Mainstream. Co podoba się wszędzie na świecie.

- Kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- Tytuł oryginału:
- Mainstream. Enquête sur cette culture qui plaît à tout le monde
- Wydawnictwo:
- Czarna Owca
- Data wydania:
- 2011-10-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2011-10-01
- Liczba stron:
- 488
- Czas czytania
- 8 godz. 8 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 978-83-7554-339-1
- Tłumacz:
- Karolina Sikorska
- Tagi:
- popkultura
Fascynująca podróż po świecie popkultury.
Mainstream to pierwsza w Polsce książka w tak wyczerpujący sposób zgłębiająca zjawisko kultury masowej. Autor pokazuje ścieżki światowego przepływu informacji i ciekawe zjawiska, takie jak przeniesienie centrów kulturotwórczych na Daleki Wschód, czy do Indii. Stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Europa przegrywa walkę w tej dziedzinie z resztą świata.
Opisuje centra informacyjne i rozrywkowe kształtujące mentalność współczesnego człowieka. Wyjaśnia działania ekonomiczne, mające wpływ na masowy sukces produktu i tłumaczy, jak powstaje bestseller, hit czy przebój filmowy.
Mainstream nie jest ani krytyką, ani obroną kultury popularnej, lecz rzetelną, a zarazem przystępną analizą kultury pojmowanej jako przemysł. Frédéric Martel stawia pytania niezwykle istotne z punktu widzenia każdego europejskiego kraju: W jaki sposób produkty amerykańskiej kultury masowej zdołały rozprzestrzenić się na tak szeroką skalę? Czego może nas nauczyć przemysł filmowy i muzyczny Ameryki Południowej, Indii, Chin, Korei czy krajów arabskich? Co możemy wynieść z obserwacji prób zdominowania tych rynków kulturalnych przez amerykańskie korporacje i centra rozrywkowe? A co najważniejsze: Jakie są możliwe drogi przywrócenia głosu Europie w tym światowym dialogu kultur?
Publikacja jest rezultatem obszernych badań dotyczących kultury głównego nurtu, które autor prowadził przez pięć lat w trzydziestu krajach. Rozmawiał z ponad 1200 osobami we wszystkich stolicach sztuki rozrywkowej.
Frédéric Martel jest socjologiem, dziennikarzem i pisarzem. Jego poprzednia książka Polityka kulturalna Stanów Zjednoczonych została przetłumaczona na wiele języków, w tym również na polski, i była przedmiotem szerokiej dyskusji na świecie.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
OPINIE i DYSKUSJE
Bardzo ciekawa analiza wpływu amerykańskiej kultury na gusta odbiorców na całym świecie. Oraz charakterystyka przemysłów kultury w wielu krajach na świecie i tych nielicznych miejsc, gdzie amerykańska nie przyjęła się tak, jakby tego chcieli jej producenci (np. amerykańskie filmy i multipleksy w Chinach). W jakimś sensie wszyscy wiemy, że kino i muzyka z USA królują...
więcej Pokaż mimo toBardzo ciekawe spostrzeżenia autora, fakty i dużo wiedzy, którą autor naprawdę ciekawie wyselekcjonował. Warto przeczytać, chociaż pewne momenty były dla mnie nużące. Warto jednak wiedzieć "co się podoba wszędzie na świecie" a podoba się bardzo różnie ;) POLECAM!!!
Pokaż mimo toTrudno o bardziej niestrawny bełkot.
Pokaż mimo toTysiące przebytych kilometrów i setki rozmów nie przełożyły się niestety na unikalność wniosków. Nie lękajcie się jednak - jest tu trochę uczonych i chwytliwych ciekawostek, którymi można szpanować przed znajomymi z pracy.
Pokaż mimo toNie było to złe. Pójdę dalej i powiem nawet więcej: było boleśnie dobre! Trochę jak jedzenie lodów i odczuwanie bólu spalonej słońcem skóry jednocześnie. Niby piecze, ale wiesz, że za trzy dni twoja skóra zbrązowieje i nie będziesz wyglądać już jak świeżo wyjęty z wybielacza, no i przecież masz lody.
więcej Pokaż mimo toTak właśnie było z tą książką. Bo Frédéric Martel postanowił zbadać...