Wielki Projekt

Wydawnictwo: Albatros
The Grand Design
popularnonaukowa
norimenai

Ostateczna zagadka życia, Wszechświata i wszystkiego wokół. Hawking daje odpowiedzi, których nie zdołał znaleźć Einstein. Dzieło jednego z najwybitniejszych współczesnych naukowców i myślicieli, które stało się źródłem ogólnoświatowych kontrowersji, zarówno wśród wierzących, jak i ateistów. Stephen Hawking stwierdza bez cienia wątpliwości: „Wszechświata nie stworzył ani Bóg, ani istoty...

Dzieło jednego z najwybitniejszych współczesnych naukowców i myślicieli, które stało się źródłem ogólnoświatowych kontrowersji, zarówno wśród wierzących, jak i ateistów. Stephen Hawking stwierdza bez cienia wątpliwości: „Wszechświata nie stworzył ani Bóg, ani istoty nadprzyrodzone. Wszechświat powstał w sposób spontaniczny w wyniku działania fundamentalnych praw grawitacji. Nie trzeba przywoływać Boga, aby opisać proces stworzenia”.

„Wielki Projekt” to zwięzły, napisany przystępnym językiem przewodnik po odkryciach, które na nowo kształtują poglądy na istotę życia i mogą podważyć podstawowe założenia wiary. To książka, która nie pozostawi nikogo obojętnym.

źródło opisu: Albatros, 2019

źródło okładki: https://www.wydawnictwoalbatros.com/

Andy | 2015-09-05
Przeczytana: 03 września 2015

"Wielki projekt" jest doskonale napisaną książką popularnonaukową, której autorzy - wybitni fizycy Stephen Hawking oraz Leonard Mlodinow - w dowcipny i przystępny sposób przedstawili osiągnięcia współczesnej fizyki. Czytelnik ma okazję zapoznać się z takimi pojęciami jak Multiwszechświat, M-teoria, teoria strun, teoria względności czy chociażby bozony. Autorzy prezentują różnice jakie występują pomiędzy fizyką klasyczną oraz fizyką kwantową, jak również zapoznają nas z zasadami pozwalającymi na ustalenie, która z nich ma zastosowanie w określonych warunkach. Książka nie jest łatwą lekturą, szczególnie dla osób, które nie miały zbyt dużo do czynienia z naukami ścisłymi. Jednakże odrobina wysiłku umysłowego poświęcona na przemyślenie zagadnień opisanych w "Wielkim projekcie" z pewnością będzie czasem bardzo dobrze spożytkowanym. W podsumowaniu książki autorzy zawarli - być może dla niektórych osób kontrowersyjne - stwierdzenie, że obecna fizyka pozwala na wyjaśnienie pojawienia się...

Ghostwriter | 2011-07-10
Przeczytana: 10 czerwca 2011

Wbrew powszechnej opinii nie jest to książka, którą laik nie znający fizyki pojmie w mig. Nie jest to też jakaś biblia ateistów, w której Stephen Hawking jednoznacznie by stwierdził "Boga nie ma" - jak próbowali wmawiać czytelnikom dziennikarze. Znany naukowiec wraz z Leonardem Mlodinowem starają się w przystępny sposób wyjaśnić swoje teorie dotyczące wszechświata i odnoszą się przy tym do różnych wierzeń z mniejszą lub większą ironią, ale też nie dyskredytują ich całkowicie. Część można zrozumieć, ale też w wielu fragmentach książkę trzeba czytać bardzo uważnie, żeby się nie pogubić. Słowem - nie jest to (aż tak) łatwa i przyjemna lektura na letnie wieczory jak niektórzy sugerują.

Marysieńka | 2012-10-01
Przeczytana: 01 października 2012

Przebrnęłam przez tę książkę z czystej ciekawości. Bardzo lubię oglądać popularno-naukowe programy na temat teorii powstania Wszechświata i znanego nam świata, Ziemi, zycia na Ziemi. Jest tyle teorii ilu zajmujących się problemem naukowców. Niewątpliwie Stephen Hawking należy do czołówki autorytetów w tym temacie. Ksiązka "Wielki projekt" ma czytelnikowi przybliżyć sposób pojmowania Wszechświata przez autorów. Muszę przyznać, że to pierwsza książka Hawkinga i zapewne ostatnia, którą przeczytałam. Nie dlatego, że jest zła ale dlatego, że brak mi odpowiedniej wiedzy z zakresu matematyki, fizyki czy astronomii a także filozofii, by w lot pojąć opisane tu teorie. Ścisłe dziedziny rozwijają się w takim tempie, że to czego uczono nas na poziomie liceum 30 lat temu jest po prostu niewystarczające. Pozostanę więc przy programach pop.naukowych na kanale Discovery i NG., które w bardziej zrozumiały sposób wyjaśniają, porównują i przedstawiają rózne teorie. Często w tych programach występuję...

