Podejrzany na wieki wieków

Komedia kryminalna to chyba nie mój gatunek ale dało się przeczytać. Kto wie, może sięgnę po kontynuację?

Jedna noc i po rozrywce. Lubię Getnera, prezentuje taki rodzaj niewymuszonego humoru, z którym jest mi po drodze. Fabuła prosta, ale smaczna: grupka ludzi ze sobą powiązanych, jeden trup, wszyscy właściwie mieli motyw i okazję. Do tego romansik jednej z podejrzanych z prowadzącym śledztwo. Oczywiście, że ma się skojarzenia z "Wszyscy jesteśmy podejrzani" Chmielewskiej, niemniej autor pisze na tyle sprawnie, że nie jest to takie nachalne i odrażające epigoństwo, jak u wiele nadzwyczaj poczytnych polskich autorek kryminałów. Raczej miły oku pastisz i zupełnie przy tym niezobowiązująca uciecha.

Lekka, łatwa i przyjemna komedia kryminalna z szerokim wątkiem miłosnym:). Polecam jako dobrą rozrywkę z ciekawą zagadką oraz zabawnymi sytuacjami i dialogami. Najbardziej podobał mi się wiersz "Samotność sklepu" i bogactwo wyzwisk Basi Kotul. Wspomniany jest detektyw Przypadek - nie czytałam tej serii autora, ale nadrobię w przyszłości. Polecam!

1964

„Kryminał to taki romans, tyle że z trupem w tle” i komedia kryminalna pt. „Podejrzany na wieki wieków”, autorstwa Pana Jacka Getnera jest tego dowodem. Bazyli – zdolny, ale niedoceniany copywriter wciąż jest o cos podejrzewany, choć jak twierdzi jego matka zawsze okazuje się niewinny. Tym razem sprawy się komplikują, ponieważ jest podejrzewany o morderstwo. Na szczęście jak wiele osób z otoczenia denata. Basia, która lubi określać się mianem narzeczonej Bazylego (mimo iż do zaręczyn jeszcze nie doszło),postanawia mu pomóc (choć podejrzewa go nie o morderstwo, lecz niewierność). Podejmuje próbę rozwiązanie sprawy morderstwa i ma z tym dużo kłopotów nie tylko ze względu na mnogość podejrzanych czy poszlak, ale też ze względu na podkomisarza Rafała, który prowadzi tę sprawę i budzi skrajne uczucia u Basi.
Jak zwykle Autor zadbał o przednią zabawę czytelnika. Bohaterowie doświadczają zabawnych, czasem absurdalnych perypetii. Wszyscy wszystkich podejrzewają oraz głośno o tym mówią. W związku z tym podkomisarz i Basia mają „ręce pełne roboty”.
Przy tej lekturze nie sposób się nudzić czy nie uśmiechnąć się, Jeśli nie macie pomysłu na „majówkowe” opady deszczu, zaopatrzcie się w ten egzemplarz.

Książka chaotyczna i zawiła.

Książka chaotyczna i zawiła.

Zapragnęłam jakiejś lekkiej literatury, a z tym u mnie kłopot – jestem bardzo wybredna. Ten kryminalik doczytałam do końca, może mnie nie rozbawił, ale swoją rolę spełnił.
Jak ktoś lubuje się w takich pozycjach, to zapewne oceni wyżej.

Jak ktoś lubuje się w takich pozycjach, to zapewne oceni wyżej.

Czyta się nieźle, ale romans trochę za bardzo trąci literaturą niskich lotów.

Czyta się nieźle, ale romans trochę za bardzo trąci literaturą niskich lotów.

Infantylne żarty, chaotyczna narracja, wprowadzanie nowych postaci do akcji bez ich opisania, nie mówiąc już o charakterystyce postaci.
Ta książka absolutnie do mnie nie trafia.

Ta książka absolutnie do mnie nie trafia.

Mimo, że to komedia kryminalna to czasami odnosi się wrażenie, że te żarty sa po prostu głupie. Ale i tak czytało się ok. Lekka i szybka lektura

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam