Wielki projekt

Wydawnictwo: Albatros
The Grand Design
978-83-7659-349-4
popularnonaukowa

Nie ma miejsca na Boga w teorii powstania Wszechświata – ostatnią wypowiedź wybitnego astrofizyka przytacza serwis bbc.co.uk. Do tej pory Stephen Hawking w swoich wypowiedziach podkreślał, że dotychczasowa wiedza nie wyklucza istnienia Boga, ale w swojej najnowszej książce pisze, że Wielki Wybuch był nieuchronną konsekwencją praw fizyki. W swojej ostatniej pracy pt. "Wielki Projekt" ("The...

W swojej ostatniej pracy pt. "Wielki Projekt" ("The Grand Design" – ang.), która w częściach ukazuje się w The Times, czytamy że nie ma potrzeby przyzywać Boga, by wytłumaczyć, jak świat został stworzony.

"Spontaniczne stworzenie to powód dla którego coś istnieje" stwierdza Hawking.

W swojej ostatniej książce, najsłynniejszy brytyjski naukowiec, polemizuje z twierdzeniem Izaaka Newtona, który uważał, że Wszechświat musi być stworzony przez Boga, ponieważ nie mógł powstać po prostu z chaosu.

"The Grand Design" jest wynikiem wspólnej pracy Hawkinga z amerykańskim fizykiem Leonardem Mlodinowem. To kolejny owoc współpracy obu naukowców, wcześniej razem napisali "Jeszcze krótszą historię świata".

Andy | 2015-09-05
Przeczytana: 03 września 2015

"Wielki projekt" jest doskonale napisaną książką popularnonaukową, której autorzy - wybitni fizycy Stephen Hawking oraz Leonard Mlodinow - w dowcipny i przystępny sposób przedstawili osiągnięcia współczesnej fizyki. Czytelnik ma okazję zapoznać się z takimi pojęciami jak Multiwszechświat, M-teoria, teoria strun, teoria względności czy chociażby bozony. Autorzy prezentują różnice jakie występują pomiędzy fizyką klasyczną oraz fizyką kwantową, jak również zapoznają nas z zasadami pozwalającymi na ustalenie, która z nich ma zastosowanie w określonych warunkach. Książka nie jest łatwą lekturą, szczególnie dla osób, które nie miały zbyt dużo do czynienia z naukami ścisłymi. Jednakże odrobina wysiłku umysłowego poświęcona na przemyślenie zagadnień opisanych w "Wielkim projekcie" z pewnością będzie czasem bardzo dobrze spożytkowanym. W podsumowaniu książki autorzy zawarli - być może dla niektórych osób kontrowersyjne - stwierdzenie, że obecna fizyka pozwala na wyjaśnienie pojawienia się...

Ghostwriter | 2011-07-10
Przeczytana: 10 czerwca 2011

Wbrew powszechnej opinii nie jest to książka, którą laik nie znający fizyki pojmie w mig. Nie jest to też jakaś biblia ateistów, w której Stephen Hawking jednoznacznie by stwierdził "Boga nie ma" - jak próbowali wmawiać czytelnikom dziennikarze. Znany naukowiec wraz z Leonardem Mlodinowem starają się w przystępny sposób wyjaśnić swoje teorie dotyczące wszechświata i odnoszą się przy tym do różnych wierzeń z mniejszą lub większą ironią, ale też nie dyskredytują ich całkowicie. Część można zrozumieć, ale też w wielu fragmentach książkę trzeba czytać bardzo uważnie, żeby się nie pogubić. Słowem - nie jest to (aż tak) łatwa i przyjemna lektura na letnie wieczory jak niektórzy sugerują.

Marysieńka | 2012-10-01
Przeczytana: 01 października 2012

Przebrnęłam przez tę książkę z czystej ciekawości. Bardzo lubię oglądać popularno-naukowe programy na temat teorii powstania Wszechświata i znanego nam świata, Ziemi, zycia na Ziemi. Jest tyle teorii ilu zajmujących się problemem naukowców. Niewątpliwie Stephen Hawking należy do czołówki autorytetów w tym temacie. Ksiązka "Wielki projekt" ma czytelnikowi przybliżyć sposób pojmowania Wszechświata przez autorów. Muszę przyznać, że to pierwsza książka Hawkinga i zapewne ostatnia, którą przeczytałam. Nie dlatego, że jest zła ale dlatego, że brak mi odpowiedniej wiedzy z zakresu matematyki, fizyki czy astronomii a także filozofii, by w lot pojąć opisane tu teorie. Ścisłe dziedziny rozwijają się w takim tempie, że to czego uczono nas na poziomie liceum 30 lat temu jest po prostu niewystarczające. Pozostanę więc przy programach pop.naukowych na kanale Discovery i NG., które w bardziej zrozumiały sposób wyjaśniają, porównują i przedstawiają rózne teorie. Często w tych programach występuję...

VenusInFur | 2014-02-11

Podzielam opinie pozostałych Czytelników oceniających tę pozycję. Medialny szum wokół niej i pełne zachwytu recenzje "ludzi po fachu" przekonały mnie, że to pozycja obowiązkowa dla mnie jako zapalonego miłośnika kosmologii i piękna Wszechświata w ogóle. Teoria strun, teoria membran, kwantowo-einsteinowskie próby opisania istniejącej rzeczywistości i rządzących nią praw to zagadnienia priorytetowe we współczesnej astrofizyce. Miałam nadzieję, że "Wielki projekt" będzie książką, w której wybitni naukowcy rzucą więcej świtała na zagadnienie unifikacji praw fizyki i współczesnych hipotez dotyczących pojawienia się i istnienia Wszechświata. Tymczasem nie wnosi ona nic nadzwyczajnego. Pozwolę sobie zacytować wypowiedź Czytelnika camillejr, pod którą i ja się podpiszę: „Doniosła okładka zasugerowała mi, że Stephen odkrył ostatnio coś niesamowitego, tymczasem nadal pozostawia te same pytania bez odpowiedzi”.

camillejr | 2011-07-23
Na półkach: Przeczytane, Science, I possess
Przeczytana: 23 lipca 2011

Doniosła okładka zasugerowała mi, że Stephen odkrył ostatnio coś niesamowitego, tymczasem nadal pozostawia te same pytania bez odpowiedzi.

Aerandir | 2011-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2011

Absolutna rewelacja. Książka odpowiada na pytania, które jeszcze tydzień temu rozpatrywałbym w kontekście filozofii. Autorzy posługiwali się prostym językiem i zadbali o to, żeby laik zrozumiał wszystkie zagadnienia, które stanowiły podstawę tej książki. "Wielki Projekt" rozbudził we mnie zainteresowanie światem fizyki i na pewno niedługo sięgnę po inne pozycje autorów.

-ai- | 2011-05-12
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 11 maja 2011

Świetne przedstawienie najnowszych teorii fizyki. Mimo, iż książka celowo rozreklamowana jest jako "kontrowersyjna", to jednak wewnątrz nie dostrzegam nadmiernego epatowania czymś w rodzaju "agresywnego ateizmu". Nacisk jest położony na wyjaśnianie i argumentację na rzecz interesujących teorii naukowych. Wyłożone są one przystępnie nawet dla osób, które nie mają z fizyką nic wspólnego od dawnych czasów szkolnych. Ja jako typowy humanista czytałem z dużym zainteresowaniem i mogę polecić książkę każdemu, kto interesuje się nauką i filozofią. Dodatkowo autorzy próbują wtrącać humorystyczne dopowiedzenia, niekiedy być może na siłę, jednak często uprzyjemnia to lekturę. Polecam.

Shafiqua | 2014-12-04

W zależności od tego jaki poziom znajomości fizyki prezentuje Czytelnik, lektura "Wielkiego Projektu" może przybrać następujące formy: albo będzie on zachwycony, albo przebrnięcie przez kolejne strony książki stanie się drogą przez mękę, bowiem posiadanie wiedzy z zakresu klasycznych teorii newtonowskich, astronomii i kosmologii jest niezbędne do czerpania przyjemności z czytania pozycji Hawkinga.

Ta książka nie jest podręcznikiem, ale może sprawiać wrażenie serii wykładów. Moim zdaniem jest nierówna. W pierwszych częściach każdego rozdziału autorzy umiejętnie opisali wierzenia dawnych ludów (czasami ironicznie) oraz poszczególne odkrycia w ich ulubionej dziedzinie, przytaczając przykłady eksperymentów wybitnych uczonych. Na kolejnych stronach, gdy przechodzili już do części teoretycznej omawianych zagadnień, zawarte treści mogą okazać się dla przeciętnego zjadacza chleba wytłumaczone niewystarczająco. Gdyby panowie Hawking i Mlodinow postarali się poświęcić im nieco więcej...

Hubert | 2011-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2011

Wielu mowi, ze nie trzeba wykazywac sie wiedza fizyczna przy lekturze tej ksiazki. Jednak choc pobiezna znajomosc, czy orientacja w zagadnieniach fizyki relatywistycznej, kwantowej napewno przydaje sie by "nadazyc" za tokiem rozumowania autorow.

Kevorkian | 2015-06-17
Przeczytana: 16 czerwca 2015

Przyjemna, prosta lektura. Tłumaczenie zachowania cząstek elementarnych na przykładzie piłkarza strzelającego do bramki czy rozszerzalności wszechświata na przykładzie balonu jest dla mnie strzałem w 10-kę, może dlatego, że sama uwielbiam wszystko tłumaczyć na przykładach.

Natomiast nie dowiedziałam się z tej książki niczego nowego, niczego co by zmieniło mój sposób myślenia o wszechświecie czy fizyce. Tu lekkie rozczarowanie, bo właśnie czegoś przełomowego się spodziewałam.

Ale to ciekawa, wartościowa, przystępnie napisana pozycja. Polecam.