarówno tymi zawodowymi jak i osobistymi.

To opowieść o człowieku uwikłanym w historię pewnej epoki (szczęśliwie odeszła już w niebyt) w której ideologia i polityka brutalnie wkraczała w życie jednostki.
Obserwujemy losy Albrechta Dittricha od lat najmłodszych (ciekawie ukazany historyczny rys powojennej Niemieckiej Republiki Demokratycznej-niewielu w Europie już o niej pamięta) aż po czasy nam współczesne. Poznajemy motywy, które skłoniły młodego, wykształconego i ambitnego człowieka do podjęcia się szpiegowskiej działalności na rzecz Związku Radzieckiego, proces rekrutacji, prowadzone na wielu płaszczyznach szkolenie, które miały go przygotować do najważniejszej roli życia, wtapianie się (już jako Jack Barsky) w amerykańskie społeczeństwo oraz agenturalne działania, prowadzone przez naszego bohatera na terenie Stanów Zjednoczonych.

W książce bardzo wyraźnie podkreślone są wątki osobiste i rodzinne (autor posiada rodzinę po obu stronach oceanu) co, wobec specyfiki wykonywanej profesji, powoduje trudne, bolesne relacje z najbliższymi i w sposób pośredni czy bezpośredni rzutuje na jego życie i stan psychiczny. W połączeniu z wieloletnim stresem oraz poczuciem ciągłego zagrożenia, wynikającym z prowadzenia życia w konspiracji, stanie się ono jedną z głównych przyczyn podjęcia współpracy z rządem amerykańskim – szczegółów naturalnie nie chce zdradzać aby nie psuć nikomu przyjemności obcowania z lekturą.

Reasumując. Książka Jacka Barsky’ego „W głębokiej konspiracji” jest bez wątpienia publikacją wartą polecenia i to nie tylko miłośnikom historii najnowszej.

Kolejny ulubieniec tego roku. Masa zwrotów akcji, opisów, ciekawych informacji, a co najważniejsze wszystko to jest prawda i autentycznymi wspomnieniami byłego agenta KGB.

Moja opinia na temat książki:

fragment:

"ta historia wciąż okrywa nam swoje oblicze, choćby w postaci ujawniania akt czy wyznań byłych szpiegów. I właśnie ta książka jest taką opowieścią, najprawdziwszą w swojej treści, bo oparta na faktach życia Albrechta Dittricha (pseudonim Dieter),który będąc już amerykańskim obywatelem posługuje się nazwiskiem Jack Barsky.

Autor opisuje swoje życie od najwcześniejszych lat swojego życia, zaczynając od tego, jak poznali się jego rodzice. Jest to swoisty pamiętnik Albrechta, gdzie poznajemy jego lęki, ambicje oraz pierwsze miłości i rozczarowania. Odkrywa przed nami, jak bardzo codzienne życie, wychowanie i relacje międzyludzkie stopniowo sprawiały, że stawał się idealnym kandydatem na szpiega."

Zapraszam :)

Moja opinia na temat książki:

fragment:

"W głębokiej konspiracji" to autobiografia podwójnego agenta, który zaczynał szpiegowską karierę w szeregach KGB. Zdemaskowany przez Amerykanów, zdecydował się na współpracę. Wspomnieniowa książka Jacka Barsky'ego, napisana z pomocą dziennikarki Cindy Coloma, jest opowieścią trzymającą w napięciu od pierwszych do ostatnich stron.

Jack Barsky urodził się kilka lat po wojnie w Niemczech wschodnich i naprawdę nazywał się Albrecht Dittrich. Pierwsze rozdziały opisują historię jego rodziny oraz dzieciństwo i młodość spędzone w sowieckiej strefie okupacyjnej. Ciągła bieda i walka rodziców Albrechta o zapewnienie dzieciom godnych warunków życia to ważne wspomnienia autora.
Podobnie jak moment rozpoczęcia współpracy z KGB, dla którego młody, inteligentny, ambitny i chcący kształcić się dalej człowiek stanowił nie lada kąsek.

Kilkuletnie szkolenie ukoronowane zostało przerzuceniem agenta, już nie Albrechta Dittricha, lecz Jacka Barsky'ego do Stanów Zjednoczonych, gdzie przez dziesięć lat wypełniał skrzętnie rozkazy przełożonych, a także próbował ułożyć sobie prywatne życie.
Z tym drugim było różnie, gdyż praca wymagająca całkowitej dyspozycyjności odbijała się niekorzystnie na uczuciowych związkach.
Któregoś dnia nagle jego życie zmieniło się w piekło niepewności, podejrzeń i nieprzespanych nocy.

Zanim doszło do zdemaskowania, autor musiał podjąć jedną z najważniejszych decyzji w swoim życiu. Potem postawiony został przed kolejnymi trudnymi wyborami. Jak jednak podkreśla w wielu fragmentach, nigdy nie pożałował tego, co ostatecznie zrobił.

"W głębokiej konspiracji" to nie tylko opowieść o fachu szpiega i jego karierze. To również, a może nawet przede wszystkim, książka o podwójnym życiu, życiu na gorąco, w ciągłym stresie, z dala od rodziny i bliskich. Barsky niejednokrotnie zwierza się z wątpliwości, jakie w pewnym momencie zaczęły pojawiać się w jego życiu. Wyjaśnia również, dlaczego zdecydował się na współpracę z KGB i kontynuował ją nawet wówczas, gdy w pełni uświadomił sobie, z jak paskudnym, okrytym najgorszą sławą resortem związał swój los.

Czyta się tę książkę jak najlepszą powieść sensacyjną. Sprzyja temu nie tylko treść, ale i barwny, dynamiczny styl. Były szpieg opowiada o swoich losach z gawędziarskim zacięciem, skupiając się nie tylko na sobie, dzięki czemu obrazowo przedstawia okres tzw. zimnej wojny.
Cały czas śledzimy losy autora, jednocześnie mając przed oczyma polityczne i społeczne zmiany zachodzące i w Europie, i w Stanach Zjednoczonych. Na pewno duża w tym zasługa współautorki, doświadczonej dziennikarki.

Polecam z czystym sumieniem, nie tylko miłośnikom szpiegowskiej prozy. Tu scenariusz napisało samo życie, więc z tym większym zainteresowaniem poznaje się jego niesamowitą treść.

Jack Barsky urodził się kilka lat po...

• Literatura faktu
  • Współpraca z WYDAWNICTWEM ZYSK i S-KA