Schudnij i obniż cukier w 8 tygodni

Okładka książki Schudnij i obniż cukier w 8 tygodni Claire Bailey, Sarah Schenker
Okładka książki Schudnij i obniż cukier w 8 tygodni
Claire BaileySarah Schenker Wydawnictwo: Pascal zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
The 8-week blood sugar diet recipe book
Pascal
2019-02-27
2019-02-27
Regina Mościcka
cukier dieta schudnąć odwyk przepisy kulinaria

Okładka książki Przepisy kulinarne. Dieta 5:2 dr Mosleya Sarah Schenker, Mimi Spencer
Przepisy kulin... Sarah Schenker, Mim...

Zdecydowałam się, na sięgniecie po ten tytuł ze względu na męża, u którego niedawno wykryto cukrzycę, na której zachorowanie winien być przygotowany, w związku z tym, że w jego rodzinie ilość zachorowań na tę chorobę było znaczące. Dodatkowo byłam ciekawa, czy faktycznie można zapanować nad skokami poziomu cukru we krwi i finalnie zminimalizować dokuczliwość tej choroby do minimum. Niemniej samo stosowanie się do zasad nie było największym wyzwaniem, dużo więcej czasu zajęło mi znalezienie kompromisu między dietą opracowaną przez dr Michaela Mosleya a dietą trzustkową, którą udało mi się okiełznać, po kilku latach zaznajamiania się z tematem.

Nim jednak ktoś zabierze się za lekturę tej książki, powinien zaznajomić się z definicją cukru. Pierwsze bowiem co przychodzi na myśl to białe kryształki, którymi słodzi się gorące napoje. Jednak pojęcie to skrywa dużo więcej, bo cukrem jest również skrobia, która znajduje się m.in. w ziemniakach i makaronach, czy laktoza, fruktoza i cała masa innych mono-, oligo- i polisacharydów.

Jeśli już wiemy, czym są węglowodany (cukry),wówczas zasady diety, skrywanej na kartach tej publikacji okażą się dużo bardziej zrozumiałe i oczywiste.

Zabierając się za ten tytuł, obawiałam się odrobinę, że będzie to medyczny bełkot niekoniecznie zrozumiały dla przeciętnego człowieka. Byłam jednak miłe zaskoczona, że książka ta jest napisana w przystępny i zrozumiały sposób, a dodatkowo narracja prowadzona jest tak, że ma się wrażenie, że rozmawia się z lekarzem tu i teraz, który, jak przysłowiowej krowie na rowie, tłumaczy, o co w tym wszystkim chodzi i jak osiągnąć najlepsze efekty, które nie tylko pomogą stracić na wadze, ale przede wszystkim poprawią stan zdrowia, a co za tym idzie jakość życia.
Jednak by nie było tak cukierkowo, tfu, kolorowo, nie każdy może skorzystać z diety omawianej przez autorki. Istnieją pewne przeciwwskazania, które już na pierwszej stronie zostały wypunktowane, zatem nim zaczniecie odkrywać tajemnice ukryte na stronach tej publikacji, sprawdźcie, czy Was przypadek nie wyklucza Was w przedbiegach.

Jeśli spełniacie wszelkie kryteria na uczestnika tego dietetycznego przedsięwzięcia, wiedźcie, że przed Wami 7 zasad odżywiania według niskowęglowodanowej diety w stylu śródziemnomorskim i 12 porad, by wytrwać na niej nie tylko przez 8 tygodni. ;) Autorki podpowiadają również składniki, które wykorzystały przy tworzeniu przepisów zawartych w tej książce (i z których korzystają na co dzień). Dodatkowo znajdziecie w Schudnij i obniż cukier w 8 tygodni, kilka ciekawych informacji jak na przykład to, ze spożywanie jajek nie wpływa na wzrost poziomu cholesterolu lub czym różni się Indeks Glikemiczny od Ładunku Glikemicznego.

Na sam koniec, który stanowi większą część tej publikacji, zostawiłam przepisy, których znajdziecie tutaj ponad sto, od śniadań, przez obiady i kolacje, na deserach i przekąskach kończąc. Autorki wykazały się nie lada kreatywnością, a zdjęcia części z tych potraw sprawiają, że ślinka zaczyna cieknąć od samego patrzenia. Niestety (albo stety) do tej pory nie udało mi się przetestować wszystkich, za mną ok. 30 przepisów, spośród których hitem są naleśniki z mąki migdałowej i podpłomyki z mąki z ciecierzycy – podpłomyki kocham w każdej postaci, w głowie mam już pomysły na użycie innych mąk. ;) I oczywiście nie mogłabym zapomnieć o frittacie (i wielu wariacji na jej temat, chociaż ta proponowana przez autorki jest przepyszna),z racji tego, że wielbię kuchnię włoską ponad wszystkie inne.

Zatem jeśli na co dzień mierzycie się z cukrzycą i chcielibyście spróbować powalczyć z nią w inny sposób, koniecznie po konsultacji z lekarzem, znajdziecie w Schudnij i obniż cukier w 8 tygodni całą masę wskazówek i podpowiedzi, jak się do tego zabrać i zawalczyć o lepszego, zdrowszego siebie. I przy okazji zrzucicie kilka nadprogramowych kilogramów, jeśli takowe posiadacie. ;)

• Zdrowie / medycyna
  • Kulinarne przygody...🍕🍉🍟🍤🥝🍖🍩🍰😋