VenusInFur | 2014-02-11

Podzielam opinie pozostałych Czytelników oceniających tę pozycję. Medialny szum wokół niej i pełne zachwytu recenzje "ludzi po fachu" przekonały mnie, że to pozycja obowiązkowa dla mnie jako zapalonego miłośnika kosmologii i piękna Wszechświata w ogóle. Teoria strun, teoria membran, kwantowo-einsteinowskie próby opisania istniejącej rzeczywistości i rządzących nią praw to zagadnienia priorytetowe we współczesnej astrofizyce. Miałam nadzieję, że "Wielki projekt" będzie książką, w której wybitni naukowcy rzucą więcej świtała na zagadnienie unifikacji praw fizyki i współczesnych hipotez dotyczących pojawienia się i istnienia Wszechświata. Tymczasem nie wnosi ona nic nadzwyczajnego. Pozwolę sobie zacytować wypowiedź Czytelnika camillejr, pod którą i ja się podpiszę: „Doniosła okładka zasugerowała mi, że Stephen odkrył ostatnio coś niesamowitego, tymczasem nadal pozostawia te same pytania bez odpowiedzi”.

Kamila | 2011-07-23
Na półkach: Przeczytane, Science, I possess
Przeczytana: 23 lipca 2011

Doniosła okładka zasugerowała mi, że Stephen odkrył ostatnio coś niesamowitego, tymczasem nadal pozostawia te same pytania bez odpowiedzi.

PannaAnna | 2018-11-19
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 listopada 2018

Fizycy to współcześni filozofowie, stawiający pytania o rzeczywistość , wszechświat, jego funkcjonowanie i prawa nim rządzące. I starają się zapisać to przy pomocy matematyki. Dla laików powstają książki jak ta-opisujące trochę historię myśli i meandry nauki.

karpatkadobra | 2018-09-24
Przeczytana: 24 września 2018

Wszechświat jest niczym jeden wielki „wszechorganizm”, który istnieje – choć w jego przypadku należy mówić o innej kategorii bytu - od prawie 14 miliardów lat. W pojęciu o globalnym wysięku, co nawet – używając hiperbolizmów – będzie ciężko zrozumieć, kosmos to gigantyczny, tak super-skomplikowany byt, i tak wymykający się wszelkim schematom rozumowania aparat egzystencji, że sam fakt zaistnienia w nim życia zakrywa na krytyczny, dotykający każdej dziedziny wiedzy paradoks, na coś gdzie słowa grzęzną w gardle, bo nie można wyrazić niezwykłości tego przypadku, przypadku jakim jest życie - zlepek nieprawdopodobnych, nikłych ale jakimś sposobem możliwych, sprzyjających jestestwu tzw. „wypadkowych” lub zaplanowanych zmiennych, niczym w procesie przeczącym ewolucji: tchnięciu życia w jakiś nieskończony,, punkt” nicości Wszechświata przez samego, będącego prawem absolutnym Boga. Kosmos jest tak wyjątkowy, ponieważ stał się domem dla życia, które rozkwitło na Ziemi, czego przykładem...

Aerandir | 2011-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2011

Absolutna rewelacja. Książka odpowiada na pytania, które jeszcze tydzień temu rozpatrywałbym w kontekście filozofii. Autorzy posługiwali się prostym językiem i zadbali o to, żeby laik zrozumiał wszystkie zagadnienia, które stanowiły podstawę tej książki. "Wielki Projekt" rozbudził we mnie zainteresowanie światem fizyki i na pewno niedługo sięgnę po inne pozycje autorów.

Shafiqua | 2014-12-04

W zależności od tego jaki poziom znajomości fizyki prezentuje Czytelnik, lektura "Wielkiego Projektu" może przybrać następujące formy: albo będzie on zachwycony, albo przebrnięcie przez kolejne strony książki stanie się drogą przez mękę, bowiem posiadanie wiedzy z zakresu klasycznych teorii newtonowskich, astronomii i kosmologii jest niezbędne do czerpania przyjemności z czytania pozycji Hawkinga.

Ta książka nie jest podręcznikiem, ale może sprawiać wrażenie serii wykładów. Moim zdaniem jest nierówna. W pierwszych częściach każdego rozdziału autorzy umiejętnie opisali wierzenia dawnych ludów (czasami ironicznie) oraz poszczególne odkrycia w ich ulubionej dziedzinie, przytaczając przykłady eksperymentów wybitnych uczonych. Na kolejnych stronach, gdy przechodzili już do części teoretycznej omawianych zagadnień, zawarte treści mogą okazać się dla przeciętnego zjadacza chleba wytłumaczone niewystarczająco. Gdyby panowie Hawking i Mlodinow postarali się poświęcić im nieco więcej...

-ai- | 2011-05-12
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 11 maja 2011

Świetne przedstawienie najnowszych teorii fizyki. Mimo, iż książka celowo rozreklamowana jest jako "kontrowersyjna", to jednak wewnątrz nie dostrzegam nadmiernego epatowania czymś w rodzaju "agresywnego ateizmu". Nacisk jest położony na wyjaśnianie i argumentację na rzecz interesujących teorii naukowych. Wyłożone są one przystępnie nawet dla osób, które nie mają z fizyką nic wspólnego od dawnych czasów szkolnych. Ja jako typowy humanista czytałem z dużym zainteresowaniem i mogę polecić książkę każdemu, kto interesuje się nauką i filozofią. Dodatkowo autorzy próbują wtrącać humorystyczne dopowiedzenia, niekiedy być może na siłę, jednak często uprzyjemnia to lekturę. Polecam.