Z dziennika podróży

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Więzi". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Towarzystwo WIĘŹ

Drugie wydanie, cieszących się dużym powodzeniem wśród czytelników, powojennych zapisków autora Szkiców piórkiem. Na tom składają się fragmenty dziennika pisanego we Francji w latach czterdziestych przed wyjazdem Bobkowskiego z Europy, w trakcie podróży przez Atlantyk oraz w Gwatemali w latach pięćdziesiątych. Tom zamykają poruszające notatki z 1958 roku, pisane w obliczu postępującej choroby nowotworowej.

źródło opisu: http://www.wiez.pl/Z-dziennika-podrozy;s,karta,id,236

źródło okładki: http://www.wiez.pl/Z-dziennika-podrozy;s,karta,id,236

Słowianka | 2012-03-09
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 09 marca 2012

ABYŚMY PATRZĄC WIDZIELI
Andrzej Bobkowski pisał o sobie „chuligan wolności”, dla mnie to „czarodziej słowa”, który w jednym zdaniu potrafi oddać zarówno niepowtarzalny smak chwili jak i głębokie refleksje na temat systemu wartości, historii czy kultury. Nie boi się wysuwać niepopularnych tez, unika stereotypowego myślenia, jego dzienniki, powinny wejść do kanonu lektur szkolnych, aby nauczyć kolejne pokolenie samodzielnego myślenia i lżejszego postrzegania otaczającej rzeczywistości, aby zapobiec tworzeniu się radykalnych i nietolerancyjnych postaw, które są przyczynkiem do powstania systemów totalitarnych.
Nie będę ukrywać Pan Bobkowski całkowicie mnie zawojował i już nie mogę doczekać się lektury „Szkiców piórkiem”.

Monika | 2011-08-28

Moje pierwsze zapoznawcze spotkanie z Andrzejem Bobkowskim. Nieśmiało witam się z autorem książką „Z dziennika podróży” i całą siła woli próbuję nie popaść w egzaltację i histerię. Lecz nic to. Niczym pensjonarka w obecności swojego idola, posowieję i pożeram każdą stronniczkę, każde słowo, każdy przecinek z wielką zachłannością. A przecież to jeszcze nie „Szkice piórkiem” – to dopiero początek naszej znajomości. Reasumując: czas czytania „Z dziennika podróży”– 2 godziny.

Podstawowe zasady dobrego wychowania mówią, że nie należy być nachalnym w stosunku do nowo poznanych osób. Nie należy. Dlatego nie poruszę w tej recenzji/szkicu spraw i problemów najistotniejszych dla twórczości literackiej Bobkowskiego. Danie główne zostanie podane w kontekście „Szkiców piórkiem”, których lekturę przewiduję niedługo (zaraz!) a tymczasem słów kilka o książce „Z dziennika podróży”.

„Z dziennika podróży” to publikacja zawierająca wspomnienia autora z lat 1947-1960, które najpierw ukazywały się...

bromba | 2013-12-31
Przeczytana: 03 grudnia 2013

zachwyciłam się człowiekiem, a od razu potem jego słowem. Chcę więcej; jaka szkoda, że tak późno go odkryłam, jak dobrze, że jeszcze mam sporo jego rzeczy do przeczytania...!

lavaris | 2016-11-03
Przeczytana: luty 2009