1 117
1 250
2 502
1 803
1 439

Powieść Władysława Reymonta pisana w latach 1901–1908, a wyróżniona Nagrodą Nobla w roku 1924, ukazująca życie chłopa na wsi końca XIX wieku. Akcja utworu toczy się we wsi Lipce, a wyznaczają ją cztery pór roku wraz z przypisanymi do nich obyczajami, świętami kościelnymi i pracami rolnymi. Na tym tle rozgrywają się losy rodziny Borynów i młodej dziewczyny Jagny.

źródło opisu: Dragon 2017

źródło okładki: Dragon 2017

Khaleesi | 2019-09-15
Przeczytana: 15 września 2019

JESIEŃ

arturg | 2019-07-16

Chcę powrócić na starość do tej historii. Raz jeszcze przeczytać, jak Boryna tuż przed śmiercią, w chorobowym amoku, chodzi po polach. Ten opis często do mnie wraca.

pati17053 | 2019-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2019

jak dla mnie klasyka gatunku . Cóż motyw Jagny bardzo fajny , a opisy wielce realistyczne. Motywy miłości zakazanej ala macocha-syn czy tez kobieta i przyszly ksiadz( jak by nie patrzec takie sytuacje zdarzaja sie w zyciu)

WiTdonWiTo | 2019-06-16
Przeczytana: 2008 rok

No muszę przyznać, że obawiałem się, że będzie gorzej.
Książka naprawdę nie jest taka zła jak by się wydawało i jak straszą. Myślę, że jak się ktoś już odważy z własnej nieprzymuszonej woli ją przeczytać i dobrnie do końca to również przyzna, że tej historii i tych bohaterów się nie zapomina.

almos | 2019-05-31
Przeczytana: 30 maja 2019

Wróciłem do 'Chłopów', po latach, tym razem w formie audiobooka znakomicie czytanego przez Michała Białeckiego. To monumentalna opowieść o losach mieszkańców wsi, których życie jest nierozerwalnie sprzężone z rytmem przyrody. Czasami jest śmiesznie, czasem okrutnie, a wszystko kończy się źle, ponuro. Atutem książki jest wspaniały, gwarowy język. Arcydzieło porównywalne z Trylogią czy 'Lalką”!

Książkę Reymonta czytałem dawno temu jako lekturę, wtedy mnie zupełnie nie zainteresowała. Wróciłem do niej teraz w wersji czytanej, znakomicie zresztą przez Michała Białeckiego, i się zachwyciłem. Oto opowiada Reymont rok z życia jednej wsi, a opowieść to piękna i straszna, a kończy się okropnie, jak grecka tragedia.

Już w pierwszym rozdziale zawiązuje się główny wątek fabularny powieści, oto bogaty chłop dobiegający 60-tki, Maciej Boryna pochowawszy drugą żonę rozgląda się za nową połowicą, rają mu młodą Jagnę, co może wnieść do majątku parę mórg, ale ta piękna dziewczyna ma nienajlepszą...

TheSciuwa | 2019-05-26
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 26 maja 2019

I tom

Kinga | 2019-05-10
Przeczytana: 10 maja 2019

Lektura do której wróciłam po latach. Nie miałam okazji jej czytać w liceum więc teraz nadrabiam. Akcja przeplatana niesamowitymi opisami przyrody. Zakończenie jakby w pół zdania.

Piotr | 2019-05-01
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 01 kwietnia 2019

Zasłużona nagroda Nobla. Powieść wielowątkowa i pisana różnymi stylami.
Dłuższa recenzja w audycji:

Marta | 2019-04-26

Kocham Chłopów!!! W liceum, z całej klasy jako jedyna przeczytałam 4 części, mimo, że obowiązywały nas tylko 2. Potem przeczytałam jeszcze raz, jako dorosła, dojrzała kobieta i wrażenia były tak samo mocne. O klimacie Chłopów rozpisywał się już nie jeden krytyk, więc co ja mały żuczek mogę wnieść. No sielsko, anielsko i wiejsko, a zarazem naturalnie, twardo i chropowato, jak twarda i chropowata jest dłoń starego Boryny. Ogorzała w słońcu lata atmosfera ciepłych i spokojnych dni, miesza się z zimową i brudno-jesienną agresją młodych, wśród których rozkwita wiosenna miłość i czysty seks coraz to nowych pokoleń z Lipiec. Książka jedyna w swoim rodzaju.

Mateusz Wójtowicz | 2019-04-24
Przeczytana: 2018 rok

Wspaniała, mądra i ponadczasowa powieść, w pełni godna nagrody Nobla, którą otrzymała. Podczas czytania cztery tomy upłynęły jak jeden.

Komediantka
    Bunt
    Marzyciel
Kanon lektur nieczytanych – rozmowa z Katarzyną Wojtaszak

Zachęcamy do tego, by kanon potraktować jako coś istotnego dla naszej kultury, tożsamości; żeby zastanowić się, czy te postawy różnią się od dzisiejszych – mówi Katarzyna Wojtaszak, kuratorka wystawy „Kanon lektur nieczytanych” w poznańskiej Bibliotece Raczyńskich.

Narodowe Czytanie „Quo vadis“

W pierwszy weekend września cała Polska będzie czytać „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W ramach akcji czytano już „Pana Tadeusza”, dzieła Fredry, Trylogię o „Lalkę”.