Atlantyda. Opowieść o Wielkim Księstwie Bałaku

Cykl: Wspomnienia o Księstwie Bałaku (tom 1)
Wydawnictwo: Warszawska Oficyna Wydawnicza GRYF
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Lwów, Drohobycz

"Bohaterem książki jest najdziwniejsze miasto w Polsce, miasto jakby nie na serio, najbardziej w Polsce egzotyczne i najbardziej rodzime, miasto jak z farsy i operetki, miasto komik i przedmiot kawałów, miasto nagłych fortun i krachów, miasto defraudant i spekulant, półtora miasta, pół polskie, pół żydowskie, pół ukraińskie, miasto Drohobycz..." --Marian Hemar, Wiadomości (Londyn) nr 1248

Reprint wydania Polskiej Fundacji Kulturalnej z 1969 roku

źródło opisu: obwoluta

źródło okładki: Zdjęcie autorskie (MSN)

Witoldzio | 2019-03-19
Przeczytana: 19 marca 2019

Wspomnienia z Drohobycza napisane z humorem, z polotem i z fantazja. Mialem problemy z poczatkiem ksiazki, przez okolo 50 stron nie moglem sie do ksiazki przekonac. Gdzies po 50 stronach nastepuje przelom i ksiazka sie bardzo poprawia. Prawdopodobnie byla pisana przez kilka lat, w odcinkach.
Zawiera caly szereg spostrzezen o zyciu i o Polsce/Polakach ktore sa bardzo trafne. Natomiast to co w tej ksiazce najbardziej cenne to przedwojenne poczucie humoru, ktorego dzis kompletnie Polakom brak. Mozliwe ze to poczucie humoru to sprawa galicyjska. Ksiazka opowiada tez o Brunonie Schulzu, znanym pisarzu, ktory byl nauczycielem w drohobyckim liceum. Biorac pod uwage bogactwo slownictwa, wirtuzerie jezykowa, wyobraznie oraz celnosc spostrzezen, jest bardzo mozliwe se Chciuk byl jednym z najwybitniejszych polskich powojennych pisarzy emigracyjnych. Ciekaw jestem jego innych pozycji. Ta ksiazka ma naprawde duze walory a autor powinien byc bardziej znany.